Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 03:04 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Intervista
10 Tetor 2017 - 07:11 | përditesuar në 18:38
Thellohet skandali i dhėnies sė lejes nga Ministria e Kulturės pėr  ndėrtimin e njė qendre multifunksionale brenda Parkut Kombėtar tė Butrintit shpallur nga UNESCO trashėgimi botėrore.

Tė shtunėn ministrja e kulturės Mirela Kumbaro i deklaroi Report TV se punimet qė po kryhen nė Butrint janė konsultuar me UNESCO. Por nė njė intervistė ekskluzive pėr “Shqiptarja.com” Dr. Mechtild Rössler, Drejtoreshė e Qendrės sė Trashėgimisė Botėrore nė UNESCO, pohon tė kundėrtėt e deklarimit tė ministers Kumbaro. 

E ndėrsa punimet kanė nisur mė 2 Tetor 2017 me lejen e institucionit tė ministers Mirela Kumbaro, drejtoresha e UNESCOS deklaron se pėr atė qė po ndodh nė Butrint ėshtė njohur vetėm nė fund tė javės sė kaluar dhe ka kėrkuar informacion shtesė nga institucionet shteterore shqiptare mė 9 Tetor 2017, pra dy ditė pasi ministrja Kumbaro deklaroi se ishte konsultuar me UNESCO-n. Duket se Shqipėria ėshtė duke konsumuar njė skandal botėror me Butrintin.

-Ministria e Kulturės nė Shqipėri ka dhėnė leje pėr ndėrtim afėr asaj qė njihet si Acropolis nė brendėsi tė Parkut Kombėtar nė Butrint. (fotot bashkėlidhur). Bėhet fjalė pėr ndėrtimin e njė qendre multi funksionale e cila besohet nga ekspertėt e fushės tė jetė njė kafene, e cila do tė menaxhohet prej njė kompanie private e specializuar nė shitjen e produkteve tė sallamit, pa patur asnjė eksperiencė nė menaxhimin e zonave tė shpallura trashėgimi botėrore sic ėshtė Butrinti. A ėshtė UNESCO e shqetėsuar nga ky zhvillim?

Nė vėmendjen tonė kanė ardhur disa artikuj nga media. Ne kemi kėrkuar informacion shtesė mė 9 Tetor 2017 nga autoritetet kombėtare pėrgjegjegjėse pėr ruajtjen e kėsaj Pasurie Botėrore nėpėrmjet Delegacionit Permanent tė UNESCO nė Shqipėri.

Donim tė dinim nga ana juaj nėse ėshtė e drejtė qė Ministria e Kulturės nė Shqiėpri tė japė leje pėr ndėrtim brenda Butrintit dhe a ėshtė kjo pjesė e planit menaxherial?

Sipas konventės sė ruajtjes sė Trashėgimisė Botėrore ėshtė pėrgjegjėsi e Shtetit Shqiptarė si njė vend nėnshkrues i konventės pėr tė vlerėsuar dhe u siguruar qė brėnda Butrintit njė Trashėgimisė Botėrore mos tė ndodhė asnjė zhvillim  qė ka impakt nė atė qė njihet si vlera universale ku pėrfshihen integriteti, autenticiteti pėr tė cilat Butrinit nė vitin 1992 u fut nė listėn e Trashėgimisė Botėrore.

Ministrja e Kulturės tė shtunėn i tha gazetares sė Report TV se “ndėrtimi qė po kryhet ėshtė konsultuar me UNESCO”. A ėshtė kjo e vėrtetė?

Qendra e UNESCO-s pėr pėr Trashėgiminė Botėrore ėshtė njoftuar rreth aktivitetit pėr tė cilin ju pyesni nė fund tė javės sė shkuar. Ne mė 9 Tetor 2017 kėmi dėrguar njė letėr tek autoritetet kombetare shqiptare pėrgjegjėse duke u kėrkuar mė shumė informacion tė detajuar pėr kėtė projekt.

Nga investigimi nė terren i gazetarėve duket qartė se atje nuk ėshtė duke u kryer asnjė kėrkim arkeologjik afėr zonės ku ėshtė duke u ndėrtuar qendra multifunksionale. Ndėrkohė nga pamjet filmike duket qartė se zona ku po ndėrtohet ėshtė me shumė rėndėsi pasi aty ndodhet Acropolis ku asnjėherė mė parė nuk janė ndėrmarrė gėrrmime. A duhej Ministria e Kulturės tė jepte aprovimin pėr njė ndėrtim tė tillė pa patur njė vėzhgim arkeologjik?

Siē edhe e citova mė sipėr Artikulli 4 i Konventės sė Trashėgimive Botėrore thotė se ėshtė detyra e shteteve pėr tė siguruar, mbrojtur, ruajtur dhe treguar brezave tė ardhshėm vlerat kurturore tė trashėgimisė qė ndodhen nė territorin e kėtij shteti. Ndikimi specifik i kėtij projekti nė vlerėn universale qė ka Butrinti nė veēanti atė tė autenticitetit, integritetit tė  shtresave arkeologjike duhet tė rishikohet me kujdes nga Qendra e Trashėgimisė Botėrore nė UNESCO pėrfshi Trupin Kėshillues ICOMOS bazuar nė informacionin dhėnė nga shteti qė ka firmosur konventėn nė pėrputhje me paragrafėt 172 dhe 174 tė Rregullave Operacionale qė aplikohen nė vendet e shpallura Trashėgimi Botėrore.

Informacionet qė vinė nga terreni sugjerojnė se Ministria e Kulturės mund tė largojė banorėt e zonės tė cilėt prej 12 vitesh shesin punime artizane tek vizitorėt nė njė zonė ndėrtuar nė vitin 2003 si pjesė pėr tė integruar komunitetin me kulturėn e  kėsaj trashėgimije.  Si pasojė 33 familje nuk do tė mund tė shesin pasi Ministria e Kulturės i ka dhėnė leje njė kompanie pa eksperiencė tė ndėrtojė njė qendėr multifunksionale. A e promovon UNESCO njė veprim tė tillė kundra kėtij komuniteti lokal?

Njė pėrfshirje e fortė e komuniteteve lokale nė mbrojtjen dhe menaxhimin e pronave tė Trashėgimisė Botėrore ėshtė njė bazė e rėndėsishme pėr tė garantuar ruajtjen afatgjatė tė vendeve tė Trashėgimisė Botėrore nė mbarė botėn. Neni 5 i Konventės sė Trashėgimisė Botėrore thekson qė ēdo shtet nėnshkrues, duhet tė pėrpiqet tė miratojė njė politikė tė pėrgjithshme qė synon t'i japė trashėgimisė njė funksion nė jetėn e komunitetit. Prandaj, UNESCO promovon aktivitete rreth vendeve tė Trashėgimisė Botėrore qė do tė ndihmonin komunitetet lokale qė tė pėrfitonin nga industria e turizmit, duke pėrfshirė edhe punimet e zejtarisė dhe zhvillimin e pėrgjithshėm rajonal. Pėr rastin specifik tė Butrintit do tė vlerėsohet me kujdes se cilat mekanizma janė nė vend pėr ndarjen e pėrfitimeve me komunitetin.

Si pjesė e Trashėgimisė Botėrore tė UNESCO a duhet tė ketė njė plan menaxhimi pėr Butrintin?

Po, sipas nenit 106 tė Udhėzimeve Operacionale pėr zbatimin e Konventės sė Trashėgimisė Botėrore, secila pronė e Trashėgimisė Botėrore duhet tė ketė njė plan / sistem tė pėrshtatshėm tė menaxhimit.

Nga informacionet qė disponon Shqiptarja.com dhe Report TV kemi mėsuar se plani menaxhues hartuar nė vitin 2000-2005 nuk ėshtė rinovuar. Pra ka 12 vite pa njė plan tė tillė. A ju shqetėson kjo situatė?

Njė Mision Kėshillues  Ndėrkombėtar i UNESCO / ICOMOS u zhvillua nė vitin 2012 nė Butrint dhe bėri njė numėr rekomandimesh duke pėrfshirė nevojėn pėr tė zhvilluar njė Plani tė Integruar tė Menaxhimit qė merr parasysh vlerėn e shkėlqyer universale tė Butrinit , si dhe vendosjen natyrore tė kėsaj Trashėgimie Botėrore. Njė draft i parė ėshtė shqyrtuar nga ICOMOS International nė vitin 2013 dhe Qendra e Trashėgimisė Botėrore e UNESCO-s aktualisht ėshtė duke pritur njė version tė rishikuar tė planit tė menaxhimit qė do tė dorėzohet nga Ministria e Kulturės.

 

dokumenti emaili

faksimile e komunikimit te shqiptarja.com me drejtoreshen

Faksimile e komunikimit tė Shqiptarja.com me Drejtoreshėn e Qendrės sė Trashėgimisė Botėrore nė UNESCO

Redaksia Online
D.T/Shqiptarja.com

 

6 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Mimi A ende nuk eshte shkarkuar? Ka mbaruar toleranca per gjithcka. Nese te gjithe dhe masovikisht nuk kerkojme shkarkim te menjehershem, klasa politike ka te drejte ta legjitimoje edhe krimin edhe korrupcionin, si deri me tani, ne bashkepunim me heshtjen dhe oportunizmin tone.
avatar
Anonim
c'a bohet kshtu Ministre e Kultures pa kulture, shkaterruese e trashegimnise kulturore, objekt i mbrojtur nga UNESCO. Kumbarja e krimit Kumbaro, nuk behet llaf per shkarkim apo dereheqje ajo duhet te arrestohet sa nuk eshte vone, burg, burg, burg.
avatar
Anonim
Ylber Do kete Veting per abuzimet e medha te Kumbaros?
avatar
Anonim
Meremja Sa turp, qe kjo ministre kulture eshte kaq e papergjegjeshme. Ajo duhet te pergjigjet per shkaterrimet, qe i ka bere e po i ben kultures ne Shqiperi
avatar
Anonim
Ylli Bukur Ma e pakta Kumbaro duhet te shkarkohet nga qenia si Ministre e (anti) Kultures, te cilen ajo e quan 'ofiqi'. Bashke me te duhet te shkarkohen drejtueset e IMK, ASHA dhe Trashegimise si edhe anetaret e KKA, perfshire edhe drejtorin e Arkeologjise.
avatar
Anonim
pjeter Per Ramen eshte nje autogol i paster,qe te permiresoje sado pak situaten, duhet qe te shkarkoje menjehere Kumbaron. Te mos prese te jape dorheqje.
avatar
Anonim
Hohohohoho Nuuuuk keeniii paaa gjoooo aaaakoooomaaaaaaa
avatar
Anonim
tr te arrestohet ministrja e kultures..
avatar
Anonim
Eri Qeveri e deshtuar duhet te shkarkohet kumbaro urgjentisht rama ka mar fund eshte kanceri shqiperis , po tallet me popullin qe e trajton si dele dhe ne fushat dy fjal kish timonin , vet e votuat o popull ja dhat timonin tani ju regullon xhaxhi shqiperin ketej jasht shtetit nuk themi dot shqiptar se na shofin si kriminel si te eger prishin te gjith turit ,na keni turperuar nga rrenjet o politikan plera qe se bet kurr kete shtet po vetem vidhni e mendoni per familjet tuaja
avatar
Anonim
Tani Rilindja=dėshtim.
avatar
Anonim
Sarandjoti Kumbarica,ndrikulla e kultures puplikisht genjen per ndertimin korruptiv ne butrin te Sarandes.Genjeshter qe e provon me ze e figure drejtoresha E Uneskos.Prekurorijabe shtetit duhet te filloje hetimin dhe ta coje para drejtesise.Por kjo gje nuk kaper te ndodhur ligji eshte per fakiret,prandaj nuk dot behet asnjehere shteti.Gazetaret nuk lejohen te futen ne objekt se eshte i rendesise vecante.Aty mbrohet i fameshmi korrupsjon!
avatar
Anonim
toni DREJTESIA TE VERIFIKOJ DHE NE BURG ATA QE ABUZOJN ME KETE VEND TE JETE MESIM X TE GJITHE
avatar
Anonim
Tani Shkoder Te shkarkohet dhe te ēohet per ndjekje penale
avatar
Anonim
Rama Nqs do qe populli te mos ndertoje me pa leje, shkarkohe urgjent ministren tende dhe kerko falje para Shqiptareve.
avatar
Anonim
Loran sheheu Edi rama duet ta shkarkoj urgjentisht ate turi mushken kumbaron genjeu life ne media per uneskon turp ministra shteti pastaj kjo
avatar
Anonim
Shqiptari Po Qeveria tani ku eshte? Cilat jane pergjigjet nga Zonja Kumbaro per kete skandal? C'e shtyne Zonjen Kumbaro, ne poziten e ministrit te Kultures te mos jape shpjegime mbi kete skandal? Eshte pergjegjesi e saje? Cili eshte motivi perse po hidhet beton ne butrint? Me te vertete kujtojne se ne shqiptaret jemi budallenj dhe pabuksa, kujtojne se nuk kemi dinjitet kur mohojne skandalet qe jane te qarta nen driten e diellit.
avatar
Anonim
Shqipe Prandaj ju trajtojn si vk politikanet e jashtem juve tanve, se shiko ca boni ju, shiko sa t mbaruar pa seder pa komb pa ftyr pa asgjooo,, se kuptoj nga ju kan sjell
avatar
Anonim
xXx Mjafton te shikosh fytyren e Kumbaros si qen i rrahur dhe e kupton ne cfare derexheje kemi rene...
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Reforma nė Akademi, Gjinushi pėr Report Tv: Unė, rol katalizatori
Duma: PD po konsultohet pėr kandidatėt pėr kryebashkiakė
Gazidede, zbulohet lidhja sekrete me Sigurimin qė 1991
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 23/02/2018, VITI VIII- NR.43