Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 22:41 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Shendetesi
13 Janar 2018 - 09:06
Shkencëtarët kanadezë gjejnë
kurën për kancerin e gjirit
Një kombinim i imunoterapisë dhe një virusi mund të trajtojë kancerin më agresiv të gjirit, ka zbuluar një studim i ri. “Studimi historik tregon se ky kombinim ka ndihmuar në trajtimin me 90% të minjve të prekur nga kanceri i gjirit trefish negativ – i përcaktuar si forma më vdekjeprurëse e këtij kanceri.

Shkencëtarët kanadezë shpresojnë që ky zbulim të çojë në zhvillimin e një kure potenciale, duke qenë se probabiliteti për të mbijetuar varet nga koha kur zbulohet sëmundja.

Ky studim, i kryer nga një grup shkencëtarësh nga Universiteti  Ottawa, është vazhdim i një studimi të mëparshëm i cili ka zbuluar se injektimi i një virusi mund të trajtojë tumoret më agresive të trurit. Drejtuesja e studimit kanadez, dr. Marie-Claude Bourgeois-Daigneault,

Shkencëtarët kanadezë, me në krye dr. Marie-Claude Bourgeois-Daigneault, shpresojnë që të njëjtat mekanizma të funksionojnë edhe te njerëzit që vuajnë nga kanceri, edhe pse duhet të bëhen më shumë kërkime shkencore për të testuar këtë lloj terapie tek njerëzit.

Çdo vit me mijëra njerëz në botë vdesin nga kanceri në gji.Shendeti.al

Redaksia Online
Xh.F/Shqiptarja.com

22 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar
Po i përgjigjeni komentit të eeee të datës 13 Janar 2018 10:28

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
eeee aman kur di dali!!!
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Rama mesazh Bashės: S'ka pakt pėr mbylljen e dosjeve
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 23/01/2018, VITI VIII- NR.16