Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 23:06 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Politike
13 Tetor 2017 - 13:43 | përditesuar në 13:48
Shkarkimet nė polici pėr ndėrtimin
nė Vjosė, Rama: Vetėm fillimi...
Shkarkimet nė policinė e shtetit
Kryeministri Edi Rama pas shkarkimeve nė radhėt e policisė pėr ndėrtimin qė po bėhet nė Kėlcyrė ka reaguar me njė status nė Facebook.

“Shkarkimet nė polici pėr krimin mbi Vjosė duhet tė jenė vetėm fillimi dhe duhet tė bėhen normė pėr ēdo krim mjedisor. Policia qė Duam” shkruan Rama.

Masat e policisė
Pėr shkeljet dhe mangėsitė e konstatuara u morėn kėto masa:

· U shkarkua nga detyra Shefi i Komisariatit tė Policisė Pėrmet, Kryekomisar Gazment Shehu;

· U shkarkua nga detyra Shefi i Stacionit tė Policisė Kėlcyrė, Nėnkomisar Edmond Anxhara;

· U pėrjashtua nga Policia e Shtetit Inspektor Dashnor Jakupi, Specialist i Policisė sė Zonės;

· U dha ‘Vėrejtje me paralajmėrim’, pėr Zėvendėsdrejtorin e Drejtorisė Vendore tė Policisė Gjirokastėr, Drejtues Koēo Dafa;

· U dha ‘Vėrejtje’, pėr Drejtorin e Drejtorisė Vendore tė Policisė Gjirokastėr, Drejtues i Parė Lorenc Panganika.

Akuzohen pėr shėprdorim detyre:

 .Kryekomisar Gazment Shehu, Shefi i Komisariatit tė Policisė Pėrmet;

· Nėnkomisar Edmond Anxhara, Shefi i Stacionit tė Policisė Kėlcyrė;

· Inspektor Dashnor Jakupi, Specialist i Policisė sė Zonės.

Njoftimi i plotė i Ministrisė sė Brendshme:

Policia e Shtetit mbetet e angazhuar nė pėrmbushjen me sukses tė njė sėrė prioritetesh tė rėndėsishme si lufta kundėr trafikut dhe kultivimit tė drogės, krimit tė organizuar, trafiqeve, kontrollit tė territorit si dhe ndaj ēdo shkeljeje tjetėr tė ligjit.

Nė kėtė kuadėr, nė fund tė analizės sė veprimeve dhe mos veprimeve tė strukturave vendore tė Policisė Gjirokastėr nė rastin e njė ndėrtimi pa leje nė Grykėn e Kėlcyrės, nė lumin Vjosė, Drejtori i Pėrgjithshėm i Policisė sė Shtetit ka firmosur disa masa pėr punonjėsit e Policisė, tė cilėt janė evidentuar me pėrgjegjėsi administrative dhe penale.

Kėshtu, konstatimi i grumbullimit tė materialeve dhe fillimit tė punimeve nė kėtė vend pėr devijimin e njė burimi natyror uji, ėshtė bėrė nė datė 5 shtator 2017 nga grupi i kontrollit tė territorit tė Postės sė Policisė Kėlcyrė. Megjithatė ngjarja nuk ėshtė raportuar pranė strukturave pėrgjegjėse, nuk u kryen veprimet proceduriale dhe nuk u referua ēėshtja nė Prokurori. Drejtuesit e Drejtorisė Vendore nuk kanė ushtruar pėrgjegjėsinė ndaj strukturave nė varėsi pėr raportimet pėr kontrollin e teritorit. Kontrolli i territorit, nė tė cilin pėrfshihet edhe ruajtja e mjedisit nga ēdo lloj krimi mjedisor ėshtė detyrė e strukturave tė Policisė Vendore.

Pėr shkeljet dhe mangėsitė e konstatuara u morėn kėto masa:

· U shkarkua nga detyra Shefi i Komisariatit tė Policisė Pėrmet, Kryekomisar Gazment Shehu;

· U shkarkua nga detyra Shefi i Stacionit tė Policisė Kėlcyrė, Nėnkomisar Edmond Anxhara;

· U pėrjashtua nga Policia e Shtetit Inspektor Dashnor Jakupi, Specialist i Policisė sė Zonės;

· U dha ‘Vėrejtje me paralajmėrim’, pėr Zėvendėsdrejtorin e Drejtorisė Vendore tė Policisė Gjirokastėr, Drejtues Koēo Dafa;

· U dha ‘Vėrejtje’, pėr Drejtorin e Drejtorisė Vendore tė Policisė Gjirokastėr, Drejtues i Parė Lorenc Panganika.

Shėrbimi pėr Ēėshtjet e Brendshme dhe Ankesat nė Ministrinė e Brendshme pas veprimeve hetimore, referoi materialet nė Prokurorinė e Rrethit Gjyqėsor Pėrmet pėr veprėn penale tė “Shpėrdorimit tė detyrės”, nė bazė tė nenit 248 tė Kodit Penal pėr punonjėsit e Policisė:

· Kryekomisar Gazment Shehu, Shefi i Komisariatit tė Policisė Pėrmet;

· Nėnkomisar Edmond Anxhara, Shefi i Stacionit tė Policisė Kėlcyrė;

· Inspektor Dashnor Jakupi, Specialist i Policisė sė Zonės.

Nė reagim tė kėsaj problematike ministri i Brendshėm Fatmir Xhafaj, pėrmes njė letre dėrguar drejtuesve tė Policisė sė Shtetit, dėnon ashpėr mos reagimin e strukturave pėrgjegjėse nė kohėn e konstatimit tė punimeve, duke nėnvizuar nevojėn pėr kontrollin e territorit dhe tėrheq vėmendjen e strukturave vendore tė policisė lidhur me pėrgjegjėsinė ligjore qė ato kanė pėr parandalimin, evidentimin dhė ndėshkimin e shkeljeve tė ligjit, tė cilat lidhen me ndėrtimin nė territor, si dhe me ruajtjen e mjedisit.

Ministri Xhafaj tėrhoqi vemendjen e drejtorėve tė policisė sė qarqeve pėr rikonceptimin e njė marrėdhėnieje tė re nė shėrbim tė qytetarėve dhe kėrkoi nga Drejtori i Pėrgjithshsėm i Policisė kryerjen e analizave tė veēanta me gjithė strukturat vendore pėr reflektimet e duhura.

Ministri veēon suksesin mbresėlėnės nė kontrollin e territorit kundėr kanabisit, por shpreh shqetėsimin se njė ndėr sfidat kryesore tė Policisė sė Shtetit ėshtė edhe kontrolli, evidentimi i ēdo ngjarje nė territor, duke pėrfshirė kėtu krimet mjedisore, sigurinė publike, ndotjet dhe ndėrtimet pa leje. Ai shton se askush nuk ka imunitet pėr t’i shpėtuar ndėshkueshmėrisė nė rastin e ndėrtimeve tė paligjshme dhe akoma mė keq, kur kryhen krime qė cėnojnė mjedisin, shėndetin, sigurinė apo jetėn e qytetarėve.

“Mbetem personaisht i angazhuar si dhe nė pėrmbushje tė zotimeve tė Qeverisė shqiptare, ashtu sikundėr besoj edhe pėr ju, pėr tė kėrkuar ndėshkim me tolerancė zero tė ēdo punonjėsi tė Policisė, qė me veprime apo mos veprime shkel ligjin, apo bėhet palė me shkelėsit e tij”, shkruan ministri i Brendshėm nė mesazhin e tij.

Ministria e Brendshme dhe Policia e Shtetit do tė vazhdojnė me pėrkushtim dhe profesionalizėm, qė edhe me mbėshtetjen e partnerėve, tė pėrmbushin me pėrgjegjėsi detyrat nė zbatim tė ligjit dhe shėrbim tė qytetarėve.

dy.b/shqiptarja.com

7 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Lufta ndaj korrupsionit, Cantone: Ndėrhyni nė administratė/ VD
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/01/2018, VITI VIII- NR.15