Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 03:46 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Intervista Kristi Gongo
08 Tetor 2017 - 08:03 | përditesuar në 14:47
Mirditė/ Apeli, djali 20-vjeēar
i Kristinės kėrkon punė
Nė shtėpinė e bashkėfshatares sė Gertės
Arlindi ėshtė fėmija i parė i ēiftit Gjonaj. Ai ėshtė 20 vjeē, dhe shpeshherė i duhet t’i bashkohet rutinės sė pėrditshme tė prindėrve me punėt e shumta nė fshat. I lindur nė fshatin Rrushkull tė Mirditės, Arlindi tregon pėr Shqiptarja.com se njė tė riu fshati nuk i mundėson asgjė, pėr njė tė ri nuk ka jetė nė fshat. Ndaj, i pyetur nėse do donte tė vinte nė Tiranė, djali i Kristinės pėrgjigjet po, duke shpresuar se pėrcjellja e fjalės sė tij nga Shqiptarja.com nė shtėpitė e qytetarėve shqiptarė do tė dėgjohet dhe do t’i ndryshojė disi jetėn.

Arlindi beson se me punė ēdo gjė mund tė ndryshojė. 20 vjet mė parė prindėrit i dhanė jetė Arlindit nė njė fshat tė harrur tė Shqipėrisė. Sot secili qė mundet mund t’i jap sėrish jetė Arlindit, nė kėtė sistem rilindjeje ku u dashka rilindur pėr tė gėzuar pak tė mira.  
 
Intervista pėr Shqiptarja.com:
 
-Arlind sa vjeē je?
20 vjeē.
 
-Si e sheh njė i ri jetėn nė fshat? Ēfarė i mundėson jeta nė fshat njė 20 vjeēari?
Pėr mua ėshtė njė gjė e kotė. Nuk ka jetė fare kėtu pėr njė tė moshės sime.
 
-Ēfarė bėn gjatė ditės?
Punėt e fshatit. Ndihmoj prindėrit.
 
-Kur zgjohesh nė mėngjes?
Nė orėn 7, 6 e 30 dal bėj ndonjė punė kėtu te shtėpia. S’ka punė tjetėr.

-Dhe pastaj koha rrjedh dhe ėshtė e njėjta gjė gjatė gjithė ditės...
Ēdo ditė,ēdo ditė.
 
-Ēfarė do doje tė ndryshonte?
E para ėshtė tė ketė vende pune. Dhe pastaj si tė ketė punė ēdo gjė do ndryshonte.
 
-Nė ēfarė moshe ke filluar tė punosh? Cila ka qenė puna jote e parė?
Moshėn.. se mbaj mend, shumė i vogėl. Punė fshati, duke mjelur lopėt.
 
-Cila ėshtė dėshira jote? Ēfarė duhet tė bėjė shteti pėr tė rinjtė nė fshat?
Unė i kam humbur shpresat shumė tek dėshira ime, sepse kam pasur shumė dėshirė tė bėhem ose ndihmės mekanik ose njė gjė. Por skam mundur tė vazhdoj shkollėn profesionale, ose njė kurs sado, njė kurs i vogėl me qenė. Ose kam dėshiruar tė vazhdoja  Akademinė e Rendit.
 
-Ka kurs kėtu nė Rrėshen?
Jo, kėtu nuk ka.
 
-E ke menduar ndonjėherė tė jetosh nė Tiranė?
E kam menduar boll, por nuk kam pasur mundėsi tė nisem. Me ēfarė me u nis...
 
-Po nėqoftėse, unė do tė tė thoja se kam njė shtėpi dhe njė punė tė mirė, do vije nė Tiranė me mua?
Po normale ajo, pėr punėn normal.. pėr atė qė preferoj unė.
 
- Me vjen keq qė s'mundem! Por mund ta shpie fjalėn tuaj nė shtėpitė e shqiptarėve qytetarė, e do ta bej kėtė!


 
Redaksia Online
D.T/Shqiptarja.com

4 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
anoim jo nga frika kristina jan krejt fshataret sa te jen te gjith te paret e ketij vendi ma te korruptumit e botes po zoti po ua merr haqet se po vdesin e po vriten qunat e ketyre dita dites se zoti do ua ngeci ne fyt djersen e popullit se ka femi qe qajn per buk that ne 2017 pa pyt per te tjera pastaj raft nji bomb o zot ne parlament ateher shpeton ky popull i mjer
avatar
Anonim
Fshatari Arlindi mund te rilinde perseri po te kete vullnet .Ne fshatin ku eshte ai mund te beje cudira .Me 10 blete te bleje ose me kredi dhe ai ti shtojebrenda vitit ti beje 20 .Me ndihmen e nje bleteritesi qe ne rethin e tij ka te shumte te kujdeset per to dhe brenda vitit nxjerr te ardhuret .Dhe keshtu jeta ndryshon ai do te gjeje dhe nuse dhe behet i hajrit ky djale 20 vjecar .mer guximin dhe futju punes se ne kapitalizem qeveria nxjer ligje punen gjeje vete .Keshtu eshte jeta ne kapitalizem .
avatar
Anonim
x Gazetar te nderuar...,zeri juaj eshte zeri yn,vetem ju mund ta shpetoni Shqiperi dhe shqiptaret nga keq-qeverrisja.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
'45 minuta', ngėrēi pėr Plotfuqinė Milo:Rama-Meta tė takohen si burra
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 22/02/2018, VITI VIII- NR.42