Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 03:46 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Dossier
12 Tetor 2017 - 07:57 | përditesuar në 09:24
Pas rrėzimit tė shtatores, ē’i tha
Berisha Ramiz Alisė pėr Hoxhėn
Pas botimit tė dy pjesėve tė para tė procesverbalit tė mbledhjes sė Presidiumin e Kuvendit Popullor, me 20 shkurt 1991, pak orė pas rrėzimit tė shtatores sė Enver Hoxhės, Shqiptarja.com sjell pjesėn e tretė tė procesverbalit, ku i jepet fund diskutimeve pa mbėrritur nė njė marrėveshje konkrete me partitė politike pėr zgjidhjen.

Ramiz Ali e mbyll mbledhjen me kėrcėnimin qė do tė shpallte gjendjen e jashtėzakonshme nėse pėrfaqėsuesit e partive politike nuk do ti bindnin studentėt tė dilnin nga greva dhe t’u bėnin thirrje njerėzve tė mos dilnin nė rrugė. Mė poshtė i sjellim tė plota diskutimet e pjesės sė tretė tė procesverbalit tė kėsaj mbledhjeje. Ad.Pe.

(Vijon nga dje...

Spiro Dede: Shoku Ramiz, duhet tė dalim me njė thirrje qė kėtu qė tė jenė tė gjitha organizatat pėr qetėsimin e gjendjes, krahas masave qė do tė merrni ju dhe kohėn qė kėrkoni.

Abdyl Backa: Shoku Ramiz ne jemi pėr kėtė qė tė shkojmė te varri tė qetėsojmė gjendjen. Nuk ka rrugė tjetėr, kjo ėshtė e pakonceptueshme.

Ramiz Alia: Shkoni.

Sali Berisha: Studentėt duhet t’i nxjerrim nga greva duke u thėnė qė iu hoq emri Universitetit. Megjithatė ne me studentėt komunikim nuk kemi.

Ramiz Alia: Nxirrini studentėt tani shpejt. Unė kėto kushte vė, dhe studentėve shkoni ua thoni, qė tė mundet unė tė kryej funksionet e mia medoemos dua tė meditoj sepse nuk janė punė tė lehta. Tė krijoj kėshill presidence, tė krijoj qeveri, tė ndryshoj qeveritė, tė krijoj qeveri tjetėr pune, tė ketė njė program tė caktuar ēfarė do tė bėhet se nuk ėshtė kaq e thjeshtė, mos e pandehni kėshtu, nuk mund tė bėhet kjo shkel e shko. Prandaj kėtė ēėshtje e kėrkoj absolute nga ju, nė qoftė se doni tė bashkėpunoni, nė qoftė se doni qė tė mos shkallėzohen masat e gjendjes sė jashtėzakonshme.

Marash Hajati: Shoku Ramiz, kėto ditė nuk ju mungojnė nga ne, i keni pa diskutim. Por nuk ėshtė fjala se ne jemi kundėr kėtyre tri ditėve, nuk diskutohet kjo, ēėshtja ėshtė qė tashti urgjentisht nė radio duhet njoftuar qė presidenti bėri kėtė deklaratė, ne qė jemi mbledhur jemi plotėsisht dakord qė tė ketė tri ditė, por gjatė kėsaj kohe do tė shikohen kėto e kėto gjėra. Puna ėshtė tė qetėsohet situata, ėshtė puna pėr ta fituar kėtė kohė jo pėr ta humbur. Prandaj kjo duhet bėrė tani urgjentisht nė radio. Ka ndonjė qė ėshtė kundėr kėtyre tri ditėve?

Zėra: Jo, nuk ka.

Marash Hajati: Atėherė nė kėto tri ditė qė u dhanė nga kėto parti do tė shikoj kėto ēėshtje se nuk ka kohė.

Ramiz Alia: Unė do tė shikoj ēėshtjen e kėshillit presidencial dhe ēėshtjen e krijimit tė njė qeverie pune.

Abdyl Backa: Shoku Ramiz, pėrpara se tė shpėrndahemi, tė tėra forcat demokratike, pėrpara se tė shpėrndahemi t’i bėjnė njė thirrje popullit qė tė japin kėtė mundėsi dhe me kėto masa qė do tė marrė Presidenti.

Sali Berisha: Po, nė televizor do tė bėhet.

Abdyl Backa: Dhe qė tė tėra forcat ranė nė njė marrėveshje.

Sabri Godo: Unė mendoj se ju duhet t’i drejtoni njė mesazh vetė kombit shoku Ramiz.

Sali Berisha: Kjo ėshtė kryesorja.

Ramiz Alia: Ēfarė t’i them?

Marash Hajati: Tė bėhet me nėnshkrime.

Sali Berisha: Ėshtė mė mirė tė dalim nė televizor e nė radio se sa tė nėnshkruajmė kėtu. Tė dalė secili dhe tė thotė fjalėt e veta. S’ka rėndėsi nėnshkrimi.

Sabri Godo: Ju do t’i thoni popullit ato qė keni menduar ju.

Sali Berisha: Ėshtė mė e dobishme kjo.

Marash Hajati: Unė nuk e kam hallin te televizioni, urgjenca ėshtė tashti nė radio. Urgjentisht duhen ndėrprerė tė gjitha programet dhe duhet lexuar kjo. Pastaj tė bėhet nė televizion.

Sali Berisha: Ėshtė mė e dobishme dalja e secilit pėrfaqėsues. Dalja veēas e secilit pėrfaqėsues nė kėtė situatė ėshtė mė e dobishme pėr mendimin tim.

Marash Hajati: Urgjentisht njėri pas tjetrit, tashti.

Sali Berisha: Dakord, urgjentisht njėri pas tjetrit. Kjo po, kjo ėshtė mė e dobishme.

Spiro Dede: Po studentėve atje?

Sali Berisha: Studentėve, mė fal, hajde tė shkojmė bashkė. Sot na kanė nxjerrė, nuk na lanė tė futemi se sot kanė mbyllur derėn dhe nga mėngjesi deri tani nuk kanė lėnė njeri. Prandaj, mundėsisht t’ua komunikojmė heqjen e emrit se ndryshe nuk zgjidhet.

Marash Hajati: Hajde tė shkojmė bashkė.

Sali Berisha: Te studentėt?

Marash Hajati: Te studentėt, na lėnė tė hyjmė, hajde tė shkojmė. Nė qoftė se do t’i dalim zot kėsaj pune dhe ta mbyllim, hajde tė shkojmė.

Sabri Godo: Nuk janė studentėt, ėshtė turma.

Ramiz Alia: Ajo ėshtė turmė e drejtuar.

Sali Berisha: Jo, shoku Ramiz.

Ramiz Alia: Pse mė thua jo, ky tė thotė: ndryshe do tė vemi te varri.

Sali Berisha: Kush tė thotė?

Ramiz Alia: Ja kėta qė janė atje brenda. Ē’mė thua kėshtu?

Sali berisha: Kush, grevistėt?

Ramiz Alia: Nuk ma thotė njė turmė kėtė po grevistėt. Blendi Gonxhe ma thotė, nė emėr tė tyre. Ē’mė thua kėshtu, turma. Keni gjetur njė fjalė pėr t’u fshehur pas saj.

Sali Berisha: Jo.

Ramiz Alia: Ja kėshtu ėshtė, ky ta thotė hapur.

Marash Hajati: Shoku Ramiz nuk duhet humbur kohė. Tė dalim nė radio.

Ramiz Alia: Mblidhni mendjen.

_________: Duhet nė gjakftohtėsi se po shkojmė drejt shkatėrrimit kėshtu.

Sali Berisha: Sigurisht.

Ramiz Alia: Unė jua thashė dhe mbrėmė, i keni hipur kalit keq. Kini kujdes!

_________: Shoku Ramiz, a mund tė them edhe unė njė mendim? Ne kemi marrė kontakt me punėtorė dhe me drejtues tė tyre gjatė kėtyre kohėve. Duhet tė keni tė qartė opinionin e punėtorėve qė gjendjen ekonomike e kemi shumė tė rėndė ju nuk dini se ēfarė hamė e ēfarė pimė ne. Po ashtu po e vuajmė edhe ne nė kurriz. Qė pėr tė marrė shkas dhe pėr tė bėrė analizė tė figurės sė Enver Hoxhės ju po e shikoni qė njerėzit pranojnė tė shkojnė nė fund tė botės dhe tė mos rrinė nė vendin e tyre. A ėshtė bėrė ndonjė ēikė politikė e mbrapshtė nė kėtė drejtim? Edhe mund tė jetė bėrė por njerėzit ngarkojnė me pėrgjegjėsi Partinė e Punės dhe shokun Enver qė taktika dhe skema ekonomike ka qenė jo e rregullt, jo se ėshtė bėrė ndonjė gjė me qėllim, por ne kemi qenė tė fundit dhe kemi mbetur tė fundit. Jemi jo tė fundit nė Evropė, po tė fundit nė botė. Ky opinion ėshtė i pjesės dėrrmuese tė punėtorėve shoku Ramiz dhe kjo ėshtė ajo qė njerėzit nuk mė duan mua, nuk i duan shokėt, dhe thonė je djalė i mirė, je burrė i mirė, por ē’e do, je komunist. Pse ē’kam bėrė? Ti nuk ke bėrė po Partia e Punės ja ku na ēoi. Ja shiko s’kam kurrgjė, kam 20 vjet minator, nuk kam njė radio, nuk kam televizor.

Adil Ēarēani: Ne jemi tė fundit nga tėrė shtetet e botės, po se ka shtete ku vdesin urie...

__________: Po ata nuk i dinė kėto shoku Adil se nuk kanė qenė ndonjėherė. Ne kemi thėnė gjithnjė suksese, suksese, po kur vjen puna njė ditė jemi nė krizė ekonomike dhe ka humbur besimi.

Ramiz Alia: Nuk janė kėto probleme qė duhet tė diskutojmė. Duhen bėrė mė tė thella kėto analiza, s’ėshtė punė qė bėhet kėshtu kjo. Se ja ti ke njė mendim, tjetri ka njė mendim tjetėr.

__________: Duhet vepruar me qetėsi.

Ramiz Alia: Tani nuk ka qetėsi.

__________: Me kokė tė ftohtė.

Ramiz Alia: Kaq e ftohtė ka qenė koka, sa s’bėhet, shumė-shumė e ftohtė.

Leka Shkurti: Shoku Ramiz, jemi dakord tė bėjmė kėtė qė thamė, domethėnė tė pėrpiqemi tė krijojmė qetėsinė. Unė tė them tė drejtėn, po e shtroj dyshimin tim. Si do ta sigurojmė ne qetėsinė? Me thirrjet tona nė televizor e radio? Unė kėtė e kam me dyshim, a do tė binden vėrtet qė tė krijohet qetėsia apo jo? Megjithatė ta provojmė edhe kėtė. Po pastaj?

     Sabri Godo: Kėtu nuk ka kohė dhe Leka ka tė drejtė. S’ka kohė pėr prova dhe Leka ka tė drejtė tė plotė, kjo nuk bėhet me thirrje nė televizion e nė radio.

Ramiz Alia: Nė qoftė se sot televizioni do tė japė nga ato skena tė monumentit ta dini, po e them me pėrgjegjėsi tė plotė, se e kuptoj, qė sot ose sonte nė Shqipėri do tė ndodhin ngjarje tė jashtėzakonshme. Kėtė ta dini, se Shqipėrinė e masin njerėzit me Tiranėn,  po nuk ėshtė kėtu Shqipėria. Kini parasysh, do tė ndodhin katastrofa sonte. Ta dini. Prandaj t’u drejtova ty si kryetar i gazetarėve. Gazetarėt po duan tė bėjnė sensacione. Nga nxitėsit e kėsaj sot ishte dhe televizioni mbrėmė, sa pėr dijeni. Dhe ata janė anėtarė tė PD-sė ose simpatizantė tė saj. I ke tė seksionit atje.

Sali Berisha: Kėtė nuk e mohoj qė ka seksion. Po drejtuesit nuk janė, asnjė.

Ramiz Alia: Drejtori po tregohet shumė liberal, nė kuptimin qė po bėhet i paanshėm.

Sali Berisha: Drejtori ėshtė anėtar i Partisė sė Punės.

Ramiz Alia: Mirė, dakord, po ėshtė redaktori qė e ka bėrė atė dhe sot redaktori po e bėn. Unė po ju them, po dolėn ato skena sonte do tė bėhet nami nė tė tėrė Shqipėrinė.    

_________: Ka njė komandė tė televizionit.

Ramiz Alia: Ai ėshtė i orientuar nga qeveria qė tė bėjė disa gjėra.

Spiro Dede: Mund tė marrė pėrsipėr shoku Marash mund tė vėrė zap nė shtyp, nė televizion e kudo.

Adil Ēarēani: Pėr atė do tė vendosim ne si qeveri.

Ramiz Alia: Atė e ka qeveria se Marashi nuk ka gjė.

Adil Ēarēani: Qeveria ka vendosur sot atje, po ju njoftoj, njė komision qė drejton televizionin. Drejtorin qė kėrkoi dorėheqjen e hoqi dhe ka vendosur njė grup qė do tė drejtojė atje, prandaj nuk ke tė drejtė ti tė caktosh.

Sali Berisha: Njė mendim dha ai.

Sali Berisha: Tashti do tė bėni thirrje apo si e keni mendimin?

Marash Hajati: Unė them tė bėhet urgjentisht thirrja, njė deklaratė dhe tė lexohet menjėherė.

Sali Berisha: Jo, mė falni, nuk sjell gjė. Ne mund ta bėjmė, po mė mirė ta bėjė secila parti veēas se vetėm sa bėhet objekt diskutimesh dhe nuk sjell. E bėmė njė dhe kemi mė se dy muaj objekt sulmesh. Ka mundėsi qė mė shumė kemi nxitur me tė. Ne nxjerrim njeriun tonė nė radio dhe televizion tė bėjė thirrje pėr qetėsimin e gjendjes.

Marash Hajati: Shoku Sali, mė falni, edhe ajo e pėrbashkėta jam dakord qė nuk jep gjė, dakord. Por ne urgjentisht duhet tė bėjmė diēka. E para, unė mendimin e kam qė presidenti merr kėtė pushtet.

Sali Berisha: Shumė dakord jam.

Marash Hajati: E dyta, fill pas tij tė flasėsh ti, tė flas unė, tė flasim tė tėrė me radhė. Jam dakord kėshtu, fill pas tij. Ta bėjmė kėshtu nė qoftė se duam tė shpėtojmė kombin. Kėtu nuk bėhet mė fjalė pėr parti e organizata, ta dini, kėtu do tė bėhen sulme nga gjithė rrethet e Shqipėrisė. Dhe kėtė nuk duhet ta bėjmė. Jemi shqiptarė e kemi treguar gjakftohtėsi, ta bėjmė kėtė. Do tė thotė kush qė kjo nuk ėshtė e tėra, nuk ėshtė e tėra, ėshtė fillimi dhe kėtė ta bėjmė ne urgjentisht. Tani duhet nė 1630 tė lexohet kjo nė radio. Nuk ka rėndėsi ēfarė themi ne kėtu, dikush qė dėgjon nė tėrė Shqipėrinė, tė dėgjojė nė kėtė radio qė po flet kėshtu: 1-2-3-4 e tė flasė Saliu, unė e kush tė jetė e tė niset njė pjesė shokėsh andej. Pėr mendimin tim tani duhet t’i lėmė tė gjitha, tani ėshtė kombi, ėshtė Shqipėria.

Ramiz Alia: Tani unė kaq kisha, ju bėni punėn tuaj, unė do tė bėj punėn time. Unė po ju them, nė orėn 1800 unė shpall gjendjen e jashtėzakonshme.

Kėtė desha t’jua them pėrpara. Nė qoftė se mė jepet kjo kohė, unė dua tri ditė qė tė mund tė veproj lidhur me kėto ēėshtje. Mund tė dal tė flas nė televizion sonte, ta dini aktin qė u bė unė do ta konsideroj vandal, qė ta kemi tė qartė. Unė do ta konsideroj njė akt vandal i dėnueshėm nga tėrė populli shqiptar se unė nuk mund tė justifikoj vandalizmat. Nuk flas pėr ēėshtjen si ėshtė dhe si duhet vlerėsuar vepra e Enver Hoxhės, ky ėshtė njė problem politik qė duhet trajtuar me kulturė, qė duhet trajtuar me respekt pėr tė vėnė nė dukje qoftė anėt pozitive, qoftė anėt negative, por shkatėrrimi i veprės, i busteve ėshtė vandalizėm nė kuptimin e plotė tė fjalės.

Prandaj unė nuk mundem dhe pėr njė arsye tė thjeshtė, kemi bėrė njė dekret pėr atė. Ai dekret merret nėpėr kėmbė, tė tjerėt kush do le ta marrė nė mbrojtje dhe ta lavdėrojė kėtė heroizėm tė kėtyre tė rinjve qė e kanė marrė tani e kanė ēuar te sheshi i studentėve dhe bėjnė atje si tė jenė indianė. Kėto janė gjėra me tė vėrtetė tė shėmtuara. Dhe ai mė thotė mė jep pėrgjigje. Ata ose duhet tė dalin dhe tė tregojnė qė janė djem tė kėsaj toke ose ndryshe unė do tė jap urdhėr tė mbyllen tė tėra shtigjet e sheqerit tė helmuar apo tė pahelmuar. Nė qoftė se duan ta bėjnė grevėn e urisė ta bėjnė tamam.

Unė mendoj qė kėtu duhet punuar seriozisht ndryshe ajo do tė vijė duke u shkallėzuar.

Sali Berisha: Mė falni se ju i bėtė konkluzionet, por pėrsėri, meqenėse kam qenė thellėsisht i implikuar nė bisedimet qė kemi bėrė dy net rresht, unė them qė pėr hir tė zgjidhjes sė problemit dhe pėr tė mos e ngatėrruar lėmshin mė tej, emri “Enver Hoxha” t’i hiqet Universitetit tė Tiranės sepse edhe njė herė them ai ėshtė njė varr i madh, njė gjėmė e madhe qė sensibilizon njė Tiranė tė tėrė dhe nė qoftė se e lėmė atė aty tė gjitha masat, unė jam i bindur, qė do tė na shkojnė kot. Prandaj, ju lutem shumė edhe njė herė, pėr hir tė situatės, se nuk kam asgjė, besoj se i kini tė qarta konceptet e mia pėr zgjidhjen e problemit, por pėr hir tė pėrmirėsimit tė situatės ju duhet t’ia hiqni emrin Universitetit “Enver Hoxha” dhe gjendja tė qetėsohet.

Po nuk e hoqėm emrin ne nuk qetėsojmė situatėn se, nė qoftė se do tė ishte hequr emri nė kohė, unė shpreh bindjen absolute, qė kjo situatė nuk do tė na ishte krijuar. Ėshtė e vėrtetė se kanė dashur ta heqin bustin e Enver Hoxhės por asnjėherė nuk kemi lejuar, ky ka qenė motivi qė ne si parti nuk kemi kėrkuar miting nė sheshin “Skėnderbej”. Se kanė thėnė njėqind herė do t’i pėrvishemi bllokut, prandaj gjėra kėshtu tė mos lejojmė. Edhe ne tė marrim masa qė t’i parandalojmė gjėrat se nė qoftė se lėmė grevėn e urisė, greva lemeris jo vetėm Shqipėrinė, po Ballkanin, Evropėn dhe mė gjerė.

Ramiz Alia: Mirė e mbyllim mbledhjen.

(Pasi ėshtė mbyllur mbledhja dhe pjesėmarrėsit ngrihen pėr t’u larguar ndėrhyn Spiro Dede).

Spiro Dede: Unė jam me daljen e njė vendimi sa mė shpejt.

Ramiz Alia: Tė cilit vendim?

Spiro Dede: Pėr heqjen e emrit se e quaj njė ndėr rrugėt dhe mjetet pėr tė qetėsuar shumė. Unė kėshtu e quaj dhe unė po tė dal nė televizion do ta them kėtė gjė.

Ramiz Alia: Mirė, dakord, punėn tėnde e ke.

Spiro Dede: Jo, mė falni, unė nuk kam marrė mendimin. Po tė jetė pėr punėn time, le tė vijė njė pėrfaqėsues tjetėr.

Adil Ēarēani: Ti mund tė dalėsh po Komiteti Qendror vendosi ndryshe dhe ti shoku Spiro nuk mund tė dalėsh ndryshe Komitetit Qendror tė Partisė. Nė qoftė se nuk do tė dalėsh, le tė dalė njė tjetėr.

Spiro Dede: Jam plotėsisht dakord.

Pas kėsaj mbledhjeje me pėrfaqėsuesit e partive e tė organizatave tė ndryshme u mblodh edhe Presidiumi i Kuvendit Popullor po pėr tė njėjtin problem.

 

Redaksia Online
J.Sh Shqiptarja.com

6 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
'45 minuta', ngėrēi pėr Plotfuqinė Milo:Rama-Meta tė takohen si burra
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 22/02/2018, VITI VIII- NR.42