Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 09:02 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet NGA ADRIATIK DOĒI DHE ESIONA KONOMI
09 Gusht 2017 - 07:04 | përditesuar në 11:32
Reformės radikale nė administratėn publike, e cila pritet tė shėnjojė mandatin e qeverisė ‘Rama 2’, nuk do t’i shpėtojnė as inspektoratet nė Shqipėri.

Skema e funksionimit, organizimit, fusha e veprimit dhe kompetencat e 16 inspektorateve nė vendin tonė, do tė pėrmbyset, pėr t’u riorganizuar nė themel, pėrmes disa dokumenteve tė pėrgatitura.

Shqiptarja.com publikon projektligjin dhe dokumentet shoqėruese, tė pėrgatitura nga Inspektorati Qendror, tė cilat i janė dorėzuar dje kėshilltari i kryeministrit Edi Rama pėr Sigurinė Kombėtare, Sandėr Lleshi, pėr reformimin e inspektorateve, me impakt tė rėndėsishėm nė jetėn e qytetarėve shqiptarė, sidomos tė biznesit.

Drafti parashikon reformimin e 16 inspektorateve nė varėsi tė 9 ministrave tė linjės dhe tė Kryeministrisė. Nisur nga mbikėqyrja e veprimtarisė inspektuese tė inspektorateve shtetėrore, Inspektorati Qendror ka konstatuar se ka mbivendosje tė disa funksioneve inspektuese midis inspektorateve tė ndryshme, tė cilėt inspektojnė nė mėnyrė tė pavarur, pėr tė njėjtin fushė inspektimi, duke rėnduar biznesin dhe rritur kostot e tepėrta financiare tė buxhetit tė shtetit.

Nė kėtė kuadėr, nė draft propozohet njė riorganizim strukturor tė trupave inspektuese, si mjet pėr rritjen e transparencės, efikasitetit tė trupave inspektuese, uljen e barrės administrative ndaj biznesit, si njė hap i rėndėsishėm i goditjes sė korrupsionit gjatė procesit tė inspektimeve. Sipas rasteve, propozohet bashkimi i funksioneve tė inspektimit me fusha tė ngjashme inspektuese, krijimi i inspektorateve tė reja dhe zgjerimi i fushės sė veprimit tė inspektorateve aktuale.

Po ashtu, drafti kufizon dhe tė drejtėn e inspektorėve pėr tė vendosur gjoba, duke parashikuara disa hapa para marrjes sė kėsaj mase.  

Inspektoratet e reja  
Dokumenti parashikon krijimin e njė inspektorati tė ri shtetėror ku tė pėrfshihen si funksione inspektuese fushat e tokės, detit dhe ajrit, dhe konkretisht siguria nė hekurudha, aviacion civil, rrugore, postė -telekomunikacion, frekuencave audio-vizive, si dhe inspektimi i kontrollit teknik tė automjeteve.

Po ashtu, kėrkohet krijimi i njė inspektorati tė ri ku tė pėrfshihen fushat e inspektimit pėr tatimet, doganat, lojėrat e fatit, mbikėqyrja financiare. Gjithashtu propozohet krijimi i njė inspektorati tė ri ku tė pėrfshihen fushat e inspektimit pėr profesionet e lira: shėrbimin pėrmbarimor gjyqėsor privat, pėr ndėrmjetėsimin nė zgjidhjen e mosmarrėveshjeve, avokatinė, noterinė dhe arkivat.

Nė dokument identifikohen edhe 22 institucione ekzistuese, tė cilat megjithėse ushtrojnė funksione inspektimi, nuk janė nėn mbikėqyrjen e Inspektoratit Qendror. Pjesė e listės janė Drejtoria e Sigurimeve Shoqėrore, Drejtoria e Arsimit tė Lartė, Autoriteti Rrugor Shqiptar, Drejtoria e Pėrgjithshme e Tatimeve, Drejtoria e Pėrgjithshme e Doganave, Drejtoria e Pėrgjithshme e Parandalimit tė Pastrimit tė Parave, Autoriteti pėr Mbikėqyrjen e Lojėrave tė Fatit etj.

Bashkimi i inspektorateve
Pėrpos krijimit tė inspektorateve tė reja, dokumenti parashikon edhe bashkimin e funksioneve tė inspektimit. “Bashkimi i funksioneve tė inspektimit me fusha tė ngjashme inspektuese, nė njė inspektorat tė vetėm, do tė ulė shpenzimet administrative dhe do tė rrisė bashkėpunimin midis inspektorateve shtetėrore, duke bėrė tė mundur te ketė mė shumė efektivitet dhe transparencė tė veprimtarisė inspektuese, si dhe njė mbikėqyrje tė centralizuar dhe tė kualifikuar tė tė gjithė veprimtarisė inspektuese nga ana e Inspektoratit Qendror”, thuhet nė dokument.

skema
 
Skema e re e riorganizimit tė inspektorateve shtetėrore
1. Ministria e Mirėqenies Sociale dhe Rinisė
Pėr ISHPSHSH, pėrveē funksioneve aktuale tė shtohen edhe inspektimet nė fushėn e 1) sigurimeve shoqėrore dhe 2) administrative, pasi kanė si objekt tė tyre tė pėrbashkėt marrėdhėniet e punės.
 
2. Ministria e Shėndetėsisė dhe e Mjedisit
ISHSH, t’i shtohen si funksione inspektuese edhe fushat e inspektimit tė barnave dhe pajisjeve mjekėsore, fushat e mbrojtjes ndaj rrezatimit, fusha e inspektimit tė fondit tė kujdesit sė sigurimeve shėndetėsore, fusha inspektuese e mjedisit, pasi qėllimi kryesor i kėtyre inspektimeve ėshtė sigurimi i jetės dhe shėndetit tė njerėzve, si dhe kanė funksioneve tė pėrbashkėta inspektuese si: mbetjet spitalore, pėr substancat dhe preparatet kimike, pėr trajtimin e ujėrave tė ndotura, pėr vlerėsimin dhe administrimin e zhurmave nė mjedis, mbrojtjen e cilėsisė sė ajrit, mbrojtjen e rrezatimeve, etj. Ndėrsa inspektimi pyjor t’i kalojė pushtetit vendor pėr njė mirėmenaxhim tė hapėsirave pyjore, sipas njėsive administrative.
 
3. Ministria e Bujqėsisė
Ministria e Bujqėsisė Zhvillimit Rural dhe Administrimit tė Ujėrave, do tė ketė nė varėsi dy inspektorate shtetėrore.
-AKU, t’i shtohen funksionet inspektuese tė peshkimit dhe atij veterinar, pasi kanė si qėllim tė pėrbashkėt sigurinė ushqimore.
-ISHU, t’i shtohen edhe inspektimi nė fushėn e mbrojtjes sė tokės dhe atė tė digave dhe dambave, duke siguruar menaxhimin e burimeve ujore dhe ruajtjen nga ndotja.
 
4. Ministria e Arsimit dhe Sportit
ISHA, tė pėrfshihet inspektimi nė fushėn e arsimit tė lartė dhe atė tė sporteve, tė cilat aktualisht kryhen nga drejtori brenda kėsaj ministrie. Gjithashtu, nė kėtė inspektorat tė shtohen edhe funksionet inspektuese tė trashėgimisė kulturore, tė cilat aktualisht kryhen nga Drejtoria e Pėrgjithshme e Trashėgimisė Kulturore nė Ministrinė e Kulturės, pėr tė patur njė koordinim sa mė tė mirė tė vlerave arsimore, kulturore dhe sportive.
 
5. Ministria e Energjisė dhe Industrisė
ISHTI-t t’i bashkohen funksionet inspektuese tė AKSEM, dhe tė AKBN, pasi si qėllim tė pėrbashkėt kanė inspektimin e burimeve natyrore.
 
6. Ministria e Transportit dhe Infrastrukturės
Tė krijohet njė inspektorat shtetėror ku tė pėrfshihen si funksione inspektuese fushat e tokės, detit dhe ajrit, dhe konkretisht siguria nė: hekurudha, aviacion civil, rrugore, postė -telekomunikacion, frekuencave audio-vizive, si dhe inspektimi i kontrollit teknik tė automjeteve, pasi kanė si qėllim tė pėrbashkėt sigurinė e trafikut dhe tė frekuencave.
 
7. Ministria e Ekonomisė, Turizmit, Tregtisė dhe Sipėrmarrjes
ISHMT, t’i shtohen edhe funksionet inspektuese tė Autoritetit Kombėtar Shtetėror tė Eksporteve, pasi kanė si qėllimi tė pėrbashkėt mbikėqyrjen e produkteve dhe mallrave joushqimore.
 
8. Ministria e Drejtėsisė
Tė krijohet njė inspektorat i ri ku tė pėrfshihen fushat e inspektimit pėr profesionet e lira: shėrbimin pėrmbarimor gjyqėsor privat, pėr ndėrmjetėsimin nė zgjidhjen e mosmarrėveshjeve, avokatinė, noterinė dhe arkivat.
 
9. Ministria e Financave
Tė krijohet njė inspektorat i ri ku tė pėrfshihen fushat e inspektimit pėr: tatimet, doganat, lojėrat e fatit, mbikėqyrja financiare. Ndėrsa, mbrojtja ndaj zjarrit ka kaluar si kompetence inspektorateve vendore dhe nga ana jonė duhet tė kėrkohet ngritja e kėsaj strukture pėr tė gjitha njėsitė administrative.
 
Lista e institucioneve tė tjera inspektuese
1. Drejtoria e Sigurimeve Shoqėrore
2. Autoriteti Shėndetėsor Rajonal
3. Fondi i Sigurimit tė Kujdesit tė Detyrueshėm Shėndetėsor
4. Sekretariati i Digave tė Mėdha
5. Inspektimi Shtetėror i Mbrojtjes sė Tokave
6. Drejtoria e Arsimit tė Lartė
7. Drejtoria e Sporteve
8. Drejtoria e Pėrgjithshme e Trashėgimisė Kulturore
9. Agjencia Kombėtare e Burimeve Natyrore
10. Drejtoria e Aviacionit Civil
11. Autoriteti Rrugor Shqiptar
12. Drejtoria e Pėrgjithshme e Shėrbimit tė Transportit
13. Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare
14. Autoriteti i Mediave Audiovizive
15. Qendra Ndėrinstitucionale Operacionale Detare
16. Autoriteti i Kontrollit Shtetėror tė Eksporteve
17. Drejtoria e Pėrgjithshme e Tatimeve
18. Drejtoria e Pėrgjithshme e Doganave
19. Drejtoria e Pėrgjithshme e Parandalimit tė Pastrimit tė Parave
20. Autoriteti pėr Mbikėqyrjen e Lojėrave tė Fatit
21. Autoriteti i Mbikėqyrjes Financiare
22. Drejtoria e Inspektimit tė Institucione tė Varėsisė dhe Profesioneve tė Lira
 
Skema aktuale e inspektorateve shtetėrore
1. Ministria e Mirėqenies Sociale dhe Rinisė ka nė varėsi: 1) Inspektorati Shtetėror i Punės dhe Shėrbimeve Shoqėrore.
2. Ministria e Shėndetėsisė ka nė varėsi: 1) Inspektorati Shtetėror Shėndetėsor; 2) Agjencia Kombėtare e Barnave dhe Pajisjeve Mjekėsore; 3) Zyra pėr Mbrojtjen ndaj Rrezatimit.
3. Ministria e Mjedisit ka nė varėsi: 1) Inspektorati Shtetėror i Mjedisit dhe Pyjeve.
4. Ministria e Bujqėsisė, Zhvillimit Rural dhe Administrimit tė Ujėrave ka nė varėsi: 1) Autoriteti Kombėtar i Ushqimit; 2) Inspektorati Shtetėror i Ujerave; 3) Drejtoria e peshkimit; 4) Drejtoria veterinare.
5. Ministria e Arsimit dhe Sportit ka nė varėsi: 1) Inspektorati Shtetėror i Arsimit
6. Ministria e Energjisė dhe Industrisė ka nė varėsi: 1) Inspektorati Shtetėror Teknik Industrial; 2) Autoriteti Kombėtar pėr Sigurinė dhe Emergjencat nė Miniera.
7. Ministria e Punėve tė Brendshme ka nė varėsi: 1) Inspektorati Kombėtar i Mbrojtjes sė Territorit.
8. Ministria e Transportit dhe Infrastrukturės ka nė varėsi: 1) Drejtoria e Inspektimit Hekurudhor.
9. Ministria e Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisė dhe Sipėrmarrjes ka nė varėsi: 1) Inspektorati Shtetėror i Mbikėqyrjes sė Tregut.
10. Kryeministria ka nė varėsi: 1) Drejtoria e Pėrgjithshme e Arkivave

dokument skema
 
Redaksia Online
D.T/Shqiptarja.com

9 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Laureta Vlore Prap se prash per nje Shqiperi kaq te vogel si dhe me nje numer rezident gati 1/3 jashte shtetit shume deputet ka si dhe ahhme ministri drejtori e zyra duhen bere shkurtime edhe me jo ndyshim emrash institucionesh por shkurtim rrenjesor deri ne 40 % se hane kot leket e popullit qe po dergjet emigrimit
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 18/03/2018, VITI VIII- NR.63