Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 10:04 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Intervista
11 Shtator 2017 - 21:07
Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi paralajmėron koalicion me Partinė Demokratike pėr zgjedhjet e ardhshme lokale.

E ftuar te "5 pyetjet nga Babaramo" nė Report Tv, Kryemadhi tha se PD dhe LSI janė nė fazėn e rakordimit tė qėndrimeve nė Kuvend dhe pėr zgjedhjet vendore pas 2 viteve.

"Nė prag janė zgjedhjet lokale. Ne do tė fillojmė tė bisedojmė me forumet tona dhe PD me tė vetat, por ka kohė deri nė zgjedhjet lokale. Por tė fillojmė njeherė legjislaturėn e re, pėr t'u rakorduar mes komisioneve parlamentare dhe pėrfaqėsisė sė kėtyre grupeve parlamentare nė Kuvend. Janė shumė projektligje qė do tė vijnė, ėshtė reforma nė drejtėsi, projektligje tė mbetura pezull, do tė vijė buxheti nė Parlament. Janė gjėra pėr tė cilat jo vetėm duhet tė rakordohesh por duhet edhe njė informacion i plotė"

Kryemadhi foli edhe pėr zgjedhjen e Ruēit ndėrsa shtoi se pati ndėrhyrje nga PS qė tė votonin edhe deputetėt e LSI. 

"Drejt LSI ka pasur oferta, kėrkesa, apo dhe shantazhe e presione pėr tė marrė pjesė nė votim".

Kryemadhi pėrmendi emrin e ministrit tė Financave, Arben Ahmetaj i cili sipas saj i ka kėrkuar tė votojė Ruēin pėr postin e kreut tė Kuvendit. 

"Arben Ahmetaj mė ka thėnė pse nuk voton ti pėr Gramozin. Ndoshta kjo ėshtė normale se dhe unė po tė isha nė vend tė Arbenit do i thoja pse nuk voton t'i Luan Ramėn p.sh. Ne morėm njė vendim nė grup qė do tė qėndrojmė nė sallė, por nuk do tė marrim pjesė nė grup. Kush votonte, mund tė merrte pjesė por nuk do ishte mė pjesė e grupit tonė".

Ju keni qenė nė PS, keni bashkėpunuar me Ruēin i cili ka qene sekretar i pėrgjithshėm kur Meta ishte nė postin e kryeministrit. Patėt njė breje ndėrgjegjeje qė s’ia dhatė votėn Ruēit?
Ajo s’ka tė bėjė me ēėshtje personale. Secili nga ne pėrfaqėson ditė atje. Maxhoranca e sotme pėrfaqėson pakicėn dhe opozita shumicėn, duke pasur parasysh dhunimin, presionin qė i ėshtė bėrė qytetarėve. Kjo gjė nuk ka tė bėjė, ne jemi politikanė, pėrfaqėsojmė popullin dhe jo interesat tona. Pėr aktivitet familjare tonat, ėshtė krejtėsisht tjetėr gjė.
 
Dy deputetė tė PD i bie qė kanė votuar Ruēin...
Ėshtė edhe njė e pavlefshme...
 
Si e komentoni kėtė?
Ėshtė ajo qė thashė, qėndrimet politike janė politike, ato personale ėshtė tjetėr. Rrjedhja e votave ėshtė mė shumė njė lojė, sikurse drejt LSI ka pasur oferta, kėrkesa, apo dhe shantazhe e presione pėr tė marrė pjesė nė votim.
 
Ka pasur korrierė? Ēfarė kėrkonin?
Nė mėnyrė shoqėrore, vjen, luajnė skena, fotografi, filmime, komentime, pėr tė krijuar njė lloj ēorientimi. Ne akoma vazhdojmė tranzicion nė politikė dhe kjo e stimulon njė lloj dezinformimi. Por kjo ėshtė njė ēėshtje qė nuk na pėrket mė ne.
 
Kanė qenė bashkėpunėtorė tė z.Rama?
Po kanė qenė nga mė tė ndryshmit, miq, kolegė. Arben Ahmetaj mė ka thėnė pse nuk voton ti pėr Gramozin. Ndoshta kjo ėshtė normale se dhe unė po tė isha nė vend tė Arbenit do i thoja pse nuk voton t'i Luan Ramėn p.sh. Ne morėm njė vendim nė grup qė do tė qėndrojmė nė sallė, por nuk do tė marrim pjesė nė grup. Kush votonte, mund tė merrte pjesė por nuk do ishte mė pjesė e grupit tonė.
 
Rama tha se vepruat kėshtu nga frika e rrjedhjes sė votave...
Nuk ėshtė ashtu siē thotė z.Rama. Ēėshtja e opozitės s’ėshtė ēėshtje numrash, por morali dhe sfidat qė t’i i hap qeverisė. Jam e bindur qė qeveria do bėjė presione e shantazhe ndaj deputetėve tė LSI pėr arrestime, pėr evazione etj.
 
E besoni alibinė e deputetėve tė PD se votat u vodhėn...
Kjo ėshtė mungesė eksperience. Lėnė pėr tė dėshiruar. Ka mungesė koordinimi nė grup. Ka qenė njė lapsus i momentit ose dėshpėrim. Dalin 2-3 deputetė qė thyejnė vendimin e grupit dhe kjo ka shkaktuar revoltė. 

Po qėndrimin e Berishės?
Unė ndjej debulesė pėr tė, me tė mirat e tė kėqijat qė kemi tė gjithė, por ėshtė njė nga politikanėt mė me eksperiencė, mė tė qėndrueshėm dhe nėse fjalėt qė kanė qarkulluar, ai ka shumė tė drejtė sepse ėshtė njė parti e ndėrtuar me gjak, djersė dhe me mund. Dhe normalisht nuk mund tė cenojnė imazhin e njė partie politike kushdo qoftė ajo. Njerėzit qė vijnė, tė rinj, nuk mund t’i marrin as fytyrė, as imazhin dhe as identitetin partisė. Prandaj ai ka pasur tė drejtė. 

Do kemi dy opozita nė Kuvend? Apo?
Unė mund tė them qė jemi nė rrugė tė mbarė pėr t'u rakorduar. Edhe LSI ka njė drejtim tjetėr, PD njė drejtim tjetėr. Mendoj qė gjėrat do tė fillojnė tė lėvizin pėr mirė, pėr t'u rakorduar, pavarėsisht se pėr gjėra tė ndryshme mund tė kemi qėndrime tė ndryshme. Sa i takon keqqeverisjes, denoncimeve tė megaaferave, do jemi tė rakorduar edhe pėr ēdo iniciativė ligjore.

Ēfarė hapash janė hedhur?
Kanė nisur takimet e grupeve parlamentare. Jemi rakorduar pėr komisionet parlamentare. Unė e shikoj pozitive sa i takon organizimit nė tė ardhmen tė opozitės.

Kėtė rakordim, jeni nė fazėn taktike tė pėrcaktimit tė pozicionit? 
Nė prag janė zgjedhjet lokale. Ne do tė fillojmė tė bisedojmė me forumet tona dhe PD me tė vetat, por ka kohė deri nė zgjedhjet lokale. Por tė fillojmė njeherė legjislaturėn e re, pėr t'u rakorduar mes komisioneve parlamentare dhe pėrfaqėsisė sė kėtyre grupeve parlamentare nė Kuvend. Janė shumė projektligje qė do tė vijnė, ėshtė reforma nė drejtėsi, projektligje tė mbetura pezull, do tė vijė buxheti nė Parlament. Janė gjėra pėr tė cilat jo vetėm duhet tė rakordohesh por duhet edhe njė informacion i plotė. 

Kodi Zgjedhor iu dikton koalicion...
Nuk ėshtė e thėnė. Zgjedhjet vendore nuk kanė tė bėjnė shumė me partitė politike sesa me individin. Mund tė jesh i pavarur dhe tė fitosh, mund tė jesh kandidat i PD dhe fiton nė njė zonė tė majtė dhe anasjelltas. Njerėzit kanė kuptuar se duhet tė shkojnė tė votojnė drejt njė personi qė ka kapacitetin tė ndryshojė realitetin nė bashki. Ne do t;'i bėjmė tė gjitha planet A, B dhe C e s'do kompleksohemi nga asgjė e as do shantazhohemi. 

Z.Rama ka shprehur rezerva pėr drejtimin e Kuvendit nga z.Meta...
Pakėnaqėsi kam edhe unė. Meta ka qenė preferencial nė drejtimin e Kuvendit. Jo pėr fjalėn qė i jepte z.Berisha dhe deputetėve tė PS, por diskriminonte ata tė LSI. Kėtu ka tė drejtė z.Rama. Ky ishte njė lloj gabimi qė ka bėrė. Unė shpresoj qė z.Ruēi tė jetė i drejtpėrdrejtė dhe tė respektojė rregulloren. 

Si i vlerėsoni shkurtimet nė administratė, shkrirjen e drejtorive?
Ai duhet tė shkurtojė nė Kryeministri njėherė. Nga 118 veta qė kanė qenė nė kohėn e doktorit, ky e ka me 600 punonjės tani. Ka nja 480 vajza tė reja, por se ēfarė bėjnė njė zot e di dhe qė fillojnė me rroga. Nėse ka njė agjenci qė duhet shkurtuar ėshtė Kryeministria.
 
Vendosi bashkimin e Hipotekės me Aluiznin...
I ka qejf pronat ai, prandaj. Ndėrto kėtu, ndaj kullėn me kėtė dhe atė.
 
Ai tha qė me kėtė bashkim shmangen pėrplasjet...
Unė e kam thėnė dhe do ta them, nėse nuk zgjidhet ēėshtja e pronave tė besimeve fetare, nuk zgjidhet ēėshtja e pronave tė qytetarėve. Nėse qeveria nuk merr mundimin mė tė vogėl pėr tė zgjidhur kėtė ēėshtje, si mund t’ia zgjidhė njė qytetari tė thjeshtė qė s’ka asnjė pėrkrahje. Megjithatė ėshtė njė provė, ta shohim. 

Si e shikoni qasjen me fqinjėt, bashkimin e shqiptarėve dhe kthimin e kufirit nė virtual qė tha Rama nė parlament.
Rama nuk merre vesh shumė nga politika dhe ėshtė i mirė vetėm pėr fasada, pėr pjesėn e jashtme tė godinės. As unė nuk jam eksperte e kėsaj fushe edhe pse jam partizane e marrdhėnive korrekte me fqinjėt dhe institucionet ndėrkombėtare. Kemi mė shumė se 500 mijė shqiptarė nė greqi, mė shumė se 500 mijė nė itali dhe nė vende tė tjera tė Evropės. Politika jonė e jashtme duhet tė jetė e kujdesshme dhe e vėmendshme duke parė krizėn ekonomike, terrorizmin dhe situatėn nė Evropė. Duhet tė jemi tė kujdesshėm qė individė tė caktuar tė pėrfitojnė tė pėrdorin shqiptarėt si element destabilizimi dhe terrorizmi.
 
Ēfarė do tė bėhet me barazinė gjinore pasi ėshtė shkrirė Ministria e Punės? Ju kėnaqi pėrgjigjja qė do tė merren tre ministri?
 Si do merren tre ministri me barazinė gjinore? Se ti pėr barazinė gjinore ke njė Komitet Kombėtar. Si do ta ndash kėtė?
 
Mos po tregoheni kritizere, pasi ėshtė kryeministri i parė shqiptarė qė barazoi numrin e ministreve me numrin e ministrave.
Po pėr dhunėn nė familje ēfarė do bėhet? Kush do merret? Ēfarė bėri policia? U vra ajo e shkreta me dy fėmijė, kishte urdhėr mbrojtjeje, sa tė tjera janė vrarė e nuk merren vesh, sa tė tjera janė rrahur e nuk merren vesh. Pavarėsisht se numri i grave barazohet, kjo nuk ėshtė ēėshtje numrash, ėshtė ēėshtja e zgjidhjes sė problemit. Mund tė kesh gjysmat gra por ato janė kukulla qė zbatojnė urdhrat qė ju jepen. Ky ėshtė njė hap shumė pozitiv, por uroj qė tė kenė identitetin e tyre nė qeverisje.
 
Te kthehemi tek raporti me dy partitė e tjera tė mėdha, mendoni se ekziston akoma marrėveshja e 17 majit?
Ne sė dimė ēa kishte marrėveshja, unė e kam pėrshėndetur marrėveshjen e 17 majit pasi ishte shumė e rėndėsishme qė PD tė hynte nė zgjedhje, por ėshtė tjetėr gjė kush pėrfitoi nga ajo marrėveshje. Nga marrėveshja e 17 majit varet jetėgjatėsia e Ramės nė pushtet. Nga marrėveshja fitoi vetėm Edi Rama dhe krimi i organizuar, Partia Demokratike humbi dhe ky nuk ėshtė problem i LSI, por i dy partive tė tjera. Ne dp tė mbajmė qėndrimet tona, nuk do bėjmė kompromisė, jemi tė hapur dhe konstrukti dhe nuk e kemi kompleksin e dhėnies sė votės pro pėr diēka tė mirė. Kjo ėshtė risi qė i nevojitet politikės shqiptare. Unė them qė do tė ketė sfida tė mėdha, pėrsa i pėrket kėtij parlamenti. Pėrsa i pėrket politikbėrjes duhet qė klasa politike duhet tė jetė prezente nė jetėn politike.
 
Redaksia Online
l.q/Shqiptarja.com

10 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Sefer PARASPUARI Sikur me kaponj deti te perfaqesohet PS ne zgjedhje, do ti fitoje patjeter ato, kundrejte pordhanjakeve te PD & LSI.
avatar
Anonim
Toni Nje bajge e vogel bashkohet me nje bajge te madhe per te bere nje hale..me falni:per te bere opozite!
avatar
Anonim
fredi Se kuptoj c'fare duhen votat e LSI kur i kane 74 votat e PS akoma kaq naiv e dini kete popull ,e provuat te dilni force e pare dolet te trete ky eshte vendimi i elektoratit ,tani qe jeni opozite ke do te kritikoni qevereni qe ishit ne koalicin , kur humb duhet te reflektosh dhe jo te gjesh armiq
avatar
Anonim
Sarasvaticandra Nuk behet politika duke kercyer hu me hu.Mjaft me me bythlepirje si burri yt dhe ti.Mire ai jipte sumen per pushtet po ti cfare do japesh moj kryetare? Jeni parti e marre fund deri ne zgjedhjet e ardheshme....
avatar
Anonim
Eri Rrate nga gomari o lope, boll bete te fortin e politikes. Se te ka pyetur Ahmetaj pse s'e voton Gramozin nuk te ka thene ndonje gje te madhe, ta ka thene ne konfidencialitet. Kur u votua kryehajduti i Shqiperise per President, duhet te kishit minimumin e reciprocitetit ta votonit Rucin si kryetar parlamenti. Por te ben hajduti moral, te vijne zorret tek goja.
avatar
Anonim
sara Aman ore kush po flet Vetem ty ste takon Te flasesh se e ke lene burrin si legen e llomotit studiove Te tv Shko moj aty Ku ke vendin POR ju nuk keni interes popullin POR pushtetin she partine sepse pushteti eshte si thesi miellit Sa here ti biesh aq here nxjerr
avatar
Anonim
Emigranti Ky eshte karakteri real I lsrrembimit pa mendere! Dhe dihet kur kruhesh shume te ngulet tamem_ ta gezoni, ate meritoni
avatar
Anonim
Fuck you O hajduta vetem per trazira jeni. Sju doli floriri I shtetit
avatar
Anonim
Miliar-derri nga Cepani i Skraparit Kjo Kokemadhja njesoj si burri i saj kane debulese per kriminelin Sali, e cuditeshme. I shpetoi Ilir Koke-lopen nga burgu me vendime te degjeneruarve te Gjykates se Larte ku pjese eshte edhe Arjana Full-hajnesha duke e nxjerre jashte loje bllokun e grabitjes dhe Like Floririn te pafajshem , qelibar. Hajdutet bashkepunojne mes tyre ne dem te interesave te kombit e qytetareve, me kedo qe do te bashkepumoje lesbikja Monika breda e ka "Derrin Mac".
avatar
Anonim
Liku Per mua e kam theksuar dhe here te tjera qe populli e do LSI-ne per derisa i dha 19 deputet. Te gjithe ishim dakort qe sejcila parti te dilte e vetme e te mate forcat. LSI doli e vetme dhe nga 16 deputet ne koalicion me PS tani mori 19. Dmth qe PS paska perfitu nga LSI. Bie dakort me Kryemadhin kur thote Rama eshye fasade
avatar
Anonim
Te Jem si LSI e shkrije partine dhe i bashkohem PS. E provuan. Nuk u ndezi per tu bere force e pare. Ngelen ne kategorine e trete. Tani duan ta provojne veten si opozite dhe po i lepien PD. U bete si ato grate qe ngelen duke ndryshuar burrat.
avatar
Anonim
uuu parti leshiiii
avatar
Anonim
A Kur ben dhe mona si opozite .....................................
avatar
Anonim
Sstasi Me bashen shko se per lesh do shkosh.
avatar
Anonim
PP C' jan keto politikan ordiner mor vellezer.Kush ja ka nevojen kesaj shushke? Kush i lutet kesaj,ai zgjedhur ishte edhe pa keto.Po kjo eshte bere me nerva se i rreshqiti pushteti dhe ka te drejt se s ' eshte e kollajt u bene goxha vite.Dhe domosdo nuk di ca thote e ngrata.
avatar
Anonim
Maminasi Pse mos e duash BERISHEN ,ai dogji TIRANEN per te mbrojt burrin tend ai vrau 4 veta dhe plogosi qindra te tjer per burrin tend , JE POLITIKANE DRIT SHKURTER CDO GJE E BEN VETEM PER FAMILJEN TENDE ,te fala popullit.
avatar
Anonim
Taras Bulba Po moj Lenka Cuko eshte mazhoranca eshte pakice ,per kater vjet ne parlament do te shohim gallate me kete e vasilin
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Zef Brozi:Berisha pranoi se lejoi  drogėn,duhej tė ndiqej penalisht
Balla: Llalla ikėn nė 7 dhjetor Kryeprokurori i ri i pėrkohshėm
Studiuesi Belushi-Ramës: Krijo dikasterin ministerial për arbëreshët
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 10/12/2017, VITI VII- NR.292