Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 03:46 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Politike
05 Tetor 2017 - 10:13 | përditesuar në 23:00
Kryetari i Partisė Demokratike, Lulzim Basha ėshtė pėrjashtuar nga punimet e seancės sė Kuvendit, pas dy vėretjeve dhe paralajmėrimeve tė kryetarit tė Kuvendit, Gramoz Ruēi. Shkak pėr kėtė masė ėshtė bėrė pasi kryetari i PD bllokoi foltoren e Kuvendit, pas vendimit me shumicė votash tė maxhorancės, pėr tė shtyrė diskutimet dhe ngritjen e komisionit tė reformės zgjedhore seancėn e ardhshme parlamentare. 

Debatet nė Kuvend
Kuvendi ka shtyrė mes debateve ngritjen e komisionit tė reformės zgjedhore pėr seancėn e ardhshme parlamentare. Seanca nisi kėtė tė enjte me debate dhe shkak ėshtė bėrė pikėrisht projektvendimi pėr ngritjen e komisionit i cili do ketė numėr tė barabartė anėtarėsh mes maxhorancės dhe opozitės. PD kėrkoi tė bėhej debat fillimisht dhe mė pas tė shkohej nė votim pėr miratimin e komisionit. Ndėrsa nga ana tjetėr, LSI insistoi pėr shtyrjen e seancės pasi nuk ishte njohur me projektvendimin, qėndrim i cili mori edhe dakordėsinė e socialistėve. 

“Brenda ditės sė sotme tė pėrgatitemi pėr tė diskutuar dhe brenda orės 16:00 tė rifillojė seanca”, tha Edmond Spaho.
 
“Grupi parlamentar i LSI kėrkon shtyrjen e seancės, nuk jemi njohur me projektvendimin”, u shpreh Petrit Vasili, kryetar i grupit parlamentar tė LSI.
 
"Kjo ēėshtje s'duhet tė ketė debat sepse ka kaluar me konsensus. Prandaj ta shtyjmė kėtė pikė tė rendit tė ditės dhe kjo ēėshtje tė kalojė seancėn tjetėr", tha nga ana tjetėr, kreu i grupit parlamentar socialist, Taulant Balla.

Debat i fortė Basha-Ruēi
Ky propozim i socialistėve solli reagimin e demokratėve tė cilėt insistuan edhe pėrmes Lulzim Bashės thirrjen e Kuvendit sot nė orėn 16:00. Ai u shpreh kundėr shtyrjes sė debatit dhe miratimit tė projektvendimit qė parashikon ngritjen e seancės pėr tė enjten e ardhshme."Ky biēim parlament po degradon, sot ne rend dite kemi cėshtjen e zgjedhjeve, opozita ka depozituar kėrkesėn pėr debat me emrat e folėsve ju vini tė papėrgatitur pėr debat se nuk e doni debatin, pėr t’i mbyllur gojėn opozitės me kartona, mblidh konferencėn e kryetarėve tani, opozita e ka bėrė kėrkesėn pro rregullores, ky parlament s’ėshtė pronė e mazhorancės, as e jotja, prandaj ndėrpre tani seancėn, konstato kush ka pėrgjegjėsinė pėr kėtė problem.

Keni lepurin nė bark, jeni nė hall me “rrugėn e Elbasanit”, mblidh Konferencen e Kryetareve ose bėhu pėrgjegjės pėr bllokimin total tė punimeve tė kėtij parlamenti, vendos pėr njė afat tė arsyeshėm debati, s’mund tė shtyhet me njė javė, ne kemi kėrkuar orėn 4, por kjo seancė s’mund tė procedojė nė shkeljen e rregullave”
, tha Basha.

Pas deklaratės sė Bashės, kryeparlamentari Gramoz Ruēi tha se vendimin e merr Kuvendi. "Ne duam diskutime. Tjetėr gjė do ishte tė moslejonim diskutimet. Kjo ēsshtje ėshtė kompetencė e seancės dhe kjo ēėshtje e mbyllur", tha Ruēi. 

Gramoz Ruēi i tėrhoqi vėrejtje kryetarit tė PD, Lulzim Basha i cili nuk lėshoi foltoren pasi u shpreh kundėr shtyrjes sė seancės pėr javėn e ardhshme lidhur me ngritjen e komisionit tė reformės zgjedhore.
 
Basha akuzoi Ruēin se do mbajė pėrgjegjėsi pėr shkeljen e rregullores sė Kuvendit, por Ruēi i i tėrhoqi vėrejtje,. ndėrsa ndėrpreu seancėn pėr 5 minuta.   

"S'dua ta nis seancėn e Kuvendit me ndėshkimin tuaj si deputet. Uluni z.Basha, ke prej dy minutash qė ke pushtuar foltoren. Tėrheq vėrejtje sipas rregullores, 5 minuta pushim". 

Edhe pas rinisjes sė seancės Basha ishte nė foltore dhe nuk pranoi ta lėshojė atė. Pas dy vėrejtjeve tė njėpasnjėshme, Ruēi i komunikoi pėrjashtimin nga seanca. Kjo ishte masa e parė ndėshkimore e kryetarit tė Kuvendit pas zgjedhjes sė tij nė kėtė dytė nė fillim tė shtatorit. 

Fjala e plotė e Lulzim Bashės nė Parlament

Zhvillimet nga Kuvendi minutė pas minute

Ora 18:00 Rinis Kuvendi, votohet rendi i ditės, Ruēi fal Bashen, nuk e mbledh Byrone/ Deklaratat

Ora 15:30 Kryetari i grupit tė PD, Spaho negociata me Ballėn dhe me Ruēin pėr seancėn plenare, mund tė shtyhet pėr ditėn e hėnė.

Ora 15:00 PD-PS negociata pėr tė shtyrė seancėn
Paralajmėrimet e demokratėve se nuk do lėshojnė sallėn e Kuvendit deri nė mesnatė, duket se kanė vėnė nė lėvizje maxhorancėn. Burime pranė shumicės parlamentare bėjnė tė ditur se po negociojnė me opozitėn pėr gjetjen e njė marrėveshje qė do ēonte nė shtyrjen e seancės pėr ditėn e hėnė. Pėrplasja nisi pas vendimit tė Kuvendit pėr tė shtyrė javėn e ardhshme diskutimet pėr ngritjen e komisionit tė reformės zgjedhore.  

Ora 14:30 Neni 65 i rregullores sė Kuvendit
Sipas nenit 65 tė rregullores sė Kuvendit, Lulzim Basha dėnohet me pėrjashtim nga Kuvendi vetėm pėr seancėn e sotme. 

neni 65

Ora 14:00 Basha nga Kuvendi: S'dalim nga salla, kėtu do rrimė deri nė mesnatė

Ora 13:40 Basha dhe deputetė e PD ngujohen nė Kuvend
Lulzim Basha dhe deputetėt e grupit parlamentar do qėndrojnė tė ngujuar nė sallėn e Kuvendit deri nė orėn 18:00. Kohė kur Ruēi njoftoi rifillimin e seancės pas shtyrjes pesė herė radhazi. 

Ora 13:30 Berisha i bashkohet grupit tė PD nė sallėn e Kuvendit

Ora 13:10 Ruēi njofton shtyrjen e fillimit tė seancės pėr nė orėn 18:00

Ora 13:00 Rinis seanca e Kuvendit, Basha nuk del nga salla

Ora 11:20 Ruēi shtyn seancėn pėr nė orėn 13:00dokument seanca

dokument seanca
(Rendi i ditės i punimeve tė Kuvendit)

Redaksia Online
l.q/Shqiptarja.com

6 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Shqip Lulshit bashuqiq eshte I betuar te beje rremuje, do te zbatoje urdherat e mara nga ustai. Banken e ka plote me para. Do vetem shkaterim. Po mire ore njerez kaq nuk kuptoni qe ky maskara vetem krime ka bere e Po I vjen fundi. Harruat kur u fut ne cader qe vajti 3 ore ne ambasaden ruse. Harruat qe takimin me serbet I beri ne kishen Helene ne amerike. Harruat cfare beri qe nga UCK e deri tek deti, parate 21 janari. Kaq te dredhur jeni qe ju ka humbur truri.
avatar
Anonim
Firma2M Per te gjith ata qe u ka ngrene buken Gramozi. : Dhe urejne komunizmin: Die na doli nje "burre"i nderuar dhe foli troc dhe tha spiune me dosje ka dhe ne PD dhe ne PS.lind pyetja si ka mundesi keta PD-erastet e PD nuk e dikan dhe del e flet ky krici per komunizmin.
avatar
Anonim
ss Ky Rryci i kuq mendon se eshte ne mbledjen e byros politike.....!Mallkuar qofshin shqiptaret qe akoma votojne edhe mbajne ne qoshe kriminilet komunist .....turp edhe mjere ALBACOLUMBISTANI...
avatar
Anonim
redi Opozita ka te drejte ti beje oponence mahorances por duke mbrojtur me argumenta dhe te bazuar ne ligje . Ajo qe te ben te qeshesh eshte pushtimi i foltores e gjoja tregon ashpersi te opozites . Ndryshoni taktike dhe te kuptoni qe besimi ne popull dhe perkrahja e tij vjen kur ju te perdorni fakte dhe argumenta , ndryshe nga 42 deputet do perfundoni me 10
avatar
Anonim
Pa emer O zot filluan keta . Vetem te bllokojne e kane medjen.Nuk zuri mend ky nga cadra , nga zgjedhjet nga kopacet .Zbatoni ligjin, ju qe beni ligje.Mendoni mesazhin qe na jepni pastaj hyni ne ate foltore.Kujtohuni qe hapin deri tek opozita e keni dhe bejeni mire kete.Meruni vesh se nuk ju durojme dot.Mendoni qe Menderen keni tyajen - Karigen ua kemi dhene ne.
avatar
Anonim
anonim bravo Rucit se deri tani kdmi pare jo parlament por fjalor te degjeneruar si saliu e jozefina qe j mbyllte milrofonet jozi i i nxirrte prej zhele Sali berishe eshte koka i krimit te shqiprise Salinerisb ka bere shum luftra me keto vite Sali berisha brau te fundit olldashin Trebicken 2- janarin Gerdecin qe sy bretkoca fitoi miliard dhe brshi shum mena me te zeza Ky eshte sali berish
avatar
Anonim
Toni Mos e merzitni lulen tone se Po u merzit do hyje ne qader e sdel ma pastaj 🐇
avatar
Anonim
O Sul ai eshte duke zbatuar ligjin qe ka perpara iku koha juaj o Sul shko futja ndonje pilaf ,AND krye komunistin e ke ne radhet e partise tate, kriminelin SALI BERISHA .o And iku koha e Ilir kurves kur Sali krimi pushtonte foltoren,Gramoz Ruci eshte i papare.
avatar
Anonim
x Mjeranet e PD-se ,din te perdorin vetem forcen,se mendje nuk kan,te ngjallin vetem NEVERI....
avatar
Anonim
Bledi O Luli nuk je ne cader aty qe te flasesh brockulla. Dil jashte o i shitur!
avatar
Anonim
Donald LU Respekte Respekte pėr Gramoz Ruēin qė zbaton ligjin , sepse nė kohėn e Ilir Metės Parlamenti u shndėrrua nė Rrumpallė dhe Han pa Porta!!!! Edhe pse pėrjashtoheshin apo nuk Paraqiteshin Ilir Meta Sheiku i Paguante dhe bėnte Zemėr Gjerin me Lekėt e Shqiptarėve Fukarenjė!!!!Ata qė Pėrjashtohen nuk duhet tė Paguhen sepse nuk kanė shkuar nė Parlament pėr Shqiptarėt, por pėr Hallin e tyre, kshuqė edhe njėherė tjetėr Faleminderit Gramoz Ruēit qė Respekton Ligjin dhe Kushtetutėn.
avatar
Anonim
KLOTILDA Tė pėrjashtuarit nuk duhet tė Paguhen sepse duket qartazi qė Hajdutėt e PDsė janė nė Parlament pėr Rrėmuja dhe Shėrre pa Shkaqe sesa pėr tė rregulluar Jetėn e Qytetarźve Shqiptarė! Kjo ėshtė PDja qė mos e prufshin mė Kurrrrrrrrrrrrė Kokėn nė Pushtet. Kėta janė Hajdutėt dhe Banditėt e PDsė!!!!!!!
avatar
Anonim
Sula Ruci po I hedh benzine parlamentit
avatar
Anonim
Erik Pse o gari, ku e sheh ti? Hidhen propozimet ne votim dhe forca e kartonit vendos per x apo y ēeshtje. U shty me 1 jave e c'u be? Keta plehra e shtyn reformen ne drejtesi me vite, e populli i kapi me shpulla ne votime, si na u bekan keta kaq sensitive per afate? Kthehuni ne realitet se s'ua ka populli borxh t'ia nxini jeten.
avatar
Anonim
Qytetar i Tiranes Keta te PD-se nuk duan reforme zgjedhore, duan bllokim te saj. Sapo dolen nga nje pale zgjedhje te shpartalluar si mos me keq dhe vazhdojne avazin duke u rene me qafe shqiptareve me bllokim dhe marrje peng te tyre. Turpi qofte me ju per gjithe jeten. Uroj qe ta vuani ne kurrizin tuaj kete dhimbje qe po u shkaktoni shqiptareve, tradhetare te kombit.
avatar
Anonim
And Ruē komunisti
avatar
Anonim
Erik Filluan keta plehrat qe s'dijne te bejne asgje, veē bllokim.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
'45 minuta', ngėrēi pėr Plotfuqinė Milo:Rama-Meta tė takohen si burra
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 22/02/2018, VITI VIII- NR.42