Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 22:49 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
13 Gusht 2017 - 12:05 | përditesuar në 09:42
Deputeti i PDIU Aqif Rakipi ka folur pėr herė tė parė mbi aksidentin e njė ditė mė parė ku ai pėrplasi me automjetin e tij tip "Benz" njė 54-vjeēar nė autostradėn Tiranė-Durrės. 

Ai thotė se e vetmja keqardhje dhe dhimbje ėshtė pėr jetėn e humbur, ndėrsa nuk shqetėsohet pėr akuzat politike qė i bėjnė.

"E vetmja keqardhje pėr jetėn e humbur"
Aqif Rakipi ka sqaruar pėr 'Tirana Post' se nuk ka qenė duke udhėtuar me shpejtėsi por se sipas tij, 54-vjeēari Seit Sorra i ka prerė rrugėn papritur dhe pavarėsisht pėrpjekjeve pėr tė manovruar nuk ka mundur tė shmangė goditjen fatale ndaj viktimės.

“E vetmja keqardhje dhe dhimbje ėshtė pėr jetėn e humbur. Nuk shqetėsohem pėr akuzat e ulėta politike, aq mė tepėr kur bėhet fjalė pėr njė jetė tė humbur qė dikush kujtohet tė bėjė politikė edhe nė fatkeqėsi.

Nuk dua fare t’i komentoj tani kėto, jam i hidhėruar pėr atė qė ndodhi. Nuk kam qenė duke ecur shumė shpejt, makina ėshtė dėmtuar se jam pėrpjekur tė manovroj. Viktima ka kaluar nė fraksion sekondi dhe nuk kam asgjė pėr tė sqaruar sepse nuk kam bėrė asnjė pėrpjekje tė pėrdor pozicionin tim si deputet. Policia dhe prokuroria kanė aty provat dhe ata vendosin se si ka qenė ngjarja.

As nuk dua tė ndikoj nė kėtė proces, ata tė japin vendimin e tyre. E vetmja keqardhje ėshtė pėr jetėn e humbur dhe nuk ia uroj askujt t’i ndodhė njė aksident i tillė. Janė disa gjėra nė jetė qė nuk varen prej vullnetit tonė”
, ka thėnė Rakipi.

Gjithashtu, deputeti i PDIU ėshtė pėrgjigjur edhe pėr akuzėn e ngritur nga Prokuroria, pėr largim nga vendi i ngjarjes. Ai sqaron se pas aksidentit fatal nė autostradė ku la njė tė vdekur, i ėshtė drejtuar menjėherė rajonit mė tė afėrt tė policisė ku ėshtė dorėzuar, ndėrsa blutė i kanė bėrė testin e alkoolit. 

"E bėj publik edhe kėtė detaj tė panevojshėm pasi po spekullohet edhe se ku isha, ku shkoja e se ēfarė mund tė kisha pėr tė fshehur pas ngjarjes. Nė atė moment gjykova se shkuarja menjėherė nė polici ishte zgjidhja mė e mirė. Nuk i kam telefonuar askujt. I jam nėnshtruar testit tė alkolit para kamerave dhe jam trajtuar nga ekspertėt sikurse ēdo kush tjetėr i pėrfshirė nė aksident. Shpreh keqardhje  pėr jetėn e humbur dhe nuk ia uroj askujt t’i ndodhė njė aksident i tillė", ka thėnė ai. 


PD i rikthehet akuzave: Ēfarė fshihte nė makinė Aqif Rakipi?
Partia Demokratike iu rikthye sėrish sot akuzave nė adresė tė deputetit tė PDIU, Aqif Rakipi pas aksidentit qė i mori jetėn njė kalimtari dje nė autostradėn Tiranė-Durrės. 

Pėrmes njė njoftimi tė shpėrndarė pėr mediat, selia blu ngre katėr pyetje pėr rrethanat e kėtij aksidenti. 

"Dėshmia e kushėrinjve tė Seit Sorrės, viktimės sė aksidentit, ėshtė tronditėse dhe tregon se kemi tė bėjmė me njė ngjarje kriminale.
 
Kushėrinjtė e viktimės, dėshmitarė okularė, rrėfejnė se deputeti, mik i Ramės, Aqif Rakipi, sapo ka pėrplasur pėr vdekje Seitin, ėshtė larguar menjėherė nga vendi i ngjarjes.
 
Ata thonė se deputeti Rakipi, iku pa u ndalur fare, sikur donte tė fshihte diēka.
 
Largimi i tillė nga vendi i ngjarjes ėshtė kriminal dhe i thellon pėrmasat kriminale tė ngjarjes.
 
Ēfarė po fshihte deputeti mik i Ramės?
 
A ishte ai nė gjendje tė intoksikuar nga alkoli apo substanca tė tjera?
 
Ēfarė kishte nė makinė miku i Ramės, i cili nuk donte qė policia ta gjente makinėn nė vendngjarje e ta kontrollonte?
 
Dhe mė e pakta, pse njė i zgjedhur, njė deputet, nuk kujdeset pėr viktimėn, nuk i ofron ndihmėn e parė por ikėn me shpejtėsi pa u ndalur menjėhere pasi ka pėrplasur pėr vdekje njė njeri?
 
Nxitimi i policisė dhe organeve ligjzbatuese pėr tė shpallur fajtor viktimėn e pėr tė nxjerrė viktimė fajtorin vetėm pse ėshtė mik i Edi Ramės, ėshtė skandaloz, ėshtė revoltues, ėshtė poshtėrues.
 
Partia Demokratike bėn thirrje pėr hetim tė plotė tė rrethanave dhe pėrgjegjėsi tė plotė para ligjit pėr deputetin.
 
Partia Demokratike paralajmėron kėdo person qė po favorizon mikun e Ramės nė kurriz tė viktimės, se ēdokush qė shkel ligjin do tė mbajė pėrgjegjėsi"
, thuhet nė deklaratėn e selisė blu.

Aksidenti dje nė orėt e para tė mėngjesit
Aksidenti i rėndė ndodhi dje nė autostradėn Tiranė-Durrės, nė orėt e para tė mangjesit. 

Automjeti tip "Benz" i drejtuar nga deputeti i PDIU, Aqif Rakipi pėrplasi 54-vjeēarin Seit Sorra pasi ky i fundit kishte kapėrcyer trafikndarėsen e autostradės. Ai humbi jetėn nė vend si pasojė e pėrplasjes sė fortė nga makina.

Deputeti i PDIU u largua nga vendi i ngjarjes, ndėrsa 10 minuta mė pas u dorėzua nė polici. Ndėrsa gjatė pasdites sė djeshme, me urdhėr tė Prokurorisė, policia liroi deputetin Aqif Rakipi nga ambientet e komisariatit nr.2 tė kryeqtetit.

Ai do tė hetohet nė gjendje tė lirė pėr dy akuza, shkelje tė rregullave tė qarkullit rrugor dhe largim nga vendi i ngjarjes.

Ndėrkohė, ekzpertiza ka nxjerrė fajtor tė aksidentit viktimėn Seit Sorra i cili pasi ka kapėrcyer mbi trafikndarėsen i ka prerė rrugėn automjetit tė deputetit tė PDIU.  

Ekspertiza: Viktima fajtor pėr aksidentin
Prokuroria ka urdhėruar lirimin e deputetin tė PDIU-sė, Aqif Rakipi nga ambientet e komisariatit nr.2 nė kryeqytet, ku u dorėzua pas aksidentit nė autostradė. 

Rakipi aksidentoi pėr vdekje njė kalimtar teksa kthehej nga Durrėsi orėt e para tė mėngjesit tė sė hėnės, ndėrsa u largua nga vendi i ngjarjes. 

Sipas organit tė akuzės, hetimi ndaj Rakipit do kryhet nė gjendje tė lirė.

Ekspertiza: Viktima fajtor pėr aksidentin 
Nga hetimet paraprake tė grupit tė ekspertėve, deputeti rezulton se s’ka konsumuar shkelje te rregullave tė qarkullimit rrugor, por ka qenė viktima ai qė i ka prerė rrugėn.

Kėshtu ekspertiza bėn me faj 54-vjeēarin Seit Sorra, pėr aksidentin qė i mori jetėn.

Ndėrkohė Prokuroria ka ngritur dy akuza ndaj deputeitt Rakipi, atė tė shkeljes sė rregullave tė qarkullimit rrugor dhe pėr largimin nga vendi i ngjarjes.
 
Seit Sorra, 54-vjeē u pėrplas pėr vdekje me automjet nga deputeti i Qarkut tė Elbasanit nė orėt e para tė mėngjesit nė autostradėn Tiranė-Durrės.

Pas aksidentit fatal, Aqif Rakipi u largua nga vendi i ngjarjes, ndėrsa u dorėzua nė polici pas 10 minutash. 

Redaksia Online
l.q/Shqiptarja.com

3 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
DR Matte burreli ju jeni nje ferr maloku dhe flisni tamam si nje injorant randaj dukesh qe je urro MALOK me keuce me bajga lope ok na i vike emrindoktor usa preshi
avatar
Anonim
anonim vazdoj dhe ne semafor ne mes te tiranes njerzit nuk e tesektojne 80% e radteve Nuk e njoh fare deputetin se jetoj jashte ne gjermani dhe qeni ndalon e shikon semaforin per kok te cunit ketu jo eshte frike ti jaesh makines Dhe nga ai rast une muk i ja me makines se njerzit duan dhe 50 vjet te edukohen ne shqipri Ju te PD shikoni gerdecin , 21 janarin Trebicken Gjyqtarin Konomi qe kishte gjysmen e gjirit te lalzit dhe cudia e madhe si u bra olldashi ok Tju vije turp se ju te Pd jeni kriminela ok
avatar
Anonim
anonim ngushellime familjes dhe u prehfte ne paqe !!!!!!!Une i jap vete makines dhe nga nje super edukate dhe kulture te familjes time goja ime eshte kthyer ne nje fjalor banal vetem se njerzit kalojme si bagti ne rruge dhe nuk kontrllojne rrugen dhe furgonat ndalojne ku te duan Kam qe duke shtyur bete nje grua por zoti ishte me mua Ajo zbret nga furgoni une ne rrugen time dhe ajo kaloi rrugen pa pare Furgoni ishte i ndaluar dhe perplasa makinen time dhe er fije te perit do e shtyja nje fatkeqsi e kalo
avatar
Anonim
pjeter Fatkeqesisht ne shqiperi, sidomos ne autostradat ku edhe mbikalimet (nuk jane te shumta)nuk merren parasysh se ndoshta jane larg, njerzit rrezikojn jeten , nuk ndodh ne asnje vend te botes te ndodhin aksidente qe merr jete njerzish ne menyre aq idiote sa ne shqiperi, gjithesesi nuk mundet ne asnje menyre te falet ky deputet, jo per aksidentin ne fjale, sepse ne ato rrethana kujdo mund ti ndodhte, po per largimin nga vendi i aksidentit, dhe mos dhenia e ndihmes se pare te aksidentuart.
avatar
Anonim
AJAX Ngushellime familjes ishte fatkeqesi por jo si 12 shtatori 1998 qe te vetmin barazim kane qe po perdoren politikisht , lejeni policin te beje punen e vet , " sepse Rakipi s'po ruante ate te ndjere me e vra ne oren 4 te mengjesit " apo u bete te gjithe ekspert me urdher peshku sic falet detin.
avatar
Anonim
DR MATT HITO ( USA ) LARGIMI NGA VENDI I NGJARIES ESHTE KRIM , DEMTIMI I MAKINES ESHTE NJE PROVE QE TREGON SE KY RRUGAĒ DEPUTET NUK E KA ĒARE KOKEN FARE TE PAKTEN PER TE ULUR SHPEJTESIN ( VRENI ME KUJDES MAKINEN DHE DO BINDENI SE SHOFERI ISHTE IDEHUR ) EKSPERTIZA DUHEJ BERE NE VENDIN E NGJARIES !?! NE SHQIPERI VETEM PROKURORET DHE DEPUTETET BEJNE LIGJIN SEPSE NUK E NJOHIN DHE NUK I BINDEN LIGJIT ! AKSIDENT ME PASOJE VDEKIEMN KA BERE EDHE PROKURORI KRESHNIK AJAZI DHE SOKOL MALAJ ,SOT JANE MILJARDER DHE ĒESHTIA U M
avatar
Anonim
USA Une jam me ty SARANDA ne Cfare ke shkruar .Hienat deputete e pushtetare Kane zgjedhur samare aq Te mire per kurrizat tane SA s'gjen me Te mire ne tere boten...Duhet me shume kohe dhe provuar ne shpatulla vuajtje dhe skllaveri qe Te kuptojme Cfare njerezish kemi Te na drejtojne buze greminave dhe deshperimit. E femijte na braktisin , shperndahe Neper bote si zogjte ekorbit duke harruar nene e babe ,dheun KU Kane rene , gjuhen, kengen dhe vajin.
avatar
Anonim
derrat O aqif kapertoni, edhe aqif, edhe kriminel edhe deputet, nje aresye me shume per tu kalbur ne burgun e Spaēit per te gjithe jeten, o MUT...
avatar
Anonim
saranda shume mire beri zoti Aqif... Nga momenti qe ky poull bageti i voton keta plera dhe u fal pushtet , shum mire beri qe iku nga vendi i ngjarjes nje vot me pak ska gje, ka dele plot ta mbajne ne pushtet prandaj eshte deputet te naVJEDH te na Q;;; te na SHTYP ME MAKINAT LUKSI QE PERDORIN NGA TAKSAT TONA.... dhe ne fund ndihet dhe KEQARDHJE se ju prish makina . Sa per te ndierin per keta plera {DEPUTETE } eshte thjesht nje milingon e shtypur asgje me teper....
avatar
Anonim
Lopa Ne kit pellasim Se deputeti ka aq para , aq miq qe u be deputet SA Te bleje LLALLEN SOLLAKUN, bashkiakun e Durresit ( megjithe Se mbreti I Durresit ka shume vjet ne PUSHTET, eshte pak veshtire ta blesh ate)bile edhe CAKON mund ta bleje cami. Te na krahasosh me qeverine e ENVER hoxhes Eshte pak , Se modeli SI gjykohen krimet lidhen me biografine, spiunerine dhe madhesine e arkave me EURO.
avatar
Anonim
Ali Sa te ket xhaxhi ramen ai edhe njerez han fuck Shqiperia mos te shkelt kemba aty mjer populli ne duar te kujt eshte
avatar
Anonim
Populli Ja pra drejtesia shqiptare le kte kokerr legeni te lire ki duhet burgos dhe denuar maksimum turp qeveris shqiptare
avatar
Anonim
Era Ai duetti te lihet ne burge per arsye se nulla ka dhene ndimen e pare . Ne rregulloren e qarkullimit njeri i pare qe duhet te jap ndime eshte shoferi, che Ky person ka shkelur rregullat e qarkullimit che jo te lere ne person pa ndime KY ESHTE PER ARREST
avatar
Anonim
emigranti Edhe une po te isha deputet do jetoja ne shqiperi
avatar
Anonim
tirane Nje te njohuri tim me te njejten rast e mbajten 8 muaj mbrenda pasi pagoi 18000 eur prokurorve e gjykatesve dhe pasi pagoi familiaret u lirua
avatar
Anonim
Cecua me bicak Per kete aksident mund te thuhen shume gjera por dy e vulosin,e para ne populli ngelem bageti duke vashduar te kapercejme trafikndarset dhe duke bere harakiri me jeten tone,e dyta per politikanet dhe qeveritaret tane jemi kafshe sepse ai i gjori nuk ka benz por perton te shkoje te mbikalimi dhe pret rrugen mespermes politikani yne i krekosur. ne maje te makines ka per detyre ti jap gaz dhe ta shkele kafshen qe te vene mend te tjeret,prandahj kope kafshesh hygjym
avatar
Anonim
Jani Te lumshin rrotat. Keta legena jane bere si kanguret ne australi por te pakten atje ka tabela lajmeruese" kujdes kanguri" ndersa tek ne nuk ka nje te tille "kujdes se mund te kaloje njeri". Ne france eshte tentative vetvrasje dhe shoferi kushdo qofte eshte krejt i pafajshem . Ne rastin e aqifit keta duan te marrin ndonje lek . Ishalla vene mend fshataret dhe nuk kalojne me rruget si ky kanguri i kasharit.
avatar
Anonim
Une Nuk eshte e nevojshme te perdoresh fjalor te tille aq me keq kur dikush ka humbur jeten...gabimi i deputetit eshte se eshte larguar nga vendngjarja..ligji e percakton qarte kete..per te tjerat meret grupi hetimor..beson se e di cfare ndodh kur nje qytetar i thjeshte largohet si deputeti...
avatar
Anonim
PO,PO Vetem ai qe eshte pa ndjenja njerezore , mund te sillet ne kete menyre,per te "nxjere qofte dhe 1 vote" ! Ngjarja , pa dyshim eshte e rende , sepse humbi jeten nje qytetar dhe , eshte detyre organeve te drejtesise , qe t`i shkojne deri ne fund kesaj ngjarje ! PD-ja jone neofashiste , qe nuk ka dashur kurre te dije per jeten e qytetareve , nxitohet per te dhene verdiktin alucinant , me shprese semund te njollose , sadopak ,figuren e kryeministrit , qe ne 5 reshta e ka permendur 5 here ! TURP !
avatar
Anonim
Bon xhovi Kot lodhemi te gjejm fajtorin dhe shkaqet e aksidentit.Si gjithmon ne ngjarje te tilla kemi hetues dhe prokurore unikal.PD tone te famshme ,qe ka gjetur mjaft gjera te ******* bukura*****?????????.Mjre ne mjer shqiperia.Edhe ne jemi mjaft indeferent per jeten tone.Me kete nuk them se s' ka faj drejtuesit e mjeteve.Por nje fjale e urte thot"""" ruhu te ruaj""".
Rezultate tė tjera: 1   2   Para
Intervista
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Milo: Heqja e ligjit tė luftės nga Greqia s'i kthen pronat ēamėve
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 17/02/2018, VITI VIII- NR.38