Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 21:04 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
06 Gusht 2017 - 11:25 | përditesuar në 09:41
Arrestohen 4 autorėt e atentatit ndaj Lorenc Hoxhės tre ditė mė parė nė zonėn e Komunės sė Parisit nė Tiranė.
 
Nė pranga kanė rėnė Dejvis Rustemaj, Klajdi Kodra, Igler Qose dhe Ardit Xheferri. Autorėt janė arrestuar nė gjumė teksa fshiheshin me identitet tė rremė nė njė hotel nė Vlorė.
  
Tė rinjtė sipas burimeve pėr Report Tv fshiheshin nė Vlorė tė ndihmuar dhe nga disa tė afėrm tė tyre dhe kanė qėndruar nė banesa private dhe nė hotel duke u regjistruar me identitete tė rreme.
 
Ata janė sjellė nė Tiranė dhe pritet qė ditėn e martė tė dalin para gjykatės ku do tė njihen me masėn e sigurisė dhe kėrkesėn e prokurorisė e cila ka caktuar ndaj tyre arrest me burg.
 
Publikohen pamje te reja ku duken 4 tė rinjtė,  mes tyre atentatori Dejvis Rustemaj qė i afrohet mjetit tė Lorenc Hoxhės, hap derėn e makinės dhe e qėllon me armė zjarri, ndėrsa ky i fundit manovron me shpejtėsi duke u larguar. 

E pa sqaruar nga policia mbetet se si tė rinjtė mundėn tė largoheshin drejt Vlorės me tė njėjtin automjet dhe pse nė hyrje daljet e Tiranės apo policive tė qarqeve u ishte dhėnė pėrshkrimi automjetit AA 055 MO dhe modeli BMW ngjyrė e zezė fuoristrad.
 
Sherri mes dy grupeve, Rustemaj dhunoi Hoxhėn dhe vėllanė e tij
Shkak i konfliktit sipas hetimeve mes dy grupeve rivale ka qenė njė pėrplasje fizike qė ata kanė pasur 2 ditė para atentatit tek sheshi “Nėnė Tereza” pranė universitetit pas xhirimit tė gomave, ku Dejvis Rustemaj ka dhunuar fizikisht Lorenc Hoxhėn dhe vėllain e tij.
 
Nė ngjarjen e ndodhur nė kryqėzimin e komunės sė Parisit sipas policisė u pėrdorėn dy armė dhe ndėrmjet tė rinjve u shkėmbe zjarr, ndėrsa nė pėrfundim tė operacionit “poker” asnjė nga armėt e krimit nuk ėshtė gjendur.
 
Lorenc Hoxha ėshtė tashmė jashtė rrezikut pėr jetėn dhe nė deklarimet e tij ai ka shpjeguar pėr hetuesit edhe konfliktin qė kishte me Rustemaj.
 
Gjatė arrestimit tė rinjtė mėsohet se nuk kanė bėrė rezistencė ndėrsa atyre u ėshtė sekuestruar mjeti BMW X5 si dhe tre aparate celularė.

Autori i atentatit me precedent, i shpėtoi vrasjes para 3 muajve
Autori i atentatit ndaj Lorenc Hoxhės, Dejvis Rrustemaj ėshtė njė emėr i njohur pėr Policinė e Tiranės, pasi para 3 muajve i ka shpėtuar njė atentati me armė zjarri nė kryeqytet pranė njė xhamie, nė rrugėn “Xhanfize Koko”, pranė Kinostudios.
 
Ai u qėllua me armė zjarri nga dy persona qė po lėviznin me motor, por arriti qė tė shpėtonte, pasi plumbat e kapėn nė kėmbė.
 
Dejvis Rrustemaj nga Tropoja, banues nė Tiranė ka gėnjyer punonjėsin e policisė nė spital duke dhėnė emėr dhe moshė tjetėr pas atentatit qė iu bė, ndėrsa ka qenė i dėnuar pėr “Vjedhje me dhunė nė bashkėpunim”, “Kanosje”, “Prodhim dhe mbajtje pa leje tė armėve luftarake dhe municionit” dhe “Plagosje e rėndė me dashje e kryer nė bashkėpunim”.

Bashkėpunėtori, djali i nėnkampiones sė qitjes, ka plagosur 4 vetė
Pėrpos autorit edhe bashkėpunėtori i atentatorit Klajdi Kodra ėshtė me precedent penal pėr 4 plagosje me armė zjarri dhe vepra tė tjera penale.
 
Klajdi Kodra, djali i nėnkampiones sė qitjes Lindita Kodra, u arrestua pėr bashkėpunim nė atentatin ndaj Lorenc Hoxhės, tė cilin e qėlloi me armė zjarri Dejvis Rrustemaj.
 
Klajdi Kodra nė 8 tetor 2013 iu bė njė atentat, por shpėtoi, nė 3 gusht 2016 tentoi qė tė vriste Flamur Cullhajn, ėshtė arrestuar nė 14 shtator 2016 pėr goditje tė policit dhe armėmbajtje, ndėrsa nė dosjen e tij janė edhe disa vepra tė tjera pėr tė cilat ėshtė dėnuar. 
lorenc hoxha
I plagosuri Lorenc Hoxha, atentatori Dejvis Rrustemaj dhe bashkėpunėtori Klajdi Kodra

VIDEO/Pamjet e atentatit te "Komuna e Parisit"
Report Tv siguroi videon e atentatit nė zonėn e Komunės sė Parisit, nė Tiranė, ku mbeti i plagosur me njė plumb nė shpatull Lorenc Hoxha.
 
Dy persona zbresin nga njė automjet tip BMW ngjyrė e zezė dhe pak sekonda mė pas dėgjohen tė shtėnat me armė.
 
Turisti filmon atentatin, "Far West" nė semafor
E gjithė skena ėshtė filmuar nga njė turist gjerman i cili ka qenė duke udhėtuar me njė "AMG". Ai ia ka dorėzuar pamjet policisė, ēka solli mė pas edhe arrestimin e autorėve nė Vlorė.
 
Nga ngjarja mbeti i plagosur Lorenc Hoxha me origjinė nga Bulqiza i cili udhėtonte mė njė automjet tip "Benz" ngjyrė e bardhė.
 
Pasi qėllojnė nė drejtim tė "Benzit", autorėt largohen nė rrugica. Pėrplasjet me armė kanė vijuar edhe mė tej deri te plagosja e Hoxhės pranė "Unazės sė Madhe". 

Njoftimi i plotė i Policisė
Arrestohet ekzekutori i tentativės sė vrasjes sė shtetsit Mariglen ( Lorenc ) Hoxha dhe 3 bashkėpunėtorėt e tij.
 
Sekuestrohet njė mjet dhe disa aparate celularė.
 
Sektori pėr Hetimin e Krimeve tė Rėnda ndaj Jetės nė Drejtorinė Vendore tė Policisė Tiranė, nė bashkėpunim me Prokurorinė e Rrethit Gjyqėsor Tiranė nė sajė tė njė hetimi tė mirėfilltė disa ditor, me metoda speciale tė hetimit bėnė tė mundur zbardhjen dhe dokumentimin me prova ligjore tė tentativės sė vrasjes tė ndodhur mė datėn 03.08.2017 nė rrugėn "Sulejman Delvina" te Komuna e Parisit, Tiranė.
 
Falė kėtyre veprimeve tė shpejta e profesionale u bė e mundur lokalizimi i personave tė pėrfshirė nė kėtė ngjarje.
 
Mbi bazėn e punės dhe provave tė grumbulluara, Sektori Kundėr krimeve tė Rėnda ndaj jetės nė bashkėpunim me Sektorin e Forcės sė Posaēme Operacionale dhe Drejtorinė Vendore tė Policisė Vlorė, nėn drejtimin e Prokurorisė sė Rrethit Gjyqėsor Tiranė, organizuan dhe zjvilluan operacionin policor tė koduar "Poker", ku u bė arrestimi i shtetasve tė mėposhtėm, tė cilėt fshiheshin nė qytetin e Vlorės dhe konkretisht :
 
- Dejvis Rrustemaj,( nė rolin e ekzekutorit ), 27 vjeē, banues nė Tiranė.
 
- Klajdi Kodra, ( nė rolin e bashkėpuntorit ), 27 vjeē, banues nė Tiranė.
 
- Igler Qose, ( nė rolin e bashkėpunėtorit) 26 vjeē, banues nė Bulqizė.
 
- Ardit Xheferri, ( pėrkrahės i autorit tė krimit), 31 vjeē, banues nė Tiranė.
 
Arrestimi i kėtyre shtetasve ėshtė bėrė i mundur pasi:
 
Mė datė datė 03.08.2017, rreth orės 19:40, nė rrugėn "Sulejman Delvina", shtetasi Dejvis Rrustemaj, duke lėvizur me mjetin tip "BMĖ X5", sė bashku me shtetasit Klajdi Kodra, dhe Igler Qose, pėr shkak tė njė konflikti pėr motive tė dobėta ka qėlluar me armė zjarri nė drejtim tė mjetit tip "Benz", ku ka mbetur i plagosur nė shpatull, shtetasi Mariglen Hoxha, 25 vjeē, i njohur ndryshe si Lorenc Hoxha, jashtė rrezikut pėr jetėn.
 
Janė sekuestruar nė cilėsinė e provės materiale :
 
- Mjeti tip "BMĖ X5".
 
- 3 aparate celularė.
 
U referuan materialet nė Prokurorinė e Rrethit Gjyqėsor pėr shtetasit Dejvis Rrustemaj, Klajdi Kodra dhe Igler Qose pėr veprėn penale " Vrasje e mbetur nė tentativė e kryer nė bashkėpunim", parashikuar nga neni 78 i Kodit Penal dhe pėr shtetasin Ardit Xhaferri, pėr veprėn penale " Pėrkrahje e autorit tė krimit", parashikuar nga neni 302 i Kodit.

dy.b/shqiptarja.com

21 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
lacjani Sic shihet edhe ne video, ata kane dashur vetem t'u bejne presion, se per aq kohe sa kishin ne dispozicion do kishte te pakten 6-7 te shtena, aty vetem nje degjohet! Edhe ajo e shtene qe degjohet ka ndodhur ne momentin kur pasagjeri i ka rrembyer armen autorit dhe aty aksidentalisht eshte shkrepur arma. Gjithsesi ti kisha te gjithe armiqte si keto te 4-et me bmw vetem nga pleqnia do me vinte vdekja :D
avatar
Anonim
Gj I themi ne ngs jugu ky stan kete bulmrt ka po cfare behet keshtu nuk ka dite pa vrasje plagosje nuk ka lajm pa krronik te zeze e pse nuk kujtojme kohen e 27 vjetve me pare we kishim qetesi pune ndoshta dhe pak fukaradhek ama vrssje zenka tritol etj nuk ja mbante njeriut
avatar
Anonim
lacjani @Gj Me ka rastisur shpesh te flas me shqiptare nga shqiperia e mesme dhe jugu.... edhe ata gjithmone thone: Si e kemi nje shprehje ne nga tr,dr,el,vl, etj.... Ajo qe me habit eshte fakti se pse duhet ti pervetesoni patjeter shpehjet shqiptare (te popullit) eshte e qellimshme apo me te vertete e mendoni qe ajo shprehje perdoret vetem ne jug apo ne shqiperine e mesme?! Kjo "Ky stan kete bulmet ka" eshte shqiptare, perdoret nga Konispoli ne Vermosh. Ka jete edhe pertej qytetti apo fshatit tuaj
avatar
Anonim
3x po he ku e gjeten thua ti... Atyre qe nuk kane 4 klase shkolle dhe qe per te firmosur ndoshta lyejne gishtin me boje sigurisht qe iu lejohet te kene makina te tilla kaq te shtrenjta. Problem eshte nese makina te shtrenjta kane ate qe jane te shkolluar mire, per ata lind dyshimi se si e kane fituar. :D Duke lene menjane sarkazmen, per mendimin tim cdo makine me vlere mbi 10 mije euro duhet ti hetohet burimi I te ardhurave, dhe nese jane ligjore a eshte paguar taksa perkatese?
avatar
Anonim
G Shqiperia qe duam...
avatar
Anonim
Vaso Po gjithe kta persona me nga 10 plagosje, armembajtje pa leje, kanosje ca bejne te lire neper rruge??? Aq me teper ku e gjeten kta ate automjet BMW x5 qe edhe e perdorur kushton 40,000 Euro. Ta gezojme shqiperine se prej njerez si kta edhe familjeve te tyre perfunduam keshtu. Tpakten ishim me te sigurt ne komunizem.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Lufta ndaj korrupsionit, Cantone: Ndėrhyni nė administratė/ VD
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 20/01/2018, VITI VIII- NR.14