Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 18:59 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Kulture Nga DHURATA HAMZAI
21 Nentor 2012 - 07:20
Puto: Mbreti Zog grabiti 7 arka
me flori, Franca: Eshtë gangster
TIRANE- Libri i studiuesit Arben Puto “Shkurorëzimi i Mbretit Zog në mërgim” sjell informacione të reja për jetën e Ahmet Zogut. Këto fakte autori i prezanton, siç pohon për “Shqiptarja.com”, në përkrahje të reagimit të akademik Rexhep Qoses se “Ahmet Zogu sundonte në mënyrë despotike dhe me mjete despotike”, “me intriga dhe frikë”.

Arben Puto shkruan se “Mbreti Zog nuk bëri asnjë rezistencë kundër agresionit italian në prill të vitit 1939. Ai preferoi të ikte bashkë me familjen dhe pasuritë e mëdha kombëtare të përvetësuara”

Studiuesi i njohur rrëfen dëshmitë e atyre që kanë parë me sy Mbretin Zog gjatë arratisë në 7 prill. Si i braktisi ushtarët dhe këshilltarin në kufirin e Kapshticës. Madje ai tregon dhe sesi autoritetet britanike kishin mësuar se mbreti Zog ishte larguar nga Shqipëria duke marrë me vete shtatë arka me flori, ndërsa kryeministri Daladier gjatë në një bisedë më ambasadorin anglez kishte mbajtur një gjuhë fyese, duke thënë se nuk kishte ndërmend të lejonte vendosjen në territorin francez të një gangsteri të tmerrshëm që kishte marrë ryshfete nga Italia.

Shkrimin e plote dhe pjesë nga libri i Arben Putos i lexoni në Shqiptarja.com (print)
(sg/shqiptarja.com)

19 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar
Po i përgjigjeni komentit të lame hunderri të datës 21 Nentor 2012 18:53

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Perikliu Puto eshte historian i mire dhe gjithnone ka bere aaliza te drejta. Mos u merni me lojra fjalesh per te kundershtuar Prof.Puto. Zogu ka qene njeriu me negativ qe barazohet me Enverin. Njeheresh ai ka qene kriminel,hajdut,tradhetar.Jane disa politikane qe kane afinitet familjar e miqesor qe kohet e fundit i japin vlera te pamiratuara, aq me keq qe i ngriten nje permendore, ketij fare buri qe la popullin ne balte, qe ka bere genocide ne disa krahina te vendit.
avatar
Anonim
varrmihesi Tani qe perfundimisht u reabilitua Zogu,te gjithe figurat kombetare qe ne krenohemi duhet ti fshijme nga memorja,pasi te dy palet nuk mund te rrijne ne piedestalin e vlerave dhe figurave historike..Keshtu,F.Nolin,F.Konicen ,B.Currin e H.Prishtinen,te tjere e te tjere,te cilet kane lene gjurmet e tyre ndaj figures se Zogut,,duke dhe na e quajtur" satrapi Zog",apo thirur" tradhetar",tashme duhet ti cvleresojme.Ata nuk kane me vend ne nje Shqiperi"demokratike".
avatar
Anonim
lame hunderri Moj Suzana po ku je ne gjendje ti te gjykosh nje historian te vertete si Arben Puto.
avatar
Anonim
drejtesi bravo suzana eshte e kote te shtoj me.
avatar
Anonim
Suzana zoti Puto me duket se qenkeni prishur me z.Sali se ne kohen qe erdhi demokracia ndryshove shum shpejt. Me kujtohesh fare mire kur vdiq Enver Hoxha dhe fole ne funeralin e tije, me kujtohet se kam nje memorje te forte, dhe ke thene keshtu; e paraftyroj komandantin, shtatelarte dhe kolloz e te tjera si keto nuk te akuzoj por e mbaje mend mire, dua te te them se Enver Hoxha ishte me te vertete nje kolloz, dhe gjigant dhe i dime shume mire te mirat e tija, ay na njohu dhe ne ngriti nga hici por mos harroni se si historian, si njeri i letrave, si atdhetare dhe shqiptare populli ka pritur me shume, mos u beje shume ngjyresh, mos e beni veten te paqene, si shume vone po flet per vjedhjen e Amet Zogut, ku ishe me pare , populli e din mire se ay ishte hajduti i floririt shqiptare, populli e din mire se ay vrau Bajram Currin dhe Hasan Prishtinen me shoke por a e shikon se ce ndodhe keta tradhetaret e kombit i beri pushteti i sales heronje, po pse sepse ju intelegjenca dhe ne populli bashke e lam demokracine ne duarte e njerezeve te paftyre. nda po te them zoti Puto e di qe ke qene i zgjuar por jeni shume i vonuar , duhet ta dini mire se zogu nuk krahasohet kurre me te madhin ENVER HOXHA.
avatar
Anonim
ALBANIA Hajde te vjedhim dhe te vrasim se do na bej sala heronj. Lum si ne.
avatar
Anonim
Malsori Kane ardh kohe te mrekullueshme....ku hajduti behet burr i mire edhe pse vjedh 7-arka flori...
avatar
Anonim
edhe ju akoma ky rrenacak me bisht
avatar
Anonim
HEKURAN ISAI Shume dakort me c'fare thote Sh.Puto per Mbretin.Desha vetem nje gje nga sh.Puto; Historia qe na ka perrallisur per pesedhjete vjete a ka qene e gjitha e vertete apo jo Kaq.Te tjerat i di vete.
avatar
Anonim
nazmi usa hajduti sali me gangesterat e tij do respektoj hajdutin amet zogun qe vodhi popullin dhe tradhetoi atdheun ashtu si'c bene sala qe po shet detin.edhe nji here hajduti ,hadutin do .
avatar
Anonim
GJINOJA More Puto, Po, pse kėshtu flet historiani dhe studiuesi: “mori shtatė arka me flori?” Thuaj, nė ke studiuar, se sa para mori dhe mos thuaj pėr sensacion se ato ishin shtatė arka. Sa tė mėdha ishin arkat? Sa kilogram, apo sa tonė peshonin? Thuaj nėse mori arin e tij apo atė tė Shqipėrisė. Nė mori tė Shqipėrisė, ku e gjeti gjermani atė sasi ari qė pėrfundoi mė pas nė Londėr dhe qė Londra nuk ia dha komunistėve tė Enver Hoxhės? Zogu ishte nga njė familje e njohur dhe e pasur, me shumė prona e pasuri tė tjera. Nuk ėshtė ndonjė ēudi e madhe qė ai tė kishte mjaft para tė tijat. Shih sot politikanėt e demokracisė se sa para kanė vėnė nė pak vite, pėr tė kuptuar se sa para mund tė kishte Zogu.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Milo: Heqja e ligjit tė luftės nga Greqia s'i kthen pronat ēamėve
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 17/02/2018, VITI VIII- NR.38