Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 17:45 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Bota
12 Gusht 2017 - 16:39
Vdes burri më i vjetër në botë në
moshën 114 vjeçare në Izrael
Yisrael Kristal, burri më i vjetër në botë, ka ndërruar jetë, një muaj pa bërë 114 vjeç.

Lajmi për vdekjen e tij u bë i ditur nga mediat izraelite.

Ai një vit më parë mori çmimin si njeriu më i vjetër në botë, duke thyer kështu rekordin gunnes.

Çmimin e mori nga Guinnes World Record, në moshën 113 vjeçare.

Kristal i mbijetoi holokaustit, në 1940 u deportua në kampin e përqëndrimit në famëkeqin Aushvic, ku humbi gruan e parë dhe dy fëmijët. Me gruan e dytë jetoi nga 1950-ta në Haifa në Izrael.

Izrael
Yisrael Kristal, me çertifikatën nga Guinnes World Record

Redaksia Online
E.S/ shqiptarja.com

17 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar
Po i përgjigjeni komentit të landi të datës 13 Gusht 2017 0:08

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
landi burri me i vjeter ne bote eshte enver hoxha dhe nuk ka vdekur por eshte gjalle
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Ish ushtarakët, çfarë do ndodhë me llogaritjen e pensioneve
Mirgeni, rockeri që beson tek  ​shijet muzikore të shqiptarëve
Gjinushi: I zhgėnjyer me Ramėn do mė ftojė kur t’i prishet makina
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/10/2017, Viti VII - NR.248