Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 10:33 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Politike
07 Tetor 2017 - 12:14 | përditesuar në 21:23
TIRANE - Kryeministri Edi Rama prezantoi sot emrat e 33 zv/ministrave tė rinj, katėr prej tė cilėve vijnė nga Kosova. Pėrpara anėtarėve tė Asamblesė Kombėtare tė PS, kreu i qeverisė lexoi emrat e tė gjithė zv/ministrave. Nga kjo listė bie nė sy se gjashtė nga 11 ministri ministri do kenė nga katėr zv/ministra. Kėshtu, Ministria e Ekonomisė dhe Financave, Ministria e Brendshme, ajo e Energjetikės, Ministria e Arsimit, Shėndetėsisė dhe Arsimit do ketė nga katėr zv/ministra pėr shkak tė zgjerimit tė strukturės sė kėtyre ministrive pasi janė bashkuar nga dy ministri me njėra-tjetrėn.

Njė prej emrave tė njohur nė radhėt e zv/ministrave ėshtė edhe arkitekti Artan Shkreli i cili emėrohet te Ministria e Energjetikės dhe Infrastrukturės si zėvendės e Damian Gjiknurit. Shkreli ka qenė mė parė kėshilltar i kryeministri Edi Rama pėr territorin. Ndėrkohė, nga zv/ministrat e vjetėr, Rama ka mbajtur nė detyrė vetėm Petro Koēin te Ministria e Mbrojtjes i cili do tė jetė i vetėm si zėvendės i Olta Xhaēkės. 

Katėr zv/ministra nga Kosova
Risi e listės sė Ramės pėr zv/ministra ishin katėr emrat qė vijnė nga Kosova. Valbona Shujaku emėrohet zv/ministre e Kulturės, Hajrulla Ēeko nga Prizreni emėrohet zv/ministėr i Turizmit dhe Mjedisit, Besa Shahini, zv/ministre e Arsimit, si dhe Ilirjana Bajraktari zv/ministre e Shėndetėsisė. Emėrimi i katėr zv/ministrave nga Kosova ėshtė njė nga risitė e Ramės nė kabinetin qeveritar, ndryshe nga sa ishte paralajmėruar pėrpara zyrtarizimit tė qeverisė pėr njė dy ose dy figura nga pėrtej kufirit si ministra nė kabinetin "Rama 2". 

Lista e plotė - Emrat e zv/ministrave tė rinj
 
Ministria e Jashtme - Klea Maliqi, Artemisa Dralo, Etjen Xhafaj
 
Ministria e Mbrojtjes  - Petro Koēi
 
Ministria e Brendshme: Rovena Voda, Julian Hodaj, Romina Kuko, Besfor Ramallari.
 
Financat dhe Ekonomia - Erjon Luci, Albana Shkurta, Dajna Soresent, Elton Haxhi
 
Energjetika dhe Infrastrukura - Enis Aliko, Hantin Bonati, Dorina Cinari, Artan Shkreli
 
Shendetėsia dhe Ēėshtjet Sociale - Mira Rakaēolli, Bardhylka Kospiri, Ilirjana Bajraktari (Nga Kosova), Ardjana Jaku
 
Ministria e Bujqėsisė - Dhimo Kote, Ermira Rusi, Ilir Halilaj, Roland Kristo
 
Turizmi dhe Mjedisi - Ornela Ēuēi, Hajrulla Ēeku (Vjen nga Prizreni, Kosovė)
 
Arsimi, Sporti dhe Rinia - Besa Shahini (nga Kosova), Ervin Demo, Kostandin Shkurti, Shpati Kolgega
 
Ministria e Drejtėsisė - Toni Gogu, Teuta Godo

Ministria e Kulturės - Valbona Shujaku (Nga Kosova)
 
Kooptime ne Asamble:

Arben Konomi

Halit Palamani

Ana Dhamo

Florenc Spaho 

Ana Muēa

Artemisa Dralo

Ardit Konomi

Safet Gjici

Ardiana Jaku

Fran Mataj

Paulin Luli

Spartak Braho

Milena Harito

Valentina Leksaj - riangazhohet nė Asamble dhe Kryesi

Sekretar i Pėrgjithshėm i PS: TAULANT BALLA
Redaksia Online
D.Ē-l.q/Shqiptarja.com

11 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Anonim Per cfare duhen tre apo nga kater zv/ministra? Per here te pare ne jeten time po ndegjoje qe ne nje qeveri emerojne zv/ministra nga nje Shtete tjeter. Shqiperia eshte bota e cudirave.
avatar
Anonim
Mali A jane shqiptar?! Sme habit ky lajm, me gezon. Tregon vizikn per bashkim kombetar. 👏
avatar
Anonim
Proka Mos harroni,Kosova u la ne gjak e Shqiperia u be shtete, te gjitheve na takon ne shtetin ame te jemi ne funkcione. Jam Shqipetar nga deget e trungut te copetuar te Shqiperise. ju lutem mos beni ndarje. Pa Kosove e Cameri nuk mund te kete SHqiperi. Me te mira
avatar
Anonim
poni Keta te Kosoves duhet te mesojne me shkrujt
avatar
Anonim
Gimi Perse nuk moret Ramushin ta benit kryeminister?
avatar
Anonim
Mali Perse Jo? Cilido nga kosova mund te behet kryeminister.
avatar
Anonim
redi Freskimi i qeverisjes eshte gje shume pozitive ,se bjen veprimin dhe ide te reja dhe energji te re . Qeveria do provojet ne veprimet e saj duke zbatuar ligjin dhe programin ekonomiko sicial te qeverise , por ajo qe me habit kater zevendesministeat nga Kosova . Nuk e them per keqinterpretim , por ato kane shtetin e tyre dhe votuesit e tyre dhe timonieri votat i merr ne Shqiperi . Mos valle veprimi lidhet me ate qe Rama do te bej gjera qe te tjeret nuk i bejne .
avatar
Anonim
Lu 2 times PO Nga Turqia vellane e ERDOGANIT ?? AI ia thote per minieara. PO Nga BOSNJA? ? Ne kemi me shume boshnjake Se kosovare .KANE LIDHJE ME RAMUSHIN KETA? ?? Bukur!! Ata do pergatitin VIZITEN QE DO MBAHET NE VALBONE PER QEVERITARET TANE DHE TE KOSOVES? ? META do jete I ftuar? ??Kush do jete preresi I balukeve te qeveritareve? ? Ndonje Nga LEZHA? ? Do kete tender te hapur per rrobaqepesit? ??
avatar
Anonim
Shqiptar Asnje djale apo vajze Shqiptare nga diaspora qe ka mbaruar studimet ne Perendim?? Perse valle??
avatar
Anonim
e jema zeqos ne maj te thanes Ne Kosove nuk more vota ca lidhje kane zv ministrat nga kosova?
avatar
Anonim
ajna prej shkodre Mos baj te mirin me keto veprime se prishesh me te tut qe ke ketu ne shqiperi,ka plot djem dhe vajza ketu,po pse smore dhe nga maqedonia apo mali zi,emerime pa lidhje me zv nga kosova
avatar
Anonim
luan Bravo shkodra dhe per shwiptaret qe jetoin rrefh trojeve tona.
avatar
Anonim
Mali Kte pune e ka bere mehmeti ne koke te vet se une dhe enveri s'dim gja
avatar
Anonim
Toni Pse se more dhe 1 nga kina 🦍
avatar
Anonim
permetari Si nuk pati vajza dhe djem nga Shqiperia po more z vendesa nga Kosova ? Zoti kryeminister nuk e shikoj veprim as te pjekur as te mencur shume kete veprim .Ka vajza dhe djem me rezultate shume te mira si ne shkolle dhe ne pune si dhe shume veprimtare te partise ku militojne .Po vine zgjedhjet perseri per nje vit vendoret .Deputetet e tu kane mbyllur telefonat se merziten po tu bjere zilja e telefonit .
avatar
Anonim
anonim zoti Edi mendo pak per panensionistet Se dhe buk me qumesht muk hand dot se eshte super shtrnjtuar nje pensionist me mje kembe ne varr dhe nje metonke behi nje pension 200 mije leke te gjithe aendionistene Mendo nenen tende qe cfar i shikon syri e ble Pensionisti rri e ncgrin d batanije qe ke ngritur milobatet dhe ke vend aparatet elektronik qe po ver e gje levizi Sahat hajdut Mendo per keto dhe 4 vjet te tjera je kryeministerMe respekt pensionistet
avatar
Anonim
ben Cfare lidhje ka Tan Shkreli me energjitiken?Uh,harrova,ka lidhje me paret.
avatar
Anonim
Erioni Populli te te lutet z Kryeminister Mendoj pak per figurat e DEGJENERUME te ps sic ja sajmir Tahiri Ruci dhe XHAFAJ mos I bej publik keto lloj emrash
avatar
Anonim
Reni dhe Alba na plasi trapi ke emeron apo heq ai populli as spo ja var me torben askujt do pune jo bla bla bla neper tv
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 18/03/2018, VITI VIII- NR.63