Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 17:32 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Lajme tė mira
12 Tetor 2017 - 09:43 | përditesuar në 09:45
Kundėr stresit pro zemrės,
ushqimet qė garantojnė vlera
A e dini cilat janė frutat dhe perimet mė tė pasura me antioksidantė? Ėshtė koha t’i zbuloni tani.

Tė gjithė kanė dėgjuar pėr vlerat e pakundėrshtueshme tė antioksidantėve. Nė tė gjithė artikujt informues tė AgroWeb.org keni mėsuar se ēfarė janė antikoksidantėt dhe vlerat e tyre pėr trupin dhe mendjen.

Boronicat e egra

Janė tė vogla por bėjnė njė punė tė madhe. Ato janė burimi numėr 1 i antioksidantėve. Njė filxhan me boronica tė egra pėrmban 13,427 antioksidantė, vitaminat A dhe C, flavonoidė (njė lloj antioksidanti) kuercetinė dhe anthocianidinė.

Kjo do tė thotė se nė njė filxhan tė vetėm gjeni njė sasi antioksidantėsh 10 herė mė tė lartė se rekomandimet shkencore pėr sasinė e duhur tė antioksidantėve.

Boronicat ju mbrojnė nga kolesteroli dhe sėmundjet e shkaktuara prej moshės si dhe mbajnė trurin dhe zemrėn tė shėndetshme.

Kumbullat

Nėse dėshironi tė pėrfitoni nivelin mė tė lartė tė antioksidantėve zgjidhni kumbullat e zeza. Ato janė mė tė pasurat me vitaminė C dhe fenolė, njė antioksidant qė parandalon inflamacionin nė gjymtyrė dhe ka aftėsinė tė shmangė dėmet nė ADN dhe pėrkeqėsimin e qelizave.

Portokallet

Kėto agrume janė tė pasura me vitaminė C, antioksidanti kryesor qė tretet nė ujė, pėr tė cilin trupi ka kaq shumė nevojė.

Vitamina C ēarmatos radikalet e lira dhe parandalon dėmet nė qeliza. Vitamina C e mban sistemin imunitar nė formė dhe parandalon shumė sėmundje duke nisur nga i ftohti dhe infeksionet nė vesh.

Rrushi

Nėse kėrkoni tė shfrytėzoni vlerat e antioksidantėve, atėherė hani shumė rrush, sidomos atė tė kuqin. Lėkura e rrushit tė kuq ėshtė veēanėrisht e pasur me njė antioksidant tė quajtur resveratrol, qė lufton radikalet e lira dhe parandalon shumimin e tyre.

Spinaqi

Spinaqi ėshtė njė nga burimet mė tė pasura tė antioksidantėve. Nė njė filxhan me spinaq mund tė pėrftoni 3,600 IU (njėsi) beta-karoten, njė antioksidant i nevojshėm kundėr plakjes dhe sėmundjeve tė zemrės. Spinaqi ofron shumė luteinė, njė antioksidant i aftė tė mbrojė dhe pėrmirėsojė shikimin.

Brokoli

Brokoli ėshtė njė burim kryesor i vitaminės C. Ai pėrmban gjithashtu flavonoidė tė cilat lehtėsojnė qarkullimin e vitaminės C nė organizėm.

Brokoli pėrmban gjithashtu karotenoidin luteinė, zeaksanthinėn dhe beta karoten. Por ajo qė bie mė shumė nė sy tek brokoli ėshtė njė pėrbėrės i fuqishėm i antioksidantit siē ėshtė indole-3-karbinol, qė fuqizon funksionet e mėlēisė.

Panxhari

Kur vjen puna tek antioksidantėt, panxhari ėshtė fantastik. Ai ėshtė i pasur me betalainė, njė antioksidant qė lufton inflamacionin dhe mykun, por edhe ndihmon nė detoksifikimin e organizmit. Betalaina besohet tė ketė aftėsi mbrojtėse kundėr radikaleve tė lira./AgroWeb.org

 

dy.b/shqiptarja.com

17 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Lufta ndaj korrupsionit, Cantone: Ndėrhyni nė administratė/ VD
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 20/01/2018, VITI VIII- NR.14