Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 10:33 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
12 Tetor 2017 - 21:13 | përditesuar në 21:33
Kush ishte Dritan Prifti, studenti
i Harvardit qė u kthye nė 1997
Ish-ministri i Ekonomisė, Dritan Prifti ėshtė ndarė nga jeta pas njė sėmundje tė rėndė gjaku, me tė cilėn kishte kohė qė po luftonte.

Por kush ishte Diritan Prifti, studenti i shkėlqyer i Harvardit qė u kthye nė Shqipėri nė vitin 1997.

Dirtan Prifti lindi mė 27 gusht 1968 nė qytetin e Beratit ku mori edhe arsimin bazė. Studimet e larta Prifti i kreu nė Universitetin e Harvardit me rezultate tė shkėlqyera.

Ai u kthye nė Shqipėri nė vitin e trazirave, 1997 dhe u fut nė politikė, ku nga 1997 deri nė 1999 ishte shef kabineti, fillimisht i ministrit tė Financave dhe mė pas i ministrit tė Punės dhe Ēėshtjeve Sociale.

Nga viti 2000 deri nė vitin 2001 Prifti ka qenė Drejtor i Pėrgjithshėm i Korporatės Energjitike Shqiptare, KESH.

Nė 2005 Prifti iu bashkua LSI-sė dhe nė zgjedhjet Parlamentare tė po atij viti fitoi mandatin si deputet nė Libofshė tė Fierit.

Me krijimin e LSI-sė, pėr 6 vite Dritan Prifti do tė ishte njė nga figurat mė tė larta tė kėsaj force politike.

Nė 2009 Prifti ishte kumbari i marrėveshjes PD-LSI, dhe po nė atė vit mori postin e ministrit tė Energjitikės.

Nė vjeshtė tė 2010 Dritan Prifti do tė largohej nga Ministria e Energjitikės dhe do tė ishte vetėm deputet nė Parlamentin shqiptar.

Pas vitit 2013, kur edhe i mbaroi mandati i deputetit Priti do tė largohej nga politika aktive, pėr shkak tė sėmundjes sė tij tė rėndė.

Nga viti 2013 e mė pas ai u angazhua me aktivitetin e tij privat sė bashku me deputetin Tom Doshin.

Redaksia Online
Er.K/Shqiptarja.com

10 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Tiki O fieri, fredi nuk ka moter, mos e ngaterro me veten, se ju nga fieri i punuat motrat dhe kusherirat ne Itali e Greqi. Sa per kete shkollarin, ka bere matematike deri ne klasen e tete se pastaj gjuhet e huaja ka bere, ne UT. Ne 1995-1997 plotesonte formulare te llotarie te shallvaret. I shkelqyer ishte si hajdut dhe pis qe jua kerkonte grave te shokeve kur u be minister ngaqe ishte deficent e kokekaucuk .Shfrytezonte detyren , edhe ne video me vartesen ishte. Idiot komplet
avatar
Anonim
fieri o fredo si e ke motren mire eee..
avatar
Anonim
itali se ka bo universitetin ne BOSTON ???????? dhe esht kthyer ne 97 ,,,,nuk ju dalin vitet??????e shkolles
avatar
Anonim
Sadik Loqi Mbaroi nje program certifikate ne Harvard, te Kennedy School of Government.
avatar
Anonim
Aliu i Tepelenės Ngushėllime familjes dhe fisit tė tė ndjerit,iku nga kjo botė nė njė moshė tė re kur mund ti jepte mė shumė familjes dhe vėndit,fėmijėve dhe shoqėrisė.Tė prehet nė nė paqe dhe familja ta kujtojė gjithmonė. Njė merak kam : mos plotėsoi i ndjeri "polifoton" me Trebick,Olldash etj qė "ikėn"dhe ata e nuk u mor vesh si e pse??! U prehshin nė paqe,vrasėsit nė FERR.
avatar
Anonim
Qoqja Ishte njeriu qe I corri masken hajduterve te veshur me.pushtet qe benin llogarit me bllok ne dore per vjedhje makabre qe me sa duket.I kushtoi dhe jeten .u preft ne paqe .
avatar
Anonim
Fredi Po pra me ze dhe figure nxorri dhe veten duke marre 70 mij euro. Nxorri dhe ate " shoqen" qe e kishte bere drejtoreshe. I dha dhe canten e zeze Baba Takut qe ti bej presion te gjitheve. Nje i koruptuar fshatar qe ja futi dhe vetes. Te fala lopes qe te ka blere o Qoqja.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 18/03/2018, VITI VIII- NR.63