Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 23:51 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Aktualitet
12 Tetor 2017 - 18:12 | përditesuar në 20:11
Atentati nė Lushnje, shenja tė
plumbave e gjakut nė vendngjarje
Report Tv nė vendin ku u vranė tė rinjtė
I dėrguari i Report Tv, gazetari Driēim Ēaka ka shkuar nė vendin ku ndodhi atentati nė Lushnje mbrėmjen e djeshme, ku mbetėn tė vrarė Zamir Latifi, 23 vjeē dhe Jurgen Hoxha, 22 vjeē. I plagosur ka mbetur edhe shoku i viktimave, Marjus Xhepexhiu si dhe njė kalimtar i rastit.

Banorėt e Lushnjes shprehen se kjo ėshtė njė ngjarje e rėndė qė ju ka kujtuar vitin 1997, por asnjė prej tyre nuk pranon tė flasė para kamerave, por jashtė saj thonė se ky atentat ka lidhje me hakmarrje tė vjetra dhe larje hesapesh.

Nė vendin e atentatit janė gjetur 41 gėzhoja kallashnikovi dhe 14 shenja plumbash janė tė dukshme nė rrugė dhe trotuar, gjithashtu nė vendin e atentatit janė vendosur edhe buqeta me lule nga familjarėt e dy viktimave.

Autori pasi ka qėlluar nga automjeti me kallashnikov, ka zbritur nga makina edhe ka qėlluar nga pranė viktimat, pėr tė qenė i sigurt qė shėnjestrave tė tyre i ėshtė dhėnė goditja fatale.

Vendi atentati ėshtė vetėm tre minuta larg komisariatit tė Lushnjes, por pavarėsisht kėsaj policia nuk ka mund tė kap autorėt tė cilėt u larguan me njė mjet tip "Benz", i cili u gjet i djegur nė fshatin Ēukaj, nė aksin Lushnje-Berat. 

Autorėt e dyshuar tė kėsaj ngjarje janė Orgest Bilbili dhe Laert Haxhiu, i cili ėshtė dėnuar tre muaj mė parė nga Gjykata e Lushnjes me 21 vite e 8 muaj burg pėr tentativė vrasje ndaj nipit tė Aldo Bares, Xhulio Shkurtit.

Gjithashtu Laert Haxhiu ėshte dėnuar edhe nė 2015 pėr trafik narkotikėsh.

Redaksia Online
Er.K/Shqiptarja.com

0 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Ish ushtarakët, çfarë do ndodhë me llogaritjen e pensioneve
Mirgeni, rockeri që beson tek  ​shijet muzikore të shqiptarëve
Gjinushi: I zhgėnjyer me Ramėn do mė ftojė kur t’i prishet makina
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 19/10/2017, Viti VII - NR.246