Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 10:33 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Intervista Kristi Gongo
07 Tetor 2017 - 08:01 | përditesuar në 16:58
Dje bashkė me Deanin dhe Gentin, rrugėtuam nga Tirana drejt fshatit Rrushkull nė Mirditėn e Madhe, pėr tė vetmen arsye jo  sepse kurrė askush nuk ka bėrė njė reportazh nė njė fshat shqiptar. Janė bėrė shumė tė tillė. Por asnjėherė aq sa numri i banorėve qė jetojnė nė zonat rurale nė gjendje vėrtet tė mjerueshme. Ata janė mė shumė sesa intervistat tona, mė shumė se politika jonė, mė shumė se koha qė ne u japim nė televizion.

Ne tė gazetės Shqiptarja.com ishim dje atje, sepse Gerta Loku, mirditorja tashmė e famshme pas fjalimit nė Parlament mė datė 30 shtator mbi zonat rurale dhe investimet e munguara, pėrveē tornados qė krijoi nė media e kudo nė jetėn kryeqytetase, na foli pėr dikė tjetėr veē vetes. Na foli pėr njė personazh, pėr njė jetė qė nuk ishte si e saja, as si e jona. Na foli pėr Kristinėn. Dhe ne ishim atje pikėrisht pėr tė. Nė kėrkim tė Kristinės...

Nė shtėpinė e Kristinės
Rruga deri nė fshatin Prosek nuk pati vėshtirėsi, ato nisėn teksa po shkonim nė fshatin Rrushkull. Rreth 20 minuta luftė me gropat...deri sa gjetėm shtėpinė e Kristinės, e cila ishte e veēuar nga shtėpitė e tjera tė fshatit. Kristinėn e gjetėm nė kopsht, me duart e baltosura e cila me sy kuriozė dhe buzėqeshje na hapi derėn e shtėpisė tė vjetėr. Njė shtėpi njėkatėshe, gati e rrėnuar, me njė oborr tė madh me vreshta, ku pulat lėviznin tė lira.. Brenda shtėpisė, muret ishin plasaritur nga njė tėrmet i rėnė kohė mė parė. Njė dhomė gjumi, ku Kristina flinte bashkė me tė shoqin dhe dy fėmijėt e saj adoleshentė. 

Ashtu si edhe fermerja Rigerta Loku foli pėr rrjedhėn e ditės sė Kristinės: “Ajo  ka rrudha fisnike tė pėrzhitura nda dielli, duar tė ēara e tė ashpra si brusketat e restoranteve nė qendrat urbane, sy tė qeshur e tė ėmbėl ka Kristina. Ngrihet para diellit dhe ulet shumė pas tij. Ngrihet nė mėngjes, mjel lopėn, ēel pulat, pastron vathin, ēon fėmijėt nė shkollė ndoshta me furgonin qė nuk vjen kurrė dhe ajo i pėrcjell nė kėmbė. Shet qumėshtin me kokakolat e lara me kujdes, sepse ky ėshtė fshati. 

Shet ato 20 kokrra vezė, 3- 4 kile rrush, domate jeshile, ato qė kanė mbetur nga kopshti i mbjellė me lakra tė zeza dhe presh qė ti ketė rezervė pėr dimėr. Shet ashtu Kristina, e ulur nė rrugė. Dhe po ti thoni Kristinės ēfarė do ti qė shteti tė tė japė ty, ajo me shumė modesti do tė thotė: Unė dua ujė dhe rrugė”; Kristina tregon nė njė rrėfim ekskluziv pėr Shqiptarja.com mė imtėsisht historinė e jetės sė saj dhe luftėn pėr mbijetesė.
 
Shtėpia
Njė shtėpi njėkatėshe, gati e rrėnuar, me njė oborr tė madh me vreshta, ku pulat lėviznin tė lira.. Brenda shtėpisė, muret ishin plasaritur nga njė tėrmet i rėnė kohė mė parė. Njė dhomė gjumi, ku Kristina flinte bashkė me tė shoqin dhe dy fėmijėt e saj adoleshentė. 
 
 Intervista pėr Shqiptarja.com:
 -Kjo ėshtė Kristina Gjonaj, ėshtė personazhi qė prezantoi Gerta nė Parlamentin Rural. Kristina do tė na tregojė mė imtėsisht jetėn e saj nė fshatin Rrushkull..

Ēfarė t’ju tregoj unė e shkreta.. tė gjitha tė vėrteta janė ato qė ka thėnė Gerta.
 
-Ne morėm rrugėn deri kėtu, sepse menduam se do duhej qė tė ishit ju atė ditė nė Parlament.  Ēfarė do kishit thėnė atė ditė nė Parlament nėqoftėse do ju ishte dhėnė mundėsia?
Unė fėmijėt i kam tė papunė, burrin tė papunė. Jetoj vetėm me 40 mijė lekė pėrkrahje. Kam vetėm kopshtin, mbjell lakra, qepė,pras.. me kėto jetoj.
 
-Po njė ditė e zakonshme e juaja si ėshtė? Kur zgjoheni nė mėngjes?
Nė orėn 5 tė mėngjesit. Dal njėherė tek lopėt, i mjel, qumėshtin pastaj e ēoj nė Rrėshen. Lėshojmė lopėt, pulat, u ēojmė me ngrėnė, hedhim pleh, i mefim, ēojmė bagėtitė. Shkojmė nė mal, presim drutė, nuk i shesim. I mbajmė pėr tė ftohtin, pėrdorim sobat, se nuk kemi pėr tė blerė as gaz, asgjė. Ēfarė do bėjmė tjetėr... punė fshati bėjmė.

-Nė kėmbė apo me makinė e dėrgon qumėshtin?
Jo dal tek shkolla dhe shkoj me njė fugon privat, nė gjysmė tė rrugės tė fshatit Prosek.
 
-Sa kushton rruga pėr tė shkuar nė Rrėshen?
100 lekė pėr tė shkuar dhe 100 lekė pėr tė ardhur.
 
-Ja vlen?
Varet.. sa tė bėn rruga, por ndonjėherė marr edhe lakra, vezė pėr tė shitur, kur kam.
 
-Kristina, mė trego kur ke ardhur ti nė Rrushkull?
Nė 1995, unė jam nuse kėtu, kam nja 23 vjet.
 
-Nėqoftėse unė do tė thoja se kam njė shtėpi dhe njė punė tė mirė pėr ju nė Tiranė do kishit ardhur me mua?
Ku ta gjesh, por se realizon njeri atė punė.
 
-Do kishit dėshirė ta lini vendin ku jetoni pėr kryeqytetin?
 Ajo s’diskutohet, por nuk kam ēa bėj atje pa punė, mė mirė jetoj kėtu me lakra tė zeza sesa tė dal nė xhade atje.


-Po pretendimet e tua pėr vajzėn, pasi tė mbaroj gjimnazin..ēfarė do bėj?
Ajo kėtu do rrijė, ēa do bėjė..
 
-Nuk do vazhdojė shkollėn e lartė?
Jo, ku ta ēoj nė shkollė tė lartė atė unė, nuk kam tė ardhme.
 
-Po Gertėn si e keni njohur?
Ėshtė shumė shumė e mirė. E ka shpinė aty. (tregon me kokė matanė shtėpisė sė saj).
 
-Ndodh qė tė vizitoni njėra tjetrėn, tė pini kafe? Tė ndani shqetėsimet?
Po, po pėrzotin i kemi qarė kėto halle me tė por s’ka ca tė bėjė.
 
-E keni takuar Gertėn pas fjalimit nė Parlament?
Jo, jo ajo ėshtė nė Bjeshkė tani, s’ka ardhur akoma e shkreta i ēon nė Bjeshkė, s’ka ku i mban kėtu nuk ka ujė.

-Domethėnė i zhvendos bagėtitė nga Rrushkulli nė Bjeshkė? Ka fermė tjetėr atje?
Verės po.. jo s’ka fermė tjetėr e shkreta, thjesht i lėshon nėpėr pėrronj. S’ka ēa bėn, as ne as ajo. Ėshtė LUFTĖ jeta.
 
-Po burri juaj ēfarė pune ka bėrė?
Asnjė punė pėrzotin, tash 20 vjet.
 
-20 vjet i papunė?
Punė shteti jo.
 
-Po juve ju ndihmon nė punėt e fshatit?
Po, po tash ėshtė duke kositur njė jonxhe..
  


Redaksia Online
D.T/Shqiptarja.com

11 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Klodi Per ty Halit: po dhe sa kohe do qendroje ne pushtet PS qe ti te mos fajesosh me Opoziten?
avatar
Anonim
Halit Po ju qė shani Dinon o tė mjerė pse nuk thoni pėr kriminelēt e PDsė qė ishin nė pushtet 8 Vjet rresht para se tė vinte PSja dhe pse nuk ja bėn rrugėn Kristinės qė i Votoi sa herė ka patur zgjedhje nė Shqipėri?!? Apo ata e kishin mendjen pėr tė Vjedhur e Grabitur Shqipėrinė dhe Shqiptarėt nėpėr Dogana duke hapur Traun,me tendera tė fėlliquara si ajo e rrugės Kombit , me shitjen e Detit JON , me Vrasjet e Ushtarėve tė UĒKsė duke ju zėnė pritė?!? Kjo ishte PDja HAJDUTE dhe KRIMINELE e Shqipėrisė!!!
avatar
Anonim
USATOP O dinoooo? !!!Kush ESHTE ne pushtet a I ziu Ti? ??? Kush ishte para 4 vjetesh? ? Ke harruar Dinoooooouuu!! Ke kalendar a??Apo nuk I di emrin? ?TI DINO QE DI TE SHKRUASH E DI FORMULEN E UJIT? ?? ESHTE:-(PS +LSI ×RUCI× TTAHIRI- FATOS NANO) = MARIJUANA- UJE- DRITA.
avatar
Anonim
Albfloria O Dino ėshtė PS-js nė pushtet por ke ngatėrruar kalendarin . Ti thuaj ma mirė se Shqipėria ka marrė fund nga kėto politikanė shqiptarė tė korruptuar majtas e djathtas.
avatar
Anonim
Shqip Respekt per mirditen dhe tan mirditoret dhe Kristkinen veqanarish .
avatar
Anonim
Dino Kristina tź vazhdoj dhe tė votoj BANDITĖT e PDsė se do i vij Rruga tek shtėpia nė Shekullin e Tridhjetė! PD ėshtė Parti HAJDUTĖSH dhe KRIMINELĖSH
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 18/03/2018, VITI VIII- NR.63