Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 22:46 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Bota
12 Janar 2018 - 17:10
“Peshkaqeni i ajrit” teknologjia
me e fundit amerikane
Forcat e Armatosura Amerikane kanë nxjerrë për të testuar teknologjinë e tyre të radhës i cili është një avion A-10 Thunderbolt II.

I quajtur ndryshe si “Peshkaqeni i ajrit” ky aeroplan mund të fluturojë në lartësi të ulët dhe mund të bëjë manovra shumë të shpejta.

Ky lloj avioni njihet gjithashtu edhe për mitrolozin e vendosur në hundën e avionit, i cili mund të arrijë të qëllojë deri në 3900 plumba në minutë.

Kongresi amerikan përcaktoi një fond prej 100 milionë dollarë për të përmirësuar edhe më tej teknologjinë e tij, cka do të thotë që modeli A-10 Thunderbolt pritet të jetë një makinë vrasëse në të ardhmen.

Përveç mitralozit ky avion mund të gjuajë edhe rraketa të cilat i ka të vendosura tek krahët e tij.

Redaksia Online
A.D/shqiptarja.com

22 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar
Po i përgjigjeni komentit të Fulcrum të datës 12 Janar 2018 20:32

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Toto Ky eshte avion i viteve 70. Pse e quani teknologjia me e fundit. I merrni lajmet ne sajtet e huaja dhe nuk dini as ti perktheni
avatar
Anonim
Qef..ull Pse nxehesh....eshte prodhuar nė 70 por bojėn ia kanė dhėnė tani, tė freskėt fare nė 2018....😜😜😜
avatar
Anonim
Fulcrum Shume e drejte Toto
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Rama mesazh Bashės: S'ka pakt pėr mbylljen e dosjeve
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 23/01/2018, VITI VIII- NR.16