Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 08:52 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
12 Gusht 2017 - 20:33 | përditesuar në 22:35
Gazeta greke: Lista e banorėve
himariotė qė do u hiqet shtetėsia
'Punuan pėr Tiranėn kundėr minoritetit'
Gazetari Ēipa: S'kam pasur shtetėsi greke
Greqia pritet t'u heqė shtetėsinė disa banorėve nga Himara, me argumentin se kanė punuar kundėr minoritetit grek dhe bashkėvepruar me Tiranėn zyrtare. 

Ėshtė e pėrditshmja greke “Proto Thema” e cila nė numrin e kėsaj tė shtune ka publikuar njė shkrim ku shkruan pėr nismėn e qeverisė greke pėr t’i hequr nėnshtetėsinė greke shumė himariotėve apo banorėve tė bregut, tė cilėt punojnė ngushtė me autoritetet e Tiranės kundėr minoritetit grek dhe rrėmbimit tė vazhdueshėm tė pasurive tė minoritarėve grekė qė jetojnė nė Tiranė.

'Punuan pėr Tiranėn kundėr minoritetit'
Nė duart e ministrit tė brendshėm Panos Skourletis, ėshtė lista e gjatė e emrave qė janė deklaruar si banorė tė Himarės dhe qė kanė marrė nėnshtetėsinė greke, por bashkėpunojnė me autoritetet shqiptare kundėr tė drejtave etnike dhe fetare tė minoritetit grek nė rajon. 

Mes emrave edhe gazetari i njohur
Sipas gazetės greke, mes emrave qė do humbasin shtetėsinė ėshtė edhe gazetari i njohur, Aleksandėr Ēipa. 

"Presidenti i Unionit tė Gazetarėve me prejardhje shqiptare nga Himara. I njohur pėr frymėn anti-greke tė shkrimeve tė tij. Emri i tij ėshtė nė listėn e gazetarėve tė financuara nga Instituti Gylen", shkruan "Proto Thema".

Disa emra tė “listės sė zezė” dhe pėrshkrimet sipas gazetės:

Fotis Karavelas: Kryetari i Kėshillit Bashkiak tė Himarės. Njė bashkėpunėtor i ngushtė i kryetarit socialist tė Bashkisė, Gjergji Goro. Ka nėnshkruar nė mėnyrė sistematike vendimet pėr ndryshimin e pronėsinė nė zonėn e Himarės, dhe ka njė rol tė madh nė shkatėrrimin e pronave tė minoritarėve me shtetėsi greke.

Aleksi Marko: Kryeplak i Drimadhės. Ka njė rol kryesor nė prishjen e Kishės sė Shėn Athanasit nė vitin 2015 dhe ėshtė angazhuar nė sekuestrimin e paligjshme tė pronave homogjene.

Harallamb Ruēi: Anėtar i Partisė Socialiste me njė retorikė tė fortė anti-greke. Protagonist nė pronat konfiskimin e pronave tė minoritarėve.

Stefan Kokedhima: Keyeplak i fshatit Kiparo Himarės. I pėrfshirė nė shkelje ilegale kundėr pasurive tė emigrantėve.

Kristo Kondili: Mėsues nė Dhėrmi, udhėhoqi shembjen e kishės sė Shėn Athanasit. Shkruan nė gazetat lokale me retorikė tė fortė anti-greke, duke i paraqitur si shqiptarėt grekėt e  Epirit tė Veriut.

Aleko Dede: Ish-oficeri i marinės shqiptare dhe kreu aktual i Departamentit tė Planifikimit tė Komunės sė Himarės. Pranoi dhe nėnshkroi prishjen e Kishės sė Shėn Athanasit, dhe ėshtė angazhuar nė prishjen e pasurive tė patundshme tė migrantėve.

Dhimitri Bifa: Bashkėpunon me autoritetet pėr grabitjen e pronave tė minoritarėve,

Aleksandėr Ēipa: Presidenti i Unionit tė Gazetarėve me prejardhje shqiptare nga Himara. I njohur pėr frymėn anti-greke tė shkrimeve tė tij. Emri i tij ėshtė nė listėn e gazetarėve tė financuara nga Instituti Gylen.
shkrimi grek per shqiperine
(Artikulli i publikuar nė Proto Thema)

Gazetari Aleksandėr Ēipa: S’kam pasur shtetėsi greke
Gazetari Aleksandėr Ēipa, njėherazi kreu i Unionit tė Gazetarėve Shqiptarė (UGSH) ka reaguar pas shkrimit tė botuar nga gazeta greke “Proto Thema” ku shkruhej se disa banorėve tė Himarės, pėrfshirė edhe vetė tė, pritet t’u hiqet shtetėsia greke.
 
Pėrmes njė reagimi nė rrjetet sociale, Ēipa sqaron se nuk ka pasur kurrė shtetėsi greke, duke rrėzuar kėshtu pretendimet e tė pėrditshmes sė Athinės.
 
'Shkrimi vepėr e filogrekėve tė Himarės'
Nuk kam pasur, nuk kam dhe besoj nuk do tė kem, nėnshtetėsi tjetėr veē asaj shqiptare. Kam dashur nė njė moment rreth vitit 2001 tė kem nėnshtetėsinė e Shqiptarit nė Kosovė”, sqaron Ēipa ndėrsa thekson se artikulli ėshtė sponsorizuar nga qarqe filogreke nė Himarė. 

"Sa pėr lajmin e botuar ne njė media greke dhe publikuar me zell nga shume media te vendit tim, bej me dije se nuk kam asnjė dijeni zyrtare, dyshoj se ėshtė njė punė mediokrish e filogrekėve lokalė nė Himarė, dhe nė ditėt e ardhme do tė ve nė lėvizje pėr informim zyrtar dhe reagim, gjithė mundėsitė e mia si qytetar shqiptar dhe europian", vijon kreu i Unionit tė Gazetarėve Shqiptarė. 
 
Postimi i plotė i Aleksandėr Ēipės:
“Njė sqarim pėr opinionin publik dhe veēanėrisht pėr mediat e vendit tim.
Nuk kam pasur, nuk kam dhe besoj nuk do tė kem, nėnshtetėsi tjetėr veē asaj shqiptare. Kam dashur ne nje moment rreth vitit 2001 te kem nėnshtetėsinė e Shqiptarit ne Kosove.
Sa pėr lajmin e botuar ne njė media greke dhe publikuar me zell nga shume media te vendit tim, bej me dije se nuk kam asnjė dijeni zyrtare, dyshoj se ėshtė njė punė mediokrish e filogrekėve lokalė nė Himarė, dhe nė ditėt e ardhme do tė ve nė lėvizje pėr informim zyrtar dhe reagim, gjithė mundėsitė e mia si qytetar shqiptar dhe europian.

Ju bėj me dije se nuk kam qenė dhe nuk jam as pjesė e ndonjė liste tjetėr qė ka tė bėjė me shtete tė rajonit, aq mė tepėr qė nuk kam asnjė arsye.
Aleksandėr Ēipa
12.08.2017


Redaksia Online
l.q/Shqiptarja.com

8 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
emigranti po race me e poshtr se shqiptari ka Kthehuni ne shqipri te hani neper kazanet e plehrave mqs nuk e doni greqine Po rrine ju e greqi dhe tju vij turp qe punoni atje keni bere vila ne shqipri dhe shani grekun Te jem une ju e fshesen te gjithve dhe ajde punoni ketu ne shqipri ok
avatar
Anonim
Ish emigrant Po\' na mbush mendjen ti o spiun grek apo u ke ven emrat thanas apo jorgo kalamajve dhe do na mbush mendjen ti me greket o hale pastrus qe po\' ta mer shpirtin greku per 20 E ne dite apo ke shit shpin ktei dhe ske ku te shkosh po\' Ca\' te duam ty ne Shqiperi ne rri atje se Mir je
avatar
Anonim
Greco mascara Ju plasi ngollua ketyre se i hoqen nenshtetesine e grekofoneve.
avatar
Anonim
Br Fack Grecia
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 18/03/2018, VITI VIII- NR.63