Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 12:03 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
12 Tetor 2017 - 18:47 | përditesuar në 23:10
Skandali nė Butrint, Boēi: Do
kėrkojmė largimin e Kumbaros
Rama shmang komentet pėr Butrintin
Skandali/Nė Butrint, 30 cm beton
Deputeti i Partisė Demokratike, Luēiano Boēi thotė se opozita do kėrkojė dorėheqjen e ministres sė Kulturės, Mirela Kumbaro pasi ka dhėnė leje pėr ndėrtimin e njė biznesi privat nė brendėsi tė parkut arkeologjik tė Butrintit. I ftuar nė emisonin "45 minuta" tė gazetarit Denis Minga nė Report Tv, Boēi tha se opozita do ndėrmarrė hapa konkretė pėr largimin e Kumbaros. Ai tha se ministrja ka shkelur tė gjitha ligjet pėr mbrojtjen e trashėgimisė kulturore. 

Pika mė e rėndėsishme e diskutimit  ishte “Skandali nė Butrint”, I cili mori pėrmasa tė mėdha pasi nė pikėpamjen e tij, veprimi i ministres Kumbaro ishte tėrėsisht antiligjor dhe pėr kėtė duhet tė japė dorėheqjen sa mė shpejt tė jetė e mundur.

Boēi nė komentin e tij ėshtė ndalur dhe tek njė aksion i Partisė Demokratike, ai theksoi se  nuk do tė jetė thjeshtė me retorikė politike, por njė veprim i qartė  qė do tė kėrkojė  largimin e Kumbaros nga drejtuesja e Ministrisė sė Kulturės.

Intervista e plotė e deputetit tė Partisė Demokratike, Luēiano Boēi:

Nėse mundeni mund t’a komentoni situatėn e sotme nė parlament, ēfarė tha Kryeministri Edi Rama nėpėr dhėmbė?

Ėshtė sharje dhe ofendim qė ėshtė pėrdor shpesh, tė flas unė I bie ti shtojė vlerėn sharjes sė tij, por refuzoj tė japė njė pėrgjigje tė tillė. Kodi I etikės nuk ma lejon ta them se cfarė sharje ishte. Ai pati tė njėjtin reagim dhe me Bashėn, ėshtė njė metodė qė e pėrdor shumė. Nuk e pėrdori si pjesė reflektuese, pavarėsisht se ka dhėnė fjalėn se nuk do tė ketė sharje, por bie pre e kėsaj fatkeqėsisht. Rama e ka sharjen si mjet i paskrupullt.Rama ka njė pushtet Ilegjitim dhe nuk ka produkt konkret. Ne do tė kemi disa nisma sė shpejti

Ēfarė janė kėto  nisma qė ju po thoni zoti Boēi?

Janė nisma pėr ekonominė, shėndetėsinė, arsimin dhe nė fusha tė tjera. Pra kėto nisma do tė jenė tė kėsaj natyre.

Ju dukeni se merrni shumė pjesė edhe jashtė  parlamentit, por sherrin e keni vetėm nė parlament, pse ndodh kjo?

Sjellja jonė ka qenė etike dhe politike, ėshtė pėrpjekur tė jetė e kujdesshme nė kėtė prizėm, realiteti ėshtė I kundėrt. Zėri i opozitės nuk u respektua sot.

Ēfarė do tė ndodh nesėr, ju keni zhvilluar njė mbledhje, cili ėshtė qendrimi i juaj si parti?

Nesėr do tė kemi njė qendrim korrekt, solid dhe nė pėrputhje me rregulloret. Ruci nuk e ndan asnjėherė atė qė lidhet me rregulloren dhe traditėn.

Ligji pėr minoritetet,a pėrbėn njė rrezik pėr kombin ky lloj ligj?

Nuk duhet tė futem nė kėtė pjesė, sepse nuk kam dėshirė tė gjykojė nė kėtė cėshtje, ne duhet qė tė hyjmė e ta zgjidhim sipas konventave ndėrkombėtare.

Skandali me Butrintit, a ėshtė  shkelur ligji me  ndėtimin nė Butrintin?

Qė pėrballė kemi njė ministry gėnjen hapur, shkel ligjin me tė dyja kėmbėt, nėse ne bėjmė njė panorama, gėnjeu nė nenin e pengimin e gazetarėve.Gazetari nuk pengohet sipas kėtij rasri, nuk ka fare pėr leje kur ka ndėrtime nė kėtė pjesė. Me qėllim tė mos fotografohen artefaktet arkeologjike.Ka qenė njė kėrkesė pėr tė kėrkuar falje ndaj gazetarėve, kėrkesė nga drejtuesja e komisionit.Kėtu ėshtė njė aferr e pastė, sepse ka marrė veprime antoiligjore, ka qenė njė afrim personal.Nuk jepte dhe vlerėn e investimeve qė gjoja pretendohet se do iu shėrbejė  turistėve. Nėse nuk respektohet fjala pėr tė sjellė vlerėn e investimeve, atėherė duhet tė japė  llogari ligjore.

Qė tė hysh atje duhet tė kesh lejen restauruese, ndryshe nuk lejohet nga ligji. Njė firmė qė nuk ka lidhje me shėrbimet ndaj turistėt, tė vijė nga Tirana.Nė ligj pėrcaktohet qartė se nuk lejohet asnjė ndėrhyrje, por duhet tė lihet ashtu siē ėshtė.Saia prej 40 ton beton si mund tė quhet material si jo ndėrtues, hekuri ishte aty, tullat po aty, ky ėshtė njė ndėrtim i pastėr nė kundėrshtim me ligjin. Firma me tė cilėn ėshtė kontraktuar ėshtė Hako, por tjetra ka qenė e kontraktuar si pjesė e punimeve nga kompania Hako.Pjesa tjetėr e firmės nuk ishte nė dijeni tė ministres.

Sipas ministres Mirela Kumbaro, ky objekt do tė shėrbejė vetėm pėr 5 vjet?

Jo do ketė dhe pikė tė tjera, por do tė ketė njė shėrbim tjetėr, qė ėshtė tėrėsisht e paligjsme.Ministrja pėr kėtė aferė, dhe medias ėshtė normale tė japė dorėheqjen, ne kemi vazhduar, ky ėshtė skandali mė I madh kjo ėshtė pasuria mė e madhe qė ka shqipėria.Shembujt e Akropolit, nuk lejohet asnjė shitje dhe pėr njė shitje tė njė shishe uji, pavarėsisht sasisė.

Kur kėrkoni largimin, do tė jetė njė aksion apo  thjeshtė njė retorikė politike?

Nuk ėshtė retorikė, por ėshtė njė aksion I pastėr me kėrkesa tė prera, ju falenderoj ju si media, pasi ju e keni bėrė publike.Ai ka pėrgjegjesinė pėr komunitetit, a ka njė studim pėr kėtė ia kėrkobva ministrisė, njė nismė e tillė pėrjashton familjet artizanale, nė fakt ministria tha ėshtė njė dakordėsi, se si do tė jėtė mė pas kjo dakordėsi sipas njė pike tjetėr nuk e di. Kjo do tė kroijoj nė efejt domino tek sitet tjera  nė tė gjithė vendin. Baza ligjore e pėrcakton dhe po e pengon dhe  pasojėn.Qė nė butrint nuk ka ardhur pėr trė pirė kafen nė Butrint.

Ēfarė nxori Komisioni i Medias , u votoua?

Cdo deputet I opozitės kėrkpoi ndėrprejen e punimeve , qė ministrija sic e lejon ligji tė tė bėhėt rehabilitimi.Pati dhe argumente, partia ėshtė nė ballė, foli ikonomi, ėshtė njė pikė shėrbime, mori pėrkrahje nga mazhoranca, por kundėrshti totale nga opozita.

Ne jemi nė kundėrshti tė cdo ndėrtimi nė kėto vende tė mbrojtura.Organi I akuzė, duhte falenderuar pėr hapjen e kėtij rasti, por nuk jam shpresėplotė se do tė jetė eficent.

Protestat i keni menduar pėr kėto dhe si e shikoni vijimėsinė e kėsaj ēėshtje, pasi nuk ėshtė njė ēėshtje e natyrės sė pėrgjithshme, por ka interes tė veēantė?

Ėshtė njė debat i gjerė, ndėrsa ne do tė ishin nė nivelet qė po thoni ju ēdo gjė tė shkojė siē duhet.

Shoqėria civile duhet tė protestoj pėr kėtė dhe tė krijoj njė axhendė pėrtej axhendės sė Partisė Demokratoike.

Redaksia Online
N.M/Shqiptarja.com

 

 

12 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Vjosa Nuk e di si po shkaterrohet ky vend. Pzot merr ne dore fatet e Shqiperise, se njerzia i la. E ropen Shqiperine e shkrete.
avatar
Anonim
Arber maskarenjte nga te dy anet, pozite sot opozite dje, dhe anasjelltas, e shkaterruan dhe vazhdojne ta shkaterrojne cdo cope te shqiperise vetem per perfitime personale, e mira e perbashket nuk njihet per varfanjaket e shqiperise, hece, hidrocentrale, koncensione, landfille e lloj lloj maskaralleqesh private po behen, report tv flm per lajmin dhe ju lutem merni nje dron dhe filmojeni nga lart, turp,poshte kriminelat
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/03/2018, VITI VIII- NR.65