Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 23:06 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Speciale artur korriku
06 Dhjetor 2017 - 15:37 | përditesuar në 16:38
Abaz Fejzo,Gjenerali qė vdiq nė
burgjet komuniste,akuzuar pėr puē
Gjeneral Abaz Fejzo ėshtė njėri ndėr ata ushtarakė tė lartė qė u burgosėn nė vitet e diktaturės me akuzėn se po pėrgatisnin njė puē ushtarak ndaj regjimit tė asaj kohe.

Ai ka qenė njė ndėr ushtarakėt mė tė aftė tė ushtrisė shqiptare. I lauruar me medalje ari nė "Akademinė Ushtarake Frunze "nė ish Bashkimin Sovjetik,emri i tij edhe sot e kėsaj dite gjendet i gdhendur ndėrmjet studentėve mė tė mirė tė cilėt kanė studiuar nė kėtė akademi.

gjenerali
 (Gjenerali Abaz Fejzo)

Qė nė moshė fare tė re mori pjesė me armė dorė nė lėvizjen Nacional Ēlirimtare. Qė nė ato vite ai pati deklaruar se Dushan Mugosha dhe jugosllavėt nuk kanė punė nė partinė tonė.

Pas ēlirimit tė atdheut Abaz Fejzo kreu shumė detyra tė larta nė hierarkinė ushtarake shqiptare. Ai ka meritėn e krijimit tė forcės me mjete tė koracuara ose tė blinduara tė kėsaj ushtrie dhe pėr kėtė arsye u quajt Guderiani shqipatar .

Dhe kur ndodhej nė kulmin e karrierės ushtarake erdhi edhe arrestimi dhe dėnimi i tij sė bashku me "puēistė tė tjerė ".Ai dhe familja e tij kaluan kalvarin e mundimeve nė burgje dhe internime.

Trajtimi nė burgun e Burrelit ka qenė ēnjerėzor por gjeneral Abaz Fejzo mbajti qėndrim dinjitoz,tregojnė bashkėvuajtėsit e tij.

Dhe pikėrisht nė kėtė burg vdiq nė moshėn 62 vjecare.Pas vendosjes sė demokracisė familja mundi tė gjejė eshtrat e tij nė njė fshat tė Burrelit.Ishin banorėt e zonės ata qė kishin vėnė shenjė pranė varrit tė gjeneralit gjė qė ndihmoi nė gjetjen eshtrave tė tij.

Koloneli nė pension Shpend Topollaj ėshtė autori i njė monografie pėr jetėn dhe veprėn e gjeneral Abaz Fejzos.

shpend topallaj
 (Koloneli nė pension Shpend Topollaj)

Ai rrėfen se Abaz Fejzo ka qenė njė ushtarak i zoti dhe me kulturė tė gjerė. Kėtė ai e tregoi nė shkollė,nė punė por edhe kur shteti e dėrgoi me detyrė nė ambasadėn tonė nė Romė.

-Tashmė njihet si prodhimtaria jote e bollshme dhe shumėplanėshe letrare, ashtu dhe trajtimi qė i bėn shumė prej figurave qė u pėrndoqėn, u dėnuan, u burgosėn dhe u pushkatuan nga diktatura, pa harruar edhe shkatėrrimin e familjeve tė tyre.

Por unė desha tė ndalem te libri yt “Luani i kafazit” qė i kushtohet jetės, veprės dhe fatit tragjik tė gjeneral Abaz Fejzos, njėrit nga drejtuesit mė tė kulturuar dhe mjaft energjik tė ushtrisė shqiptare tė asaj kohe. Sė pari, si tė lindi ideja pėr t`u marrė me kėtė personazh sa interesant, aq edhe pėrfaqėsues, tė cilin e quan Luan?

Luan, nuk e kam quajtur unė, por ėshtė njė rastėsi qė ky burrė dhe ushtarak i jashtėzakonshėm, krenar dhe me karakter tė pathyeshėm, mbante atė emėr, i cili nė arabisht do tė thotė luan dhe qė mesa duket rrjedh nga shahu i Persisė Abasi i Madh qė sundoi nga fundi i shekullit tė XVI dhe fillimi i shekullit pasues.

Ka qenė pastaj edhe xhaxhai i Muhametit dhe njė Abaz Ali, i cili pasi iku nga Olimpi, erdhi nė Tomorrin tonė ku qėndroi pesė ditė mes besimtarėve dhe ku nė vitin 1620 u ngrit ajo tyrbja bektashiane, dhe qė festohet ēdo vit nga data 20 - 25 gusht.

Personalisht, vetėm njė herė jam takuar me tė, kur ai, si Drejtor i Mjeteve tė Binduara nė M. e Mbrojtjes erdhi pėr inspektim nė batalionin e Shėnavlashit tė Durrėsit, ku unė isha komandant. Qėndroi me kėnaqėsi nė drekėn qė ne oficerėt kishim pėrgatitur dhe kuptova se zotėronte njė kulturė tė rrallė.

Fliste pėr piktorė tė mėdhenj, kompozitorė, shkrimtarė dhe ēuditėrisht i njihte veprat e tyre si tė ishte kritik arti a letėrsie. Edhe aq sa ndenjėm, me atė shqisėn e padukshme qė ka njeriu, krijuam njė simpati reciproke, por qė mbeti aty, pasi nisėn ato plenumet nerotike tė Enver Hoxhės tė cilat i dhanė njė grusht sa dėrrmues aq dhe absurd, drejtuesve kryesorė tė ushtrisė, heronjve tė popullit, komandantėve sypatrembur tė formacioneve partizane.

Abazi kishte vdekur nė moshėn 62 vjeēare nė burgun emėrkeq tė Burrelit, ku kryente dėnimin prej njėzet vjetėsh, ndaj e ndjeva si detyrė tė thosha disa fjalė pėr tė, kur ai u pėrkujtua nė Tiranė, tani nė demokraci. Gruaja e tij, Filloreta e cila dikur ka qenė edhe drejtoreshė e Teatrit “A. Moisiu” nė Durrės, si duket, qė aty mė kishte pėrzgjedhur si mė tė mundshmin pėr tė shkruar njė monografi pėr Abazin.

Kuptohet se ngurrova shumė, pse aq qe dhe shkalla ime e njohjes pėr tė dhe veprimtarinė e tij, por profesori im i Shkollės “Skėnderbej”, i mrekullueshmi Ismet Bellova qė ishte i pranishėm kur e shoqja mė bėri propozimin, mė bindi duke mė thėnė se jo vetėm qė Abazi e meritonte, por kėshtu nderoheshin edhe gjeneralėt e tjerė, pasi ai ishte pėrfaqėsuesi mė dinjitoz i gjithė atyre qė e pėsuan nga Enver Hoxha, i cili nga ana e tij, kishte kopjuar fije pėr pe atė qė kishte bėrė Stalini me tė ashtuquajturin komplot tė M. N. Tukaēevskit qė e pushkatuan kur ishte 44 vjeē. Pėr mė tepėr, prof. Bellova i cili e njeh mirė krijimtarinė time, mė sugjeroi ta shkruaja si roman. 

Ashtu bėra, duke pasur ndihmėn e bashkėfshatarit tė Abaz Fejzos, ish oficerin e lartė Medi Ramohiton, pasi unė as atė fshat, pėr tė cilin gjatė kalimit tė tij nė 1810 Lord Bajroni kishte thėnė se “Kėtė fshat e ka dashur shumė Perėndia… sa kujton se je nė parajsė”, dhe qė kishte tradita tė shquara patriotike, qė kishte shumė djem e vajza dėshmorė tė Atdheut, dhe qė gjatė luftės qe bėrė shkrumb e hi, nuk e kisha parė ndonjėherė.

-Sa tė ndihmoi fakti qė duke qenė vetė oficer, i ke pėrjetuar ato ngjarje, sot tė pabesueshme, dhe e ke pėsuar edhe vetė, madje familjarisht nga ēmenduria e asaj kohe?

Pa tjetėr shumė. Por le tė mos flasim pėr kėtė pėrvojė timen, pasi sot, biseda jo vetėm po pėrqendrohet te njė personazh me vlera dhe kontribute tė mėdha, por edhe pse unė peripecitė qė kam kaluar, i kam pėrshkruar hollėsisht te romani kushtuar tim ati “Zhgėnjimi i partizanit tė Gramozit”, pėr tė cilin ėshtė folur e shkruar shumė. Romanin pėr Abaz Fejzon nuk e kam ndėrtuar si njė requiem pėr tė, por sipas porosisė sė Ciceronit qė thosh se “Nuk duhet vajtuar vdekja qė pavdekėsia e ndjek pas.” Se fundja, nuk thoshin kot romakėt e vjetėr “Pėsimet - mėsime.”

Cila ka qenė rinia e tij ?
Djalė i thjeshtė qė vinte nga njė familje e varfėr fshatare ishte Abazi, kur u lidh me lėvizjen nacional - ēlirimtare. Fillimisht nė Korēė ku studionte dhe ku u njoh e ndikua nga Jakov Xoxe e Vaskė Gjino me tė cilin do t`i bashkonte jeta dhe burgu, etj. Merr pjesė nė demonstratėn e bukės dhe pranohet nė Parti. 

E dėrgojnė nė vendlindje dhe menjėherė pėrfshihet nė ēetėn e parė me komandant Vangjon (Neki Imerin) dhe komisar Divin (Qazim Ēakėrrin) qė dihet si e pėsuan mė pas.

Nė Tragjas, janė zhvilluar shumė luftime dhe ėshtė vrarė koloneli italian Klementi. I ri ishte Abazi, por situatat i kuptonte fare mirė. Jo vetėm nuk i pėlqente goditjet e shokėve pas shpine , si ata tė “Fraksionit tė Vlorės”, por ashtu siē pohon nė kujtimet e tij gjenerali tjetėr tragjasiot, Halim Ramohito, ai njėherė i kishte thėnė se nuk mund tė ishte dakord qė serbi Dushan Mugosha tė fusi hundėt nė punėt e partisė tonė.

Kur u krijua Brigada e parė, dhjetė luftėtarė tė ēetės “Hodo Zeqiri”, mes tyre dhe Abazi, u dėrguan nė Brigadėn e Parė S. qė po krijohej dhe ku ai u caktua komandant kompanie.

Merr pjesė dhe dallohet nė tė gjitha luftimet deri nė ēlirimin e Tiranės, ku qenė vendosur nja 3.000 gjermanė, si pjesė e Divizionit 297.

-Si vijoi karriera e mėtejshme e Abaz Fejzos ?

Nė vitin 1945 emėrohet Komisar i kėsaj Brigade tė lavdishme dhe si kuadėr me mjaft perspektivė dėrgohet me studime nė Akademinė “Frunze” nė Moskė, tė cilėn nuk e pėrfundon, pasi e kėrkonte detyra, ngaqė grekėt kishin nisur provokacionet e Gushtit.

Kishte qenė trim nė luftė dhe tani nė kohė paqeje, duke parė aftėsitė dhe zgjuarsinė e tij dhe faktin se zotėronte katėr gjuhė tė huaja, e emėrojnė me detyrė nė ambasadėn tonė nė Romė. I ēuditi tė gjithė diplomatėt dhe politikanėt qė takonte, duke u folur pėr historinė, artin dhe mitologjinė e atij vendi.

Fliste pėr Danten, Petrarkėn, Leonardon, Mikelanxhelon, Rafaelon, Borominin, Xhan Lorenco Berninin, Mediēėt, Kanovėn, Xhovani Franēesko Albanin, Papa i 244 e ku di unė, sikur t`i kishte studiuar me rrėnjė e degė.

Kur kthehet nė atdhe, shkon pėrsėri nė Korēė e pastaj nė Burrel, si Komandant i Brigadės, ku asqė mund ta shkonte ndėrmend se ai vend do bėhej mė pas varri i tij. Sėrish ēohet nė ish B. S. ku i pėrfundon me rezultate tė shkėlqyera studimet. Nė diplomėn e tij, tė firmosur nga gjeneral armate Galickij etj. tė cilėn unė e kam botuar, ėshtė shkruar “Otliēijem” pra “E shkėlqyer”. Emri i tij edhe sot e kėsaj dite ndodhet nė pllakėn e artė tė kėsaj Akademie.

Pasi shėrben pėr ca kohė nė Vlorė, e caktojnė Komandant Brigade nė Durrės, Njėsi me njė shtrirje tė madhe dhe ku ai u gradua dhe gjeneral. Edhe pas kaq viteve ai kujtohet me shumė respekt, pėr taktin e tij, burrėrinė dhe kulturėn e gjerė.

Ishte aq autoritar, sa edhe kur e kėrkonte nė takim nė telefon sekretari i parė i rrethit, i thoshte “Ti qė ke punė, mund tė vish kėtu.” Pastaj e caktojnė Komandant tė Brigades sė tankeve, pa qenė fare tankist, por qė me vullnet e kėmbėngulje tė pashembullt ua kaloi edhe atyre.

-Dhe kėtu e quajtėn Guderiani shqiptar, qė ishte organizatori themelues i forcave tankiste tė Rajhut tė Tretė?

Dhe qė ka shkruar ata tre librat e famshėm “Kini mendjen, tanket”, “Tanket pėrpara” dhe nė mos gaboj, “Kujtimet e ushtarit”. Por se ku ia vunė atė epitet Abazit, s`di ta them. Se atėherė s`ishte e lehtė ta pėrmendje Heinc Guderianin, komandantin e Armatės sė Parė tankiste tė Hitlerit.

Ajo qė dihet ėshtė se pėr rezultate tė larta, sė fundi Abaz Fejzos i besohet detyra shumė e rėndėsishme e Drejtorit tė Mjeteve tė Blinduara tė tė gjithė ushtrisė. Pėr atė qė bėri, duke u pėrpjekur dhe bėrė realitet, qė ajo ushtri tė kishte mbi njėmijė e njėqind tanke, ndofta nėn zė e quajtėn Guderian.

-Para se tė vemi te ato plenumet qė ti me tė drejtė i quajte nerotike, a mund tė mė thuash diēka pėr familjen e Abazit?

Po. Siē ta thashė, grua kishte Filloretėn, vajzė nga Grapshi i Devollit e cila qė trembėdhjetė vjeēe qe bashkuar me forcat partizane dhe me tė cilėn pati tri vajza. Njėra mė e bukur se tjera dhe njėra mė e mirė se tjetra. Eliza ėshtė mjeke nė Tiranė, Pranvera ndodhet nė Amerikė, kurse Tamara ndėrroi jetė fare e re, duke shkaktuar njė hidhėrim tė pariparueshėm te tė gjithė. Kuptohet qė ato ndoqėn fatin e keq tė Abazit dhe vuajtėn pėr vite tė tėra pasojat e internimit nė Gramsh dhe burgosjes sė tij nga 23 shtatori i vitit 1982.

-Ēfarė i ndodhi gjeneral Abazit, pas atyre plenumeve pėr ushtrinė qė u pasuan nga e pamėshirshnja “Fshesė e hekurt”?

Asgjė mė shumė se ajo qė u ndodhi thuajse tė gjithė gjeneralėve, tani pa grada, tė ushtrisė shqiptare. Komunizmi, siē e ka pėrcaktuar Ė. Ēėrēilli ėshtė ēnjerėzor. Me gjak e nisi e me gjak e mbylli sundimin e tij. Nuk do t`ia dijė as pėr kundėrshtarė dhe as pėr ata qė i besuan dhe e ndoqėn me besnikėri, falė idealeve tė ndershme e pėrparimtare.

Po citoj njė pasazh nga libri im, teksa Abazi ėshtė mbyllur nė qelinė hetimore dhe mendon: “A nuk kishte thėnė vetė Enveri nė Plenumin e VI - tė, se historia e njerėzimit, qė nė kohėt mė tė lashta e deri mė sot… nuk ka njohur njė gjyq tradhtarėsh si ky qė po u bėhet kėtyre puēistėve.

Drejt ” Fillimisht e liruan nga ushtria dhe e kthyen nė kandidat partie. E ēuan majė njė karrocerie kamioni rrangallė, me ato pak plaēka, nė Gramsh, si punėtor nė ofiēinėn e SMT - sė.

Mirėpo, dikush ka thėnė se “Fati i pėrbashkėt i tė gjithė makiavelistėve ėshtė ky: I bėjnė planet e tyre kaq hollė, sa thyhen vetė nga hollėsia e tyre.” Hierarkėt komunistė, pavarėsisht zellit tė tepruar pėr tė ndėshkuar tė tjerėt, u bė vetė viktima.

Kėshtu, kur kryeministri vrau veten me dy plumba, ose siē shprehet Kadareja, kur e vetėvranė, u kujtuan se kuadrot e Brigadės sė Parė, i paskej shpėtuar ai nga burgu, prandaj “o burra, edhe kėta rrufjanė t`i kėllasėm brėna!” I bėnė kontroll nė shtėpi Abaz Fejzos ata tė sigurimit dhe u xhindosėn, kur ai nga buza e plasur kishte shkruar njė poezi, ku ndėr tė tjera shkruante:

“Dyshimet e Zeusit, ambicjet pa fund / Aq shum` e tėrbojnė, sa sofrėn e shkund / Dhe pse Zot mbi Zotat, nė mendjen e vet / Nuk rrinka pa bėrė, veē luft` pėr pushtet.” Duke e thėnė hapur e paturpėsisht se te ne, nė krye tė punėve, kudo ishte partia, vendimi merrej po atje. Pastaj kryetari i Gjykatės sė Lartė ishte dhe anėtar i Komitetit Qendror.

-Ai e dinte se verdiktin e kishin dhėnė qysh atje ca leshko e servilė dhe natyrisht qė nuk ishte aq budalla. A s`kishte vepruar po kėshtu edhe kryetari i gjykatės me komplotin e Shtaufenbergut tė 20 Korrikut 1944 nė Gjermani, duke i varur mbėshtetėsit e tij nė tela pianoje?

Po a e dini se ē`drama shpirtėrore pėsuan ata qė nuk u pushkatuan si Balluku, Dumja e Ēakua? Njė miku im mjaft i nderuar, dr. i shkencave Lutfi Isufi mė ka treguar se kur kishte shkuar me shėrbim pėr dezinfektimin e burgut nė Burrel, qe llahtarisur nga britmat e Vaskė Gjinos (qė kishte qenė Shef Operativ i Forcave tė Traktatit tė Varshavės e kėtu komandant Korpusi), ngaqė i kishin prerė mishin me gėrshėrė dhe i kishin hedhur kripė.

Pikėrisht nė kėtė burg dhe nė kėto kondita tė tmerrshme vdiq gjeneral Abaz Fejzo. Ishte vetėm 62 vjeē. E varrosėn nė njė fshat aty pranė por nuk i vendosėn as pllakė apo shenja tė tjera.

Dicka mė shumė nga karriera e gjeneralit kur drejtonte brigatėn e Durrėsit.
Abazi ishte njė ushtarak i aftė dhe i zoti por ndėrkohė ishte edhe shumė njerėzor. Herė - herė dukej i ashpėr me vartėsit nė detyrė, por sapo e kuptonte se e kalonte cakun nuk mėnonte tė tė kėrkonte ndjesė. 

Ka njė ndodhi me Pjetėr Gacin, kompozitori qė e kishin shpėnė pėr tė kryer ushtrinė dhe kamandant Abazi pa e njohur, e pa tė zbėrthyer nė bulevard. E transferoi nė njė bateri bregdetare andej nga Ishmi. Por kur vajti atje pėr kontroll dhe dėgjoi ca tinguj violine nga krijimtaria e Antonio Vivaldit, pyeti se kush i binte asaj vegle.

Kur i thanė se ėshtė ushtari qė e kishte sjellė ai pėr ndėshkim, e thirri Pjetrin dhe kur mėsoi se ai vinte nga “Ēajkovski” dhe se gruan e kishte ruse dhe tė vetme nė Tiranė, menjėherė e anulloi vendimin e marrė dhe e solli pranė tė shoqes. Dhe ata tingujt madhėshtorė tė opusit 3,4, dhe 8 qė kishte krijuar gjenia e atij priftit nga Venecia, nuk i ndaheshin atje nė qelinė e burgut, teksa kujtonte Filloretėn e tij.

-A mund ta kujtosh atė historinė e toger Mahmutit, atij bashkėfshatarit injorant tė Abazit? Kjo histori ėshtė treguar shumė nė ushtrinė e asaj kohe.

Nuk ishte aq injorant ai, sa ishte i poshtėr. Ose mė drejtė, i indoktrinuar, tamam si njė monstėr e atij sistemi. Aeroplani anglez qė po sillte ndihma pėr partizanėt shqiptarė, u godit diku nga deti dhe pasi mori flakė, u pėrplas nė malin e Bidoshit pėrballė Tragjasit.

Nėntė vetė me gjithė pilotin, gjetėn vdekjen. Fshati i varrosi me nderime tė mėdha, siē e donte zakoni, por pas disa ditėsh, Mahmuti, njė ēoban shkon e i hap varret pėr tė vjedhur ē`tė mundte.

Ndėrkohė, kėshilltari anglez qė po vinte pėr tė vendosur njė tufė me lule para se tė largohej nga Shqipėria, e sheh kėtė skenė dhe nxjerr pistoletėn. Mahmuti i trembur dhe i turpėruar, ia mbath dhe bashkohet me partizanėt.

Ata s`dinin se ē`kishte ndodhur dhe e pranojnė nė radhėt e tyre. Pas ēlirimit Mahmuti bėhet toger, por mė vonė u lirua si i pa shkollė qė ishte. Kur Abazi ishte nė Gramsh i internuar, i vdes e ėma Rabija, ndaj ai shkon nė fshat.

Nė dhomėn ku qenė mbledhur burrat, ish toger Mahmuti i hidhte thumba se partia jonė do t`i groposė ata qė ja kanė me hile. Abazi duke e njohur, por edhe duke ditur hallin qė e kishte zėnė, nuk e pa tė udhės qė t`i pėrgjigjej. Le qė ishte dhe nė pozitė politike tė vėshtirė, si i pėrjashtuar nga partia dhe ushtria.

Por toger Mahmuti pėrsėri nė tė tijėn: “Armiqtė, nė varr tė gjallė do t`i fusim.” Atėherė, nuk duroi mė Abazi dhe ia ktheu se “Ka edhe mė keq, se duke i futur nė varr, duhet tė jenė tė kėnaqur, se del ndonjė lugat dhe i nxjerr nga varri. Se kanė ngjarė edhe kėto o Mahmut. Dhe mbeten fare pa varr pastaj.”

Si u gjetėn eshtrat e gjeneralit pas vendosjes sė demokracisė?
Shumė familje ende nuk i kanė gjetur njerėzit e tyre.

Pas vendosjes sė demokracisė,bashkėshortja dhe vajzat sė bashku me disa miq tė familjes shkuan nė Burrel. Atje fatmirėsisht takuan njė banor tė zonės i cili e kishte parė skenėn e varrimit tė gjeneralit. Sapo ishin larguar ata qė e futėn nė gropė trupin e gjeneralit ai vendosi njė shenjė nė varrin e tij. Ai i ēoi ata nė vendin e varrimit dhe ata me ē’tė mundnin hapėn varrin dhe gjetėn eshtrat e njeriut tė tyre. Eshtrat e

Luanit qė u mbyll nė hekura pa asnjė faj i identifikoi e shoqja ngaqė i mungonte njė kockė nė shpatull sepse ishte plagosur nė luftė.

Mė pas eshtrat e gjeneralit u varrosėn nė Tiranė...

bashkeshortja e gjeneralit
 (Bashkėshortja e Gjeneralit Abaz Fejzo)

Redaksia Online
J.Sh Shqiptarja.com

6 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar
Po i përgjigjeni komentit të Nena A të datës 6 Dhjetor 2017 17:48

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Tanushi Gjeberal Abaz Fejzo ka qenė njė figurė e madhe e ushtrisė.Ai rrezatonte kulturė dhe mencuri kudo ku punoi e jetoi.Respekt pėr tė dhe familjen e tij
avatar
Anonim
Kopi Kyēyku E ēfarė tė shkruaj mė parė e mė pas, tani qė pėrfundova leximin e kėsaj interviste tė pėrkryer e tėrmetuese. Kaq ngrohtėsi e humanizėm mund tė shpjegohen vetėm me faktin qė Shpendi Topollaj ka shpirt jo vetėm nė trup, - mendoj se, pėr sa kohė njeriu ėshtė i gjallė, nė jetė, shpirti e ka strehėn pikėrisht nė trup, - por edhe nė ēdo send qė pėrdor. Nė kėtė rast nė penėn e artė qė e ngjyen nė detin e dritave shumėngjyrėshe e tė ndezura.
avatar
Anonim
Kopi Kyēyku E ēfarė tė them mė parė dhe mė pas tani qė sapo pėrfundova leximin e kėsaj interviste tėrmetuese? Shpend Topollaj ka shpirt jo vetėm brenda trupit, - mendoj se shpirti, sa ėshtė gjallė njeriu, strehėn e ka pikėrisht aty, nė trup, - por edhe nė ēdo send qė pėrdor, nė kėtė rast nė penėn e ngjyer nė detin e ndjenjave tė kulluara njerėzore, nė humanizmin e pamatė. Pėr t'u bindur menjėherė pėr sapo thashė, mjafto tė shfletoni vargun e librave tė panumurta qė u ka kushtuar figurave tė ndritura.
avatar
Anonim
Nena A Bashkepunetore NE VRASJE internime DHE keqtrajtime ESHTE NE SHQIPERI GRAMOZ RUCI .KJO ESHTE MASKARADE KOMUNISTO- SOCIALISTE DHE NJE TURP PER DEMOKRATET QE MARRIN NE koalicion LSI .FATKEQESI KOMBETARE.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Lufta ndaj korrupsionit, Cantone: Ndėrhyni nė administratė/ VD
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/01/2018, VITI VIII- NR.15