Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 03:46 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet Arsen Rusta
12 Tetor 2017 - 15:24 | përditesuar në 16:56
Atentati nė Lushnje, Haxhiu vrau
nga arratia/Pėrgjimi pėr drogėn
Nė kėrkim rivalėt e Aldo Bares 
Heroina nė 2015,Haxhiu 1.5 vite burg
Viktima sa ishte kthyer nga Belgjika
Atentati me dy viktima dhe dy tė plagosur njė ditė mė parė nė Lushnje nxjerr nė pah dobėsinė e shtetit pėrballė personave tė konsideruar “tė fortė” apo tė paprekshmit.

ReportTv ka siguruar vendimin e dhėnė nga gjykata e Lushnjes mė 26 Korrik 2017 ku ai dėnohet 21 vite e 8 muaj burg pėr tentativė vrasje ndaj nipit tė Aldo Bares, Xhulio Shkurti.

Atentati i mbetur nė tentativė ndaj Xhulio Shkurtit ku pėr drejtėsinė shqiptare autor ėshtė Laert Haxhiu ka ndodhur pasditen e 26 shtatorit 2016. Pėr kėtė ngjarje Haxhiu s'u arrestua asnjėherė ndėrsa gjykimi ndaj tij u zhvillua nė mungesė nė gjykatėn e Lushnjes.

Dhe pse pėr Haxhiun kishte njė vendim gjykate pėr tu vuajtur nė njė burg tė sigurisė sė lartė ai ka qarkulluar i pa shqetėsuar nė Lushnje duke u bėrė dhe protagonist i ngjarjes sė mbrėmshme.

Sėbashku me Haxhiun pėr atentatin ndaj Xhulio Shkurtit ėshtė dėnuar dhe Lulzim Arapi pėr veprėn penale tė moskallėzimit tė krimit.

Pėr moskallėzim tė autorit tė atentatit ndaj nipit tė Aldo Bares Lulzim Arapi ėshtė dėnuar me 2 vite burg nga gjykata e Durrėsit. Sipas vendimit tė gjykatės atentati ku mbeti i plagosur Xhulio Shkurti ėshtė kryer me katėr plumba pasi nė vendngjarje janė sekuestruar katėr gėzhoja.

Por Laert Haxhiu nuk ka pėrballje e vetme me drejtėsinė kėtė dėnim. Ai ėshtė arrestuar dhe proceduar nė 2011 pėr vjedhje, nė 2015 pėr trafik narkotikėsh pasi u arrestuar nė operacionin e koduar “Smart” dhe mė pas nė 13 prill 2017 pėr kundėrshtim tė forcave tė policisė.

ReportTv ka siguruar dhe vendimin e vitit 2015 ku Haxhiu u arrestua nė grupin e trafikut tė heroinės me sasi tė konsiderueshme nga policia e Durrėsit por mundi tia hedh me njė dėnim minimal me 1 vit e 5 muaj.

ReportTv Tv ka mundur tė sigurojė dhe pėrgjimet e grupit ku u pranog Laert Haxhiu i cili nė tentativė pėr ti shpėtuar policisė theu dhe kėmbėn. Nė kėto pėrgjime janė Saimir Taullahu dhe Kastrito Zaimi tė arrestuar sėbashku me Haxhiun qė shprehet mes tyre:

Saimir: Te mua e gjetėt ore, aaa? Te mua e gjetet them ore?

Kastriot: Kush?

Saimir: Po ku di gja unė o, ai shoku jot a?

Kastriot: Tė ishte ashtu do ta kishin kapur atė po iku menjėherė.

Saimir: eeee!

Kastriot: Nga iku ai?

Saimir: E pe ti qė iku?

Kastriot: Po kur erdhėn ata kaloj iku ai.

Saimir: Aaaa! E more nė Kosovė, degjon o, ēa te them unė? Ti pėrgjegjėsit tuaja, une tė mijat, dėgjon a, ou?

Kastriot: Po ore

Pėr arrestimin e Lart Haxhiut dhe Orges Bilbili policia dhe seksioni i krimeve ndaj jetės i kanė pėrcjellė qė mbrėmjen e djeshme Interpolit tė dhėnat e tyre pasi dyshohet se ata janė larguar ilegalisht jashtė vėndi.

faksimile nga gjykata

Vendimi i dėnimit pėr Haxhiun pėr atentatin ndaj nipit tė Aldo Bares

Dėnimi 2015, prokuroria kėrkoi 8 vite Laert Haxhiu u dwnua 1 vit e 5 muaj, pėr heroinė

dy.b/shqiptarja.com

 

 

6 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Tamom duhen zhdukur kta Gjygjtare Si esht e mundur , vret , plagosesh , Hyn ne burg , del prap , kapesh me droge , hyn del , vret masanaj person ne kerkim , vret prap e prape , kurse ai i shkreti per 0.1 gram gjoja kokaine denohet 9 vjet burg . Hajde shtet hajde . Ilace dhe zeher ju bofshin ato lek qe keni marre
avatar
Anonim
Eri Duhen arrestuar gjyqtaret qe i kane dhene pafajesi ketij krimineli, nuk mund te vazhdohet pafundesisht keshtu me kete drejtesi te korruptuar.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
'45 minuta', ngėrēi pėr Plotfuqinė Milo:Rama-Meta tė takohen si burra
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 22/02/2018, VITI VIII- NR.42