Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 03:00 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Speciale Kristi Gongo
06 Dhjetor 2017 - 18:45 | përditesuar në 21:08
Heronjtė e qiellit qė shpėtuan
jetė njerėzish gjatė pėrmbytjeve
Speciale/Report Tv nė bazėn ajrore tė Farkės
Falė ndihmės tė efektivėve tė Forcave tė Armatosura banorėt e fshatrave tė pėrmbytura u evakuuan nė kohė.

Report Tv ka qenė nė bazėn ajrore tė Farkės, ku ky repart mbajti peshėn e ardhjes nė ndihmė nė nxjerrjen e qytetarėve nga zonat e mbuluara me ujė. Zgjedhja e ekuipazhit pėr tė shkuar nė mision bėhet nga Koloneli Kuto Hasani nė bazė tė aftėsive tė tyre tė certifikuara nė rast pėrmbytje. 

"U caktuan pilotė tė certifikuar pėr kėtė lloj misioni. Je i detyruar qė tė vlerėsosh nė radhė tė parė kushtet e motit, situata nė tė cilėn do tė kėrkohet ndihma pėr t'i dhėnė popullsisė civile, efektivisht je nė dispiozicion, suportin logjistik qė ke pėr kėto lloj misionesh. Gjithė ky kompleksitet na detyron qė me seriozitetin maksimal tė mundshėm tė bėjmė vlerėsimin real tė situatės dhe tė bėjmė njė vendimmarrje sa mė tė drejtė", thotė Kolonel Hasani. 

Koloneli Kuto Hasani, sqaron asistencėn qė ka ofruar NATO, duke qenė se Shqipėria ėshtė vend anėtar. "Emergjenca Civile i kalon kapacitete e mundshme tė mbėshtetjes nga FA, atėherė ėshtė vendimmarrja politike qė bėn tė mundur mbėshtetjen nga vendet e NATO-s. E rėndėsishme ėshtė qė ne jemi nė tė njėjtin nivel me shtetet anėtare tė NATO-s", thotė Kolonel Kuto Hasani 

Nė misionin e kėrkim shpėtimit nė Mallkuē tė Fushė-Krujės ka qenė nė krye tė ekuipazhit nėnkoloneli Julian Dulemata, i cili ka 20 vjet nė kėtė profesion.  Ndėrsa pjesė e grupit kanė qenė edhe Shpati Muēo nė rolin e ajro-shpėtuesit, Ermir Locaj nė rolin e operator vinēi pėr shėrbime tė sakta dhe major Elis Prifti. Nėnkoloneli Dulemata tregon se si ėshtė pėrballuar ky mision, vėshtirėsitė qė efektivėt e FA kanė hasur si dhe distancimin ndaj emocioneve nė momentin e evakuimit. 

"Misionet e tilla janė mė tė vėshtirat qė kryhen nga baza ajrore e Farkės. Nė ekuipazh punon si ingranazhet e njė ore fikse e cila duhet tė jetė gjithmonė e saktė nė sekondėn e duhur dhe nė mėnyrėn e duhur. Gjatė kohės qė shkon atje ke shumė pak informacion pėr ghjendjen dhe je totailsht i ftohtė pasi nujk e di se ēfarė tė pret. Nė fillim ndihmon personat me moshė tė thyer dhe tė parėt qė kemi nxjerrė kanė qenė ata.Pastaj janė nxcjerrė edhe gruaja me fėmijėn e vogėl 3-vjeēar dhe mė pas edhe anėtarėt e tjerė tė familjes". 

Megjithatė, pėr nėnkolonel Dulematėn sadifaksioni qė ndjen pasi ka pėrmbyllur me sukses misionin, nuk shlyhet me asgjė. Nga ana tjetėr, major Elis Prifti edhe pse ėshtė pjesė e FA prej 13 vitesh, ai ka realizuar pėr herė tė parė misionin nė rast pėrmbytjeje. Ai na tregon dallimin mes trajnimit dhe rasteve konkrete nė misione. 

"Bėri pak bum misioni i Fushė Krujės, por nė fakt e meritonte. Rezultati ishte shumė mbresėlėnės, 11 persona tė evakuuar nga Fushė Kruja, pėr mua ishte pak ndryshe, sepse gjatė gjithė kohės kisha marrė pjesė nė mision stėrvitore, ndėrsa kėtu ishim pėrpara njė situate reale. Nėse nė njė mision stėrvitor e gjithė situata ėshtė e mirėplanifikuar, je i qetė dhe nuk ke asnjė lloj dyshimi apo asnjė lloj paqartėsie, kėtu, shpeshherė pėr shkak tė mungesės sė informacionit apo thjesht nga mungesa e eksperiencės, ėshtė ndryshim goxha i madh dhe goxha real", thotė major Elis Prifti. 

Redaksia Online
l.q/Shqiptarja.com

5 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar
Po i përgjigjeni komentit të Erik të datës 6 Dhjetor 2017 22:47

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
G Sh faleminderit per punen e mrelullueshme qe kane bere keta djem,por me pare duhet shpetuar nena me femijen 3 vjecar do sygjeroja,pastaj gjysherit qe e kane kaluar nje cope te mire te jetes.
avatar
Anonim
CaBone Hallall ju beft qumshi nenes te gjith juve cuna e goca te FA per nje nderhyrje fantastike. Rrezikoni jeten per te tjeret. Po ktu duhet te pranojm dhe mobilizimin e shtetit ne pergjithsi mendoj un, se po sdeshen ata lart kta pojn se rrujn shum
avatar
Anonim
rita ladi po ca heronjsh leshi se detyren po bejne,futja kot publicitet pa lidhje.
avatar
Anonim
Erik Po o gari po, sikur te gjithe te benin punen qe i takon ne shoqeri, ky vend do ishte c’do ishte. Por nje pjese e mire ha mxt kot si ty dhe per ta heronj jane Noizy me Stresin kur i bejne dis njeri tjetrit. Le idiote, por dhe mosmirenjohes.
avatar
Anonim
Ateisti Krenare per ju djema e vajza. Ju dhe shume te tjere si ju prej mishi dhe gjaku jeni zotet mbi toke. Ju qe rrezikoni jeten tuaj per te shpetuar ate te te tjereve dhe jo ata qe luten e falen qe te ndodh mrekullia e Zotit. Mirenjohje pafund dhe jete e shendet te keni.
avatar
Anonim
Populli Ju lumte djema per heroizmin qe treguat pavarsisht se Qeveria e rilindjes u trajton si mos me keq duke ju konsideruar si shtresen mete diskriminuar te shoqerise duke perdhosur Statusin tuaj si ushtarak
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
'45 minuta', ngėrēi pėr Plotfuqinė Milo:Rama-Meta tė takohen si burra
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 20/02/2018, VITI VIII- NR.40