Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 22:19 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Ekonomi
12 Mars 2014 - 12:02
Panariti-donatorėve: Investoni, do
tė japim ēertifikatat e pronėsisė
TIRANE - Ministri i Bujqėsisė, Edmond Panariti u bėri thirrje investitorėve tė orientojnė fondet pikėrisht drejt zhvillimit tė sektorit tė bujqėsisė. Duke folur nė prezantimin e projektit ‘AgroCapital’ tė financuar nga ‘USAID’, ministri Panariti tha se tema e financimit nė bujqėsi ėshtė shumė e rėndėsishme.

Nė fjalėn e tij Panariti tha se pavarėsisht rritjes ekonomike qė ka njohur ky sektor, sėrish kėrkohen mė tepėr financime. “Bujqėsia ėshtė sektori qė pavarėsisht krizės ekonomike, ende ruan rritje, ku sipas statistikave, tremujorin e dytė tė vitit tė shkuar, pati njė rritje 3%. Megjithatė ende ky sektor ka potenciale tė pashfrytėzuara dhe njė nga pengesat pėr zhvillimin e bujqėsisė, ka qenė pamjaftueshmėria e financimeve.” u shpreh ministri Panariti.

Ndėrsa pėrmendi objektivat e institucionit qė ai drejton, Panariti tha se pajisja e tokave me certifikata pronėsie ėshtė hapi i parė qė i duhet sektorit tė bujqėsisė. “Objektivi i parė ėshtė inciativa pėr tė ēuar nė finale ligjin 7501, pėr tė dhėnė certifikatat e para tė pronėsisė, pasi nė kėtė mėnyrė, hapet tregu i tokės dhe fermerėt e kanė mė tė lehtė pėr tė vendosur tokėn si kolateral nė bankė dhe pėr tė marrė kredi qė tė zhvillojnė aktivitetin e tyre.” tha ministri ndėrsa shtoi “objektiv tjetėr i Qeverisė Shqiptare pėr tė zhvilluar sektorin e bujqėsisė ėshtė orientimi i financimeve nė rritjen e zhvillimit. Nė kėtė kėndvėshtrim, Ministria e Bujqėsisė i bėn thirrje gjithė investitorėve, donatorėve, bankave tė orientojnė.” pėrfundoi fjalėn e vet Ministri Panariti.

Programi ‘AgroCapital’, ėshtė njė program 3 vjecar i financuar nga ‘USAID’ dhe zbatuar nga ‘Creative Business Solution’, dhe qė synon tė investojė 18.5 mln dollarė dhe tė hapė 1150 vende tė reja pune nė sektorin e bujqėsisė. 


Redaksia Online
(e.c/shqiptarja.com)

2 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Pronari i grabitur Panariti thote: " Do e ēoj ne finale ligjin 7501" Pra ktu duket qe ky ligj eshte shpikur nga mafia e tokave,qe e ka qendren new qeveri. Ne vend qe ky ligj te shkoje drejt abrogimit, ne vend qe te mbahet Rederendum per heqjen perfundimtare te ketij ligji, ligj qe shprtonesoi pronaret e vertete dhe ja dha atyre qe betonuan fushat e bukes per shtepi 5 kateshe...
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Reforma nė Akademi, Gjinushi pėr Report Tv: Unė, rol katalizatori
Duma: PD po konsultohet pėr kandidatėt pėr kryebashkiakė
Gazidede, zbulohet lidhja sekrete me Sigurimin qė 1991
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 25/02/2018, VITI VIII- NR.45