Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 11:39 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet Elton Qyno 
07 Janar 2018 - 07:50 | përditesuar në 10:33
FOTO/Ēifti i tė fejuarve qė mori
 90 ha tokė pėr llogari tė Balilit
Nipi dhe e fejuara kontratė me Min.Bujqėsisė
Hetimi pasuror ndaj Kelmend Balilit ka shtrirė efektin dhe tek dy kontratat qė nipi i Balilit, Albini dhe e fejuara e kėtij tė fundit Xhesjana Ballaci, kanė lidhur me ministrinė e Bujqėsisė pėr marrjen me qėra pėr 90 vjet tė dy sipėrfaqeve tokėsore nė Piskovė tė Pėrmetit dhe Delvinė.

Pak ditė mė parė njė grup hetimor pranė prokurorisė sė Krimeve tė Rėnda sekuestruan tė gjithė dokumentacionin nė ministrinė e Bujqėsisė, sė bashku me planvendosjen e pasurive tokėsore tė mara me qėra. Pritet qė nė dobi tė kėtij hetimi tė pyetet djali i Bashkim Balilit, Albin Balili dhe e fejuara e kėtij tė fundit, Xhesjana Ballaēi.

cifti balili
(Albin Balili dhe Xhesjana Ballaēi)

Nė dokumentacionin qė ka sekuestruar prokuroria rezulton se nė letra fituesit e kėsaj toke bujqėsore rezultojnė tė jenė dy 22 vjeēarė tė fejuar me njėri-tjetrin, tė cilėt nuk kanė asnjė lidhje me  bujqėsinė apo me agro-kulturėn. Se ēfarė kriteresh kanė pėrdorur kėta tė rinj qė janė kualifikuar si fitues tė sipėrfaqes sė tokės shtetėrore, kjo mbetet pėr tu parė gjatė hetimit nė vijim tė nisur tashmė nga prokuroria e Krimeve tė Rėnda, e cila paralelisht po heton vllezėrit Balili pėr pasurinė.

Dokumentat
Pasi i ka dhėnė njė sipėrfaqeje toke prej 21,4 hektarėsh nė Buronjė, Bashkim Balilit, vėllait tė Klement Balilit nė vitin 2015, Ministria e Bujqėsisė e drejtuar nė atė kohė nga ministri i LSI Edmond Panariti, sėrish njė vit mė vonė i ka dhėnė edhe 90.466 hektarė tė tjera nė Piskovė tė Pėrmetit,nipit tė Klement Balilit. Por kėtė herė, Bashkim Balili ka zgjedhur njė mėnyrė mė tė rafinuar me qėllim pėr tė mos dalė mbiemri i familjes nė dokumenta.Nė kontratėn e dytė, ministria ka firmosur dhėnien me qira pėr 90 vite, tė 90.466 hektėr tokė, djalit 22 vjeēar tė Bashkim Balilit, vėllait tė Klement Balilit.

Por 22 vjeēari, nipi i Klement Balilit, gjashtė muaj mė parė kompaninė fituese tė kėsaj toke “ALB Univers 95” ia ka kaluar me kontratė dhurimi, nė pronėsi tė  fejuarės sė tij, Xhesjana Ballaci. Dhe pas kėsaj procedura nė datėn 6 korrik 2016 Ministria e Bujqėsisė ka nėnshkruar kontratė me “ALB Univers 95”, tė pėrfvaqėsuar jo nga Balili por nga Ballaci, pėr dhėnien me qėra tė sipėrfaqes prej 90.466 hektarė tokė nė Pėrmet.

kontrata
kontratat
(Kontratat e Balilit me Ministrinė e Bujqėsisė)

39 pasuri tė sekuestruara
Konkluzioni i prokurorisė ėshtė qė pasuritė qė gjenden nėn emrin e Kelmend Balilit “janė tė fituara pėrpara pėrfshirjes sė tij nė aktivitetin kriminal, ndėrsa shumica e pasurive ėshtė e regjistruar nė emėr tė vėllai tė tij Bashkim Balili”. Prokuroria del nė konkluzionin se nga tė 39 pasuritė e vendosura nė sekuestro dhe qė i pėrkasin kryesisht Bashkim Balilit, “njė pjesė janė krijuar pas pėrfshirjes tė tė hetuarit nė veprimtarinė kriminale tė trafikimit tė lėndėve narkotike”. Prokuroria e argumenton mė tej kėrkesėn e sekuestros me konkluzionin se “nga hetimi provohet se kėta tė fundit dhe familjarėt e tyre nuk kanė tė ardhura tė cilat mund tė justifikojnė njė pasuri tė tillė”.

Prokuroria e argumenton kėrkesėn e saj pėr sekuestro pjesėrisht me dyshimin se pronat mund tė tjetėrsohen nė rast se ato nuk sekuestrohen. Sipas prokurorisė, ka njė lidhje mes hapjes sė hetimeve ndaj Kelmend Balilit dhe veprimeve tė Alma Balilit pėr tė mbyllur kompaninė Santa Quaranta dhe pėr tė dhuruar aksionet e “Balili-KO”. “Njė nga elementėt ilustrues nė kėtė drejtim ėshtė fakti se me marrjen dijeni tė hetimeve, nė datė 18.05.2016, bashkėshortja e tė hetuarit Kelmend Balili ka hequr dore nga aksionet e shoqėrisė “Balili Security”.

Edhe nė rastin e objektit Ish-Kampi i Puntorėve, sot rezidenca “Santa Quaranta”, ekziston kushti i tjetėrsimit tė saj duke parė dhe kalimin e saj nė korrik tė vitit 2016 si aset i shoqėrisė “Balili-Ko” sh.p.k,” thuhet nė kėrkesėn e prokurorisė. Kelmend Balili ėshtė zyrtarisht i shpallur nė kėrkim nė Shqipėri, por policia thotė se disa operacione tė kryera gjatė muajve tė fundit nė kėrkim tė tij kanė rezultuar tė dėshtuara.

Redaksia Online
l.q/Shqiptarja.com

11 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Kali. SHIKONI KUSH FSHIHET PAS BALILIT , PAS PANARITIT ETJ .PO DIHET QE ESHTE EDI RAMA NE KRYE .S' MUND TE VEPRONTE PANARITI PA LEJEN E EDIT.BALILI SIGUROI VOTAT EDI DHE META dhane tokat.PO meta ka MARRE per 100 VJET TOKA ?? SHIKONI me FIER .ILIR DUSHI , ISH kryetar gjykate be KOHEN E FATOS NANOS DHE ENVER HOXHES KA MARRE SI BALILI PER 100 VJET .KETE DI UNE PO SA E SA ??? SKANE TE SOSUR .PSE KOT LUFTOJNE KETA TE BEHEN DEPUTET MINISTRA DHE KRYEMUTISTRA.??? Donald Lu ka ne qafe kete VETINGUN.
avatar
Anonim
fahri pilafi (balliu) Jo o Fredi ta filloje tek dhensi me 90 vite me qera qerosi,hajduti i lesh e lise Edmond Panariti dhe te merret i pandehur si zagare,prandsj Buqja Monika eshte terbuar fare,nuk di nga tjadali,prandaj kerkon protesya bashke me Lul hajdutin,por do tja hajne ka**n EDIT.
avatar
Anonim
Fredi E mire o " fahri" shimpazeja😂😂😂 ta filloje me koke rrjepurin Panariti. Por mis te lere pas dore dhe keta plehra.
avatar
Anonim
Fredi Filloni me arrestimet e ketyre Balilajve per pastrim te produkteve te vepres penale dhe korupsion aktiv. Arrestoni zyrtaret e ministrise se bujqesise qe kane bere keto masakra. Punojme me djersen e ballit dhe Rama na mbyti me taksa. Jemi te detyruar ti paguajme duke respektuar ligjin. Po kete trafikante droge perse duhet te jene te lire? Duan dhe voten keta prape?
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Rama mesazh Bashės: S'ka pakt pėr mbylljen e dosjeve
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 23/01/2018, VITI VIII- NR.16