Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 03:04 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Intervista kristi gongo
12 Tetor 2017 - 07:35 | përditesuar në 10:39
Deputetja 23 vjeēare Floida
Kėrpaēi:S'​pres asgjė nga kjo qeveri
Nga anėtare e forumit rinor tė LSI nė deputete
Floida Kėrpaēi ėshtė njė vajzė 23 vjeēare, e cila kėtė legjislaturė parlamentare veē tė tjerash ka detyrėn tė jetė nė rolin e deputetit, duke pėrfaqėsuar zėrin e tė rinjve tė LSI-sė por edhe tė shqiptarėve. Nė njė intervistė pėr Shqiptarja.com, Floida deklaron se pritshmėritė e saj nga qeveria janė zero, njėsoj siē ėshtė programi i tyre politik.

Deputetja Kėrpaēi tregon se edhe pse shėnjestrohet shpesh nga deputetėt e forcave tė tjera politike, pėr shkak tė moshės sė saj tė vogėl, ajo nuk kompleksohet por i qėndron besnike misionit pėr tė qenė e vėrtetė. Figura e saj tė kureshton gjatė seancave plenare apo nė Komisione, ndaj dhe Shqiptarja.com realizoi intervistėn me Floida Kėrpaēin nė mėnyrė qė tė vlerėsoni vetė ju vizionin qė njė i ri ka nė Parlament.

-Pse keni zgjedhur LSI-nė? Pse dje dhe pse sot? Pas kaq shumė ndryshimesh nė kėtė forcė politike, koalicione, ndryshime kryetarėsh .. ēfarė ju lidh me LSI?

Angazhimet e mia nė LSI kanė nisur nė vitin 2012. Nė atė kohė isha gjimnaziste pranė Gjimnazit ‘Petro Nini Luarasi’, ku u angazhova nė strukturat e LRI-sė. Unė gjithmonė kam besuar se pėr tė sjellė ndryshimin qė duhet nė njė komunitet, nė njė qytet apo shtet, duhet qė njerėzit tė aktivizohen e tė bėhen pjesė aktive e tij. Ndaj unė zgjodha LRI-nė, si njė forum rinor serioz qė i kishte dhėnė provat pėr korrektėsinė e tij nė mbrojtjen dhe mbėshtetjen e rinisė shqiptare, tek i cili besova ėndrrat dhe dėshirat e mia pėr tu bėrė pjesė e ndryshimit.

Dje, sot dhe nė vazhdim, me LSI mė lidh misioni i saj i qartė e i pandryshuar qė prej themelimit. LSI ėshtė njė parti e njerėzve tė zakonshėm, pėrfaqėson interesat e popullit tė thjeshtė dhe qė nė aksionin politik drejtohet nga interesi kombėtar e jo personal, drejt integrimit tė vendit, zhvillimit ekonomik e social tė shoqėrisė sonė. Kjo parti e re nė moshė por e pjekur nė vendimmarrje ka qenė gjithmonė partizane e politikės qė mundėson njė shans pėr tė gjithė pėr njė jetė mė tė mirė. Jo vetėm mua, por besoj kėto janė arsye qė lidhin tė gjithė votuesit dhe simpatizantėt me Lėvizjen Socialiste pėr Integrim.

-Floida besoni se do tė kemi njė reformė tė vėrtetė nė administratė? Ē’do ndodh me  drejtorėt e LSI nė pozicionet e rėndėsishme, nė degėt e qeverisjes?

Nga kush ta pres kėtė reformė? Kjo qeveri nuk e ka as pėrkushtimin dhe as vizionin pėr tė bėrė reforma, por nė qėllimet e saj janė koncesionet dhe tė ashtuquajturat ’reforma’ qė nuk janė gjė tjetėr, veēse njė e keqe e madhe pėr tė gjithė shqiptarėt. Gjate 4 vjeēarit tė parė BE ka investuar burime njerėzore dhe financiare pėr tė pėrmirėsuar administratėn publike shqiptare, dhe kėtė gjė e ka bėrė pa pyetur pėr ngjyrimin politik tė njerėzve tė administratės, por e ka bėrė pėr t’i shėrbyer Shqipėrisė, pėr tė pėrgatitur njė klasė profesionistėsh tė aftė dhe tė denjė pėr tė ēuar pėrpara proceset integruese tė vendit.

Sot ky investim po asgjėsohet, ashtu siē po shkrihet administrata nga veprimet arbitrare tė Kryeministrit Rama. Kryeministri i vendit po shkel Kushtetutėn dhe Konventėn Evropiane tė tė Drejtave tė Njeriut kur duke pėrdorur mjetet e propagandės mediatike diskriminon punonjėsit e administratės publike si njerėz si tė korruptuar, si njerėz tė pa aftė, apo kur i etiketon si pjesėtarė tė njė grupimi tė caktuar politik, kur nė fakt i paaftė, i korruptuar dhe i inkriminuar ėshtė vetė Rama.

 

-Cilat janė pritshmėritė tuaja nga qeveria “Rama 2”?

Prej ditės sė parė nė Kuvend unė nuk kisha asnjė pritshmėri pozitive pėr qeverinė Rama 2, pasi u bė publike programi 0 i qeverisė, i cili nuk parashikon mėnyra sesi do tė ulim papunėsinė e tė rinjve, cilat do tė jenė kėto mekanizma, si do tė luftojmė largimet masive tė tė rinjve tė vendit. Njė shtet i cili i largon tė rinjtė dhe nuk bėn asgjė pėr kėtė fakt, nuk ėshtė gjė tjetėr veēse njė QEVERI ARMIKE E RINISĖ DHE E SHQIPĖRISĖ. Papunėsia, kostot e papėrballueshme tė jetesės, shėndetėsia e dobėt, arsimi i drejtuar nga interesa klienteliste, pasiguria e jetės dhe tė ardhmes, janė probleme tė rėnda qė unė s’kam asnjė shpresė qė Rama 2 do tė ofrojė zgjidhje.

Kjo duke pasur parasysh dhe lidhjen e qeverisė mė nivelin e kriminalitetit nė vend. Nuk mund tė pritet nga njė politikan i lidhur me krimin qė tė mendoje e ofrojė zgjidhje pėr papunėsinė apo shėndetėsinė. Sipas meje 2 janė qėllimet kryesore tė kėsaj qeverie: 1) Propagandė intensive e stilit komunist pėr tė hequr vėmendjen e shqiptarėve nga hallet e pėrditshme si papunėsia, ekonomia, kriminaliteti, etj. dhe pėr tė ngritur kultin e individit rreth Z. Rama pėr tu njohur nga tė tjerėt si lider i plotfuqishėm; dhe 2) Pastrimi i tė ardhurave tė krimit tė organizuar, gjė tė cilėn qeveria do ta realizoje pėrmes mekanizmave qeverisės, mekanizma tė dėshtuar qė tregojnė fundin e kėsaj qeverisje.

-Pėr njė studente tė mjekėsisė ēdo tė thotė tė jesh njė politikan i mirė?

Njerėzit i votojnė politikanėt pėr tė ofruar zgjidhje ndaj problemeve dhe pėr ti ofruar njė perspektivė zhvillimi qė ata tė jetojnė mė mirė. Unė e shoh shumė tė thjeshtė kėtė pjesė. Tė jesh njė politikan i mirė, do tė thotė tė mos e humbasėsh kontaktin me njerėzit.  Tė dėgjosh, tė shohėsh e tė ndjesh; tė kesh zemėr dhe tė jetosh dhe ta shohėsh realitetin ashtu siē e jetojnė familjet e vendit tonė. Mbi bazėn e nevojave tė tyre dhe programit politik qė u ke ofruar nė zgjedhje, ngri aksionin tėnd politik, nė parlament, nė qeveri e kudo.

-Kalimi nga bankat e shkollės nė 'bankėn' e Parlamentit, si e pėrjeton njė deputete e re  23 vjeēare kėtė?

Tė jesh pjesė e Parlamentit tė Shqipėrisė ėshtė njė detyre e lartė, njė pėrgjegjėsi pėr tė qenė zėri i pėrfaqėsimit tė qytetarėve dhe sidomos i tė rinjve, njė grupmoshe tė cilės unė i pėrkas. Ndjen dhimbje dhe trishtim, kur shikon se qeveria qė ka mundėsitė pėr tė ndihmuar familjet dhe tė rinjtė e vendit tonė, tallet me rininė dhe e vetmja gjė qė bėn me tė ėshtė gėnjeshtėr pas gėnjeshtre. Ashtu si nė bankėn e shkollės duhet tė studiosh pėr tė pėrmirėsuar veten e pėr tė marrė nota tė mira, edhe gjatė qėndrimit nė bankėn e Parlamentit detyra ime ėshtė pėrkushtimi maksimal pėr tė qenė me kokėn lartė kur tė pėrballem me besimin qytetar qė me dha mundėsinė pėr t’i pėrfaqėsuar nė kuvend, i cili siē e kam shprehur dhe nė fjalėn time nė parlament u takon qytetarėve.

-Si shkoi kjo fushatė zgjedhore dhe pse mendoni se u zgjodhėt ju e treta nė listėn pėr deputetė nga shumė LRI-stė tjerė?

Nė hartimin e listave LSI gjithmonė ndjek njė model pėrfaqėsues ku forumet drejtuese nė mėnyrė kolegjiale propozojnė emrat dhe renditjen e tyre. Unė jam ndjerė e nderuar pėr mundėsinė qė forumet e LSI mė kanė dhėnė kandidimin dhe renditja e treta besoj ka tė bėjė me rolin e jashtėzakonshėm qė LRI luan nė jetėn politike tė LSI, shtuar kėtu dhe vizionin e partisė pėr tė mbėshtetur sa mė shumė pjesėmarrjen e tė rinjve nė jetėn politike tė vendit. Sa i pėrket fushatės zgjedhore, unė mendoj se duhet bėrė njė libėr pėr tė. Ku tė shkruajė secili eksperiencėn e tij gjatė kėsaj fushate.

Unė sė bashku me deputeten tjetėr, Kejdi Mehmetaj kemi qenė kandidate nė Njėsinė Numėr 5 nė Tiranė. Takoja pėrditė njerėz shumė mikpritės pėr ne, pėr mesazhin e LSI dhe si asnjėherė nė ēdo derė qė trokisnim gjenim njerėz tė hapur e tė prirur pėr tė mbėshtetur me votė programin e LSI pėr njė shans pėr tė gjithė. Gjithēka ndryshoji javėn e fundit tė fushatės, ku s’kishim mė pėrballė vetėm kandidatėt politikė tė forcave tė tjera, por edhe njerėz qė mbinė si kėrpudha e tė mbėshtetur nga policia shpėrndanin para dhe terror pėr tė detyruar njerėzit tė votonin pėr njė parti tė caktuar. Ėshtė fundi i demokracisė qė dy vajza tė reja t’i bėjnė ballė krimit tė organizuar, e kjo nuk na stepi por na shtoi jashtėzakonisht shumė avantazhin moral dhe ky avantazh u pėrkthye nė rezultatin e LSI-sė i cili ishte spektakolar, arritėm tė merrnim ato vota qė morėm dhe e rritėm me 3 numrin e deputetėve nė parlament.

-Floida duket se mosha juaj bėhet shkak qė tė shenjėstroheni gjatė fjalės tuaj nė foltoren e Kuvendit apo komisione nga deputetėt e forcave tė tjera politike. Si e pėrjetoni ju kėtė?

Loja politike qė ėshtė parė pėr 27 vite nė atė parlament, ėshtė e shėmtuar por nuk mė bėn pėrshtypje. Ne brezi i ri kemi mėnyrė tjetėr tė menduari qė nuk kompleksohemi fare. Ndoshta ka pasur dhe ka nė Parlament njerėz qė kanė frikė nga ēfarė kanė bėrė nė tė kaluarėn dhe heshtin, ndėrsa unė jam e lirshme tė vazhdoj tė bėj punėn time,pėr tė cilėn nuk kam asnjė lloj frike apo intimidimi. Misioni im ėshtė dhe do tė jetė sinqeriteti dhe e vėrteta pėr tė pėrfaqėsuar qytetarėt dhe rininė e vendit tonė. Nuk do t’ia falja vetes nėse nė fund tė mandatit nuk do ti kisha qėndruar besnike besimit tė qytetarėve dhe fjalėve qė u kam thėnė se do ti bej realitetit.

-Cili ėshtė synimi juaj kėtė legjislaturė parlamentare, Floida?

Do doja tė bėnim shumė nė kėtė legjislature pėr tė rritur ekonominė e familjeve shqiptare, mirėqenien dhe sidomos punėsimin si ēelėsi i vetėm pėr njė jete me tė mire. Ne si LSI, edhe  force opozitare do tė jemi tė angazhuar pėr tė sjelle alternativa e nisma parlamentare pėr ta ndihmuar kėtė qeveri qė nuk mendon pėr njerėzit qė tė behet me humane e tė shohė realitetin me sytė e tyre. Sfida ime personale ėshtė dhe do tė jete pėrfaqėsimi i tė rinjve dhe ngritja e problemeve tė tyre pėr tė gjeneruar aksionin e nevojshėm pėr zgjidhjen e tyre.

-Dhe njė pyetje tė fundit jashtė programit politik. Si e rregulloni ju raportin brenda vetes, pėr tė ruajtur bilancin mes njė vajze politikane qė pėrfaqėson njė komunitet tė gjerė, me atė vajzėn 23 vjeēare, dėshirat, mėrzitė apo dashuritė e saj...

Kur mamaja ime mė thoshte shpesh kur isha e vogėl se “jeta ėshtė luftė”, nuk e kuptoja. Nė kėtė aspekt pėr ēdo njeri ka sfida mes rrugės se ndjekjes sė ėndrrave, pasioneve, kryerjes se detyrimeve qė ka, dedikimit ndaj familjes, etj. Unė kam njė bindje timen qė ēdo njeri, nėse do e ka tė gjithė kohėn pėr t’i bėrė tė gjitha. Gjen kohė pėr shkollėn, shoqėrinė, librin dhe angazhimet e tjera politike. Jeta ėshtė shumė dinamike, por duhet tė ecėsh me hapin e saj pėr tė ndėrtuar njė tė ardhme sipas aspiratave qė ke.

Redaksia Online
J.Sh Shqiptarja.com

 

6 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
ili Ti spretnga kjo qeveri,,, shume e cuditshme??? pse hyre ne pari? per tu ber deputete,rrogen e merr ejj goce je 23 vjece!!!, cfare i ke dhen ti ketij vendi qe te zesh ate karrige qe se meriton, shko meso te gjykosh te respektosh , ska rendesi se cila parti te vuri ne parlament,,meso se si fitohet leku me mund e me djerse, pastaj bej llapa llapa,te mungon formimi arsimor, formimi profesional e mbi te gjitha MSMIRENJOHJA...TURP
avatar
Anonim
Lefi Sa shpejt kanė filluar tė piqen kungujt e LSI.mos janė trajtuar me hormone?
avatar
Anonim
NENA Po ne cfare te presim nga ti qe jeten tende e fillon me mendjen e Monikes dhe jo te asaj qe presim prej teje
avatar
Anonim
Toni Sigurisht qe HAJDUTAT dhe MASHTRUESIT e LSI-se nuk presin asgje nga kjo qeveri...
avatar
Anonim
anonim nuk duket e vogel moj gazetare ne pamje ngjan si nje grua 47-49 vjecare e rendomte si nga zonat e martaneshit.....
avatar
Anonim
raul ik se na e shpife , nuk mund te perfaqesosh ti rinine se nuk ke ndonje vlere, shpejt do shkosh mesuese ne fshat me nje rroge te mirepaguar sic thoni ju lsistat,,,,,
avatar
Anonim
LULI LSI=LLUM,MAFIE,KORRUPSION,PISLLEK,MASKARALLEK.SIMBOLIZON NIVELIN ME TE LARTE TE HAJDUTERISE.ILIR+MONIKA=SALI+BASHE
avatar
Anonim
Vini i bule Mos je nga Skrapari me origjinė apo ke qėnė keq me mėsime dhe tė dha njė dorė Lsi pėr tė marė dipllomėn?Vajzė e re dhe fillove tė bubrrosh sapo i hyre politikės! Rritu njė herė pastaj mėso politikė dhe mė tej fillo tė qėllosh si pela e hazdisur nė grazhd. Lsi -ja jote ka shkuar me dhi nė mal se ka bar tė njomė. Ti bėji yzmetin tė kapėsh ndonjė vend pune se mund tė pėrfundosh mėsuese nė Potom ose pa punė fare.LSI-JA KA MARRĖ FUND.
avatar
Anonim
Ilir floriri Sigurisht qe ti vete nuk pret asgje nga kjo qeveri.S'ke akses per te vjedhur.Po te ishin te tute atehere po.
avatar
Anonim
Kaskanini Ke te drejte o deputetja jone. Erdhe vone dhe stu dha mundesia dhe ty te behesh e pasur ,Kush vjen vone ,e gjen zone ,Keni dhe nje varjant ,CADRAT NEPER SHESBE ..
avatar
Anonim
Populli Ne wc ku hyre do ngjash atyre,sapo fillove te ngjitesh,fillove te zbarritesh,jo kaq eger me nje here se do bjeshe sigurt ne HUMNERE!(ne fakt ke rene por se ke kuptuare).
avatar
Anonim
SHAQUA Ou, po kerpaci kerpac eshte, vetem per t'u djegur ne zjarr duhet se nga trute qenka fushe fare, megjithese e re, po s'ka per t'u pjekur kurre, si Meta e kryemadhja, qe u futen te rinj ne politike dhe s'u poqen, as me vapen e 25 behareve. Keshtu digjen njerzit, kerpace te njome, hudhi ne zjarr deri sa te digjen ngadale.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Reforma nė Akademi, Gjinushi pėr Report Tv: Unė, rol katalizatori
Duma: PD po konsultohet pėr kandidatėt pėr kryebashkiakė
Gazidede, zbulohet lidhja sekrete me Sigurimin qė 1991
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 23/02/2018, VITI VIII- NR.43