Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 23:06 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Politike
13 Tetor 2017 - 13:29 | përditesuar në 13:38
Shtetėsia pėr kosovarėt, Meta:
Do rrezikonte pezullimin e vizave 
Presidenti Ilir Meta, gjatė vizitės nė Kosovė ka dhėnė edhe njė intervistė pėr RTK nė Prishtinė, ku ka folur pėr ēėshtjen e liberalizimit tė vizave pėr Kosovė, duke thėnė  se marrja  e shtetėsisė shqiptare jo vetėm qė nuk zgjidh problemin  e tyre, por mund tė sillte edhe pezullimin  e vizave pėr shqiptarėt.

 “Marrja e nėnshtetėsisė shqiptare pėr t’iu gėzuar liberalizimit tė vizave s’e zgjidh problemin e zhbllokimit tė proceseve integruese tė Kosovės. Shqipėria ėshtė nėn monitorim nga vendet e zonės Shengen tė Bashkimit Evropian mbi plotėsimin e detyrimeve pėr liberalizimin e lėvizjes sė lirė. Njė lėvizje e pakonsultuar nė kėtė drejtim mund tė sillte pezullimin e vizave edhe pėr tė gjithė qytetarėt e Shqipėrisė. Mund tė mos ishte tepėr produktive pavarėsisht nga qėllimi i mirė pozitiv dhe ndihmues qė ka njė propozim i tillė”, ėshtė shprehur Meta pėr RTK-nė.

Meta tha gjithashtu se kushtėzimi i liberalizimit tė vizave tė Kosovės me demarkacionin ėshtė  ‘jo i drejtė”, pasi Kosova i ka plotėsuar tė gjitha detyrimet qė burojnė nga udhėrrėfyesi, sipas tij.

S’ėshtė e drejtė qė pas kaq vitesh qytetarėt e Kosovės tė jenė tė vetmit nė Ballkanin Perėndimor qė tė mos i gėzohen liberalizimit tė vizave. Po tė varej prej meje dhe pėr dėshirėn e institucioneve tė tjera tė Shqipėrisė kjo gjė do tė ishte bėrė qė dje e jo qė sot. Kjo nuk ėshtė njė zgjidhje, as afatshkurtėr dhe as afatgjatė pėr qytetarėt e Kosovės”, ka thėnė Meta.

Redaksia Online
J.Sh Shqiptarja.com

 

7 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Lufta ndaj korrupsionit, Cantone: Ndėrhyni nė administratė/ VD
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/01/2018, VITI VIII- NR.15