Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 17:43 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Lajme tė mira
12 Tetor 2017 - 16:57 | përditesuar në 19:10
Luftoni stresin dhe pagjumėsinė
me lulen e sahatit
Lulja e sahatit ėshtė e njohur pėr vetitė e saj qetėsuese. Kjo lule me emrin botanik Passiflora njihet ndryshe si lulja e pasionit. Nė grupin e kėsaj luleje, bėjnė pjesė 500 specie tė ndryshme tė familjes Passiflora. Ekspertėt kanė identifikuar pesė vlera kryesore tė lules sė sahatit pėr shėndetin e njeriut.

Mė poshtė, do tė lexoni mė shumė pėr mėnyrėn e rritjes dhe shfrytėzimit tė lules dhe pjesėve tė saj – kėrcell, gjethe, lule – kundėr disa shqetėsimeve shėndetsore.

1. Lulja e sahatit ul tensionin e gjakut
Shkencėtarėt besojnė se njė pėrbėrė kimik i lules sė sahatit qė quhet acidi edulilik ndihmon nė uljen e tensionit tė gjakut. Tuli i frutit tė lules sė sahatit ėshtė njė kurė e mirė pėr uljen e tensionit. Ky efekt ndihet pas pėrdorimit tė 8 miligramėve tė lules sė sahatit pėr njė periudhė pesė ditore.

Rezultatet shkencore kanė treguar se ekstrakti i lules sė sahatit rrit nivelet e njė enzime tė caktuar, qė luan rolin e antioksidantit dhe ul nivelet e lipideve tė oksiduara qė shkaktojnė dėme tė shumta, duke akumuluar toksinat e rrezikshme nė trup.

2. Pėr njė gjumė mė tė qetė
Njė nga pėrdorimet mė tė zakonshme tė ēajit ose ekstraktit tė lules sė sahatit nė mjekėsi ėshtė kundėr pagjumėsisė. Gjatė studimeve tė kohėve tė fundit, shkencėtarėt kanė arritur nė konkluzionin se konsumi i dozave tė vogla tė ēajit tė lules sė sahatit ofron pėrfitime afatshkurta tek tė rriturit qė vuajnė nga pagjumėsia.

3. Lehtėson dhimbjet
Lule sahati ka njė efekt qetėsues dhe zbeh kontraktimet. Rrjedhimisht, lulja e sahatit ndihmon nė uljen dhe zbutjen e dhimbjeve fizike. Kėtė lule mund ta konsumoni nėse vuani nga dhimbjet menstruale, apo pėr tė ulur dhimbjen e kokės. Lulja e sahatit mundet tė ndihmojė edhe nė lehtėsimin e kontraktimeve tė muskujve dhe dhimbjes sė dhėmbėve.

4. Ndihmon kundėr stresit dhe ankthit
Lulja e sahatit pėrdoret gjerėsisht kundėr acarimeve nervore, ankthit dhe stresit.Nė ndryshim nga medikamentet mė tė pėrdorura kundėr kėtyre shqetėsimeve, lulja e sahatit nuk ka efekte anėsore (trullosje, drobitje), ose nuk lė pasoja nė punėn tuaj ditėn e nesėrme.

5. Kundėr depresionit
Pjesėmarrėsit e njė studimi tė huaj konsumuan suplementė tė lules sė sahatit ēdo ditė pėr njė periudhė gjashtė mujore. Ata nisėn tė ndiheshin mirė qė nė javėn e tretė. Shkencėtarėt arritėn nė konkluzionin se lulja e sahatit ofron avantazhe pėr femrat e prekura nga menopauza.

Megjithatė, mjekėt kėshillojnė qė njerėzit tė mos e konsumojnė lulen e sahatit, nėse marrin ilaēe tė rekomanduara kundėr depresionit apo stresit.

Receta dhe pėrdorimi i lules sė sahatit

Lulen e sahatit mund ta pėrdorni si tretėsirė ose ēaj. Zieni nė ēajnik njė gotė me ujė. Merrni njė lugė ēaji me lule tė thatė dhe hidheni nė ēajnik. Ziejeni pėr 10 minuta dhe mė pas kullojeni. Pijeni sipas dėshirės. Lulen e sahatit mund ta pėrfshini edhe nė vaskė pėr tė pasur njė eksperiencė vėrtet qetėsuese.

Receta e mėposhtme e sugjeruar nga AgroWeb.org pėr ēajin e lules sė sahatit, do t’ju vijė nė ndihmė dhe do t’ju ofrojė qetėsi, duke larguar ankthin.

Ēaji me lule sahati dhe kamomil qė largon ankthin

1 deri nė 1 lugė e gjysmė ēaji me kamomil tė thatė
1 deri nė 1 lugė e gjysmė ēaji me lule sahati tė thatė
1 lugė ēaji me mjaltė tė pastėr (opsionale)
1 filxhan me ujė

Kėtė ēaj pijeni sa herė qė ndiheni nė ankth ose pėrpara se tė shtriheni pėr tė fjetur./AgroWeb.org

lule
(Lulja e sahatit)

Redaksia Online
D.Ē./Shqiptarja.com

17 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Lufta ndaj korrupsionit, Cantone: Ndėrhyni nė administratė/ VD
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 20/01/2018, VITI VIII- NR.14