Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 13:57 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet Nga ELTON QYNO
02 Nentor 2013 - 07:55
Vlorė, Gjergj Bojaxhi bllokoi
pallatin e Bashės mė 2011/VIDEO
INUK pezulloi ndėrtimin pėr 2 muaj
TIRANE-  “Njė problem tepėr kompleks dhe me njė sėrė shkeljes tė njė pas njėshme tė kryer nga shumė zyrtarė”. Kėshtu e ka quajtur INUK, ndėrtimin e pallatit nė zonėn e “Ujit tė Ftohtė” nė pronėsi tė Xhafer Isufit, vjehrrit tė Lulzim Bashės.

Nė kallėzimin e tij, tė datės 9 shtator 2011, Inspektoriati Ndėrtimor Urbanistik Kombėtar, ka evidentuar tė gjitha shkeljet e kryera gjatė fillimit tė punimeve si dhe nė tė njėjtėn kohė, ka ngritur pėr prokurorinė e Vlorės dhe njė pikėpyetje tė madhe, se dhe trualli ku pretendohet se ėshtė ngritur pallati shumė katėsh, duket se nuk i pėrket personave qė nė fakt pretendojnė pronėsinė.

Dokumenti ėshtė nėnshkruar nga ish-kreu i Inspektoriatit Ndėrtimor dhe njė nga krerėt e Partisė Demokratike, Gjergj Bojaxhi.

Nė kallėzimin e INUK, pretendohet se kjo pronė ėshtė krijuar nga hiēi,si rezultat i manipulimit tė procedurave pėrkatėse mbi fitimin pronėsisė dhe rregjistrimit virtual tė saj, miratimin e lejeve tė ndėrtimit mbi njė shesh ndėrtimi tėrėsisht ekzistent dhe duke vazhduar mė tej me trasformimin e pejsazhit natyror pėrmes hedhjes sė materialeve inerte, pėr krijimin e truallit tė nevojshėm mbi tė cilin ėshtė ngritur objekti nė fjalė.

GJERGJ BOJAXHI
Ish drejtuesi i INUK, Gjergj Bojaxhi i cili kishte mbajtur mė parė postin e zv.ministrit, mė pas dhe tė drejtorit tė KESH, dha dorėheqjen  pas pėrplasjeve me banorėt e Hamallajt, dhe u largua edhe nga INUK. Kėtu mund tė ketė luajtur rol edhe kallzimi i bėrė pėr pallatin e Lulzim Bashės

ABUZIMI I ZYRTAREVE
Nė kallėzimin e INUK qė gazeta Shqiptarja.com e disponon tė plotė, i cili pėrbėhet me 9 faqe, konstatohet shumė shkelje tė ndėrmarra nga zyrtarėt e bashkisė sė Vlorės. Nė kallėzim thuhet se:”Gjejmė me vend tė sqarojmė se sheshi i ndėrtimit tė kėtij objekti ėshtė i pozicionuar nė nbrezin e plazhit dhe krahu perėndimor i kėtij sheshi pėrshkohet nga vija ndarėse midis plazhit dhe sipėrfaqes ujore detare.Duke qėnė se vendodhja e sheshit gjendet brenda njė teritori qė konsiderohet si zonė me rėndėsi kombėtarė, INUK, ka ndėrhyrė pėr ushtrimin e pėrgjegjėsive ligjore tė inspektimit nė kantierin e ndėrtimit tė kėtij objekti, nė kushtet kur nė tė nuk ėshtė ushtruar kontroll mė parė nga Inspektoriati Urbanistik iBashkisė sė Vlorės.

Nga verifikimi i dokumentacionit, kemi konstatuar se Drejtoria e Urbanistikės nė bashki ka bėrė plane tė gabuara, duke kaluar nė kėshill miratimin e lejes dhe sheshit tė ndėrtimit. Funksionarė publikė nė pėrbėrje tė KRRT-sė Vlorė, dhe veēanėrisht Shpėtim Gjika, nė cilėsinė e kryetarit tė kėtij kėshilli si dhe funksionarė tė tjerė tė kėtij kėshilli, nė pėrbėrje tė Drejtorisė sė Planifikimit Urban, ndonėse kanė pėrgjegjėsinė tė veēantė pėr njohjen dhe zbatimin rigoroz tė rregullave tė pėrgjithshme e tė veēanta, ligjore e teknike, me vullnet tė plotė kanė penguar zbatimin e tyre, duke lejuar ngritjen e njė objekti ndėrtimor nė njė territory me vlera tė veēanta mjedisore e turistike, nė tė cilin ndalohen nė mėnyrė eksplicite ēdo zhvillim ndėrtimor.

TRUALLI S'KA EKZISTUAR
Nė kallėzimin e INUK, njė tjetėr element mjaft interesant dhe qė prokuroria e Vlorės duhet tė hetojė lidhet me vėrtetėsinė e pronėsisė mbi truallin. “Ne kemi rezervat tona mbi truallin e destinuar si shesh ndėrtimi pėr kėtė objekt. Nė njė vėzhgim krahasues midis plazhit real nė ortofoto sipas fotografimit ajror dhe materialeve grafike tė pėrgatitura , dallohen mospėrputhje tė dukshme nė konfigurimin e vijės ndarėse bregdetare midis sipėrfaqes ujore dhe brezit ndarės. Evidentohen diferenca tė dukshme midis shtrirjes reale tė vijės kufizuese tė sipėrfaqes ujore nga bregu i plazhit dhe konfigurimit tė kėsaj vije nė dokumentacionin grafik shoqėrues tė lejės pėr miratimin e destinacionit tė sheshit tė ndėrtimit, lejės sė ndėrtimit tė objektit si dhe hartė treguese e rregjistrit tė HTR”-thuhet nė kallėzim.

INTERESAT E QYTETAREVE
Realizimi i punimeve ndėrtimore sipas lejeve tė miratuara nga KRRT e bashkisė Vlorė, pėr ngritjen e kėtij objekti ndėrtimor, do tė ketė pasoja tė pakthyeshme nė dėm tė potencialit aktual e perspektiv tė mbrojtjes, ruajtjes e zhvillimit tė mjedisit natyror dhe ambientit ujor detar, vlerave turistike tė kėtij territori bregdetar dhe zhvillimit tė tij nė pėrputhje me interesat stategjike afatgjata. Tė gjitha kėto, pėrbėjnė pasoja me karakter tė pakthyeshėm e njėkohėsisht tė pariparueshėm qė dėmtojnė rėndė e nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė interesat e shtetit dhe tė shtetasve.pallati i bashes dhe vendimi i bojaxhi
(Ne foto: faksimile e kallėzimit penal nga ish drejtuesi i INUK Gjergj Bojaxhi dhe pamjet satelitore ku eshte ndertuar pallati, nė zonėn e Ujit
tė Ftohtė, Vlorė. Nėnvizimi pjesa e sipėrfaqes sė shtuar nė shtratin e detit)

pallati i bashes


Shkrimi u publikua sot (2.11.2013) nė gazetėn Shqiptarja.com (print)

Redaksia Online
(d.d/shqiptarja.com)

13 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar
Po i përgjigjeni komentit të shqip të datës 2 Nentor 2013 11:45

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Vlora po nk e ka fajin ky qe e ndertoi,faji eshte i shkatrrim gjikes qe betonizoi Vloren,plehra e ndyre
avatar
Anonim
Sami frasheri Nje llaf goje eshte dinamiti ,me mire shteti tjau sekuestroje ,me fitimet te mbaje njerezit ne nevoje dhe nje pjese invalidet te pushojne falas ,se kane nje jete qe nuk kane pare diell me sy,ose dhe si turizmet e dikurshme dhe te ardhurat ti marre shteti...
avatar
Anonim
Shkodrani Hidhjani posht ktij qeni se deti asht vetem i popullit Shqiptar dhe i brezave qe do te vijn dhe jo i lulijeve apo i shkerdhenave apo i arqitave
avatar
Anonim
Demokrati Fatkeqsisht keta njerez i eliminojne per te mos patur konkurence, 140 hajdutet qe po na qeverisin keto 22 vjet.
avatar
Anonim
Syrja Qarri Perse nuk sqaroni por beni loje te ndyre politike : PALLATI ESHTE I BASHES APO I VJEHRRIT TE TIJ ? Nuk besoj se kjo eshte aq e parendesishme.
avatar
Anonim
Lyfi Po aq e parendesishme sa fakti i pallatit te xhaxhait te Linda Rames, per te cilin i kerkohet llogari Lindes dhe Edi Rames
avatar
Anonim
Fato nga Dukati Kete shemti te pallatit te Lulezimes se PD, nuk e lan as shurra e gjithe Lumit te Vlores dhe Llogarase bashke.
avatar
Anonim
shqip Fatkeqesi qe njerez si Bojaxhi nuk kane poste te larta shteterore eshte nje njeri dhe politikan nga me te ndershmit qe kemi ne Shqiperi do doja te kishim sa me shume si Gjergj Bojaxhi por fatkeqesisht kemi shume Edvina Sali Ilir Gramoz Jozefina e te tjere qe vetem per vete mendojne dhe jo per popullin.
avatar
Anonim
shqip Fatkeqesi qe
avatar
Anonim
n 77 ne burg gjika ne burg
avatar
Anonim
[email protected] MEZI PO PRES TE SHOF SI I VIHET DINAMITI SE JAN LEKET E RRUGES KUKES-MORIN TE HIDHET NE ER AS MOSHPEJT TE JETE E MUNDER
avatar
Anonim
I verteti Si djale Vlore qe jam e kam thene dhe ne komentet e mepareshme qe ne ate vend nuk ka pronare toke, sepse dhe realisht nuk mund te kishte per te gjithe ata qe njohin historine dhe pronaret e vertete te tokave. Nje BRAVO E MADHE PER SHQIPTARJA.COM qe vazhdon me denoncimin e kesaj afere kriminale dhe te flliqur. Ju lutem vazhdoni me kete dhe me cdo denoncim tjeter qe te behen ceshtje publike dhe askush te mos fshihet mbas pushtetit abuzues. Rama nese do serish vota per 100 vjet te tjera ne Vloren e bukur te shkateroj kete shemtire. Mos te harroj qe i ka kerkuar besen Lumit te Vlores!
avatar
Anonim
Opgj Te rruga Gjergj Araniti Shpetim Gjika ka dhene leje per 30 pallate pa pronesi toke. Prokuroria dhe Tafili i dine shume mire. Perse nuk ndihen?
avatar
Anonim
lumi vlores Burg te gjithe ketyre vampirave se kan futur ne burg pleq 70 vjec per 3 renje ashash
avatar
Anonim
Boni Kot thone keta pallati i vjehrrit te Lulezim Bashes. Ky investim qe eshte bere ketu kap shifra marramendese. Ndoshta mund te kete investuar vete Luli. Thone pastaj ku shkuan leket e rruges Kukes- Morine. Me ne fund u zbulua se ku kishin shkuar keto leke.
avatar
Anonim
Kafsha Nuk eshte krenari te manipulosh dhe te vjedhesh vendin tend! Turp qelbesirat!
avatar
Anonim
pelo Kjo qe ka ndodhur ketu e ne shume pika te tjera eshte 1 krim i madh! Me habit fakti si ka mundesi qe kryebshkaku rri akoma ne zyrat e badhkise! Apo mundohet te fsheh akoma shume zullume te tjera?! Turp, te majtes shqiptare nuk i kane x hije njerez si ky.
avatar
Anonim
sokol thimjo te prishet
avatar
Anonim
VLORA Mbi hajdutet drejtesia te veproje
avatar
Anonim
Lule Aty ku eshte ngritur pallati I Lulit me pare ishte shkolla Zenel Muro. Dhe ky pallat eshte bere me leket e piramidave, vjehrri I Bashes ,3eshte kunati I Vehbi Alimucaj te Vefes .
Rezultate tė tjera: 1   2   Para
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 18/03/2018, VITI VIII- NR.63