Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 03:46 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet Elton Qyno
12 Tetor 2017 - 08:20 | përditesuar në 08:33
Vrasjet nė Lushnje pėr drogėn
viktima sa u kthye nga Belgjika
Autori i maskuar qėlloi i vetėm
Lushnje, vriten 2 tė rinj, 2 plagosen
Qyteti i Lushnjės ka pėrjetuar ngjarjet e viteve 1997-1998, pasi dy tė rinj, banorė tė kėtij qyteti janė ekzekutuar nė qėndėr me breshėri automatiku. Zamir Latifi dhe Jurgen Hoxha, kanė mbetur tė vrarė, ndėrsa dy persona tė tjerė Marjus Xhepexhiu, pronari i lokalit ku ndodheshin dy viktimat si dhe njė kalimtar i rastit, 66-vjeēar Bujar Turku, qė po ecte nė atė moment me bicikletė,kanė mbetur tė plagosur lehtė.

Gazeta “Shqiptarja.com” mėson se viktima Jurgen Hoxha, kishte vetėm katėr ditė nga Belgjika, ku qėndronte si emigrant nė kėtė shtet. Policia e Lushnjės dyshon se atentati i rėndė qė ndodhi jo shumė larg godinės sė komisariarit tė kėtij qyteti, lidhet me pazaret e drogės nė Belgjikė dhe Hollandė, ku Jurgen Hoxha dhe Zamir Latifi kanė qėndruar dhe dyshohet se janė marrė me aktivitet kriminal.

Burimet sqaruan se vrasja nuk ka lidhje fare me hasmėritė e vjetra tė bandės sė Lushnjės dhe se pistat e vetme hetimore ėshtė ajo e drogės dhe konfliktet e momentit mes tė rinjve.

Autori i maskuar qėlloi i vetėm
Nga tė dhėnat qė disponon “Shqiptarja.com” mėsohet se personi qė ka qėlluar nė drejtim tė lokalit ku ndodheshin Jurgen Hoxha dhe Zamir Latifi, ka qėnė i vetėm. Njė dėshmitar tregoi se personi ka zbritur nga njė automjet dhe nė duar mbante njė armė automatike, ndėrsa nė kokė kishte njė maskė tė zezė. Personi ka ecur gati 20 metra, duke ju afruar dy tė rinjve qė qėndronin nė kafene dhe menjėherė ka hapur zjarr me automatik. Ai ka lėshuar dy breshėri kallashnikovi, ndėrkohė qė ka lėnė tė vdekur nė vend Jurgen Hoxhėn dhe shokun e tij Zamir Latifi.

Plumbat kanė prekur pronarin e lokalit Marjus Xhepexhiu dhe njė kalimtar tė rastit. Dėshmitari qė ka parė tė gjithė ngjarjen, tregoi se pas kėsaj personi qė qėlloi me armė ėshtė larguar me shpejtėsi duke u futur brenda nė makinė, dhe mė tej mjeti ėshtė larguar shumė shpejt nė drejtim tė daljes sė Lushnjės, drejt zonės ish-fabrikės sė Plasmasit.

Pista e parė, trafiku i drogės
Burime policore thanė pėr Shqiptarja.com se pista e parė e hetimeve ėshtė trafiku i drogės nė Belgjikė dhe Hollandė.I njėjti motiv pėr atentatin ka qenė edhe njė vit mė parė kur ndaj Xhulio Shkurtit, Zamir Latifit dhe Sajmo Xhelilit u qėllua gjithashtu me breshėri automatiku. Ata mundėn t'i shpėtojnė plumbave nė 2016, por njė vit mė pas Latifi dhe Hoxha kanė mbetur viktima tė kėsaj pėrplasje tė rėndė. Gjatė mbrėmjes sė djeshme struktura tė policisė kanė kryer njė sėrė hetimesh, ndėrkohė efektiva tė shumta jėnė pėrqėndruar nė rrugėt e Lushnjės, qė lidhen me Beratin, Rrogozhinėn dhe Fierin.

Zamir Latifi, njė vit mė parė ju bė antentat
Zamir Latifit i ėshtė bėrė atentat edhe njė vit mė parė me Xhulio Shkurtin, nipin e Aldo Bares. Nga ky atentat mori njė plumb nė kėmbė Xhulio Shkurti, ndėrsa i plagosur mbeti edhe Sajmo Xhelili. Xhelili dhe Shkurti kanė edhe lidhje familjare me njėri-tjetrin. Forca tė shumta policie, pėrfshirė edhe RENEA-n, ndodhen nė vendngjarje dhe po punojnė pėr identifikimin dhe kapjen e autorėve tė kėtij krimi.

Kontrolle tė shumta janė kryer nė dhjetėra banesa por pa rezultat. Policia dhe prokuroria e Lushnjės janė mobilizuar pėr tė zbardhur ngjarjen e rėndė, megjithėse situata vijon tė qėndrojė ende nė mjegull. Nga ana tjetėr shumė persona janė shoqėruar me shpresėn se do tė tregojnė diēka lidhur me krimin e rėndė. Kryesisht personat e shoqaruar kanė qėnė shokė tė viktimave. Pritet qė nė ditėt nė vijim policia dhe prokuroria e Lushnjės tė bjerė nė gjurmėt e autorėve tė kėtij krimi qė tronditi mbarė opinionin publik.

dy.b/shqiptarja.com

6 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
'45 minuta', ngėrēi pėr Plotfuqinė Milo:Rama-Meta tė takohen si burra
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 22/02/2018, VITI VIII- NR.42