Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 12:08 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Politike
14 Shtator 2017 - 11:33 | përditesuar në 16:12
Ka pėrfunduar seanca plenare e kėsaj tė enjteje, nė fund tė sė cilės janė miratuar ndryshimet nė rregulloren e Kuvendit, si dhe ndryshimet nė pėrbėrjen e komisioneve parlamentare, pas mbledhjes sė Konferencės sė Kryetarėve. 

Kryetari Gramoz Ruēi lexoi tė gjithė emrat e rinjė qė do tė drejtojnė komisionet parlamentare, tė cilėt u miratuan me nga 128 deputetė.
128 vota pro nga deputetėt.

Nėnkryetarė tė Kuvendit do tė jenė Vasilika Hysi nga PS dhe Edi Paloka nga PD, tė cilėt u miratuan me 127 vota pro dhe 1 kundėr.

Miratohen dy nėnkryetarėt e Kuvendit
Kuvendi ka miratuar me 127 vota pro dhe 1 kundėr dy nėnkryetarėt e rinj tė Kuvendit, Vasilika Hysi dhe Edi Paloka.

Votohet pėrbėrja e komisioneve parlamentare
Kuvendi ka miratuar me 128 vota pro pėrbėrjen e komisioneve parlamentare, qė do jetė si mė poshtė:

Komisioni i Ligjeve
Ulsi Manja Kryetar
Eduard Halimi zv.kryetar
Klotilda Ferhati sekretare
Nasip Naēo
Bashkim Fino
Ermonela Felaj
Saimir Tahiri
Adnor Shametaj
Alket Hyseni
Oerd Bylykbashi
Enkelejd Alibeaj
Edmond Haxhinasto
Fatmir Mediu

Integrimi
Genc Pollo Kryetar
Bledi Ēuēi zv.kryetar
Fatmir Veliaj sekretar

Komisioni i Jashtėm
Mimi Kodheli kryetare
Klajda Gjosha zv.kryetare
Elona Gjebrea sekretare

Ekonomia
Erjon Braēe kryetar
Jorida Tabaku zv.kryetare
Anastas Angjeli sekretar
Edmon Haxhinasto 
Pėrparim Spahiu 
Gledion Rehovica

Siguria
Ermonela Felaj kryetar
Flamur Noka zv.kryetar
Pjerin Ndreu sekretar
Luan Rama 
Endrit Braimllari

Veprimtaria Prodhuese
Eduard Shalsi kryetar
Florjan Mima zv.kryetar
Besnik Bare sekretar
Lefter Koka 
Robert Bitri 
Agron Ēela 
Edmond Panariti

Shėndetėsia
Petrit Vasili kryetar
Elisa Spiropali zv.kryetare
Klodiana Spahiu sekretare

Media dhe Arsimi
Albana Vokshi kryetare
Milva Ekonomi zv.kryetare
Fidel Ylli sekretar
Kejdi Mehmetaj
Shezai Rrokaj

DELEGACIONI NĖ ORGANIZATAT NDĖRKOMBĖTARE
Komiteti pėr Stabilizim Asociimin
Taulant Balla Bashkėkryetar
Elisa Spiropali anėtare
Anastas Angjeli anėtar
Fatmir Velaj anėtar
Eduard Shalsi anėtar
Saimir Tahiri anėtar
Ky komitet me 14 anėtarė

Asambleja parlamentare e OSBE
Bledar Cuēi PS
Elona Hoxha PD

Asambleja parlamentare e NATO-s
Mimi Kodheli kryetare,
Xhemal Qefalia Anėtar

Asambleja parlamentare e KiE
Ervin Bushati Kryetar
Almira Gjonbulla
Eduard Shalsi
Zėvendėsuese Klotilda Ferhati 

Iniciativa e Europės Qendrore
Eglantina Gjermeni

Asambleja Parlamentare e Mesdheut
Klodiana Spahiu
Milva Ekonomi

Asambleja Parlamentare pėr Bashkėpunim tė detit tė Zi
Andrea Marto
Paulin Sterkaj

Asambleja Parlamentare pėr Europėn Juglindore
Blerina Gjylameti
Pjerin Ndreu

Asambleja Parlamentare e Frankofonisė 
Ermonela Felaj.

Zėvendėskryetarė tė Kuvendit
Vasilika Hysi nga PS
Edi Paloka nga PD

Sekretar tė Sekretariateve
Anastas Angjeli
Edmond Spaho

Sekretariati i Kuvendit pėr buxhetin
Anastas Angjeli
Evis Kushi anėtare
Blerina Gjylameti anėtare
Gledion Rehovica

Sekretariati pėr Procedurat dhe Votimet
Alket Hyseni sekretar
Adnor Shameti anėtar

Sekretariati pėr Statusin e Deputetit do tė drejtohet nga opozita
Xhemal Qefalia
Ilir Pendavinji

Sekretariati pėr Marrėdhėniet me Jashtė
Elona Gjerbea
Aldo Bumēi
Ervin Bushati

Sekretariati pėr Kėrkimin Shkencor dhe Bibliotekėn
Besnik Bare
Musa Ulqini
Deputetėt i ankohen Ruēit: Rregullo votat kundėr
Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruēi, e ka nisur seancėn e sotme plenare me njė kritikė ndaj deputetėve dhe krerėve tė grupeve parlamentare.

Ruēi kėrkoi zbatimin e orareve pėr nisjen e seancės, duke thėnė se nuk do tė ketė asnjė tolerim pėr vonesat. Pėr shkak tė mungesave nė sallėn e Kuvendit, kryeparlamentari ndėrpreu seancėn. 

Ndėrkohė, katėr deputetė tė Partisė Demokratike kėrkuan qė vota e tyre e dhėnė dje me karton pėr probleme tė sistemit elektronik, tė regjistrohet nė procesverbal, si votė kundėr qeverisė.

Ishin deputetėt e rinj demokratė, Andon Frrokaj, Klevis Balliu, Xhemal Gjiknushi dhe Lorenc Luka. 

“Vota ime ka qenė kundėr, kam votuar me karton, tė lutem tė regjistrohet”- ka thėnė Balliu.

VD/Akuza e fortė e Berishės: Klika Rama-Ruēi, rrezik i madh kombėtar
Ish-kryeministri Sali Berisha ka folur me tone tė ashpra jashtė dyerve tė Parlamentit, ku deputetėt ishin mbledhur pėr seancėn plenare, e cila u ndėrpre nga kryetari Gramoz Ruēi, pėr shkak tė disa mungesave nė sallė.

Ish-kryeministri Berisha ka akuzuar ashpėr kryeministrin Edi Rama dhe kryeparlamentarin Ruēi, teksa tha se instalimi i klikės Rama-Ruēi pėrbėn njė rrezik tė madh kombėtar. 

“Instalimi i klikės Rama-Ruēi pėrbėn njė rrezik tė madh kombėtar, njė kėrcėnim tė madh pėr paqen, stabilitetin dhe tė ardhmen e vendit. Ėshtė rikthimi mė i fuqishėm i tė shkuarės hoxhiste nė Shqipėri”, tha Berisha.

Ndėrkohė, kujtojmė se pak ditė mė parė, ish-kryeministri Berisha pati njė pėrplasje me kreun e Kuvendit, Gramoz Ruēi. Ky i fundit i kėrkoi Berishės tė largohej nga foltorja e Kuvendit, pasi i kishte mbaruar minutazhi. Pas njė rezistence tė shkurtėr, Berisha u largua duke lėnė fare sallėn e Kuvendit. 
Redaksia Online
D.Ē./Shqiptarja.com
 

12 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Shkerdheni i Saliut Cari Sali nuk mund te llape me ne seancat Parlamntare dhe te pergoje kedo, kjo u provua qe ne fjalen e pare te tij kur e zbythi Gramoz Ruci Salaria, keshtu ky del e ben SHOW neper koridoret e Kuvendit. Gazetare te kronikave ne Parlament kur ti afroheni Saliut vini maska ne hunde e goje per te mos u infektuar, por ju duhet ti vini nje "kusht" kriminelit qe kur ta intervistoni ti vini nje pampers ne goje qe e ka me te ndyre se bythen.
avatar
Anonim
Qoqja Sa I mallkuar paske qen mor njeri ,te gjith te rinjt kan te drejte te folin po ti qe je jo komunist ,por mut komunisti .,
avatar
Anonim
una Vetėm rregulli e disiplina e ben zap kėtė monstėr.
avatar
Anonim
taksixhiu O Sali. Te ishte kthyer ai sistem ti s'do ishe te ajo foltore fare qe te derdellisje. Po keshtu eshte, kur mungon maci ne shtepi, minjt e haleve dalin e bejn fest.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Historia e Griseldit, pėr njė ėndėrr duhet tė ngulmosh 4 herė
Hoxha: Vettingu “ok” ndëshkoni drejtorat mos i bëni amnisti
‘5 Pyetjet’ Paloka: SHBA-BE na kėrcėnuan qė tė hyjmė nė zgjedhje
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 24/09/2017, Viti VII - NR.226