Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 23:12 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet Nga ELTON QYNO
09 Nentor 2013 - 07:35
Pallati i "Bashės", si u hodhėn
kollonat nė shtratin e detit
INUK gjobiti 22 mln lekė kompaninė
VIDEO/Pronarėt: Nuk jemi problemi
TIRANE - Foto tė tjera tė bėra nė fazėn fillestare tė punimeve tė kompleksit “Jon” kanė zbuluar shkeljet e kryera nė ndėrtimin e pallatit tė vjehrrit tė Lulzim Bashės. Njė eskavator tregohet jashtė gropės ku do tė ndėrtohej pallati dhe se dyshohet se shėrbente pėr shtyrjen e masės sė gurėve nė drejtim tė detit.

Zbardhen foto tė reja, qė tregojnė se themelet e kompleksit “Jon” kanė hyrė nė brendėsi tė shtratit tė detit dhe se pallati nė anėn perėndimore tė tij, ėshtė i mbėshtetur nė kollona betoni, me qėllim shmangien e rrėshqitjes sė objektit.

Gazeta “Shqiptarja.com”, ka mundur tė sigurojė nga gjykata e Vlorės materiale nga dosja penale, ku pėr kėtė ēėshtje ėshtė marrė i pandehur shefi i Urbanistikės sė bashkisė Vlorė, Odhise Zoto.
 PALLATI I BASHES PILOTAT
(Nė foto: Pilotat e betonit tė ngulura nė shtratin e detit)

Fotot janė bėrė gjatė fazės sė punimeve tė kėtij objekti dhe se dallohet qartė se kompania “G.B.A Konstruksion” ka kryer punime nė shtratin e detit me sondė, duke hapur gropa, dhe brenda tyre janė pilota me pėrbėrje hekuri dhe betoni, me qėllimin e vetėm shmangien e rrėshkitjes sė objektit kur tė dilte nė sipėrfaqe por dhe pėr tė ndalur rėshkitjen e masės sė gurėve qė mereshin nga hapja e gropės dhe hidheshin brenda nė det.

Nga sa mėsohet fotot nė fjalė janė bėrė nga inspektorėt e INUK qė nė atė periudhė drejtohej nga Gjergji Bojaxhi, dhe se tė gjitha materialet nė muajin Shkurt i janė referuar prokurorisė sė Vlorės, pėr hetime tė mėtejshme.
 
pallati i bashes vlore eskavatori
(Nė foto: Eskavatori duke punuar nė kantierin e kompleksit "Jon")

Eskavatori nė kantier
Gjatė inspektimit tė punės nė kompleksion “Jon” specialistėt e INUK nė atė kohė kanė dokumentuar me dhjetėra foto dhe procesverbale shkeljet qė ishin kryer nė kantier. Mes disa fotove, ėshtė fiksuar dhe njė eskavator qė ka qėnė duke punuar jashtė gropės, ku ėshtė ndėrtuar kompleksi “Jon”. Sipas dokumentacionit tė asaj kohe tė pėrpiluar nga INUK, ky eskavator ka shėrbyer si mjet pėr shtyrjen e masivit tė gurėve nė drejtim tė vijės bregdetare, pasi ato nxireshin nga gropa qė hapej pėr pallatin.

Hedhja e masivit tė gurėve brenda nė det ka bėrė qė toka tė shtohet nė njė distancė rreth 50 metra larg pozicionit tė mėparshėm, duke krijuar njė sipėrfaqe artificiale tė truallit. Mė pas kjo sipėrfaqe ėshtė arritur tė hipotekohet nė kundėrshtim me tė gjitha rregullat ligjore.
 
Trualli trekėndor
Nga njė fotografim i bėrė nga ajri, rezulton se sipėrfaqja ku ėshtė ndėrtuar kompleksi “Jon” ka njė formė trekėndore. Mirėpo pavarėsisht kėsaj, pallati 8 katėsh nė pronėsi tė Xhuvi Sharxhit dhe Xhafer Isufit, vjehrrit tė Lulzim Bashės, nuk ka njė formė tė tillė. I parė nga fotografimi ajror ai ka njė formė krejt tė kundėrt me atė qė ka trualli nė tė cilėn ėshtė ndėrtuar. Pikėrisht nė fotot ajrore, dallohet qartė se kompleksi “Jon” ka hyrė nė ujin e detit.
 
Shkrimi u publikua sot (9.11.2013) nė gazetėn Shqiptarja.com (print)
 
Redaksia Online
(d.d/shqiptarja.com­)

23 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
toni Duhet te hetohen te gjitha pronat e personave qe kapen me shkelje. Te burgosen edhe hipotekaret qe ca skane bere keto vite
Rezultate tė tjera: Mbpara   1   2
Intervista
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Milo: Heqja e ligjit tė luftės nga Greqia s'i kthen pronat ēamėve
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 20/02/2018, VITI VIII- NR.40