Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 19:02 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Bota
12 Tetor 2017 - 23:55 | përditesuar në 00:03
Ushtria pakistaneze liron 5 pengje
amerikane, Trump: Diçka pozitive
Ushtarët pakistanezë kanë liruar një familje të Amerikës së Veriut prej pesë personash që u mbajtën peng nga talibanët afganë.

Joshua Boyle kanadeze dhe gruaja e tij amerikane Caitlan Coleman u rrëmbyen, ndërsa po udhëtonin  në Afganistan në 2012. Ata kishin tre fëmijë gjatë kohës që ishin pengje.

Ata u shpëtuan pas një sulmi në SHBA gjatë një operacioni pranë kufirit afgan, tha ushtria pakistaneze.

Presidenti i SHBA Donald Trump tha se ishte një moment pozitiv për lidhjet SHBA-Pakistan.

"Zonja Coleman lindi tre fëmijët e çiftit, ndërsa ata ishin në robëri," tha Trump në një deklaratë të Shtëpisë së Bardhë. "Sot, ata janë të lirë."

Ai shtoi: "Bashkëpunimi i qeverisë pakistaneze është një shenjë se ajo po nderon dëshirat e Amerikës për të bërë më shumë për të siguruar siguri në rajon".

Ushtria pakistaneze tha se agjencitë e inteligjencës amerikane kishin ndjekur familjen në Afganistan dhe raportuan se më 11 tetor ata kishin kaluar nëpër kufirin në rrethin fisnor të “Kurramit” të Pakistanit.

Në një deklaratë thuhet: "Suksesi nënvizon rëndësinë e shkëmbimit në kohë të inteligjencës dhe angazhimin e vazhdueshëm të Pakistanit për të luftuar këtë kërcënim nëpërmjet bashkëpunimit midis dy forcave kundër një armiku të përbashkët".

<iframe width="620" height="360" src="https://www.youtube.com/embed/hQ6R6HlaEck" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Redaksia Online
a.dr/shqiptarja.com

19 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar
Po i përgjigjeni komentit të Qef o qef të datës 13 Tetor 2017 1:06

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Qef o qef Aman pengje paskan qen .u zun peng burr e grua u liruan pas 7 vjetesh me tre kalamaj .
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Lufta ndaj korrupsionit, Cantone: Ndėrhyni nė administratė/ VD
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 20/01/2018, VITI VIII- NR.14