Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 07:46 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Kulture
24 Janar 2013 - 10:07
Shkodra i jep sot lamtumirėn
shkrimtarit tė humorit Paulin Selimi
SHKODER - Shkodra do t'i japė sot lamtumirėn, njė ndėr shkrimtareve mė tė mirė tė humorit shkodran por dhe atij shqiptar Paulin Selimi.

Autori i skeēit tė famshėm tė Zef Dedės “Kunati i shokut Xhemal”, ndėrroi jetė dje nė moshėn 66 vjeēare pasi vuante nga njė sėmundje e pashėrueshme.

Selimi njihej si penda dhe shpirti i aktorėve tė shquar humoristėve shkodranė, tė cilėt bėnė emėr nė tė gjithė Shqipėrinė dhe jashtė saj, ndėrsa nė vitin 2002 ėshtė dekoruar nga Presidenti i Republikės me urdhrin “Naim Frashėri” i Artė pėr krijimtarinė letrare. Prej tij janė vėnė nė skenė qindra skeēe, monologje, komedi me njė akt dhe pjesė nga humori i Paulin Selimit janė pėrkthyer nė disa gjuhė tė huaja.
Nė nderim tė kėsaj figure tė humorit, teatri "Migjeni", nė bashkėpunim me qeverisjen vendore do te organizojne homazhe,nga ora 12.00-14.00, nė hollin e teatrit

I lindur nė Shkodėr,nė vitin 1947, studimet e larta Paulin Selimi i kreu nė Universitetin e Tiranės,ku u diplomua nė degėn Gjuhė–Letersi. Pėr vite me punoi si mėsues i letėrsisė, drejtor i shkollės sė mesme artistike kombėtare “Prenkė Jakova”, kryetar i Lidhjes sė Shkrimtarėve tė Shkodres, bashkėpunėtor i radios, televizionit, shtypit dhe skenave tė estradave.

Redaksia Online
(Gre.M/sf/Shqiptarja.com)

7 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar
Po i përgjigjeni komentit të rezi të datës 23 Janar 2013 22:24

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Udheheqesi Ngushellime familjes. Te prehet i qete e paste dheune lehte!
avatar
Anonim
Sadetin Stankaj Lajm i hidhur !Paulin Selimi me elegancen e fjales se tij do t'i mungoje shume Shkodres dhe vecanarisht humorit simpatik shkodran. Ngushellime te sinqerta familjes !
avatar
Anonim
ANi Humbje e madhe per familjen por edhe per shqiptaret.
avatar
Anonim
Lucida Lajm shume i hidhur, Prof. Paulin Selimi ka qene nje figure shume e vlefshme e artit shqiptar. Ngushellime familjes. Pushofte ne paqe.
avatar
Anonim
qytetar Ngushėllime familjes dhe artėdashėsve shkodran, pėr humbjen e madhe tė aktorit Paulin Selimi.
avatar
Anonim
shkoder Ngushellime familjes dhe dashamireve te shumte te tij te cileve u dha gaz,hare dhe lumturi.
avatar
Anonim
miri bushat Ngushellimet me te sinqerta familjes se Prof. Paulin Selimit.Prof. Paulini do ti mungoje jo vetem familjareve dhe miqve te tij,por mbare Shqiperise e ne veēanti Shkodres.Shpirti i tij u prehte ne paqe.
avatar
Anonim
rezi Ngushėllime pėr penėn e humorit...edhe pėr mėsuesin e letėrsisė qė e kemi patur nė Kukės shumė vite mė parė, atėherė kur tė rinjtė shkonin e punonin ku i thėrriste nevoja e atdheut.
avatar
Anonim
Muhamet Cufaj,Fushe-Arrez Ndarja nga jeta aktive e pendes se shquar te humorit shkodran, ka lene ne memorien e spektatorit dhe lexuesit nje pasuri te ēmuar e cila do t'i beje balle viteve e dekadave per idete e mesazhet qe percjell. Zoti Selimi vetem ka ndrruar vend, nga nje jete e shkurter ne nje perjetesi..., perjetesi qe i ka siguruar ai vetes me krijimtarine e tij te pasur . I uroj atij prehje ne kopshtin e parajses, familjareve, miqve, dashamiresve e simpatizanteve te vepres se tij, ngushellime te sinqerta!
avatar
Anonim
germo tare germo... Ngushellime familjes per humbjen e njeriut te dashur te saj.Iku edhe nje njeri i mire nga kjo bote.
avatar
Anonim
Benjamin Todhe Mbetesh mes nesh Paulin. Ti qe na dhurove shume gaz dhe ēaste te gezueshme do kujtohesh gjithmone. Prehu ne paqe mik i dashtun. Do na mungosh shume. Ngushellime te sinqerta familjes!
avatar
Anonim
Qytetare Jemi rrite me humorin e profesorit tone te dashtun! nje humbje pernjimend e madhe per Shkodren! Ngushellime familjes!
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
'Bashkėqeverisja', Cano:Qytetarėt marrin pėrgjigje brenda 10 ditėve
Rama mesazh Bashės: S'ka pakt pėr mbylljen e dosjeve
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 23/01/2018, VITI VIII- NR.16