Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 13:57 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet Nga ELTON QYNO
02 Nentor 2013 - 07:55
Vlorė, Gjergj Bojaxhi bllokoi
pallatin e Bashės mė 2011/VIDEO
INUK pezulloi ndėrtimin pėr 2 muaj
TIRANE-  “Njė problem tepėr kompleks dhe me njė sėrė shkeljes tė njė pas njėshme tė kryer nga shumė zyrtarė”. Kėshtu e ka quajtur INUK, ndėrtimin e pallatit nė zonėn e “Ujit tė Ftohtė” nė pronėsi tė Xhafer Isufit, vjehrrit tė Lulzim Bashės.

Nė kallėzimin e tij, tė datės 9 shtator 2011, Inspektoriati Ndėrtimor Urbanistik Kombėtar, ka evidentuar tė gjitha shkeljet e kryera gjatė fillimit tė punimeve si dhe nė tė njėjtėn kohė, ka ngritur pėr prokurorinė e Vlorės dhe njė pikėpyetje tė madhe, se dhe trualli ku pretendohet se ėshtė ngritur pallati shumė katėsh, duket se nuk i pėrket personave qė nė fakt pretendojnė pronėsinė.

Dokumenti ėshtė nėnshkruar nga ish-kreu i Inspektoriatit Ndėrtimor dhe njė nga krerėt e Partisė Demokratike, Gjergj Bojaxhi.

Nė kallėzimin e INUK, pretendohet se kjo pronė ėshtė krijuar nga hiēi,si rezultat i manipulimit tė procedurave pėrkatėse mbi fitimin pronėsisė dhe rregjistrimit virtual tė saj, miratimin e lejeve tė ndėrtimit mbi njė shesh ndėrtimi tėrėsisht ekzistent dhe duke vazhduar mė tej me trasformimin e pejsazhit natyror pėrmes hedhjes sė materialeve inerte, pėr krijimin e truallit tė nevojshėm mbi tė cilin ėshtė ngritur objekti nė fjalė.

GJERGJ BOJAXHI
Ish drejtuesi i INUK, Gjergj Bojaxhi i cili kishte mbajtur mė parė postin e zv.ministrit, mė pas dhe tė drejtorit tė KESH, dha dorėheqjen  pas pėrplasjeve me banorėt e Hamallajt, dhe u largua edhe nga INUK. Kėtu mund tė ketė luajtur rol edhe kallzimi i bėrė pėr pallatin e Lulzim Bashės

ABUZIMI I ZYRTAREVE
Nė kallėzimin e INUK qė gazeta Shqiptarja.com e disponon tė plotė, i cili pėrbėhet me 9 faqe, konstatohet shumė shkelje tė ndėrmarra nga zyrtarėt e bashkisė sė Vlorės. Nė kallėzim thuhet se:”Gjejmė me vend tė sqarojmė se sheshi i ndėrtimit tė kėtij objekti ėshtė i pozicionuar nė nbrezin e plazhit dhe krahu perėndimor i kėtij sheshi pėrshkohet nga vija ndarėse midis plazhit dhe sipėrfaqes ujore detare.Duke qėnė se vendodhja e sheshit gjendet brenda njė teritori qė konsiderohet si zonė me rėndėsi kombėtarė, INUK, ka ndėrhyrė pėr ushtrimin e pėrgjegjėsive ligjore tė inspektimit nė kantierin e ndėrtimit tė kėtij objekti, nė kushtet kur nė tė nuk ėshtė ushtruar kontroll mė parė nga Inspektoriati Urbanistik iBashkisė sė Vlorės.

Nga verifikimi i dokumentacionit, kemi konstatuar se Drejtoria e Urbanistikės nė bashki ka bėrė plane tė gabuara, duke kaluar nė kėshill miratimin e lejes dhe sheshit tė ndėrtimit. Funksionarė publikė nė pėrbėrje tė KRRT-sė Vlorė, dhe veēanėrisht Shpėtim Gjika, nė cilėsinė e kryetarit tė kėtij kėshilli si dhe funksionarė tė tjerė tė kėtij kėshilli, nė pėrbėrje tė Drejtorisė sė Planifikimit Urban, ndonėse kanė pėrgjegjėsinė tė veēantė pėr njohjen dhe zbatimin rigoroz tė rregullave tė pėrgjithshme e tė veēanta, ligjore e teknike, me vullnet tė plotė kanė penguar zbatimin e tyre, duke lejuar ngritjen e njė objekti ndėrtimor nė njė territory me vlera tė veēanta mjedisore e turistike, nė tė cilin ndalohen nė mėnyrė eksplicite ēdo zhvillim ndėrtimor.

TRUALLI S'KA EKZISTUAR
Nė kallėzimin e INUK, njė tjetėr element mjaft interesant dhe qė prokuroria e Vlorės duhet tė hetojė lidhet me vėrtetėsinė e pronėsisė mbi truallin. “Ne kemi rezervat tona mbi truallin e destinuar si shesh ndėrtimi pėr kėtė objekt. Nė njė vėzhgim krahasues midis plazhit real nė ortofoto sipas fotografimit ajror dhe materialeve grafike tė pėrgatitura , dallohen mospėrputhje tė dukshme nė konfigurimin e vijės ndarėse bregdetare midis sipėrfaqes ujore dhe brezit ndarės. Evidentohen diferenca tė dukshme midis shtrirjes reale tė vijės kufizuese tė sipėrfaqes ujore nga bregu i plazhit dhe konfigurimit tė kėsaj vije nė dokumentacionin grafik shoqėrues tė lejės pėr miratimin e destinacionit tė sheshit tė ndėrtimit, lejės sė ndėrtimit tė objektit si dhe hartė treguese e rregjistrit tė HTR”-thuhet nė kallėzim.

INTERESAT E QYTETAREVE
Realizimi i punimeve ndėrtimore sipas lejeve tė miratuara nga KRRT e bashkisė Vlorė, pėr ngritjen e kėtij objekti ndėrtimor, do tė ketė pasoja tė pakthyeshme nė dėm tė potencialit aktual e perspektiv tė mbrojtjes, ruajtjes e zhvillimit tė mjedisit natyror dhe ambientit ujor detar, vlerave turistike tė kėtij territori bregdetar dhe zhvillimit tė tij nė pėrputhje me interesat stategjike afatgjata. Tė gjitha kėto, pėrbėjnė pasoja me karakter tė pakthyeshėm e njėkohėsisht tė pariparueshėm qė dėmtojnė rėndė e nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė interesat e shtetit dhe tė shtetasve.pallati i bashes dhe vendimi i bojaxhi
(Ne foto: faksimile e kallėzimit penal nga ish drejtuesi i INUK Gjergj Bojaxhi dhe pamjet satelitore ku eshte ndertuar pallati, nė zonėn e Ujit
tė Ftohtė, Vlorė. Nėnvizimi pjesa e sipėrfaqes sė shtuar nė shtratin e detit)

pallati i bashes


Shkrimi u publikua sot (2.11.2013) nė gazetėn Shqiptarja.com (print)

Redaksia Online
(d.d/shqiptarja.com)

13 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
mira Me vjen shume keq per GJiken ,e admiroja per punen qe ka bere ne fillimet e veta,por kjo qe ka bere me pallatin e Lulit jo vetem qe eshte e shemtuar ,por eshte tradheti ndaj detyres,ndaj popullit te Vlores,,ndaj PS.Une e kuptoj qe ai eshte gjendur ndaj nje presioni,por perse nuk e shkeli ligjin GJergji ,por GJika ?megjitheate ne ,para se te jemi politikane ,jemi njerez dhe si te tille duhet edhe ti mbarojme pune njeri tjetrit,por jo duke shkelur ligjin , /
Rezultate tė tjera: Mbpara   1   2
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 18/03/2018, VITI VIII- NR.63