Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 08:43 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Intervista
09 Janar 2018 - 17:02
Peshėn e protestės, lidershipin, drejtimin e protestės e ka pasur PD si partia mė e madhe e opozitės dhe me kartė morale tė fortė pėr tė thėrritur njerėzit nė protestė". Kėshtu shprehet deputeti i PD, Ervin Salianji nė "45 minuta" nga Denis Minga nė Report Tv, duke komentuar protestėn e ardhshme tė opozitės nė 27 janar. 

Salianji zbuloi se nė mbledhjen e PD me aleatėt ka pasur dakordėsi pėr mbajtjen e kėsaj proteste masive nė fund tė muajit. Sa i takon bashkėpunimit me LSI, deputeti i PD thekson se ėshtė njė aleancė e diktuar edhe pėrmes numrave me qėllim rrėzimin e qeverisė "Rama". Megjithatė, tha ai, LSI ndan tė njėjtat qėndrime me PD sa i takon shkeljes sė Kushtetutės dhe kanabizimit tė vendit.  

"Ka pasur dakordėsi edhe nga aleatėt, por peshėn e protestės, lidershipin, drejtimin e protestės e ka pasur PD si partia mė e madhe e opozitės dhe me kartė morale tė fortė pėr tė thėrritur njerėzit nė protestė. Nė kėtė front opozitar bashkohen edhe parti tė tjera tė cilat nuk bien dakord me qeverinė. Kjo ėshtė situata me aleatėt. LSI ėshtė njė prej partive aleate e rėndėsishme pėr shkak tė numrave. LSI ėshtė njė parti e cila ka njė numėr tė madh pėrfaqėsuesish nė parlament, tė cilat janė vota. Pėr kauzėn e krimit dhe kanabizimit LSI edhe kur ka qenė nė qeverisje ka qenė aktive dhe kundėr", u shpreh Salianji. 

Ai mohoi ekzistencėn e njė skenari pėr rikthimin e Ēadrės pėrpara Kryeministrisė. "Nuk ka skenar ēadre. Ne nisim njė stinė protestash tė cilat s'do ndalen deri nė largimin e Edi Ramės".

Pse u la data 27 janar pėr protestėn? A ka pasur diskutime me aleatėt pėr ta lėnė nė datėn 15 janar?
Data 15 janar ėshtė dita e parė e sesionit tė ri parlamentar. Protesta u la pėr nė datėn 27 pėr tė qenė mė e organizuar, mė masive. Ka pasur dakordėsi edhe nga aleatėt, por peshėn e protestės, lidershipin, drejtimin e protestės e ka pasur PD si partia mė e madhe e opozitės dhe me kartė morale tė fortė pėr tė thėrritur njerėzit nė protestė. Nė kėtė front opozitar bashkohen edhe parti tė tjera tė cilat nuk bien dakord me qeverinė. Kjo ėshtė situata me aleatėt. LSI ėshtė njė prej partive aleate e rėndėsishme pėr shkak tė numrave. LSI ėshtė njė parti e cila ka njė numėr tė madh pėrfaqėsuesish nė parlament, tė cilat janė vota. Pėr kauzėn e krimit dhe kanabizimit LSI edhe kur ka qenė nė qeverisje ka qenė aktive dhe kundėr. Ky front pėr tė mbrojtur themelet e shtetit, pėr tė mos lejuar kanabizimin dhe shkeljen e kushtetutės, e cila ėshtė pika kryesore pse ne dalim nė protestė, janė arsyet pse dilet nė kėtė periudhė dhe nė kėto data nė protestė. Flasim pėr njė opozitė prej 63 mandatesh nė Kuvendin e Shqipėrisė. 

Vetėm duke bashkuar votat me LSI mund tė rrėzohet qeveria?
Ne po flasim pėr njė bashkėpunim nė tė ardhmen dhe tė sotmen. Bashkėpunimi i sotėm nė opozitė ėshtė frymė. Ēėshtja sot ėshtė janė tė lidhur me krimin apo jo, ka mjaft socialistė qė s'janė pjesė e pėrfaqėsimit nė PS dhe janė tė zhgėnjyer ose janė larguar jashtė vendit. Sigurisht LSI ka pėrgjegjėsitė e veta kur ishte nė qeveri dhe ka kėrkuar ndjesė pėr gabimet, kryetarja e LSI ka kėrkuar ndjesė pėr kėto. 

Ka njė plan konkret pėr protestat? P.sh vendosja e njė ēadre apo instalimi i njerėzve nė shesh pėr disa ditė e netė me radhė... 
Protestat do tė jenė paqėsore. Jemi pėrpara njė fakti konkret, tė shkeljes sė Kushtetutės nė emėrimin e kryeprokurores. Qytetarėt kanė pafundėsisht arsye pėr tė dalė nė protestė. Nėse ne e lejojmė kėtė shkelje, qytetarėt do jenė mė tė varfėr, do rritet fatura e energjisė, ujit, sepse qeveria nuk kujdeset pėr shqetėsimet e qytetarėve. 

Kryemadhi ka thėnė se nėse na pėrgjigjen me dhunė, do reagojmė me dhunė...
Jemi nė kushtet e njė lufte politike. Jemi nė njė situatė ku ne si opoizitė bėjmė thirrje pėr protestė masive nė mėnyrė qė qytetarėt tė mos largohen nga ky vend. Ne do bėjmė menaxhimin tonė. Dhe ēdo protestė e organizuar nga PD ka qenė paqėsore. 

Protesta e fundit dėshmoi se mjafton njė shkėndijė e vogėl dhe ēoi nė pėrplasje me policinė...
Ne jemi parti qė kemi pėrgjegjėsi pėr votqat qė kemi marrė pėrpara qytetarėve. 18 dhjetori, data e zgjedhjes sė kryeprokurorit ka qenė njė shklje e kushtetutės dhe ne e mexnahuan, por tensioni ka qenė i madh sepse shkelej kushtetuta. Pėr t'u shqetėsuar ėshtė gjakosja e deputetėve dhe qytetarėve. Nėse do kemi provokime do dimė t'i menaxhojmė, por ne kemi eksperiencė nė menaxhimin e protestave paqėsore masive. Ne mund t'i thėrrismin qytetarėt dhe tė bėnin ē'tė donin atė ditė kur po shkelej kushtetuta.

Mund tė shkaktojė protesta pengesa pėr anėtarėsim nė BE?
Po tė ishim tė pandėrgjegjshėm ashtu si Edi Rama protesta do pėrfundonte nė dhunė por ne u bėmė thirrje tė mos agravonte situata. 50 vite nuk u protestua por protesta e opozitės do jetė njė shenjė civilizimi pėr ti kėrkuar llogari qeverisė, fundja qytetarėt janė taksapagues. Edhe Bashar Al Asadi i bėn thirrje opozitės tė ulet pėr negociata kėshtu bėn edhe Edi Rama.

Pse nuk i jeni drejtuar Gjykatės Kushtetuese pėr Kryeprokuroren?
Koha qė duhet pėr t’iu drejtuar kėrkesės Kushtetuese e tejkalon afatin e qėndrimit nė krye tė Prokurorisė sė Pėrgjithshme Arta Marku, Markut ėshtė puē kushtetues. Sė pari ne si opozitė nuk kemi me ēfarė tė abuzojmė sepse unė si deputet nuk kam asnjė funksion nė pėr tė menaxhuar taksat e qytetarėve.

Ne duam tė bėhet njė reformė drejtėsie e plotė, por zgjedhja e Edi Ramės si Kryeprokuror ka dėmtuar rėndė drejtėsinė nė Shqipėri. Qė njė shoqėri tė funksionoj duhet tė respektohet kushtetuta, nė rastin e Arta Markut u shkel rėndė.

Arta Marku po heq nga detyra prokurorė nė rrethe, madje atyre iu ėshtė refuzuar viza amerikane. Mos ndoshta kjo dėmton marrėdhėniet e opozitės me Ambasadėn Amerikane? 
Kjo nuk ndikon, madje amerikanėt ndajnė tė njėjtin mendim me opozitėn. Nuk mund tė themi se njė nga anėtarėt e grupit tė “Xibrakės” u lirua njė nga anėtarėt. U lirua edhe Orest Sota sepse Prokuroria pėrdoret nga Edi Rama.

Me ardhjen e Arta Markut a ėshtė dobėsuar roli i prokurorėve? Si e komentoni heqjen e prokurorėve por edhe disa raste kur nuk kanė pranuar tė largohen nga detyra?
Pėr mendimin tim duhet tė zgjidhet ky problem nė mėnyrė institucionale. Nuk besoj se njerėz tė zgjedhur nga Edi Rama mund tė luftojnė korrupsionin e qeverisė por vetėm do tė mbyllin dosjet e aferave tė mazhorancės.

Keni deklaruar se ka deputetė tė tjerė tė inkriminuar tė cilėt rrezikojnė mandatin…
Ka deputetė tė maxhorancės qė rrezikojnė mandatin. Kemi kėrkuar nė KQZ verifikimin e kėtyre deputetėve. Kėta janė vetėm maja e ajsbergut, sot administrata publike, drejtorėt janė personat mė problematikė nė lagjet e qytetit, nė zonat e tyre, njerėz tė dėnuar pėr trafik prostitucioni, trafik droge.

Kemi kryetar tė bashkive. Ėshtė Bashkia e Divjakės me probleme, Bashkia e Krujės, ajo e Kurbinit ku kryebashkiaku ka pesė emra. Kemi njerėz qė vijnė nga llumi i kėsaj shoqėrie e kanė marrė poste tė rėndėsishme nė institucione, besoj se kjo ėshtė puna qė duhet vlerėsuar se ne i denoncuam.

Nėse Edi Rama nuk rrėzohet si do ja bėni?
Ne po nisim protestat masive qė do tė zgjasin deri nė rrėzimin e qeveris sė Edi Ramės. Nėse ai nuk reagon pėr tu kthyer ligjshmėria.

Edi Rama e ka ftuar opozitėn tė ulet pėr negociata?
Ēfarė tė bėjmė ne tė shkelim ligjin bashkė me qeverinė? Jo ne nuk mund ta bėjmė. Me ikjen e Edi Ramės duhet tė krijohet qeveria e anti-mafias pėr tė luftuar krimin, drogėn dhe tė realizohet reforma e drejtėsisė. Sot ka njė drejtues ndėrsa ministrat e Ramės janė drejtorė komandues ėshtė vetėm kryeministri, ata i shėrbejnė atij. 

xh.f-l.q/Shqiptarja.com

8 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Fredi Perse nuk e coni tek portokalli kete idiot ne rolin " e drejtorit"😂😂😂 Di une, pasha😂😂😂 O djali i ... Sheges, sa me shume del ne Tv ti aq me pak do vijne ne protesten e leshit. Nga 1 mije qe parashikohen, do i cosh ne 150. Kush femer mund te flere me kete shpifesire te plakur pa bere ende 30 vjec😷😷😷😷
avatar
Anonim
Korcari Ha ha ha, e sakte. NUk heq asnje germe. Me "PADHOSH" dhe idiot se ky nuk ka. Flet si politikan nderkohe asnje nje dite pune nuk ka mbi kurriz. Edhe shkollen ja dha Qili.
avatar
Anonim
populli populli nuk u mbeshtet se ju jeni kriminele ,tradhetare te kombit dhe te tokes shqiptare ,jeni hajdute , shkaterimtare .Vetenm njerez nuk jeni .Nuk u mbeshtet populli .
avatar
Anonim
Lalka i Radanecit E po kur flet dhe ky bakalaro kokemeshinka..me vjen me pjerdh.
avatar
Anonim
x PD ka karten moraleeeeeeeeeee?,ne ke vit ka lindur ky deputeti qe,nuk njeh moralin e fort te PD,Kjo parti qe ne fillimin e formimit te saj u mbush me ishkomunist,ishspiune e te tjer isha..,kjo parti ka punuar gjithmon kunder interesit te popullit,Gjat kohes qe ka "qeverrisur" ka vjedhur te gjithe pasurit e vendit,ka djegur e shkatrruar me motivin qe,i kan ndertuar komunistet dhe duhen zhdukur,kan vrar kundershtaret pa meshir,i falen Greqise nji pjese te Detit ,Gerdecin e "famshem",21-janiri,etj.
avatar
Anonim
VJOSA NGA KY RUHUNI......NE DAĒ DHE E RRUANI.............SE TE BEN NAMIN..........ESHTE NGA TRIMAT ME TE MEDHENJE NE SOJIN E LEPUJVE
avatar
Anonim
Admin Nuk e di pse, por duket se e keni mare shume seriozisht kesaj here, madje duket sikur keni fituar perpara se te filloni. Shiko nisni punen per formimin e Qeverise Antimafia, mos humbni kohe dhe ishalla po te bejne dhe ty ndonje Shef Komisariati, upsss, Minister doja te thoja 🤣🤣🤣🤣
avatar
Anonim
Aliu i Tepelenės Salianj ju doni LITARIN me rradhė duke filluar me Malokun e Madh.Ndyrėsira qė me demek ju "qan" zemra pėr popullin qė po vuan. Ju jeni lavire tė politikės qė nuk po ju shohin mė sytė se me cilin po ngrini kėmbėt,vetėm pėr tė marė pushtetin qė tė mbuloni maskarallėqet qė i keni bėrė kėtij populli. LITARI ju bėn zap juve lango.
avatar
Anonim
Gorari O Ervin pse nuk flet per 18 milijon lek te vjedhura ne energj nga Shega(nena) juaj,thirre te protestoje edhe ajo,te mos paguani dritat e vjedhura.
avatar
Anonim
Sula Car qeverie fo trezish ti mer derdimen ? Akoma se ke kuptu qe ato qe tjirri policia per tu paraqitir se perdoren force kane marre paralajmerim , dhe po perdiret force ti , Paloka , muli dhe trimat e juj qe do dalin kundra ligjit do arrestoheni . Mos shkoni me mend e Saliut qe kur eshte keq therret per dhune . Prandaj duget ta kuptoni se pushteti ne demokraci merret vetem me vote . Zgjedhjet ushin te qeta dhe kot pa fakte thoni se u blene . Nji padi me fakte nuk keni cu ne prokurrori .
avatar
Anonim
Albani Dimri shqiptare bshke me PDen dhe LSI do ti perngjete dimrit tunizian. Une nuk jam idhetare i protestave se nuk eshte koha.
avatar
Anonim
Qoqja O Saliu I vogel ,,laj duert perpara pasandaj ,,Dhe ti me popullin po maskohesh turp je djal I ri lere forcen se per ate te ha mun ,po ve dijet ne veprim o faqe petull a I babes ,
avatar
Anonim
Reg Nese pretendon ore njeri i deshperuar qe u shkel kushtetuta drejtohu gjykates dhe mos na be te mencurin se je kokrra injorantit
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Lufta ndaj korrupsionit, Cantone: Ndėrhyni nė administratė/ VD
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/01/2018, VITI VIII- NR.15