Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 03:46 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
12 Tetor 2017 - 10:34 | përditesuar në 15:37
Atentati, identifikohen autorėt
nė kėrkim rivalėt e Aldo Bares
Historia, kush ėshtė autori i vrasjeve
Merret nė mbrojtje nipi i Aldo Bares
LUSHNJE-Policia ka identifikuar dhe shpallur nė kėrkim autorėt e vrasjeve mbrėmjen e djeshme. Laert Haxhia ėshtė autori i atentatit qė la tė vdekur Zamir Latifin dhe Jurgen Hoxhėn.

Ndėrsa personi tjetėr qė ėshtė shpallur nė kėrkim ėshtė Orges Bilbili, i cili ka qenė shoferi qė ka larguar nga vendi i ngjarjes autorin.

Policia deklaron se ngjarja e djeshme ka lidhje me ngjarjen e datės 25.09.2016 ndodhur nė qytetin e Lushnjes ku ėshtė tentuar tė vritet me armė zjarri nipi i Aldo Bares, Xhulio Shkurti. Pėr kete ngjarje Haxhia ishte ne kerkim, pasi ishte dennuar me 24 vite burg ne mungese.

Haxhia ka qenė i maskuar mbrėmė, por kamerat e sigurisė dhe gjurmėt qė kanė lėnė nė makinėn qė kanė djegur kanė zbardhur ngjarjen e rėndė.

Autori Laert Haxhia ka lidhje me Bujar Haxhinė tė vrarė disa vite mė parė nga Aldo Bare, ndėrsa mbrėmė nė shėnjestėr dyshohet se ka qenė nipi i Aldo Bares, i cili nė atė moment ka qenė nė berberhane.

Nė atentat mbrėmė mbeti i plagosur edhe Marius Xhepexhiu, pronar i lokalit ku ndodheshin dy viktimat si dhe njė kalimtar, jashtė rrezikut.

Laert Haxhia u dėnua vetėm 5 vite pėr vrasjen nė 2009
Laert Haxhia ka qene i dyshuar per vrasjen e Gerti Lales anėtarin e bandės se Aldo Bares nė vitin 2009.  Pėr akuzat ai ėshtė dėnuar me 5 vite burg dhe nė 2015 ka dalė nga burgu.

Por pas daljes nga burgu ai ėshtė arrestuar sėrish nė 2015 pėr trafik heroine, ndėrsa kishte vetėm 8 muaj qė kishte dalė nga burgu Laert Haxhiu i bėri atentat Xhulio Shkurtit. Pėr kėtė ka qenė nė kėrkim pasi ishte dėnuar me 22 vite burg nė mungesė. Qė prej shtatorit 2016 ėshtė nė kėrkim.

laert haxhiu
Laert Haxhia

nipi xhulio
Nipi i Aldo Bares, Xhulio ShkurtiDeklarata e policise

Policia identifikon brenda pak orėsh autorėt e ngjarjes sė mbrėmshme nė Lushnje dhe i shpalli nė kėrkim; janė me precedente penalė.

Lidhur me ngjarjen e ndodhur mbrėmė nė qytetin e Lushnjes, nė vendin e quajtur “Kryqėzimi i Urės sė Pėrroit“ ku u qėlluan me armė zjarri e pėr pasojė kanė gjetur vdekjen shtetasit Z.L, 26 vjeē, banues nė Lushnje, dhe J.H, 26 vjeē, banues nė Lushnje si dhe u plagosėn 2 persona tė tjerė, grupi i posaēėm hetimor zbardhi autorėsinė dhe shpalli nė kėrkim 2 persona.

Me marrjen e njoftimit nga ana e Komisariatit tė Policisė Lushnje u organizua puna dhe u ngritėn menjėherė pika kontrolli nėpėr kryqėzimet, hyrjet dhe daljet nė qytet me qėllim kapjen e autorėve.

U njoftua Drejtoria Vendore e Policisė Fier, Berat e Durrės me qėllim ngritjen e pikave tė kontrollit nė akset rrugore.

Grupi hetimor ka shkuar menjėherė nė vendin e ngjarjes, ku u kryen veprimet e mėposhtme: si kqyrja e vendit tė ngjarjes ku u gjetėn dhe u sekuestruan nė cilėsinė e provės materiale gėzhoja si dhe njė pistoletė, e cila dyshohet se i pėrkiste viktimės, shtetasit Z.L.

Grupi hetimor sekuestroi si prova materiale pamjet filmike nė dy biznese nė afėrsi tė vendit tė ngjarjes.

Rreth orės 19:15, nė parcelat e fshatit Ēukas, nė krahun e majtė tė rrugės nacionale Lushnje-Berat, u gjet i djegur njė automjet tip Mercedes-Benz.

Nė brendėsi tė tij u konstatuan dhe u sekuestruan 3 armė zjarri dhe njė fishek i paplasur.

Kqyrja e mėtejshme e automjetit pėr tė pėrcaktuar numrin e shasisė po vijon nė Komisariatin e Policisė Lushnje.

Nga analiza e ngjarjes dhe informacioneve qe ka mbledhur grupi hetimor, pjese e tė cilit ishin edhe Drejtues nga Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė sė Shtetit, rezulton se ngjarja e djeshme ka lidhje me ngjarjen e datės 25.09.2016 ndodhur nė qytetin e Lushnjes ku ėshtė tentuar tė vriten me armė zjarri 2 shtetas.

Autorėt e dyshuar tė asaj ngjarje janė shtetasit L.H dhe O.B tė shpallur nė kėrkim pėr kryerjen e veprave penale “Vrasje e mbetur nė tentativė e kryer nė bashkėpunim” dhe “Mbajtje pa leje e armėve tė zjarrit dhe municioneve”.

Dyshohet se autorėt e mundshėm edhe tė ngjarjes sė djeshme janė shtetasit nė kėrkim L.H dhe O.B. Po vazhdon puna pėr ndalimin dhe kapjen e tyre.

Policia e Shtetit duke falėnderuar qytetarėt pėr bashkėpunimin i fton ata tė telefonojnė nė numrin 129 pėr ēdo informacion apo paligjshmėri qė konstatojnė.

dy.b/shqiptarja.com

6 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
'45 minuta', ngėrēi pėr Plotfuqinė Milo:Rama-Meta tė takohen si burra
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 22/02/2018, VITI VIII- NR.42