Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 10:33 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
13 Tetor 2017 - 00:17 | përditesuar në 18:21
Ish-ministri Dritan Prifti, i cili ndėrroi jetė ditėn e djeshme pasi prej kohėsh vuante nga njė sėmundje e rėndė, ėshtė pėrcjellė sot pėr nė banesėn e fundit, tek varrezat e ShishTufinės. Mė herėt gjatė ditės sė sotme u zhvilluan edhe homazhet nė nderė tė tij tek Muzeu Kombėtar.

Nė homazhe, tė cilat u bėnė nėn kujdesin personal tė Kreut tė Parlamentit Gramoz Ruēi, ishin tė pranishėm shumė dashamirės e miq tė Dritan Priftit pėr ti dhėnė atij lamtumirėn e fundit, ku i pranishėm ishte edhe Anastas Angjeli.

"Unė jam kėtu si Gramoz, si deputet, si Kryetari i Parlamentit pėr ti dhėnė lamtumirėn e fundit njė ish-ministri njė prindi i cili u nda nga kjo jetė pa mbushur ende 50 vjeē. Nė momente tė tilla i pėrcjellim ngushėllime prindėrve tė Artanit, gruas sė Artanit, fėmijėve tė Artanit. Nė raste tė tilla duhet ti gjendemi njėri tjetrit pėr tė pėrballuar dhimbje tė tilla”, tha Ruēi.

Prifti u nda nga jeta nė moshėn 49-vjeēare, pasi prej njė kohe tė gjatė vuante nga njė sėmundje e rėndė gjaku, ndėrsa kohėt e fundit i ishte nėnshtruar kurave mjekėsore intensive nė njė spital nė Itali. Nga Italia, Prifti u transferua nė njė klinikė mė tė specializuar nė Gjermani, por pavarėsisht nga trajtimet e marra ish-ministri i Ekonomisė nuk arriti ta mposhte sėmundjen. Ai ėshtė kthyer dje pasdite nė Shqipėri nė gjendje shėndetėsore shumė tė rėndė.

Vetė Prifti deklaroi nė muajin maj tė kėtij viti se ishte nė betejė me njė sėmundje tė rėndė gjė e cila e privoi atė edhe nga fushata elektorale pėr zgjedhjet e 25 qershorit.

Dritan Prifti lindi mė 27 gusht 1968 nė Berat. Nga viti 2009 deri nė 2013 Dritan Prifti ka qenė deputet i Lėvizjes Socialiste pėr Integrim dhe nė vitet 2009-2010 ka qenė Ministėr i Ekonomisė, Tregtisė dhe Energjetikės. Nė vitet 2000-2001, Prifti ka qenė Drejtor i Pėrgjithshėm i i Korporatės Energjitike Shqiptare, KESH. 

Redaksia Online
a.dr/j.sh/shqiptarja.com

10 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
eni ngushellime familjes i shkofte shpirti ne xhenet.sa per komplimentet turp srpse ja sot i ra atij po neser e ke ti rallen dhe mos haroni te gjithe do shkpjme atje dhe do japim llogori .kush jeni ju qe gjykoni plerat e lsi
avatar
Anonim
ARI ngushellime familjes dhe u prefte ne paqqe mesa e kam ndjekur me eshte dukur njeri i drejte.
avatar
Anonim
Dine Nje maskara, nje armik dhe agjent I grekeve me pak! Jemi te dhimshem por e verteta duhej thene ai ishte nje felliqesire e korruptar
avatar
Anonim
DREJTESIA MGUSHELLIME FAMILJES POR KETIJ VAGABONTI E HAJDUTIU PUKASH E NASKARA NUK I TAKOJNE HOMAXHE POR ESHTE MIKU I TIJ gramox ruēi QE I BEN KETE NDER NJE MUT ME PAK
avatar
Anonim
Beqir Koburja Cfare Harvardi more gazetar. Pse nuk e thoni qe beri nje kurs 3 mujor me burse te fondacionit grek "Kokalis".... I ndjeri ishte diplomuar per mesues anglishtjeje te filoqyli. Sa per te tjerat tua leme historianeve. Poshte LSI
avatar
Anonim
Fieri Politikani familjari dhe njeriu me i mire i ka humbur sot shqiperise.. Ata qe shajn jan klani i ilir metes dhe jan totalisht te degjeneruar moralisht dhe familjarisht.. Vdekje LSI burg meta zagari..!
avatar
Anonim
Azotiku_qe e vodhen per skrap ky dhe Likja Po pse mor ēa ke me Ilirin dhe LSI?? Duke bere prova me kameren qe kishte blere per Liken filmoi edhe veten duke bere korrupsion!! Apo harrove qe ne kamera u gjenden dy video nje e fshire dhe nje e Likes?!!
avatar
Anonim
Fredi Do te kete dhene ndonje lope ty o Fieri dhe te ka rregjistruar motren me metodat e hetimit special hahaha. Vdekje e LSI dhe ne burg Meta zagari. Ne jemi qytetare pa parti dhe po themi realitetin. Ty qe te ka bere ato favoret e mesiperme mburre korupsionin.
avatar
Anonim
Fredi Cfare ishte ky Kameramani hero i luftes NCL? Cfare dreq homazhezh do i behen ketij te koruptuari? Tani i koruptuari dhe i vdekur " pushton " pronen publike per homazhe. Turp
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 18/03/2018, VITI VIII- NR.63