Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 03:04 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Intervista NGA KRISTI GONGO
11 Gusht 2017 - 08:34 | përditesuar në 09:12
20 vjeēarja shtatzėnė:Ndihem
grua e plotėsuar nga jeta 100%
Anisa ėshtė njė vajzė trupvogėl por shumė e dashur. Nė moshėn 18 vjeēare ajo u dashurua me njė djalė 12 vjet mė tė madh se vetja. Por pavarėsisht gjykimeve dhe vėshtirėsive qė hasi si nga shoqėria si edhe nga familja ajo mė nė fund e kurorėzoi marrėdhėnien e saj nė martesė  pas njė viti. Sot nė moshėn 20 vjeēare, ajo ėshtė nė muajin e pestė tė shtatzėnisė. 

Anisa tregon pėr Shqiptarja.com se si janė ndjesitė e njė 20 vjeēareje, teksa pret tė bėhet mama. Anisa tha se kjo shtatzėni erdhi me dėshirėn e plotė nga tė dy, madje bashkėshorti i saj ka kėmbėngulur gjithmonė pėr t’u bėrė baba, gjė qė ėshtė e justifikuar edhe nga mosha e tij, por sėrish ajo nuk shqetėsohet pėr kėtė pasi i do fėmijėt.

Pėr Anisėn kjo nuk ėshtė shtatzėnia e parė, ajo e ka provuar kėtė ndjesi verėn e kaluar, e cila fatkeqėsisht pati komplikacione dhe dėshtoi fėmijėn nė muajin e dytė.  Kėtė herė, ky vendim erdhi me plot bindje pėr tė dhe kujdesi ėshtė shumė mė i madh.

“E kam vėnė re edhe tek bashkėshorti, nuk mė lė tė prek gjė me dorė.  Pastaj pėr tė ngrėnė, o zot, njė nga kėto ditė mė haheshin shumė fiq. Nė pamundėsi tė tyre mė solli palma fiku edhe mė iku nepsi,” tha Anisa. Ndaj, Anisa ėshtė zgjedhur personazh tek Shqiptarja.com sepse nė njė kohė ku duket se vajzat zgjedhin karrierėn pėrpara familjes dhe kemi njė mbifokus drejt asaj tė parės, Anisa ėshtė njė vajzė qė ka zgjedhur tė bėhet mami kaq e vogėl. Ka zgjedhur, nuk ėshtė detyruar nga familja, mentaliteti apo shoqėria.

Shtatzėnia pėr tė nuk ėshtė njė aksident i ėmbėl por diēka tė cilėn Anisėn e ka bėrė tė ndjehet totalisht e plotėsuar. Ajo ndihet ndryshe nga moshataret e saj, ka mendime tė tjera ndryshe nga njė e re dhe perceptimet nė shumė gjėra qė na rrethojnė nė jetėn e pėrditshme ndikohen nga jeta qė ajo ka zgjedhur tė ketė.

Anisa tregon pėr ne pse e ka bėrė kėtė zgjedhje dhe si ėshtė tė jesh njė vajzė mami nė pritje.  “Unė personalisht ndihem grua e lumtur dhe e plotėsuar nga jeta 100%,” tha me bindje ajo.

20 vjeēarja rrėfen se nuk ishte vendim pėr ta mbajtur fėmijėn por ajo e ka nisur si mision pėr ta sjellė nė jetė me bindje dhe dashuri duke pasur parasysh ēdo pėrgjegjėsi qė i lindin njė mamaje tė re.

E pyetur nga Shqiptarja.com se ēfarė e trembte mė shumė tani pas dėshtimit nė shtatzėninė e parė ajo rrėfen se:“Nė fakt pas dėshtimit tė parė e cila ishte diēka qė nuk erdhi me dėshirėn time por nga probleme tė ndryshme shėndetėsore, unė e prisja me padurim ardhjen e njė fėmije tė shėndetshėm nė jetė dhe pėr mua ishte lajmi mė i mirė i jetės sime.

Nuk ėshtė se i trembem diēkaje ekzakte, por thjesht ėshtė meraku i njė nėnė e cila mban brenda saj njė krijesė tė vogėl e cila rritet ēdo ditė nga pak dhe meraku mė i madh i imi ėshtė ardhja e foshnjės nė jetė me shėndet tė plotė”. Ndjesia e pritjes pėr t’u bėrė prind ka lindur bashkė me Anisėn qė nė momentin kur ka kuptuar qė ėshtė shtatzėnė. Pėr tė ėshtė ndjenja mė e bukur e cila rritet dita ditės.

Ajo po e shijon shumė kėtė periudhė  duke memorizuar ēdo moment dhe duke u kujdesur pėr veten dhe foshnjėn nė mėnyrė maksimale. Anisa ėshtė nė kontakt tė vazhdueshėm me mjekun por tha se tre muajt e parė janė ata mė tė rėndėsishmit pasi bėhen analizat. Ndėrsa mė pas mjafton njė herė nė muaj pėr tė parė zhvillimin e fėmijės. 

Nė muajin e katėrt ajo ka zbuluar gjininė e fėmijės dhe ndjehet shumė e bekuar qė do tė sjellė nė jetė njė vajzė.  “Zoti mė ka bekuar qė  tė kem njė vajzė dhe nuk ka gjė mė tė mrekullueshme se sa kur ndjen lėvizjet e saj nė bark. Aty pėrmendem qė nuk jam e vetme.

Dhe me kalimin e ditėve lėvizjet bėhen mė tė dallueshme duke rritur emocionin e papėrshkrueshėm qė unė ndjej dhe duke pritur me padurim momentin qė do ta sjellė nė jetė,” tregon Anisa. Kur e pyetėm Anisėn se ēfarė do donte tė ndante me lexuesit e Shqiptarja.com ajo tha se: "Unė jam njė mami tani edhe lumturia ime ėshtė aq e madhe sa dua qė gjithė bota ta marrė vesh.

Ndaj edhe pranova ta ndaj me ju kėtė bisedė. Por ka edhe diēka tjetėr qė do doja ta thoja me zė tė lartė. Pėr tė gjitha vajzat e reja apo edhe gratė. Kur ne bėhemi nėna, shndėrrohemi nė qenie tė mbinatyrshme. Edhe kjo ėshtė njė vlerė qė nuk duhet t’ia mohojmė vetes. Po, ėshtė shkolla. Po, ėshtė puna. Dhe gjithēka tjetėr. Por nė fund tė ditės, asgjė nuk ėshtė mė shumė se familja. Dhe familja e vėrtetė ėshtė mish nga mishi yt. Si kjo qė jeton brenda meje”.
 
Historia e dashurisė
Anisa nė moshėn 18 vjeēare u dashurua me njė djalė 12 vjet mė tė madh se vetja. Por pavarėsisht gjykimeve dhe vėshtirėsive qė hasi si nga shoqėria si edhe nga familja ajo e kurorėzoi marrėdhėnien e saj nė martesė pas njė viti. Sot nė moshėn 20 vjeēare, ajo ėshtė nė muajin e pestė tė shtatzėnisė.
 
Dėshtimi
Pėr Anisėn kjo nuk ėshtė shtatzėnia e parė, ajo e ka provuar kėtė ndjesi verėn e kaluar, e cila fatkeqėsisht pati komplikacione dhe dėshtoi fėmijėn nė muajin e dytė. 
 
Vajzė-mami
Anisa tregon pėr Shqiptarja.com, pse e ka bėrė kėtė zgjedhje dhe si ėshtė tė jesh njė vajzė mami nė pritje.  “Unė personalisht ndihem grua e lumtur dhe e plotėsuar nga jeta 100%,” tha ajo.
 
 
Intervista e plotė:
 
-A ėshtė vendim pėr tė qenė mama nė moshėn tėnde apo njė aksident i ėmbėl?
Po pėr mua ishte diēka e cila erdhi natyrshėm dhe me dėshirėn e plotė pėr ta mbajtur. Njė vendim i marrė me plot bindje. E kam vėnė re edhe tek bashkėshorti, nuk mė lė tė prek gjė me dorė.  Pastaj pėr tė ngrėnė, o zot, njė nga kėto ditė mė haheshin shumė fiq. Nė pamundėsi tė tyre mė solli palma fiku edhe mė iku nepsi.

-Kjo ėshtė shtatzėnia e parė?
Jo nė fakt, unė kam qenė shtatzėnė edhe nė moshėn 19 vjeēare, por pėr shkak tė disa problemeve shėndetėsore, e dėshtova nė muajin e dytė fėmijėn. Qė atėherė unė e prisja me padurim ardhjen e njė fėmije tė shėndetshėm nė jetė dhe pėr mua ishte lajmi mė i lumtur i jetės sime.

-Ēfarė tė tremb mė shumė kėsaj here?
Nė fakt pas dėshtimit tė parė e cila ishte diēka qė nuk erdhi me dėshirėn time por nga probleme tė ndryshme shėndetėsore, unė e prisja me padurim ardhjen e njė fėmije tė shėndetshėm nė jetė dhe pėr mua ishte lajmi mė i mirė i jetės sime.

Nuk ėshtė se i trembem diēkaje ekzakte, por thjesht ėshtė meraku i njė nėnė e cila mban brenda saj njė krijesė tė vogėl e cila rritet ēdo ditė nga pak dhe meraku mė i madh i imi ėshtė ardhja e foshnjės nė jetė me shėndet tė plotė.

-Si po e pėrjeton pritjen e foshnjės? Mė trego pak?
Ndjesia e pritjes tė foshnjės lind qė nė momentin qė kupton qė je shtatzėnė. Pėr mua ėshtė ndjenja mė e bukur e cila rritet ēdo ditė. Personalisht po e shijoj sa mė shumė duke menduar dhe duke u kujdesur pėr veten dhe foshnjėn nė mėnyrė maksimale qė tė ketė njė zhvillim sa mė tė rregullt.

-Si ndihet njė 20 vjeēare kur zbulon se ėshtė shtatzėnė?
 Ndihet ndryshe nga moshataret e saj. Ndryshon nė mendime dhe perceptimin e shumė gjėrave qė na rrethojnė nė jetėn e pėrditshme. Unė personalisht ndihem grua e lumtur dhe e plotėsuar nga jeta 100%.

-Pse vendose tė mbash fėmijėn duke qenė nė njė moshė relativisht tė re? A ka ndikuar bashkėshorti yt nė kėtė vendim?
 Unė nuk vendosa ta mbaj, por unė nisa misionin pėr ta sjellė nė jetė me bindje dhe dashuri tė plotė duke pasur parasysh ēdo pėrgjegjėsi qė i lindin njė nėne tė re. Bashkėshorti sigurisht qė ka ndikuar, sepse ai kishte tė njėjtėn dėshirė ashtu si mua.

-Sa tė shpeshta duhet tė jenė vizitat te mjeku pasi zbulon se je shtatzėnė?
Vizitat te mjeku ndryshojnė nga muaji nė muaj. 3 muajt e parė janė ato mė tė rėndėsishmit pasi bėhen analizat kryesore dhe tė paktėn 1 herė nė muaj duhet tė kryesh njė vizitė pėr tė parė zhvillimin e fėmijės.

-Ke filluar tė ndjesh lėvizjet e bebit tashmė. Pėrshkruaj pak emocionin qė ndjen.
 Zoti mė ka bekuar qė  tė kem njė vajzė dhe nuk ka gjė mė tė mrekullueshme se sa kur ndjen lėvizjet e saj nė bark. Aty pėrmendem qė nuk jam e vetme. Dhe me kalimin e ditėve lėvizjet bėhen mė tė dallueshme duke rritur emocionin e papėrshkrueshėm qė unė ndjej dhe duke pritur me padurim momentin qė do ta sjellė nė jetė

-Kush ka qenė mbėshtetja jote mė e madhe?
 Mbėshtetja ime mė e madhe pas bashkėshortit ėshtė mami im e cila kujdeset dhe mė mėson ēdo ditė pėr rrugėtimin e njė nėnė tė re. Ajo ėshtė pranė meje gjatė gjithė kohės duke u kujdesur pėr ēdo gjė.

-Dhe si pėrfundim, ēfarė do tė ndash me lexuesit e Shqiptarja.com?

Unė jam njė mami tani edhe lumturia ime ėshtė aq e madhe sa dua qė gjithė bota ta marrė vesh. Ndaj edhe pranova ta ndaj me ju kėtė bisedė. Por ka edhe diēka tjetėr qė do doja ta thoja me zė tė lartė. Pėr tė gjitha vajzat e reja apo edhe gratė. Kur ne bėhemi nėna, shndėrrohemi nė qenie tė mbinatyrshme.

Edhe kjo ėshtė njė vlerė qė nuk duhet t’ia mohojmė vetes. Po, ėshtė shkolla. Po, ėshtė puna. Dhe gjithēka tjetėr. Por nė fund tė ditės, asgjė nuk ėshtė mė shumė se familja. Dhe familja e vėrtetė ėshtė mish nga mishi yt. Si kjo qė jeton brenda meje.

Redaksia Online
D.T/Shqiptarja.com

3 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
mire mire ku i gjeni keta te mbaruar!!
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Reforma nė Akademi, Gjinushi pėr Report Tv: Unė, rol katalizatori
Duma: PD po konsultohet pėr kandidatėt pėr kryebashkiakė
Gazidede, zbulohet lidhja sekrete me Sigurimin qė 1991
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 23/02/2018, VITI VIII- NR.43