Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 21:04 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Lajme tė mira
12 Gusht 2017 - 22:53
​Kometa përgjegjëse për shiun e
meteorëve, rrezik për njerëzimin
Këtë fundjavë, qielli i natës është i vendosur të shkëlqejë me deri në 150 yje të rëna në orë, pasi shiu i meteorëve shkon në kulmin e saj.

Fenomeni vjen çdo vit, të gjitha në sajë të një shkëmbi të akullt të njohur si Comet Swift-Tuttle - por, mijëra vjet më vonë, kjo kometë mund të sjellë zhdukjen masive më të madhe që Toka ka parë në qindra miliona vjet.

Comet a 109P / Swift-Tuttle kompleton orbitën e tij rreth diellit çdo 133 vjet, dhe afërsisht 2,400 vite nga tani, kjo do ta sjellë rrezik në planetin tonë.

Ndërsa gjasat për të goditur Tokën janë jashtëzakonisht të ulëta, ekspertët thonë se ekziston një shans i vogël që orbita e tij të bëhet pjesë e një goditje gravitacionale nga Jupiteri, duke shkaktuar një ndikim me 30 herë më shumë se energjia që mendohet se vrau dinosaurët.

Fuqia e saj goditëse do të ishte e barabartë me shpërthimin e 20 milion bombave me hidrogjen.

Në një postim të ri për blogun e Forbes, astrofizikani Ethan Siegel shpjegon se madhësia dhe shpejtësia e kometës Swift-Tuttle do ta sillte në  planetin tonë katastrofa të mëdha nëse do të ndodhte një përplasje.

Por, sipas Siegel, orbita e Swift-Tuttle nuk është një mister i madh për shkencëtarët, dhe ata tashmë e kanë vendosur se ku do të jetë për 2000 vitet e ardhshëm.

Ajo nuk ka kaluar në sistemin e brendshëm diellor që nga viti 1992, dhe nuk do  ta bëjë këtë përsëri deri më 2126.

Sipas Siegel, llogaritjet e shkencëtarëve tregojnë se Toka është '100% e sigurt' nga kometa për mijëra vjet që do të vijnë por, në vitin 4479, kometa do të vijë tmerrësisht  afër.

Kjo nuk do të thotë se do të godasë, shpjegon Siegel, por ekziston mundësia.

Redaksia Online
J.Sh Shqiptarja.com

21 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Lufta ndaj korrupsionit, Cantone: Ndėrhyni nė administratė/ VD
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 20/01/2018, VITI VIII- NR.14