Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 12:27 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Politike
14 Shtator 2017 - 08:57 | përditesuar në 19:32
TIRANE-Kryesia e Partisė Socialiste ka vendosur Saimir Tahirin, koordinator Kombėtar pėr bashkėqeverisjen me njerėzit pėr mandatin e dytė tė qeverisjes.
 
Kėshtu, pavarėsisht se nuk u emėrua ministėr nga Rama, ish-ministri i Brendshėm mandatin e kaluar, do tė drejtojė bashkėqeverisjen me njerėzit.
 
Do tė emėrojmė njė koordinator kombėtar pėr bashkėqeverisjen, i cili ėshtė Saimir Tahiri.
 
Njerėzit duan shėrbim, pastrim tė gjithė parazitėve nga administrata
” deklaroi Rama.
 
Nė muajin tetor do tė mblidhet Asambleja Kombėtare e PS.

Marrėveshje mes grupit- PS dhe qeverisė, Rama: Jemi njė parti, njė fuqi!
Nė mbledhjen e radhės, Rama ka deklaruar se mes grupit-PS dhe qeverisė do tė firmoset njė marrėveshje, pasi "Jemi njė parti. Jemi njė fuqi".

Marrėveshja pėr bashkėqeverisjen do tė firmoset mes kryetarit tė grupit parlamentar tė PS, Taulant Balla, Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė PS, dhe tė gjithė anėtarėve tė kabinetit qeveritar.

Nė mbledhjen e ardhshme do tė firmosim marrėveshjen e mirėkuptimit mes grupit dhe qeverisė. Kjo marrėveshje do i shpėrndahet tė gjithė deputetėve.
 
Ėshtė njė marrėveshje qė sanksionon rregullat e bashkėpunimit dhe ndėrveprimit mes qeverisė, grupit dhe PS, si tre pjesė tė pandashme tė tė njėjtit ekip.
 
Marrėveshja pėrmban gjithēka na duhet pėr tė pasur njė fuqi qeverisėse si asnjėherė mė parė.
 
Lidershipi i grupit, nuk ėshtė formal, por ėshtė pjesė e ekipit qeverisės dhe po ashtu me detyra tė pėrcaktuara pėr ēdo nėnkryetar grupi pėr tė garantuar sinergji.
 
Jemi njė parti. Jemi njė fuqi. Nu
k  jemi tė ndarė nė shtresa. Shtresa e lartė nė qeveri, shtresa e mesme nė kuvend dhe shtresa e ulėt, atje larg pėr tė cilėt kujtohemi vetėm kur ka zgjedhje” deklaroi Rama.

Rama: Mbledhje qeverie nė cdo qark
Kryeministri Rama njoftoi se nė marrėveshjen qė do firmoset nesėr mes grupit-partisė dhe qevrisė ėshtė parashikuar qė qeveria tė mblidhet nga njė herė nė cdo qark, pėr t’u njohur me problemet e njerėzve, tė cilėt sipas tij kanė tė drejtė qė tė thėrrasin ministrat nė interpelancė.
 
Qeveria gjatė njė viti politik do tė mblidhet nga njė herė nė cdo qark, jo pėr mbledhje simbolike, por pėr t’u spostuar dhe pėr qėndruar mė shumė sesa mbledhja, por pėr tė kaluar kohė dhe pėr tė punuar me deputetėt pėr tė thirrur drejtuesit e institucioneve, pėr t’u ulur me kryetarėt e bashkive tė majtė dhe tė djathtė dhe me njerėzit pėr problemet.

Dhe e dytė cdo ministėr gjatė njė viti parlamentar duhet tė qėndrojė njėherė nė muaj nė njė qark, e domosdoshme".


Rama: Njerėzit mund tė thėrrasin kryeministrin nė interpelancė 
Njė tjetėr risi ėshtė qė, pėrpos deputetėve edhe njerėzit e thjeshtė mund tė thėrrasin nė interpelancė kryeministrin dhe ministrat. 

"Njerėzit e zakonshėm kanė tė drejtė tė thėrrasin nė interpelancė ministrin apo kryeministrin.

Kryetarėt e zgjedhur sot janė edhe zv/ tuaj pranė qeverisė pėr cdo aspekt dhe problem, pėrvec mekanizmave qė do tė pėrcaktojė marrėveshja
” deklaroi ai.
 
Rama falėnderon Ruēin pėr drejtimin e Kuvendit
Kryetari i PS, ka falėnderuar Gramoz Rucin pėr drejtimin seancave plenare kėtė legjislaturė, qė sipas tij i ka kthyer shpresėn Kuvendit.
 
“Falenderoj Gramozin qė i ktheu shpresėn Kuvendit. Dua tė nėnvizoj njė detaj, qė fillimi pėr herė tė parė nė historinė e Kuvendit i seancave nė orėn fiks tė pėrcaktuar ėshtė njė normė, qė ne do ta respektojmė pėr 4 vite. Do tė mbajmė dorėn e shtrirė ndaj opozitės, pavarėsisht refuzimit tė tyre”.
 
Ndėrsa kryetari i grupit, Taulant Balla deklaroi se ditėn e seancave plenare nuk do tė ketė jashtė vendit asnjė delegacion. 

Rama: Nuk do tė pimė gjak, por do tė dhurojmė gjak
Rama ka kėrkuar nga grupi i PS qė tė dhurojnė gjak pėr fėmijėt qė kanė probleme, ndėrsa kjo do tė jetė sipas tij ėshtė edhe njė balancim i idesė se politikanėt 'pinė gjak'.
 
Nė cdo vit kemi bėrė dhurimin e gjakut, e para bėn mirė pėr trupin, por pėrpos kėsaj ėshtė realisht njė situatė e vėshtirė pėr fėmijėt qė kėrkojnė gjak.
 
Kėshtu qė i kam kėrkuar kryetarit tė grupit tė bėjė njė seancė tė dhurimit tė gjakut nga grupit, pasi balancon atė idenė qė ne ‘pimė gjak’ prandaj duhet tė japim gjak.
 
Duke parė sa gjak mungon nė fund do ia marrim cdo ministri pėr tė plotėsuar detyrimet e PS pėr institutin e dhurimit tė gjakut
’ deklaroi Rama.

Ndėrsa disa minuta pas deklaratės sė Ramės nė mbledhjen e grupit nė njoftimin pėr shtyp tė Kryeministrisė ku shefi i qeverisė dhe stafi dhuruan gjak, sqarohej se deklarata e Ramės “Dhurimi i gjakut balancon atė idenė se ne vetėm “pimė gjak”” ishte bėrė me humor.

 
Deputetėt e PS nė Komisionet Parlamentare
Kryesia e PS me 4 n/ kryetar
Evis Kushi
Elisa Sporali
Vilma Bello
Ilir Beqaj
Ervin Bushati-Sekretar i grupit tė PS
Vasilika Hysi-Nėnkryetare e Kuvendit
Ulsi Manja-Kryetar i Komisionit tė Ligjeve
Mimi Kodheli- Kryetare te Komisioni i Jashtėm
Erion Braēe- Kryetar i Komisionit tė Ekonomisė
Ermonela Felaj- Kryetare te Siguria
Eduard Shalsi –Te Veprimtaria Prodhuese
Elisa Spiropali-Te komisioni i Shėndetėsisė 
Bledi Ēuēi-Nėnkryetar te komisioni i Integrimit

Delegacionet:
Parlamenti Evropian-Taulant Balla
Asambleja e OSBE-Bledar Ēuēi
Atlantiku-Mimi Kodheli
Kėshilli i Evropės- Ervin Bushati
Deti Zi-Andrea Marto

Deputetėt e PD nė Komisionet Parlamentare
Edmond Spaho-kryetar i grupit tė PD
Edi Paloka-n/kryetar i Parlamentit
Grida Duma- Zėdhėnėse e grupit parlamentar
Ervin Salianji-Sekretar i grupit tė PD
Strazimiri, Bylykbashi dhe Alibeaj-n/kryetar tė grupit tė PD
Oerd Bylykbashi-N/kryetar grupi pėr reformat dhe komisionet ad hoc
Bardh Spahia- Kryetar te Komisioni i Shėndetėsisė
Albana Vokshi-Kryetare te Komisioni i Medias
Genc Pollo-Kryetar te Komisioni i Integrimit
Florion Mima- N/kryetar te Veprimtaria Prodhuese
Eduard Halimi- N/kryetar te Komisioni i Ligjeve
Flamur Noka- N/ kryetar te Komisioni i Sigurisė
Jorida Tabaku- N/ kryetare te Komisioni i Ekonomisė
Tritan Shehu-N/kryetar te Komisioni i Jashtėm
 
Deputetėt e LSI nė Komisionet Parlamentare
Komisioni i Ligjeve

Nasip Naēo

Komisioni i Ekonomisė
Edmon Haxhinasto, Pėrparim Spahiu, Gledion Rehovica

Komisioni i Shėndetėsisė
Petrit Vasili, Vangjel Tavo, Floida Kėrpaēi, Nora Malaj

Komisioni i Sigurisė
Luan Rama, Endrit Braimllari

Komisioni i Veprimtarive Prodhuese
Lefter Koka, Robert Bitri, Agron Ēela, Edmond Panariti

Komisioni i Jashtėm
Monika Kryemadhi

Komisioni i Medias dhe Arsimit
Kejdi Mehmetaj, Shezai Rrokaj


 
dy.b/shqiptarja.com

12 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
USATOP RAMA IA VARI UJKUT MELCITE NE QAFE. BJERI RAMA MES PER MES ME STILIN KOMUNIST TE "vrasjeve"TE pashpreses TE rrugeve TE mbyllura per cdo njeri punetor. Nderi dhe drejtesia humben .VJDHJA DHE KRIMI JANE NE MODE.
avatar
Anonim
Mashtrusi politik i PS Pershendetje z tahiri urime per detyren si kordinator ekonomik ne biznesin e ashashit
avatar
Anonim
Beni Ik o cope mishi me dy sy...
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Historia e Griseldit, pėr njė ėndėrr duhet tė ngulmosh 4 herė
Hoxha: Vettingu “ok” ndëshkoni drejtorat mos i bëni amnisti
‘5 Pyetjet’ Paloka: SHBA-BE na kėrcėnuan qė tė hyjmė nė zgjedhje
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 24/09/2017, Viti VII - NR.226