Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 21:16 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Politike
13 Shtator 2017 - 17:01 | përditesuar në 21:14
TIRANE - Qeveria e re "Rama 2" ka marrė zyrtarisht detyrėn pas betimit nė Presidencė gjatė njė ceremonie tė veēantė pasditen e kėsaj tė mėrkure, ku mori pjesė dhe presidenti Ilir Meta. 

Ceremonia nisi me ekzekutimin e himnit kombėtar dhe mė pas me leximin e emrave tė kabinetit tė ri.

I pari qė u betua se "do zbatojė Kushtetutėn nė interes tė qytetarėve dhe vendit", ishte kryeministri Edi Rama i cili mė pas shtrėngoi duart me Presidentin e Republikės, Ilir Meta i cili i dorėzoi dekretin. 

Mė pas u betuan nė radhė tė gjithė ministrat e kabinetit qeveritar, duke marrė kėshtu zyrtarisht detyrėn. 

Betimi nė Presidencė vjen pas votimit nė Kuvend mėngjesin e sotėm ku qeveria dhe programi kaluan me 78 vota. 
 

(Rama dhe Meta shtrėngojnė duart)

kabineti rama rama 2 presidence
(Foto e kabinetit tė ri qeveritar me presidenin Meta)
KABINETI I RI QEVERITAR "RAMA 2"
Kryeministėr Edi Rama

Zv/ kryeministre Senida Mesi

Ministėr i Shtetit pėr Diasporėn Pandeli Majko

Ministria e Shtetit pėr Mbrojtjen e Sipėrmarrėseve Sonila Qato

Ministria pėr Europėn dhe Punėt e Jashtme Ditmir Bushati​

Ministria e Brendshme Fatmir Xhafaj

Ministria e Mbrojtjes Olta Xhaēka

Ministria e Drejtėsisė Etilda Gjoni

Ministria e Kulturės Mirela Kumbaro

Ministria e Financave, Ekonomisė e Punės Arben Ahemtaj

Ministria e Arsimit, Sportit dhe Rinisė Lindita Nikolla

Ministria e Shėndetėsisė dhe Kujdesit Social Ogerta Manastirliu

Ministria e Energjisė dhe Infrastrukturės Damian Gjiknuri

Ministria e Bujqėsisė dhe Zhvillimit Rural Niko Peleshi

Ministria e Turizmit dhe Mjedisit Blendi Klosi

Meta uron Qeverinė "Rama 2" 
Mesazhi i Presidentit Ilir Meta gjatė ceremonisė sė betimit tė qeverisė sė re ishte bashkėpunimi maxhorancė-opozitė pėr pėrmbushjen e objektivave madhore siē ėshtė ēelja e negociatave me BE. 

Kreu i shtetit kėrkoi zbatimin e shpejtė tė reformės nė drejtėsi me qėllim arritjen e rezultateve tė para nė luftėn kundėr korrupsionit. 

Meta vlerėsoi prioritetet e kabinetit qeveritar dhe i uroi suksese qeverisė gjatė katėr viteve nė vijim. 

"Suksese dhe rezultate sa mė pozitive nė qeverisjen e vendit. Shqiptarėt presin pėrgjegjėsi tė mėdha pėr tė pėrballuar me sukses sfidat qė kemi pėrpara. Si president theksoj rėndėsinė pėr zbatimin e reformės nė drejtėsi pėr tė krijuar sa mė shpejt institucionet e drejtėsisė pėr nisjen e luftės kundėr korrupsionit dhe pėrmirėsimit tė klimės sė biznesit. Anėtarėsimi i Shqipėrisė nė BE aspiratė kombėtare, qeveria dhe opozita tė bashkėpunojnė ngushtė pėr pėrmbushjen e reformave kyēe me qėllim ēeljen e negociatave sa mė shpejt tė jetė e mundur. Shqipėria luan njė rol strategjik nė rajon. Besoj se qeveria e re do tė punojė me pėrkushtim pėr forcimin e mėtejshėm tė marrėdhėnieve me fqinjėt. Vetėm pėrmes bashkimit do tė garantojmė njė tė ardhme mė tė sigurt. Jam shumė i gėzuar qė qeveria e re e ka pagėzuar vitin 2018 si vitin e Skėnderbeut, i mbėshtes nė kėtė nismė. Skėnderbeu i ka bashkuar shqiptarėt nė tė gjithė kohėrat. Sot ajo qė na duhet ne shqiptarėve ėshtė bashkimi nė interes tė kombit. Suksese nė detyrėn shumė tė rėndėsishme pėr tė cilėn u betuat sot”. 

Gjithashtu, kreu i shtetit ka vlerėsuar dhe prioritetet e qeverisė nė 100 ditėt e para siē ėshtė shpallja e 2018-ės viti i Skėnderbeut.

Shqipėria luan njė rol strategjik nė rajon. Besoj se qeveria e re do tė punojė me pėrkushtim pėr forcimin e mėtejshėm tė marrėdhėnieve me fqinjėt. Vetėm pėrmes bashkimit do tė garantojmė njė tė ardhme mė tė sigurt.

Jam shumė i gėzuar qė qeveria e re e ka pagėzuar vitin 2018 si vitin e Skėnderbeut, i mbėshtes nė kėtė nismė. Skėnderbeu i ka bashkuar shqiptarėt nė tė gjithė kohėrat. Sot ajo qė na duhet ne shqiptarėve ėshtė bashkimi nė interes tė kombit. Suksese nė detyrėn shumė tė rėndėsishme pėr tė cilėn u betuat sot”,
tha Meta.

Fjala e plotė e Presidentit Meta gjatė betimit tė qeverisė

Lajmet minutė pas minute nga betimi i Qeverisė

Ora 17:25 Rama dhe ministrat mbėrrijnė nė Kryeministri, pritet tė nisė mbledhja e qeverisė

Ora 17:20 Rama ecėn nė kėmbė nga Presidenca te Kryeministria
Pas betimit nė Presidencė, kryeministri Edi Rama ka vijuar traditėn e 4-viteve mė parė pėrshkuar nė kėmbė distancėn mes Presidencės dhe selisė sė Kėshillit tė Ministrave.

Rama shoqėrohej nga zv/kryeministrja Senida Mesi, ministri i shtetit pėr diasporėn Majko si dhe anėtarė tė tjerė tė kabinetit qeveritar.
Ora 17:10 Mesazhi i Metės: Qeveria dhe opozita tė bashkėpunojnė 
Mesazhi i Presidentit Ilir Meta gjatė ceremonisė sė betimit tė qeverisė sė re ishte bashkėpunimi maxhorancė-opozitė pėr pėrmbushjen e objektivave madhore siē ėshtė ēelja e negociatave me BE. 

Rama vlerėsoi prioritetet e kabinetit qeveritar dhe i uroi suksese qeverisė gjatė katėr viteve nė vijim. 

"Suksese dhe rezultate sa mė pozitive nė qeverisjen e vendit. Shqiptarėt presin pėrgjegjėsi tė mėdha pėr tė pėrballuar me sukses sfidat qė kemi pėrpara. Si president theksoj rėndėsinė pėr zbatimin e reformės nė drejtėsi pėr tė krijuar sa mė shpejt institucionet e drejtėsisė pėr nisjen e luftės kundėr korrupsionit dhe pėrmirėsimit tė klimės sė biznesit. Anėtarėsimi i Shqipėrisė nė BE aspiratė kombėtare, qeveria dhe opozita tė bashkėpunojnė ngushtė pėr pėrmbushjen e reformave kyēe me qėllim ēeljen e negociatave sa mė shpejt tė jetė e mundur". 

Ora 17:05 Betohet Rama, shtrėngon duart me Metėn
betohet rama

meta rama
(Rama dhe Meta shtrėngojnė duart)

Ora 17:00 Nis ceremonia e betimit tė qeverisė sė re nė Presidencė

Ora 16:59 Rama niset drejt Presidencės

Ora 16: 58 Pas betimit, mbledhje qeverie
Pas ceremonisė sė betimit nė Presidencė, i gjithė kabineti qeveritar do t'i drejtohet selisė sė Kėshillit tė Ministrave, pėr tė zhvilluar mbledhjen e parė ku priten tė miratohen 23 projektvendime tė rėndėsishme. 

Tė shtunėn Meta dekretoi Ramėn kryeministėr, tė dielėn qeverinė, ndėrsa pas miratimit nė Kuvend me 78 vota pro, do tė bėhet betimi dhe do tė zhvillohet mbledhja e parė.
 
Nė mbledhje e parė, Rama ka paralajmėruar se do tė marrė dy vendime; Shpalljen e ‘Vitit tė Skėnderbeut’ dhe vendimi i dytė pėr dhėnien fund tė burokracisė nė administratė.

Ora 16:55 Pritet tė nisė ceremonia e betimit, mbėrrijnė ministrat e parė

VIDEO-Betimi i qeverise Rama 2

 
l.q/Shqiptarja.com

21 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar
Po i përgjigjeni komentit të Xhovani të datës 13 Shtator 2017 19:37

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Populli Ate do. Qe Ju te jeni te Gezuar e mos te ziheni ("gjoja") mė se nuk na hahet buka. Hallall per Zotin. Hallall!!!
avatar
Anonim
Titi Ha ha ha.....gjithe qeveria e kaloi semaforin me te kuqe per kembesoret!!!
avatar
Anonim
Vdekje e tė gjitha Partive Kusare E kuptoni O popull qė e mori Votėn tonė pėr tė na ndėshkuar ne dhe Jo Ish Ministrat ish Drejtorėt ish Presidentėt ish Guvernatorėt si psh ARDJAN KUSAR FULLANI me shokė, HAJDUTĖT e Rrugės KOMBIT,si dhe 4-5 Ministra tė PSsė si psh ARBEN HAJDUT AHMETAJ!Nuk meret me Peshqit e mėdhenjė por e fillon me Ciromkat qė kanė bėrė 5Lek jashtė Shqipėrisė dhe i kanė prurė Lekėt nė Shqipėri!Poshtė HAJDUTĖT e ShkėrLLatoKraCisė sė Degjeneruar! RROFTĖ KOMUNIZMI.VDEKJE HAJDUTĖVE dhe ILAĒE i bėfshin Lekėt e Vjedhura
avatar
Anonim
landi U betuat qe tja nxini jeten popullit Mos harroni qe te ngrini rrogat tuaja se deri tani ju kane mbajtur grate
avatar
Anonim
Xhovani Urime dhe plote suksese Qeverise Re!
avatar
Anonim
sapa Popull dele!Kur do marrim armet ti qerojme hajdutet pa dallim ngjyre qe kane marre peng shqiperine?
avatar
Anonim
Une Dele jane ata qe ndjekin Lesh e line dhe PDne. Edi eshte I vetmi kryeminister ne 25 vjet qe po perpiqet te bej dicka te hajrit.
avatar
Anonim
sapa Po perpiqet mire e the!nje vrime ne uje per 4 vjet.Ne vend numero dhe bashkepunim me hajduterine.Kush eshte vete hajdut nuk ka te drejte morale te denoje hajdutet!
avatar
Anonim
Une Shyqyr, me ne funde pame buzeqeshje, se dukej sikur po shkonim ne ceremoni mortore!!! Urime Qeverise se re! Pune dhe vetem pune. Ky popull I mencur por shm.i vuajtur meriton shm. Kujdesu z. Rama per kete popull. Te dhane shm.aq sa nuk e prisje,. Kthejua borxhin
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Intervista/ Panairi i librave të heshtur të xha Llambit 
'Taso' i Gazmend Lekës në një ekspozitë/ Intervista në 'Rreze Dielli'
Nga sundimi komunist,nė njė qytet pėr fėmijėt: Transformimi i Tiranės
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 19/11/2017, Viti VII - NR.274