Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 07:48 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
24 Janar 2013 - 11:20
QSUT, mungon energjia, pacienti
karrige kokės ndihmėsmjekut
TIRANE - Bluzat e bardha janė bėrė sėrish viktima tė dhunės fizike, por kėtė herė jo pėr mungesėn e medikamenteve, por pėr mungesėn e energjisė elektrike. Njė ndihmėsmjek ėshtė goditur me karrige nė kokė nė spitalin e Qendrės Spitalore “Nėnė Tereza” paraditen e sotme nė Tiranė. I plagosur ėshtė Ruzhdi Merja, 41 vjeē me detyrė ndihmėsmjek nė repartin e Urologjisė.

Mėsohet se ndihmėsmjeku Merja ėshtė goditur nga pacienti Aleksis Dorjan Branko, me origjinė nga Berati. Agresori Branko kishte dy ditė qė kėrkonte shėrbim mjekėsor dhe ndėrhyrje pėr thėrmimin e gurėve nė veshka, por nė mungesė tė energjisė elektrike ndihmėsmjeku nuk i ka shėrbyer dot.

Nė njė prononcim pėr mediat, drejtori i Qendrės Spitalore “Nėnė Tereza”, Edmond Rrushi shpjegoi ngjarjen e sotme, duke sqaruar se disa ndėrhyrje janė pezulluar nga mungesa e energjisė qė prej ditės sė djeshme. Pacienti erdhi pėr ‘tu ekzaminuar por ndihmėsmjeku nuk i shėrbeu dot. Ndihmėsmjeku ėshtė goditur nė kokė dhe pasi ėshtė bėrė skaner nuk ka rrezik pėr jetėn.

“QSUT ėshtė pa energji elektrike qė nga dita e djeshme. Nga mungesa e energjisė kemi pezulluar disa ndėrhyrje dhe e gjithė situata ka ndodhur pėr shkak tė mungesės sė energjisė, jo pėr mungesė medikametesh. Pacienti erdhi pėr t'u ekzaminuar, por ndihmėsmjeku nuk i shėrbeu dot. Ai ėshtė goditur nė kokė me karrige dhe ėshtė mbuluar me gjak. Pėr momentin situata e pacientit ėshtė e mirė, pasi u bė skaner dhe nuk ka rrezik pėr jetėn”, u shpreh drejtori i QSUT-sė.

Mė tej Rrushi deklaroi se bluzat e bardha ndjehen tė rrezikuar dhe theksoi se “kush godet bluzat e bardha do ndėshkohet”.

Menjėherė pas aktit Branko ėshtė larguar nga vendi i ngjarjes, ndėrkohė qė Policia e Tiranės po punon pėr kapjen e autorit dhe ka nisur hetimet pėr zbardhjen e ngjarjes.

Redaksia online
(eē/shqiptarja.com)

8 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar
Po i përgjigjeni komentit të babrru hesapi të datës 24 Janar 2013 14:42

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Erti Bjeri Sales me karrige kokes jo ndihmes mjekut.......
avatar
Anonim
shqiptari Te kerkoshe Drejtei ! Po ku ne kete Shtet qe cdo dite vrasje,cdo dite korrupsion.Ku nga cdo Parti Politike,vetem akuza korrupsioni.Dhe fundi i keqe,perseri Populli fajtor. Kurse Partite Politike(Politikanet)ju shtohet pasuria me teper.Populli kafshoren e bukes si ne cdo kohe.
avatar
Anonim
babrru hesapi kerkohet shtet, kush e gjen te njoftoje tek lokalai perball rrapitrishit.
avatar
Anonim
vaso Karrike e dhune tja japin ministrit grek qe shetit nga nje parti ne tjetren per te vjedhur me shume dhe me shume vidhet tek LSI,por edhe kryeministrit Drakul qe e ka katandisur kete vend ne katrahur dhe toke te djegur
avatar
Anonim
edlira Jo ndihmes mjeku nuk eshte aspak viktime nuk e di ne te ka ndodhur ty Sala te kesh nevoje per ndihmen e mjekut apo te besh nje vizite ne spital,por jo mjeket po edhe pastruesja te shikojne duart e xhepat dhe po nuk qene te fryrre as te dera nuk afrohesh dot.e kam nga Eksperienca personale me vajzen time .
avatar
Anonim
sala ne kete rast jane te dy viktima edlira. te gjithe e kemi nga nje eksperience te keqe neper spitale, nuk po i justifkoj.
avatar
Anonim
sala viktima te sitemit te dy, edhe ndihmes mjeku, edhe i semuri qe donte te kurohej...
avatar
Anonim
lela Shume mire ja ka bere, njerezit kane halle qe vene ne spital dhe personeli si gjithmone kerkon leke dhe nuk ta var. Te haje dhe burgun i shkreti .
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Rama mesazh Bashės: S'ka pakt pėr mbylljen e dosjeve
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 23/01/2018, VITI VIII- NR.16