Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 22:49 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Bota
13 Gusht 2017 - 16:09 | përditesuar në 16:14
​Angela Merkel hap zyrtarisht
fushatėn zgjedhore nė Gjermani
Angela Merkel filloi zyrtarisht fushatėn zgjedhore pėr zgjedhjet parlamentare tė 24 shtatorit, e ftuar nė bastionin e socialdemokratėve Dortmund. Ky ishte takimi i parė elektoral i kancelares, ndėrsa janė planifikuar edhe 50 tė tilla.

Edhe gjashtė javė e gjermanėt votojnė pėr parlamentin e ri. Ka ardhur koha qė edhe kryetarja e partisė kristiandemokrate, CDU e kancelarja e  Gjermanisė tė fillojė zyrtarisht fushatėn zgjedhore.

Pėr tė startuar fushatėn ajo zgjodhi pikėrisht hollin e Vestfalenit nė Dortmund, qė njihet si bastion i socialdemokratėve. 800 vetė kishin ardhur pėr tė dėgjuar kancelaren qė lėvdoi sukseset e partisė sė saj –luftimin e papunėsisė, pėrgjysmimin e numrit tė njerėzve pa punė dhe bėri tė ditur planin e punėsimit tė plotė deri nė vitin 2025. Ky premtim gjendet edhe nė programin e unionit. 50 takime elektorale tilla janė planifikuar.

Kritika pėr industrinė e automobilave
Merkel nuk harroi tė prekė edhe skandalin e dizelit. "Pjesė tė caktuara tė industrisė sė automobilėve kanė humbur shumė nga besimi i dhėnė", tha kryetarja e CDU-sė. Merkel kėrkoi mė shumė angazhim pėr zhvillimin e teknologjive tė reja. Por ajo nuk e pranoi propozimin e socialdemokratėve pėr tė futur njė kuotė tė automjeteve elektrikė, duke theksuar se nuk beson se ky propozim ėshtė i mirėmenduar.

Thirrje pėr fushatė aktive
Merkel i bėri thirrje kristiandemokratėve tė bėjnė njė fushatė zgjedhore aktive. "Ne duhet t'i bėjmė njerėzit pėr vete, duhet tė luftojmė, duhet tė angazhohemi pėr ēėshtjet tona. Ajo foli pėr njė "ndjesi tė veēantė tė momentit aktual.

" Nga njėra anė Gjermania i ka punėt mirė, nga ana tjetėr shumė njerėz ndjejnė pasiguri.

Ndėrkohė socialdemokratėt kanė ashpėrsuar tonet kundrejt kancelares. "Koha e ruajtjes sė kancelares ka marrė fund", tha kreu i grupit parlamentar socialdemokrat, Thomas Opperman. Ai kritikoi, se prej vitesh Merkel gėzon sukseset e reformave ekonomike tė iniciuara nga kancelari Schröder. Por megjithė sulmet e socialdemokratėve, partitė e Unionit kryesojnė dukshėm sondazhet para socialdemokratėve./Deutche Welle

Redaksia Online
J.Sh Shqiptarja.com

3 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Milo: Heqja e ligjit tė luftės nga Greqia s'i kthen pronat ēamėve
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 17/02/2018, VITI VIII- NR.38