Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 14:25 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Politike
12 Shtator 2017 - 21:32 | përditesuar në 22:02
Deputeti i PD merr kompensimin 
e pronave, lajmin ia jep ministrja
Pas 22 vitesh familja e deputetit demokrat tė Durrėsit, Oerd Bylykbashi, merr kompensimin pėr njė pronė qė kėsaj familje i ėshtė marrė nė kohėn e regjimit.
 
Kėtė fakt Bylykbashi e mėsoi nė sallėn e parlamentit, teksa ishte Sonila Qato, tashmė Ministre e Shtetit pėr Sipėrmarrjen, ndėrsa mė herėt ka qenė Drejtoreshė e Agjencisė sė Trajtimit tė Pronave.
 
Qato i kujtoi Bylykbashit se ishte qeverisja e majtė qė u kujdes qė familja e tij tė marrė kompensimin pėr pronėn.
 
Sonila Qato kujtoi se Partia Demokratike pėr 8 vite qeverisje e zvarrit procesin e kompensimit te pronave. 

"Gjej rastin tė ftoj meqenėsė me jepet mundėsia dhe tė sqaroj deputetin ish-pronarė Oerd Bylykbashin tė paraqitet nė agjencinė e shpėrnadrjes sė pronave tė aplikojė pėr tė tėrhequr vlerėn financiare tė vendimit pėr kompensim tė familjes sė tij ish-pronare e cila daton nė vitin 1995, pasi falė reformės ligjore nė ēėshtjėn e pronave tė pronarėve tė vjetėr tė realizuar nga qeveria Rama, do tė kompensoėt nė mėnyrė tė plotė pas 22 vitesh, qė pret njė kompensim dhe qė gjatė qeverisjes 8-vjeēare tė kaluar nuk arritėt dot t'a realizonit. Vetėm njė shifėr tregon ndryshimin e madh midis qasjes sė qeverisė tuaj me qevrinė Rama nė raport me pronarėt e vjetėr. Nė tetė vjet qeveria juaj shpėrndau 4.2 miliardė lekė pėr ish pronarėt. Ndėrsa ne vetėm nė njė vit, gjatė vitit 2016, kjo qeveri ka arritur 3.7 miliardė lekė dhe pėr herė tė parė ka shpėrndarė 400 ha tokė bujqėsore nga fondi fizik i kompensimit tė pronarėve tė vjetėr", u shpreh Qato. 

Redaksia Online
l.q/Shqiptarja.com

14 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Vini i bules O zonja Qato,jepi pronat pronarbe qė sorroėlaten me 10-15 vite dhe nuk po i marrin dot dhe jo kėtyre maskarenjve nė parlament. Mos i merni me tė mira malokėt e pd se i kanė vjedhur me kohė pronat e tyre dhe tė tė tjerve. Dil njė herė nėpėr sportelet e hipotekave dhe shif ēfarė bėhet (mos i ve syzet e Diellit)Merak kam hipotekėn e Korēės me maskarejtė qė punojnė aty. Tė vaftė mbarė puna e re .
avatar
Anonim
007 Keta i marin se prandaj jan aty.Fukarenjt e shkret marin lesht.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 18/03/2018, VITI VIII- NR.63