Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 11:36 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Bota
13 Janar 2018 - 20:25 | përditesuar në 20:41
Qeveria e Hawait bėn pėr 'ujė tė
ftohtė' qytetarėt, alarm pėr raket
Banorėt e shtetit tė Hawait nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės kėtė mėngjes kanė marrė njė mesazh paralajmėrimi pėr njė gotitje tė njė rakete balistike. Pak minuta mė vonė u shpallu njė alarm i rremė, por paniku ishte pėrhapur nė mesazhin e parė tė dėrguar nga autoritetet.

"Kėrcėnimi i njė rakete balistike nė Hawaii, kėrko strehim tė menjėhershėm, kjo nuk ėshtė stėrvitje", lexonte mesazhi i cili ishte i shkruajtur tė gjitha me shkronja tė mėdha. Agjencia e Menaxhimit tė Emergjencave nė Hawai ka konfirmuar se ka qenė njė gabim dhe nuk ka kėrcėnim.

Nė njė deklaratė nė internet, Departamenti i Policisė nė Hawai tha: "Pika e Paralajmėrimit tė Shtetit ka lėshuar njė Alarm tė Raketave gabim! Nuk ka kėrcėnim pėr shtetin e Hawait”.

Pas dėrgimit tė mesazhit tė gabuar, kanė arritur ta korrigjojnė 20 minuta me vonesė, ku u kanė dėrguar njė mesazh tjetėr pėr ta hedhur poshtė alarmin. Nė Dhjetor, shteti i Hawait testoi sirenėn e alarmit tė raketave pėr herė tė parė pas fundit tė Luftės sė Ftohtė.

Alarmi erdhi mes njė kėrcėnimi nė rritje nga programi reaktor dhe bėrthamor i Koresė sė Veriut. Hawai ėshtė shteti mė i afėrt nė Korenė e Veriut.

hawai
(Mesazhi i qeverisė sė Hawait pėr qytetarėt)

Redaksia Online
A.Gj/Shqiptarja.com

11 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Rama mesazh Bashės: S'ka pakt pėr mbylljen e dosjeve
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 23/01/2018, VITI VIII- NR.16