Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 03:46 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Intervista
06 Nentor 2017 - 21:01 | përditesuar në 23:27
Deputeti i PD, Flamur Noka ka deklaruar nė "5 pyetjet nga Babaramo" nė Report Tv se janė mijėra ton hashash tė depozituara nė depo dhe magazina shtetėrore, tė braktisura.  

Deputeti demokrat tha gjithashtu se opozita i sheh me skepticizėm shifrat e publikuara nga Guardia di Finanza dy ditė mė parė sa i takon sipėrfaqes sė kultivuar me kanabis.  

"Pavarėsisht asaj qė thuhet, nė Shqipėri sot janė tė depozituara nė depo mijėra ton hashash. Kjo ka qenė arsyeja qė trafikantėt tė ulin sipėrfaqet e mbjella nė krahasim me njė vit mė parė. Edhe vjet kur Guardia di Finanza raportoi shifrat, qeveria nxitoi tė thotė se kishte shkatėrruar 99% tė sipėrfaqeve tė mbjella. Ishim ne qė e kemi denoncuar si njė shifėr tė gėnjeshtėrt. Sepse na rezultoi se 0.2% paskėsh qenė qindra ton, kjo ishte, apo jo? Dhe ajo qė u tha vjet, na bėn ne qė tė jemi skeptik. 

Janė mijėra ton hashash i depozituar nėpėr depo. Nė shumė vende, institucione shtetėrore, magazina, ka hashash tė depozituar, gati pėr t'u trafikuar"
, tha Noka.  

"Sota ka qenė me njė person tjetėr"
Deputeti i PD iu referua edhe arrestimit tė biznesmenit Orest Sota pak ditė mė parė nė Elbasan. Ai tha se Sota ka qenė nė automjet bashkė njė person tjetėr, prandaj edhe i ka ikur postbllokut tė policisė.

"Nė makinėn e atij Sotės ka qenė dhe njė person tjetėr, prandaj i ėshtė shmangur kontrollit policor. Ka qenė dhe njė person tjetėr, dhe ky person ka ikur", tha Noka. 

Z.Noka, sipas tė dhėnave tė Guardia di Finanza, nė 2016 ishin 2086 parcela me kanabis, nė 2017 janė zbuluar 88 sipėrfaqe tė mbjella. Ju duken tė vėrteta kėto shifra?
Pavarėsisht asaj qė thuhet, nė Shqipėri sot janė tė depozituara nė depo mijėra ton hashash. Kjo ka qenė arsyeja qė trafikantėt tė ulin sipėrfaqet e mbjella nė krahasim me njė vit mė parė. Edhe vjet kur Guardia di Finanza raportoi shifrat, qeveria nxitoi tė thotė se kishte shkatėrruar 99% tė sipėrfaqeve tė mbjella. Ishim ne qė e kemi denoncuar si njė shifėr tė gėnjeshtėrt. Sepse na rezultoi se 0.2% paskėsh qenė qindra ton, kjo ishte, apo jo?. Dhe ajo qė u tha vjet, na bėn ne qė tė jemi skeptik. 

Unė ajo qė mund tju them ėshtė se pavarėsisht se ēfarė thuhet nė media, di t’ju them se nė Shqipėri janė tė depozituara nė depo mijėra ton hashash. Kjo ka qenė arsyeja qė janė ulė siperfqet e mbjella nė krahasim me vitet e tjera. Qeveria vrapojė duke thėn sė ėshtė shkatėrruar e gjithė sipėrfaqja e mbjellw me hashash. Pra, ka njė predispozitė si nė ēdo sektor tjetėr, tė falsifikoj dhe tė mashtrojė mė shifrat. Ajo qė u tha vjet nga ana jonė ėshtė vėrtetuar plotėsisht.

Ku e dini ju qė ka qindra ton tė magazinuar?
Ku e dinim ne, pėrveēse gomonet qė shpėrthyen Adriatikun, filluan maunet qė kalonin si tė ishin me kunguj dhe jo me hashash, avionėt gjithashtu. Janė mijėra ton hashash i depozituar nėpėr depo. Nė shumė vende, institucione shtetėrore, magazina, ka hashash tė depozituar, gati pėr t'u trafikuar. 

Kjo ėshtė vepėr penale. Pse nuk dilni ta thoni p.sh qė nė Lundėr ka hashash?
Ne edhe pėr Saimir Tahirin kur thonim se ėshtė i lidhur kokė e kėmbė me drogėn, ju thoshit, disa vegla, thonit qė opozita s'ka prova. Doli e tha antimafia italiane se makina e Tahirit, AA 003 GB kishte imunitet diplomatik dhe nuk kontrollohej. Tė gjitha ato qė kemi thėnė janė tė vėrtetuara. 

Sa drogė mund tė transportojnė makina? 
Trafikantėt nuk njohin limit, janė tė pangopur. Kėta qė janė brenda makinės kanė imunitet, prandaj ėshtė makina. Nė pėrgjimet e antimafies thuhet se nuk kanė guxuar tė kontrollojnė makinėn. Eshtė njė makinė me status diplomati, pra ministri ka status diplomati. Kur kemi tė bėjmė me makinėn e ministrit, ėshtė e vėrtetuar, nuk ka kontradikta. Koha ėshtė ilaēi mė i mirė, thotė populli. 

Nė makinėn e atij Sotės ka qenė dhe njė person tjetėr, prandaj i ėshtė shmangur kontrollit policor. 

VIDEO/ Ish-ministri i Brendshėm Flamur Noka thotė se nė makinėn e Sotės ka qenė dhe njė person tjetėr

Ai thotė qė ka shkuar tė blejė hekur?

Pse, ku jetojmė ne, nė Kongo? Me 860 mijė euro kesh shkon ti dhe blen hekur? Ka qenė njė person i dytė. Policia nuk njoftoi fare dhe e fshehu ngjarjen.  Policia ėshtė e zhytur.

Kur ėshtė e zhytur pse do ta ndalonte?
Ėshtė pėrpjekur tė ndalojė njė qytetar qė iu shmang postbllokut.

Nėse do ishte i mbrojtur njė telefonatė do ishte larg lirimit...800 mijė euro do i fshihte...
Ka qenė dhe njė person tjetėr, dhe ky person ka ikur.

Sota ka vėnė nė dispozicion SMS-tė me pritėsin e kompanisė, prit se do sjellim paratė...
Po ato patentat do i konvertonte nė valutė? Edi Rama ka bėrė ministėr njė njeri qė adhuronte banditėt.  

Si e shikoni dorėheqjen e kreut tė SHISH Visho Ajazi Lika?
Sigurisht ishte njė presion, e tha dhe vetė kreu  se ka qenė njė presion, Nė katėr vitė shėrbimi ka qenė njė makinacion presioni nga ana qeverisė.

Nė pikėn kulmore tė luftės ndaj kanabizimit, sipas jush pse duhej tė ikte kreu i shėrbimit?
E thashė se ėshtė njė presion i madh ndaj kėtij institucioni qė kur kanė ardhė nė pushtet.

Kanė thėnė se krue i SHISH se ka qenė dhe i ka shėrbyer si vegėl e Partisė Demokratike ?
Tė jeni tė sigurtė qė nuk i shėrben askujt me njėanėsi, prandaj ka njė shans zero pėr ta bėrė kėtė. Po themi pėr njė vend, i cili ėshtė vend anėtar i NATO-s fatmirėsisht, pra ka njė vėzhgueshmėri nga partnerėt ndėrkombėtar dhe nuk ėshtė e lehtė tė bėsh edhe sikur do duash ta bėsh.

Nė kohėn kur ishe ministri i Brendshėm e dije ketė akuzė qė po bėn?
Unė kisha informacion qė vetė Rama sapo mbaronte fushatėn elektorale nė takim me njerėzit ka drekuar apo darkuar me njerėz me probleme.

Ėshtė krijuar njė lloj perceptimi se me ardhjen e Xhafaj, policia ėshtė vėnė nė shėrbim tė plotė dhe i ka shpallur luftė kanabisit?
Ēdo aksion ka qenė i Prokurorisė  nė bazė tė informacioneve tė marra nė rrugėn e tyre. Haki Cako  ėshtė kumbara i kėtyre qė thash, pasi sot e ke nė krye  tė Policisė sė Shtetit. Hakiu e mbolli dhe e shiti, pastaj na cjen dhe thotė se po luftojmė luftėn antikanabis. Ėshtė njė zinxhirė i gjatė qė bashkėpunon me organet e drejtuesve qendror nė bashkėpunim me atė lokal. Di ti ndonjė drejtues policie qė ka dhėnė dorėheqjen, jo aspak.  Madje kanė shkuar deri aty qė kanė  bėrė institucionin e shtetit palė me krimin.

Ai ka kėrkuar hajde ta bėjmė aksionin pėr tė pastruar institucionin e poilicisė bashkė me opozitėn?
Ne kemi koncept tjetėr, ne e kemi pėr reformėn rrėnjėsore dhe ajo do vullnet politik nga tė gjitha palėt. Nė raportin e ambasadės  amerikane 2003-2004 kėta drejtues ishin me dosje tė zeza, sot Edi Rama i ka kthyer nė krye tė institucioneve , pra i kalbi tė gjitha institucionet me emėrime tė tilla qė ka bėrė.

Thatė qė do ketė njė skandal, a mendoni se do ta shtoni krimin propagandistik, janė shumė qė do tė arrestohen, a mendoni qė duhet ndarė mes asaj qė ėshtė konfirmuar dhe asaj qė ėshtė propagandė?
Po na thua qė ne po bėjmė propagandė, ėshtė Edi Rama qė ėshtė krye propaganduesi. Prandaj bėni durim se koha do ta tregojė. Kėtė qeveri s'ke ku ta kapėsh, pasi mban era krim nė tė gjithė drejtimet, kjo ėshtė situata.

VIDEO/ Noka, Bėni durim se koha do ta tregojė se d ketė skandale

Dokumenti qė ka ardhur, thotė qė nuk ka njė hetim pėr Saimir Bashkim Tahiri?
Ai ėshtė njė dokument i falsifikuar dhe pėr kėtė tė jeni tė bindur dhe unė e them se sfida jonė ėshtė nė luftė me djallin dhe djalli  ėshtė vetė Edi Rama.

Ju thoni se djallin e tregoni politikisht, por ndėrkohė kemi njė ēėshtje penale, a po pėrdoret nga politika Prokuroria pėr kėtė ēėshtje?
Si mendoni ju, unė nuk e kam parė kurrė kėtė dosje se skam ku ta shoh, makina e Sotės qė u kap nė Elbasan. Nuk ka qenė vetė Sota, por ka qenė dhe njė person tjetėr, Sota prandaj i ėshtė shmangur kontrollit tė policisė. Ka qenė njė person i dytė, policia nuk njoftoi ēfare dhe tentoi ta fshihte. Edhe kur bėri deklaratėn u pėrpoq ta fsheh, ka hequr dhe gjurmėt, pra mendoj se nuk ėshtė larg ndikimit. Pra policia ėshtė e zhytur nė kėtė dhe jam i bindur.

Kur ėshtė e zhytur, pse do ta ndalonte policia?
Po pse e ka ditur, nė momentin qė lajmėrohet salla, nuk mund ta fshihte tė gjithė kėtė, mund tė fshehėsh disa informacione shkarazi, por jo tė gjithė historinė.

Sota ka lėnė ka vėnė nė dispozicion dhe SMS me palėn nė tė cilėn do tė shkonte tek pala e tregtimit tė hekurit?
Po patentat e Saimir Tahirit do tė shkonte pėr t'u shkrirė, personi qė i kishte iku nga makina. Po tė kishte njė llogjikė minimale bie ēdo gjė sepse nuk do tė shkonte ish-ministri aty. Dy patenta, e mbani mend si ngėrthente nė media se nuk kam patenta dhe nuk kam pasur skaf. Skafin nė Vlorė qė e administronin Habilajt, ishte i zoti Tahiri. Ditėn qė u bė zhurma ishte mini jaht nė Durrės qė mbrohej nga policia. Sigurisht nuk e ka pasur nė pronėsi, por nė varėsi tė disa drejtuesve policie.

Ju thoni se ky jaht, se ėshtė nė pronėsi tė kovaleshencės?
Kam informacion, ėshtė njė drejtor nė Durrės qė ėshtė pėrdor pėr tė blerė vota dhe atij ia ka dhėnė. Ėshtė drejtori i Kovalishencės nė Durrės. 

VIDEONoka: Skafi i Tahirit, nė emėr tė drejtorit tė Kovalishencės nė Durrės

Si e keni tė vėrtetuar kėtė?
Kur lėvizim ne lėmė gjurmė nė TIMS, pra lėjmė gjurmė, jo mik me shoferin, kush ia dha tenderin 2 milion euro, ai ia ka dhėnė. U kap mat nė sistemin TIMS.

VIDEOIsh-ministri i Brendshėm Flamur Noka: Rama po pėrdor Himarėn pėr zhurmė dhe alibi

Ju shkuat pėr tė mbėshtetur protestuesit nė Himarė, e para shkuat vetė apo ishit i dėrguar nga kreu i PD?
Edhe mediat bien nė batakun madje bien vetė mė qellim, Himara ėshtė territor shqiptar,  banohet nga shqiptarėt, ai e ka kthyer nė njė parcelė pėr tė vjedhur dhe pėr tė mbuluar gjėrat e veta. A ėshtė njė parcele me alibi kjo situatė?, padiskutim qė po pėrdoret pėr tė mbuluar gjėrat e veta pėr tė bėrė zhurmė, shkon kthehet, shkon kthehet. Rama ka dy gjėra ka njė alibi e para dhe pėr tė vjedhur pronat, unė si qytetarė dhe si politikanė tė mos mbrojė qytetarėt.

Ju jeni deputet i Kukėsit, kur u ndėrtua sheshi nė qytet pse nuk protestuat?
Nė Kukės nuk ka vlerė prona dhe sekserėt e Edi Ramės nuk kanė leverdi pėr kėtė, nė Himarė kanė vlerė pronat. Banorėve u kanė shkuar sekserėt tė ardhur nga Tirana. Pse ju thanė ju se ēfarė ju kanė thė ata sekserėt qė po thua?Ju nuk mė thanė, sepse nuk doja se e kisha neveri. Janė tė gjithė nga Tirana.

Tani ēfarė tė do bėni ju?
Ka njė betejė frontale me krimin dhe drogėn dhe mafien, kemi kėrkuar qeveri antimafia. Nė kėtė vend zoti Baabaramo mbizotėron vullneti i krimit jo i qytetarit. Koha vėrtetojė tė zezėn mbi tė bardhė. Votat janė shantazhuar, ose janė blerė, janė shatazhuar nga bandat dhe nga qeveria, janė blerė votat nga qeveria dhe krimi me para krimi. Kjo ėshtė njė qeveri e pasqyrės sė krimit. 

Ēfarė ėshtė njė qeveri atimafia?
E rėndėsishme ėshtė qė tė bjerė kjo qeveri, pra duhet tė ketė mandat pėr tė luftuara krimin dhe drogėn dhe nuk duhet tė fusė kokėn si struci. Ministri italian ėshtė njė diplomat dhe ai ėshtė shumė i kujdesshmė, e tha njė gjė tė madhe , tha tė luftohet krimi. Per njė shtėt demokratik, tė vijė njė ministėr tjetėr dhe tė vendosė gishtin tek plagėt tona, kjo ėshtė njė dėshmi e rėndė. Tė kapen kapot e drogės, sepse sjanė kapur akoma.

E keni diskutuar nė forumet, nė parti, do tė ketė protesta, ēadėr siē e keni bėrė ?
Nė rast se kjo qeveri do tė bėjė veshin e shurdhėt, kjo qeveri ka rėnė. Kjo qeveri ka rėnė moralisht, hajde zbresim bashkė nė bazė dhe cgafrė po thonė. Tani po vendosin dhe taksė dhe po e shkatėrrojnė ekonominė e qytetarėve. Ne kemi kėrkuar largimin, por ne hapat nuk ėshtė se nuk i kemi tė qartė pėr tė larguarkėtė qeveri.

Si do ta arrini kėtė?
Nė ambientet tona nuk e ndien, por nė bazė e ndjen. Qytetari ka punuar tėrė jetėn dhe nuk ka bukė tė hajė e kupton se ēfarė do tė thotė, ndėrsa ministri ka punuar katėr vite dhe shikoni se ēfarė pasuri ka marrė.

Redaksia Online
I.Q.N.M/Shqiptarja.com

5 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Sula Ky eshte nje tellall pa tru , qe nuk njeh gje tjeter vetem urdherin e doktorit . Kur ishte m jster ky trap mbillej gashash me shume se grure dhe ky nuk bente asnje veprim se Saliu e kushte veprim politik gashashin ne Lazarat e kudo .ky duhet paditur per shpifje dhe te shkoje ne burg dhe jo te lvadhus hadhte duke bere te fortin kur vet eshte nje rob koti . Po nuk ja trima Rilindja qe ta padisin
avatar
Anonim
Erik Se si mund t'u jepet hapesire ne media idioteve te tille, vetem media shqiptare e di. Le kohe televizive, por i amplifikojne idiotesite e ketyre njerezve dhe elektronikisht. Ky qe ka info per mijera ton, pse nuk i denoncon ne prokurori se ku dyshohet se fshihen, meqenese Llallen e kane ushtar te bindur te tyre?
avatar
Anonim
Deda Po po D Y SH Rama cdo mengjez na paguan nga 100000(te reja)per te tju kundervene andrave te Flamur Nokes
avatar
Anonim
Deda Ne shqiperi ka dhe kreminele dhe kondrabadiste.Nuk ka pyll pa derra por a ka me sikreminela nga ata qe therrre kapeni kreminelin dhe nuk thone kush eshte kreminel.Me " mund te kete" kalojme jo nje vit te tere por 10 vjet.Keta flasin per antimafje.Po te vendoset kjo diten e pare ka droge diten tjeter te jemi te sigurte qe nuk do te kete me droge.Para zgjedhjeve m.q.s paten 6 ministra nuk u fol fare per droge,per blerje vote etj sapo doli rezultati hopa dualen tonelatat,blerja etj
avatar
Anonim
Tirona O Spiun i Serbit qe i vut nji damk ketij vendi ju kopilat qe keni nga 5 miljon euro ke nji vidjo ne Vlor o spiun ku tregon me tangarllik se ke 5 miljon euro dhe ofendohesh kur te pagujn dreken llafe jan po do te ta nxjerrin kopilat e tu.Per pushtet vrisni dhe njerez o kopilat e Kombit.
avatar
Anonim
Populli Duhet ti ketethene vishua para se te vdiste(shkarkohej) eshte I sigurt mushka prandaj hedh shqelme.
avatar
Anonim
PP Na cat menderen.sdini te beni asgje tjeter.Po ju na e sollet kete gje te *** BUKUR*** po bashkohuni mor zAgaret e saliut me qeverin dhe luftojen kete kodosh fenomeni.Ju sikur jeni serb,grek e ca mund tu them shkutt antikombetar.
avatar
Anonim
Dysh Keta komentuesit e PAGUAR NGA RAMA JANE AQ PLAKU SA PO TE ISHTE GJALLE RAMIZI ALIA DO TI CONTE NE SHKOLLEN E BASHKUAR PER TU BERE PROFESORE TE SHKENCAVE SOCIALISTE ENVERISTE DHE TE GJITHE DO KISHIM UJE TE KTHJELLET PER TE PIRE NGA LUMI SEMAN NE FIER .DO NGIHET HIDROCENTRAL NE LUMIN GJANICA SIPAS KOMENTUESIT " PLAKU"?? PYET XHAXHI RAMEN NE KA BERE TENDER .
avatar
Anonim
Sajmiri BRAVO Z NOKA I KE RENE PIKES TUNELET TE MALI I DAJTIT MUND TE JETE NJE VEND I MIRE FSHEHJE
avatar
Anonim
arku te gjithe spiunet e serbeve jane hedhur ne sulm frontal per te ndaluar vetingun. edhe ju te medias na merzitet me keta idjote qe intervistoni dhe pastaj ju vjen keq qe ju quajne kazan.
avatar
Anonim
Kamarier Lulushi edhe nje dopio. Ky xhuxhi Baba-rama i gjate 1,2 meter me gjithe duart pepjete ka kohe qe ka pjerdhur, therret ne studia nje agjent te UDB te provuar me shkresa, dosja e plote e Mut Nokes me pseudonimin "Patatja"ndodhet ne Beograd
avatar
Anonim
Plaku Po ku jane mbledhur gjithe budallejte ne PD......po merret ne interviste ky tip politikani....pa tru.....😂😛😛😛😛😛
avatar
Anonim
mir mor b**th q***.. ,pse nuk bashpunoni me policine kur ju i dini prej plehrave ,spiuneve qe paguhen me parate tona qe i keni ne shish dhe polici,qe ky gomari i gjate i la ne pun qe sot ato jane informatoret me te medhej te Sali krimit.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
'45 minuta', ngėrēi pėr Plotfuqinė Milo:Rama-Meta tė takohen si burra
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 22/02/2018, VITI VIII- NR.42