Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 07:56 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
08 Prill 2015 - 10:15 | përditesuar në 07:40
Masakra nė Vlorė pėr hakun
e shokut, viktimat e ofenduan!
 "Ēole", larje hesapesh si nė '97
'Far West', 3 tė vrarė, 4 nė pranga
VLORE - Masakra e njė dite mė parė nė lagjen “Ēole” tė Vlorės e ka zanafillėn nė njė sherr tė nisur nė tė gdhirė tė sė martės nė njė kazino pranė portit tė qytetit bregdetar. Ndėrsa nė orėn 14:00 tė sė martės, konflikti mes grupeve tė tė rinjve u kthye nė njė far west tė vėrtetė ku si pasojė e pėrplasjes sė armatosur nė lokal mbetėn tė vrarė 3 persona dhe u plagos njė i katėrt. Katėr persona tė tjerė janė arrestuar si autorė tė dyshuar, mes tyre edhe i riu i cili mbeti i plagosur nga pėrleshja e armatosur.

Sipas Policisė, 29-vjeēari Akil Hasanaj dhe Ardi Velaj 27 vjeē u gjetėn tė pajetė nė lokalin “Adore” nė lagjen 24 Maji tė njohur si Ēole, 21-vjeēari Albi Limaj ndėrroi jetė nė spital, ndėrsa Aleksandėr Llanaj (i arrestuar) mbeti i plagosur.
 
A1 Report sjell fotot e tre viktimave te mbetur nga kjo masakėr dhe tė personave tė arrestuar
 
Hasanaj dhe Velaj nisėn konfliktin, dhunuan e ofenduan nė kazino 21-vjeēarin
Policia e Vlorės zbardhi kėtė tė mėrkurė tė gjithė dinamikėn e plotė tė ngjarjes nga ku rezulton se gjithēka ka nisur pas dhunės dhe ofendimeve qė Akil Hasanaj dhe Ardi Velaj ushtruan ndaj 21-vjeēarit Xhuliano Lutaj rreth orės 04:00 tė mėngjesit tė sė martės ndėrsa ky i fundit ndodhej nė kazino me shokun e tij Albi Limaj. Hasanaj dhe Velaj kanė qenė tė armatosur dhe kanė shfrytėzuar momentin kur Limaj u largua nga tavolina pėr tė blerė cigare, duke dhunuar tė riun Lutaj.

Limaj dhe Llanaj marrin hakun e shokut
Menjėherė pas kėsaj situate, Xhuliano Lutaj ka njoftuar mikun e tij Albi Limaj, e ky i fundit ka kėrkuar ndihmėn e Aleksandėr Llanajt pėr tė marrė hakun e shokut.
 
Limaj dhe Llanaj janė nisur drejt lokalit ku pinin kafen dy tė rinjtė Hasanaj dhe Velaj, me njė makina BMW X5 qė drejtohej nga shoku i tyre Ani Begaj. Bashkė me ta nė makinė ishte dhe Bertil Alliaj, gjithashtu i arrestuar nga Policia. Por vetė Xhuliano Lutaj i cili u bė “molla e sherrit” mes dy grupeve tė tė rinjve, nuk ka shkuar me miqtė e tij nė lokalin ku u krye masakra.

Perplasja ne lokal
Grupi i tė rinjve tė udhėhequr nga Limaj dhe Llanaj mbėrritėn rreth orės 14:00 nė lokalin “Adore” nė lagjen Cole ku pinin kafe Akil Hasanaj dhe Ardi Velaj, tė dy tė armatosur me pistoletė. 

Limaj dhe Llanaj janė futur tė parėt nė lokal ku brenda pak minutave ka filluar shkėmbimi i zjarrit mes tė rinjve, ku mbetėn tė vdekur nė vend Akil Hasanaj dhe Ardi Velaj, ndėrsa i riu i grupit kundėrshtar Albi Limaj ndėrroi jetė nė spital. Nga pėrplasja e armatosur mbeti i plagosur edhe Aleksandėr Llanaj i cili ndodhet nėn arrest nė kujdesin e mjekėve tė Spitalit tė Vlorės. 

Nė momentin e shkėmbimit tė zjarrit nga vendngjarja janė larguar menjėherė Bertil Alliaj dhe Ani Begaj, tė cilėt u arrestuan mė pas nga policia e Vlorės. Ndėrsa pas marrjes nė pyetje, Xhuliano Lutaj u la i lirė. 


Arrestimet
Dy persona janė arrestuar nga policia si tė pėrfshirė nė ngjarje, ndėrsa njė i tretė ėshtė shoqėruar nė cilėsinė e personit qė ka dijeni pėr ngjarjen.  Po ashtu i arrestuar ėshtė edhe Aleksandėr Llanaj i cili u plagos nga pėrleshja e armatosur.
 
U kap afėr spitalit nė makinė BMW X5 me targa AA 323 AO Ani Begaj, i pėrfshirė nė ngjarje dhe Bertil Alliaj,  23 vjec . 

Xhuliano Lutaj, 21 vjeē u shoqėrua dhe u mor  nė cilėsinė e personit i cili ka dijeni rreth ngjarjes.
 
Dy pistoleta pranė viktimave nė lokal, 13 gėzhoja nė vendngjarje

Policia e Vlorės gjeti pranė trupit tė pajetė tė Hasanajt dhe Velajt dy pistoleta, me tė cilat tė rinjtė iu kundėrpėrgjigjėn tė shtėnave nga Limaj dhe Llanaj. Nė vendngjarje 13 gėzhoja pistolete tė kalibrit 9 mm.
 
Dy viktimat me emra tė ndryshuar

Akil Hasanaj, me emrin e mėparshėm Haki Rakipi
Ardi Velaj, me emrin e mėparshėm Fedian Velaj 

viktimat ne vlore
(Nė foto: Haki Rakipaj 26 vjeē dhe Alfred Velaj 27 vjeē, 28-vjeēari Albi Limaj)

viktimat ne vlore
vrasja ne vlore

7 tė rinjtė e pėrfshirė nė masakrėn e Ēoles
Akil Hasanaj, 29 vjec, banues nė VLorė, i vrarė 
Ardi Velaj, 27 vjec, banues nė Vlorė, i vrarė 
Albi Arjan Limaj, 21 vjec, nga Vlora, humbi jeten rruges per ne spital
Aleksandėr Llanaj, 23 vjec, banues nė Vlorė, i plagosur 
Bertil Alliaj, 23 vjec, banues nė Vlorė, i arrestuar
Xhuliano Lutaj 21 vjec banues nė Vlorė, i lėnė i lirė 
Ani Begaj, 19 vjec, banues nė Vlorė, i arrestuar
 
personat qe kryen vrasjet ne vlore
 
Ora 11:40 Njoftimi zyrtar i Policise se Vlores
Vlorė mė datė 07.04.2015 rreth orės 14:00 nė Policinė e Vlorės ėshtė marrė njoftim se nė njė lokal nė lagjen  “24 Maji” ka pėrplasje me armė zjarri. Menjėherė nė vend kanė shkuar tė gjitha shėrbimet e Policisė Vlorė.
 
Nga veprimet e para procedurale ka rezultuar se nė lokalin e quajtur “Adore” nė lagjen “24 Maji” janė gjetur 2 persona tė pajetė tė cilėt janė identifikuar si shtetasit:
Akil Bilbin Hasanaj (emri i mėparshėm Haki Rakipi), vjec 29 i lindur dhe banues ne Vlore, lagja “1 Maj”. Ardi Medin Velaj, vjec 27,  (emri i mėparshėm Ferdian Velaj) lindur dhe banues ne Vlore lagja “Partizani”, ku pranė tyre janė gjetur edhe 2 armė zjarri tip pistoletė;ndėrsa  nė rrugėn pėrballė lokalit ėshtė konstatuar i plagosur rėndė shtetasi:

Albi Arjan Limaj, vjec 21, lindur dhe banues ne Vlorė lagja “Isa Boletini” i cili ėshtė transportuar pėr nė spitalin Rajonal Vlorė me autoambulancė por ka ndėrruar jetė rrugės. 
 
Falė  njė reagimi profesional policor dhe veprimeve tė shpejta hetimore  tė Policisė Vlorė dhe ėshtė bėrė i mundur qė fillimisht tė kapej nė afėrsi tė spitalit dhe shoqėrohej menjėherė pėr nė ambientet e policisė sė bashku me automjetin tip BMW X5 me targa AA 323 AO,  shtetasi Ani Begaj i cili dyshohej si i pėrfshirė nė ngjarje.

Nė lidhje me kėtė ngjarje ėshtė ngritur njė Grup i Posacėm Hetimor bnė bashkėpunim me Prokurorinė e Rrethit Gjyqėsor Vlorė i cili mbas disa orė hetimesh intensive  dhe veprimesh operacionale nė terren tė identifikojė kapė dhe arrestojė  edhe shtetasin Bertil Ismail Alliaj,  vjec 23,  lindur dhe banues ne fshatin Gjorme te rrethit Vlorė, i cili dyshohej gjithashtu si i pėrfshirė nė ngjarje.Si dhe tė kapė dhe shoqėrojė dhe pyesė nė ambientet e policisė shtetasin:

 Xhuliano ArtanLutaj, vjec 21,  i lindur dhe banues ne Vlore lagja “Kushtrimi” nė cilėsinė e personit i cili ka dijeni rreth ngjarjes.Gjithashtu nė vendin e ngjarjes  nga grupi hetimor gjithashtu u sekuestruan nė cilėsinė e provės material 13 gėzhoja pistolete tė kalibrit 9 mm.
 
Nga tėrėsia e veprimeve hetimore ka rezultuar se ngjarja ka ndodhur pas njė konflikti pėr motive tė dobėta dhe konkretisht:
 
Mė datė 07.04.2015 rreth orės 04:00 tė mėngjesit shtetasi Xhuliano Lutaj ka qėnė nė shoqėrinė e shokut tė tij shtetasit Albi Limaj nė njė lokal lojrash fati (Kazino) nė afėrsi tė portit kur ėshtė konfliktuar me shtetasit Akil Hasanaj dhe Ardi Velaj, tė cilėt tė pajisur me armė zjarri kanė ofenduar dhe dhunuar shtetasin Xhuliano Lutaj. Mbas kėtij momenti shtetasi Xhuliano Lutaj i rrefen c’ka ndodhi shtetasit Albi Limaj i cili nuk ndodhej me tė gjatė kėtij momenti.
 
Nėpėrmjet shtetasit Albi Limaj, tė kėtij fakti vihet nė dijeni edhe shtetasi Aleksandėr Llanaj   i cili kishte shoqėri me shtetasit Xhuliano Lutaj dhe Albi Limaj dhe tė nesėrmer vendosi qė tė sqaroheshin me shtetasit Ardi Velaj dhe Akil Hasanaj tė cilėt ndodheshin nė lokalin “Adore” duke pirė kafe.
 
Disa orė mė vonė kėsaj ngjarjeje sė bashku shtetasit Aleksandėr Llanaj, Albi Limaj,  Ani Begaj i cili drejtonte automjetin tip BMĖ X5 me targa AA 323 AO dhe Bertil Alliaj  shkojnė nė afėrsi tė lokalit “Adore” pėr tė takuar shtetasit Akil Hasanaj dhe Ardi Velaj.
 
Nga automjeti tipBMĖ zbresin shtetasit Albi Limaj dhe Aleksandėr Llanaj, tė cilėt sapo janė takuar me njėri-tjetrin shtetasit “Akil Hasanaj dhe Ardi Velaj,  kanė nisur konfliktin i cili ka degraduar me pėrdorimin e armėve tė zjarrit ku si pasojė kanė mbetur tė vdekur shtetasit Akil Hasanaj, Ardi Velaj dhe Albi Limaj si dhe ėshtė plagosur rėndė shtetasi Aleksandėr Llanaj, i cili ėshtė transportuar pėr nė spitalin Rajonal Vlorė dhe ndodhet nėn kujdesin mjekėsor. Ndėrsa shtetasi Bertil Alliaj gjatė shkėmbimit tė zjarrit ka zbritur nga automjeti tip BMĖ X5 dhe ėshtė larguar nga vendi i ngjarjes.

Sa mė sipėr nga Policia e Vlorės u arrestuan nė flagrancė pėr kryerjen e veprave penale te “Vrasja nė rrethana tė tjera cilėsuese” e kryer ne bashkėpunim dhe “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armėve luftarake dhe e municionit”, prashikuar nga nenet  79/dh e 278/5 te Kodit Penal, shtetasit:
 
Aleksandėr Batjar Llanaj, vjec 23, lindur dhe banues nė Vlorė;
Bertil Ismail Alliaj,  vjec 23,  lindur dhe banues ne fshatin Gjorme te rrethit Vlorė
Ani Admir Begaj, vjec 19,  lindur dhe banues ne Vlore lagja “Pavarėsia”.
 
Bėjmė me dije se pėr zbardhjen e kėsaj ngjarjeje nga Policia e Vlorės janė ushtruar kontrolle nė 9 banesa, janė  kontrolluar 14 automjete si dhe janė angazhuar rreth 50 forca policore. 

Redaksia Online
(Gre.M/Shqiptarja.com)

8 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Fundi i botes E cfare berishe o ditezinj. Fajin e ka i tmerrshmi kapitalizem. AI DHE VETEM AI.......
avatar
Anonim
Vlora pavarsisht se I njihja si djem ne qytet , ngushellime familjeve qe ju hapem hasmeri dhe nenave qe nuk e meritojn ate fat , Zoti I falte dhe ua lefesohte dhimbjen familjeve
avatar
Anonim
Eno Perhere te ashper keta vlonjatet
avatar
Anonim
gent Ai qe nisi sherrin nuk duket me asnje vend.
avatar
Anonim
goni vlore Na mbyten fshataret.Kta Jan figura e qeverjisjes Berisha
avatar
Anonim
venali bravo STEFANI..fajin e ka berisha
Rezultate tė tjera: Mbpara   1   2
Intervista
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Lufta ndaj korrupsionit, Cantone: Ndėrhyni nė administratė/ VD
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/01/2018, VITI VIII- NR.15