Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 11:28 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
15 Shkurt 2014 - 14:41
Thirrje antishqiptare nė Himarė
parrulla nė greqisht, njė i ndaluar
HIMARĖ- Thirrje anti shqiptare janė bėrė sot nė Himarė pėrmes disa fletushkave nė gjuhėn greke.

“Pėrpara 100 vjetėsh paraardhėsit tanė vepruan sot, ne ēfarė bėjmė. Skllav ėshtė ai qė pret ta ēlirojnė tė tjerėt”, thuhej nė kėto thirrje tė sigluara dhe qė mbajnė vulėn nga Komiteti Qendror “Vorio Epir 1914”.

himare,faksimile
 (Nė foto: Njė nga fletushkat e sekuestruara nga policia)

Policia sekuestroi nė cilėsinė e provės materiale fletushkat me thirrje anti nacionaliste, si dhe ka shoqėruar njė person tė dyshuar si autor i kėsaj ngjarjeje.

Ai ėshtė Filip Nestur Dhimojani i datėlindjes 23 Qershor 1985, Himarė, si dhe ka sekuestuar automjetin e tij “Opel Astra” me targa greke “IMB 1263”.

Fletushkat janė me thirrje anti-shqiptare nė gjuhėn greke dhe me foton e kryesisė sė fshatit tė Himarės, 100 vjet mė parė, ku kėrkohen tė drejtat e minoritarėve. Fletushkat janė shpėrndarė dje nė tėrė Himarėn nė ēdo cep tė saj.
 
ORA 14:40 POLICIA: HETIM PĖR SHPĖRNDARJE TĖ SHKRIMEVE ANTIKUSHTETUESE
Policia e Vlorės ka reaguar zyrtarisht nė lidhje me shpėrndarjen e fletushkave me mesazhe antishqiptare. Sipas saj, nėn hetim nė gjendje tė lirė ėshtė Filip Nestur Dhimojani 28 vjeē, ndėrsa nė kėrkim ėshtė shpallur edhe bashkėpunėtori i tij me inicialet S. Dh. Ndaj kėtyre personave ėshtė ngritur akuza e "shpėrndarjes sė shkrimeve antikushtetuese".
 
“Ditėn e sotme ėshtė marrė njoftim se nė qytezėn e Himarės po shpėrndaheshin shkrime me pėrmbajtje antikushtetuese menjėherė nė lidhje me kėtė rast nga strukturat e Drejtorisė sė Policisė Qarku Vlorė ėshtė organizuar puna dhe ėshtė bėrė identifikimi dhe shoqėrimi i njė prej autorėve”, bėn tė ditur policia.
 
Policia ka shoqėruar, Filip Nestur Dhimojanin 28 vjeē, lindur dhe banues nė Himarė, me shtetėsi e kombėsi shqiptare. Ndaj kėtij personi, “ka filluar procedimi penal nė gjendje tė lirė pėr veprėn penale "shpėrndarja e shkrimeve antikushtetuese" si dhe u shpall nė kerkim edhe bashkėpunetori i tij me inicialet S. Dh”.
 
“Kėta persona nė bashkėpunim me njėri-tjetrin kishin shpėrndare fletushka me pėrmbajtje antikushtetuese nė gjithė rrugėn kryesore tė Himarės njė pjesė e tė cilave ėshtė gjetur nė banesėn dhe automjetin e kėtij personi, qė janė sekuestruar nė cilesinė e provės materiale.

himare,faksimile
(Nė foto: Njė nga fletushkat e sekuestruara nga policia)

Sipas medias greke, ky veprim nga ana e policisė shqiptare, privon vorio-epirotėt “nga e drejta pėr tė festuar nė mėnyrėn e tyre kėtė moment tė veēantė pėr ta”.
 
Sipas tyre,“nė Greqi nuk u arrestua askush pėr fletėpalosjet, qė shqiptarėt hodhėn nė rrugėt e Athinės, pėr 100 vjetorin e Pavarėsisė sė Shqipėrisė”.
 
Nė ēdo 17 Shkurt, qarqe tė caktuara greke, pėrkujtojnė vitin 1914 kur i quajturi “Epiri i Veriut”, deklaroi autonominė e vet dhe krijoi nė Gjirokastėr qeverinė me kryeministėr Jorgo Zografo.

Protokolli i Korfuzit e njohu kėtė tokė si njėsi autonome nėn sovranitetin e Shqipėrisė, por ai u anulua nga Konferenca e Ambasadorėve nė vitin 1921.
 
ĒFARĖ ĖSHTĖ KOMITETI QENDROR “VORIO EPIR 1914”
KEVA ėshtė emri i njė prej organizatave greke, ndoshta mė aktivja dhe me kapacitetet mė tė mėdha financiare dhe infrastrukturore pėr atė qė nė shtetin helen njihet si “Ēėshtja e pazgjidhur e Vorio-Epirit”.
Komiteti ėshtė njė organizatė qė operon prej vitesh nė Himarė dhe fshatra e zona tė tjera tė minoritetit grek. Janė tė lidhur me qarqet greke dhe funksionojnė pėr tė ngritur zėrin e pėr tė kėrkuar tė drejtat e minoritarėve. Ata vetėquhen grekė dhe gėzojnė edhe pėrkrahje nga banorė tė Himarės.

Shpėrndarja e fletushkave me thirrje antishqiptare ėshtė rast i pėrsėritur. Komiteti pėrbėhet nga banorė tė Himarės, pėrfaqėsues tė kishės ortodokse, quhet Vorio Epir dhe e konsiderojnė veten si shtetas nga veriu i Greqisė.

Ky komunitet ėshtė krijuar nė vitin 1918 dhe njihet ndryshe edhe si "Komiteti Qendror i Luftės Vorio-Epirote". Sipas tė dhėnave, ky komitet u drejtua pėr shumė vite nga peshkopi Serafin Tikas. KEVA drejton edhe Kėshillin e Ndihmės Ekonomike, i cili administron fondet kundėr Shqipėrisė. KEVA drejton gjithashtu edhe organizatat e tilla si Komiteti Qendror i Rinisė apo Instituti i Kėrkimeve Vorio-Epirote me qendėr nė Janinė. 

Ndėrkohė qė mė 17 Shkurt 1914 bėhen 100 vjet qė Vorio-Epiri ka fituar pavarėsinė. Nė kėtė vit, komiteti ka kryer njė kryengritje, pėr tė kėrkuar edhe tė drejtat si minoritarė. Qė prej asaj kohe, kanė pasur lėvizje tė shkėputura.

Nė Shqipėri ėshtė shkruar shumė pak pėr rolin e kėsaj organizate. Sė fundmi, studiuesi Auron Tare duke iu referuar arkivave tė deklasifikuara tė CIA-s amerikane ka zbuluar se kjo organizatė ka qenė tejet aktive nė rolin e saj tė spiunazhit nė Shqipėri. Nė vitin 1949 u kryen edhe njė sėrė aksionesh tė zbulimeve tė huaja perėndimore nė vendin tonė.
KEVA janė inicialet e asaj qė nė gjuhėn greke ėshtė pėrcaktuar si “Komiteti Qendror i Ēėshtjes sė Epirit tė Veriut”.

Ndėrsa ėshtė dokumentuar roli i saj nė fushėn e spiunazhit dhe rekrutimit nė territorin shqiptar nė vitet e turbullta 1949-1950, me kalimin e dekadave kjo organizatė ka vazhduar aktivitetin e saj por edhe e ka pėrforcuar atė. Krerėt e saj kanė qenė njerėz nga mė tė rėndėsishmit nė qarqet politike dhe fetare greke. KEVA, nė vitet ‘70-‘90 ka pasur njė bazė tė fortė ekonomike dhe infrastrukturore, pėr mbajtjen e lidhjeve nė Shqipėri, lobimin nė senatin Amerikan, si dhe ushtrimin e presionit mbi qeverinė greke, sidomos pėr mbajtjen nė fuqi tė ligjit tė luftės me Shqipėrinė. KEVA nė Greqi drejtohet nga krerė tė lartė tė Kishės Ortodokse dhe tė qeverisė greke, ndėrsa aktiviteti i saj intensiv nė Shqipėri vazhdon edhe sot e kėsaj dite.

TARE: KEVA, E LIDHUR ME QEVERITARĖT SHQIPTARĖ
Sipas studiuesit Auron Tare, KEVA ėshtė e lidhur me qeveritarėt shqiptarė. “KEVA ka pasur njė objekt shumė tė qartė: shkėputjen e Shqipėrisė sė Jugut pėr llogari tė pretendimeve territoriale greke. Organizata KEVA, mjaft aktive edhe nė ditėt tona nė Greqi dhe ne diasporėn helene, mban lidhje tė ngushta me disa prej politikanėve dhe anėtarėve tė qeverisė sė sotme shqiptare. Dokumenti amerikan i Shėrbimit Sekret flet qartė mbi rolin nė spiunazh aktiv tė KEVA-s nė vitin 1949 nga regjimi komunist nė Shqipėri. Nga ky fakt lind pyetja legjitime: Po sot me ēfarė merret kjo organizatė?”,–shkruan studiuesi nė fund tė njė artikulli tė shkruar prej tij dhe tė botuar nė vitin 2013, nė lidhje me organizatėn KEVA.
 
QEVERIA VORIO-EPIRIOTE E 1914-s 

Vorio Epiri ka shpallur pavarėsinė e tij mė 17 Shkurt 1914, qė do tė thotė se pėr dy ditė “festojnė” 100 vjetorin e Pavarėsisė. Qeveria vorio- epirote ka qenė kjo:
1. Jorgji Zografi – kryeministėr;
2. Vasilios – mitropolit i Gjirokastrės
3. Germanos – mitropolit i Korēės
4. Spiridon – mitropolit i Konicės
5. Aleksandėr Karapanos – ministėr i Jashtėm
6. Dhimitris Dhulis – ministėr i Luftės
7. Jorgos Paramenidhis – ministėr i Ekonomisė
8. Jorgos Dhimas – zėdhėnės i Epirit dhe Athinės
 
KRYENGRITJA E EPIRIT TĖ VERIUT MĖ 1914
Nėn drejtimin e Dhimitris Dhulis-it u drejtuan batalionet e shenjta. Mė 7 Janar 1914, 1200 ushtarė grekė pa uniformė dhe kriminelė ordinerė tė ardhur nga Greqia, u betuan para mitropolitit grek tė Korēės Germanos, Kondulit dhe Sulios-it.
 
Mė 9 Shkurt 1914 renegati Spiro Milo, krijoi grupin e tij. Sipas renegatit Vasil Kondi (i riu), qeveria greke e pati ndihmuar Milon me 500 pushkė. Mė 13 Shkurt 1914, organizimi ushtarak u bė edhe nė Gjirokastėr dhe nė Delvinė.

Mė 22 Shkurt, Jorgji Zografi ka pasur njė takim me kryeministrin Venizellos, ku ėshtė thėnė shprehimisht: “Duhet tė marrim metrat tona”.
Grekėt e pranojnė edhe vetė se mė 22 mars 1914, 130 tė burgosur kretanė me nė krye kryeparlamenarė grekė, u nisėn nė Shqiėri pėr tė luftuar kundėr shqiptarėve. Pak ditė mė vonė janė nisur edhe 170 vetė tė tjerė nėn drejtimin e njėfarė Josif Anagnostaki.

KRIJIMI I “KRAHINĖS AUTONOME TĖ VORIO-EPIRIT”
Mitropolitė e Korēės dhe Gjirokastrės, qė drejtoheshin nga Germanos-i dhe Vasilios-i, u bėnė vatra tė vėrteta tė mbėshtetjes sė akteve terroriste. Pėr shembull, nė mitropolinė e Korēės ushtaraku Papulias ka thėnė: “Tė japim jetėn me ēdo ēmim pėr ēėshtjen e helenizmit”.
Nė kėtė opinion ai shprehet se “Greqia duhet tė kėrkojė me ngulm tė drejtėn e vorio-epirotėve pėr vetėvendosje, ashtu sikurse kėrkojnė kosovarėt pėr veten e tyre”. Sipas Dhimitris Gjeorgjiu, drejtor nė Ministrinė e Mbrojtjes sė Greqisė, Kosova dhe “Epiri i Veriut” janė raste tė ngjashme dhe si tė tilla nuk mund “tė ketė dy qėndrime tė ndryshme nė dy ēėshtje tė njėjta”.

Ai e argumenton kėtė duke thėnė se “vorio-epirotasit” janė ēliruar nga “zgjedha” shqiptare tri herė deri mė tani. Sipas tij, herėn e parė janė ēliruar nė vitet 1912-1913, kur ata zhvilluan kryengritje. Sipas historiografisė sonė por edhe autorėve tė ndryshėm tė huaj, kėto vite janė pjesė e Luftės Ballkanike, ku shteti i sapoformuar dhe ende i panjohur shqiptar (njohja e Shqipėrisė u bė nė korrik 1913) kishte juridiksion vetėm nė zonėn e Vlorės dhe rrethinat e saj, ndėrkohė qė pjesa tjetėr e vendit u bė arenė pushtimi nga serbėt nė veri dhe grekėt nė jug.
 
Periudha e dytė e “Vorio-Epirit tė pavarur”, sipas Dhimitris Gjeorgjiu ėshtė viti 1914, kur u krijua edhe “Krahina Autonome e Vorio-Epirit”, nė bazė tė “Protokollit tė Korfuzit”, qė sipas Gjeorgjiut ishte pasojė e kryengritjes sė “vorio-epirotėve” “duke dėbuar ushtrinė shqiptare dhe duke detyruar Fuqitė e Mėdha, por edhe Shqipėrinė qė tė nėnshkruajnė ‘Protokollin e Korfuzit’”, e qė e kjo kryengritje ishte pasojė e faktit qė “popullsia e saj (“Epirit tė Veriut”) ishte nė shumicė dėrrmuese greke”.

DISA ORGANIZATA TĖ TJERA ANTI-SHQIPTARE TĖ VORIO EPIRIT
KEVA nuk ėshtė e vetmja organizatė anti-shqiptare e Vorio-Epirit. Ekzistojnė edhe disa organizata tė tjera, tė cilat janė aktive nė veprimtarinė e tyre.
 
SFEVA- (Sintoniksi Fititiki Enosi Vorioepiritiko Agona- Komiteti Koordinues Studentor i Luftės pėr Vorio-Epirin). Ėshtė organizata mė kryesore qė merret me propagandėn antishqiptare, e cila ėshtė krijuar nė vitin 1982.
 
ENVI- (Efnikis Neollaias Vorio Ipiras- Bashkimi i Rinisė Vorio- Epirote).  Nė thelb tė programit tė saj ka hapjen e shkollave dhe kurseve nė gjuhėn greke, financimin e aktivistėve vorio-epirotė dhe tė qeverisė nė mėrgim tė Vorio- Epirit.
 
MAVI vepronte edhe nė kuadėr tė EDES-it (Lidhja Kombėtare Demokratike Greke). MAVI njihet gjithashtu nė kohėn e sotme pėr sulmin e kryer kundėr Postės Kufitare tė Peshkėpisė mė 10 prill 1994, ku u vranė dy ushtarakėt shqiptarė Fatmir Shehu dhe Arsen Gjini.
 
POAKA- (Organizata Panepirote e Amerikės), e krijuar mė 1942 nė Nju-Jork. Mė 1981 nė kėtė organizatė u pėrfshinė edhe homologia e saj nė Kanada dhe mė 1983 ajo e Australisė.
 
PEOF- (Organizata e Studentėve tė Selanikut). Kjo organizatė ėshtė njė grupim studentor nė varėsi tė universitetit shtetėror tė kėtij qyteti dhe pėrveē specializimeve tė posaēme pėr ēėshtjet epirote tė studentėve tė saj, ndėr tė cilėt edhe minoritarė, thuhet se e ka shtrirė veprimtarinė e vet edhe nė Gjirokastėr.
 
IYAPOE- (Instituti i Pritjes dhe Rikthimit tė Homogjenėve Grekė) ėshtė njė institucion shtetėror nė varėsi tė Ministrisė sė Punėve tė Jashtme tė Greqisė, nė lidhje tė ngushtė me shėrbimin sekret grek EYP.

IYVE- (Instituti i Kėrkimeve Vorio-Epirote) me qendėr nė Janinė.

Redaksia Online
(b.g/shqiptarja.com)

11 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Baca Nė raste tė tilla duhet tė reagohet . Mjaft greku pėrdhosi shiptarinė. Tė dėnohet kjo pjellė e ndyrė se njė lugat i kėsaj moshe ėshtė ndėrsye nga familja e tij. Tė ndalen skemat teatrale nė parlament por tė veprohet nė terren. Ftesa orale mbetet verbale por kur egziston fakti egziston edhe neni i ligjit.
avatar
Anonim
kapokapllani Ditmir Bushati sikur tha se jemi miq tani nuk do ndodhe asgje e keqe. urgjent Tahiri ne vendngjarje. Bushati te shtrengoje men.... se rrotull po i vjen
Rezultate tė tjera: Mbpara   1   2
Intervista
Rama mesazh Bashės: S'ka pakt pėr mbylljen e dosjeve
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 23/01/2018, VITI VIII- NR.16