Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 13:50 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet Nga ELTON QYNO
09 Nentor 2013 - 07:35
Pallati i "Bashės", si u hodhėn
kollonat nė shtratin e detit
INUK gjobiti 22 mln lekė kompaninė
VIDEO/Pronarėt: Nuk jemi problemi
TIRANE - Foto tė tjera tė bėra nė fazėn fillestare tė punimeve tė kompleksit “Jon” kanė zbuluar shkeljet e kryera nė ndėrtimin e pallatit tė vjehrrit tė Lulzim Bashės. Njė eskavator tregohet jashtė gropės ku do tė ndėrtohej pallati dhe se dyshohet se shėrbente pėr shtyrjen e masės sė gurėve nė drejtim tė detit.

Zbardhen foto tė reja, qė tregojnė se themelet e kompleksit “Jon” kanė hyrė nė brendėsi tė shtratit tė detit dhe se pallati nė anėn perėndimore tė tij, ėshtė i mbėshtetur nė kollona betoni, me qėllim shmangien e rrėshqitjes sė objektit.

Gazeta “Shqiptarja.com”, ka mundur tė sigurojė nga gjykata e Vlorės materiale nga dosja penale, ku pėr kėtė ēėshtje ėshtė marrė i pandehur shefi i Urbanistikės sė bashkisė Vlorė, Odhise Zoto.
 PALLATI I BASHES PILOTAT
(Nė foto: Pilotat e betonit tė ngulura nė shtratin e detit)

Fotot janė bėrė gjatė fazės sė punimeve tė kėtij objekti dhe se dallohet qartė se kompania “G.B.A Konstruksion” ka kryer punime nė shtratin e detit me sondė, duke hapur gropa, dhe brenda tyre janė pilota me pėrbėrje hekuri dhe betoni, me qėllimin e vetėm shmangien e rrėshkitjes sė objektit kur tė dilte nė sipėrfaqe por dhe pėr tė ndalur rėshkitjen e masės sė gurėve qė mereshin nga hapja e gropės dhe hidheshin brenda nė det.

Nga sa mėsohet fotot nė fjalė janė bėrė nga inspektorėt e INUK qė nė atė periudhė drejtohej nga Gjergji Bojaxhi, dhe se tė gjitha materialet nė muajin Shkurt i janė referuar prokurorisė sė Vlorės, pėr hetime tė mėtejshme.
 
pallati i bashes vlore eskavatori
(Nė foto: Eskavatori duke punuar nė kantierin e kompleksit "Jon")

Eskavatori nė kantier
Gjatė inspektimit tė punės nė kompleksion “Jon” specialistėt e INUK nė atė kohė kanė dokumentuar me dhjetėra foto dhe procesverbale shkeljet qė ishin kryer nė kantier. Mes disa fotove, ėshtė fiksuar dhe njė eskavator qė ka qėnė duke punuar jashtė gropės, ku ėshtė ndėrtuar kompleksi “Jon”. Sipas dokumentacionit tė asaj kohe tė pėrpiluar nga INUK, ky eskavator ka shėrbyer si mjet pėr shtyrjen e masivit tė gurėve nė drejtim tė vijės bregdetare, pasi ato nxireshin nga gropa qė hapej pėr pallatin.

Hedhja e masivit tė gurėve brenda nė det ka bėrė qė toka tė shtohet nė njė distancė rreth 50 metra larg pozicionit tė mėparshėm, duke krijuar njė sipėrfaqe artificiale tė truallit. Mė pas kjo sipėrfaqe ėshtė arritur tė hipotekohet nė kundėrshtim me tė gjitha rregullat ligjore.
 
Trualli trekėndor
Nga njė fotografim i bėrė nga ajri, rezulton se sipėrfaqja ku ėshtė ndėrtuar kompleksi “Jon” ka njė formė trekėndore. Mirėpo pavarėsisht kėsaj, pallati 8 katėsh nė pronėsi tė Xhuvi Sharxhit dhe Xhafer Isufit, vjehrrit tė Lulzim Bashės, nuk ka njė formė tė tillė. I parė nga fotografimi ajror ai ka njė formė krejt tė kundėrt me atė qė ka trualli nė tė cilėn ėshtė ndėrtuar. Pikėrisht nė fotot ajrore, dallohet qartė se kompleksi “Jon” ka hyrė nė ujin e detit.
 
Shkrimi u publikua sot (9.11.2013) nė gazetėn Shqiptarja.com (print)
 
Redaksia Online
(d.d/shqiptarja.com­)

13 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar
Po i përgjigjeni komentit të liro të datës 9 Nentor 2013 10:03

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Era C'pallat ka Linda, ne pronen e prinderve kane prishur Tiransit shtepine qe kishin dhe kane ngritur nje te re. Ketu erdhen te gjithe maloket dhe ngriten vilat ne pronat e tjeterkujt dhe moren tapine duke mbajtur edhe pronen ne mal, dhe afroju po deshe se e shikon kallashin
avatar
Anonim
luli Po ca eshte ky pallat perpara gjigandit pallai ne qeparo dhe himare te koco kokdhimes more shok?nje mize eshte..dhe behet kaq zhurme vetem pse eshte vjehrri i bashes bashkpronare me te tjere persona..nuk e ka vetem.po a i dini pallataet pa leje te sadri abazit,te linda bashes ne mes te tiranes?po keto nuk ju interesojn jusocialisteve..vetem per pallate pa leje nuk duhet te shkruani se ps ka qelbur tiranen durresin dhe vloren me ndertesa gjigande...
avatar
Anonim
liro zotri lexon gje komente te shkruhet ky pallat duhet prishur se eshte i bashes apo i pd's????? ne po shkruajm gjera te qarta dhe pa prapa vije politike, KY OBJEKT ESHTE I PALIGHSHEM. Ktu ka dor dhe basha dhe gjika rendesi ka qe te prishet.
avatar
Anonim
I verteti Epo normalisht si po degjoj ketu duhet shembur edhe pallati i Lindes ose vjehrit te Rames Me kujton filmin " Rrethimi i vogel"! Nuk shtyhet me keshtu me fjale, ai pallat ne Vlore duhet shembur dhe te gjejne menyren si te duan(me deshperblim, konfiskim a ku e di une). Duhetsdhembur edhe pallati i vkehrit te Rames nese eshte jashte rregullave. Keto shembuj tregojne se mund te funslionoje shteti!
avatar
Anonim
bledi posht pallati i bashes, rrofshin pallatet pa leje qe ka ndertuar rama e kompani ne tirane. i eshte mare fryma tiranes. e do i merret fryma gjithe shqiperise me armet kimike.
avatar
Anonim
vlonjati i them komentuesit qe u kthye nga emigrimi dhe beri plazh, qe sje vlonjat kjo duket
avatar
Anonim
shkembi doktorit Shkolla zenel muro ka qen me 3 klasa dhe me cati dukej tamam si shtepi nga Na doli kjo siperfaqe
avatar
Anonim
llazi te shemen po pallati ne mes te rruges sh.musaraj ku do bllokohet dhe shembet sepse ndodhet ne mes te tiranes apo ka paguar leke personi qe prishi zogun e zi sepse ky eshte ndertuesi i ketij pallati pra z.bicoku, akoma ka helmuar ky ndertues qe pa frike vazhdon ndertimin ky eshte turp per shtetin tone.
avatar
Anonim
kot Ky sdobshembet kurre sepse nese shembetbky do shembet dhe pallatet e rames dhe zojes linda gjithkund ne tirane neper lulishte dhe trotuare
avatar
Anonim
liro nqs jan ndertuar ne kete menyre sa eshte ky i Bashes pse jo mos te shemben? por po ata te lulit e te saliut? e di ti qe do behet shesh tirana pastaj
avatar
Anonim
Cmajth Ai vend ka qene simbol per te gjithe vlonjatet!
avatar
Anonim
Linda Une them se me qe e keni simbol vereni bustin e Enverit ne vend te pishines! Ikni o llapaqena se late nam njehere pishina ne det njehere pallati ne det!
avatar
Anonim
daku shembeni shembeni se na e shpifi.
avatar
Anonim
ilir besim ke ber plazh aty por nuk di si ka qen po shkembin e doktorit pse e ka privatizuar dhe thurur me garth kush ja ka len te gjith vlonjatet e mbajn mend ate se jan lar qe femi qe aty fillnte hedhja epar nga shkembinjt na i ketheni neve qytetarve ate simbol esht ton jemi ritur me te
avatar
Anonim
[email protected] para ligjit te gjithe pa perjashtim
avatar
Anonim
Kafsha TĖ BURGOSET BASHA DHE GJITH TĖ TJERĖT QĖ VODHĖN ATDHEUN! GAZETA KA NJA TRE JAVĖ QĖ EMRIN E BASHĖS E VE NĖ THONJZA. pSE? PARA NJĖ MUAJI NUK I PĖRDORTE ATO..Ē FARĖ KA NGJARĖ QĖ PĖRDORET EMRI I TIJ NĖ THONJZA? MOS VALLĖ KĖRKOJNĖ TA MBULOJNĖ TANI SE NUK ĖSHTĖ NDĖRTESA E TIJ? MOS ARRITI GJĖ BASHA TĖ MANIPULOJĖ DREJTĖSINĖ, DHE GAZETAT ME VRAP TĖ SHTOJNĖ THONJZA MBI EMRIN E TIJ? TURP! TĖ BURGOSEN FAJTORĖT!
avatar
Anonim
liro Kesaj Gazete bravo i qoft qe po nxjer fakte dita dites. Por faktet te lidhin me shum qe ky pallati sesht aq i lidhur me vjerrin e bashes po me bashen vete por eshte peror vjerri bashes prandaj po del basha ne thonjza.
avatar
Anonim
Besim te faktet Nuk e kuptoj cfare tregojne keto foto? Une si qytetare e kthyer nga emigrimi gjate veres kam bere plazhin ne ate vend. Pallati eshte disa dhjetra m larg detit dhe jo ne det!
avatar
Anonim
liro Besime, Sic e keni par vete se keni ber plazh keni ecur mbi ate trualle keni par pishinen me sy, e gjith kjo eshte mbi detin qe ishte por eshte hedh gur dhe betonim per te ber ate qe eshte tani
avatar
Anonim
liro haha :) aty ku ke ec ti dhe ku ishte ajo pishina qe shikoje ti posht saj ka qen det. Eshte hedhur gur ne det per te ngritur ate qe shikoje ti
Rezultate tė tjera: 1   2   Para
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 18/03/2018, VITI VIII- NR.63